اصول عکاسی صنعتی

بالانس در عکاسی

اصول و روش عکاسی صنعتی

اصول اساسی هر ترکیب هنری مربوط به مواردی است که در نحوه استفاده از اجزا تأثیرگذار است. در یک کارخانه، اجزای سازنده مواردی از قبیل: قطعات، فرم زمین، ساختارها و… هستند. در داخل یک ساختمان، اجزای آن عبارتند از دیوارها، کف، سقف، مبلمان، درها، شاید افراد داخل اتاق و غیره. هنگام عکاسی از افراد، اجزای تشکیل دهنده پس زمینه (آسمان، دیوار، درخت و غیره)، پیش زمینه، شخص، لباس آنها، هر چیزی که ممکن است در دست داشته باشند و غیره. همیشه، شما باید اجزای یک عکس را در یک ترکیب دلپذیر از فضاها سازماندهی کنید تا تأثیر مورد نظر عکاس را برآورده کنید. بعضی اوقات عکاس قادر است اجزای سازنده را برای دستیابی به ترکیب بهتر به حرکت در آورد. در مواقعی دیگر عکاس باید خودش را به موقعیتی برساند که بهترین ترکیب را برای او فراهم کند، برخی از اصول عکاسی صنعتی قابل استفاده در زیر بحث شده است:

وحدت یا Unity

با گروه بندی، قرار دادن یا چیدمان به گونه ای که به نظر رسد چندین مولفه جداگانه احساس وحدت دارند، وحدت حاصل می شود. از هر نظر لازم است ظاهر مطلوبی حاصل شود. برای ایجاد وحدت می توان از الگوی تکراری استفاده کرد. از چمن یا سطح آب که از طریق یک باغ پخش می شود می توان سایر اجزا را به هم گره زد و احساس وحدت ایجاد کرد. وحدت را می توان با استفاده از اجزای مشابه بافت، شکل یا رنگ و یا محصور کردن یک منطقه به عنوان یک واحد به دست آورد.

اصول عکاسی صنعتی

تعادل یا Balance

این به تعادل یا متقارن یا نامتقارن اشاره دارد. با تعادل متقارن در هر دو طرف یک خط موهوم از اجزای سازنده از نظر خط، فرم یا رنگ تکرار وجود دارد. تعادل نامتقارن شامل قرارگیری متفاوت اجسام یا توده های مختلف در هر دو طرف یک نوع خط خیالی است، اما به روشی که تعادل وجود دارد (به نظر نمی رسد تصویر از یک طرف زیاد باشد و از طرف دیگر کافی نیست).

 

بالانس در عکاسی

 

تناسب، قسمت یا Proportion

این به اندازه گیری مناسب یا مقیاس بندی اجزا در ارتباط با یکدیگر و به تصویر کلی اشاره دارد.

 

اصول عکاسی صنعتی

هماهنگی یا Harmony

این به نحوه قرار گرفتن قسمت های مختلف تصویر در کنار هم اشاره دارد. هماهنگی معمولاً هدف است. با این حال، همیشه در همه قسمت های طراحی نیست. یک عکس با هماهنگی، تأثیر آرامش بخشی بر بیننده دارد.

 

اصول عکاسی صنعتی

تضاد یا Contrast

کنتراست با هماهنگی مخالف است و نباید بیش از حد از آن استفاده کرد. کنتراست های گاه به گاه با هماهنگی عکس، یک ویژگی چشم نواز در عکس ایجاد می کند که زندگی و علاقه را به منطقه ای اضافه می کند که در غیر این صورت مرده است. اگر تمام شاخ و برگ ها یک بافت یا رنگ مشابه باشند، با داشتن یک گیاه با بافت یا رنگ متفاوت در وسط، یک کنتراست ایجاد می شود که یک نقطه کانونی در باغ ایجاد می کند. یک بزرگسال قد بلند که در میان گروهی از کودکان ایستاده است، یا یک مرد خوش لباس در میان گروهی از زنان لباس پوشیده، تأثیر متضادی ایجاد می کند.
کنتراست توجه شخص را به خود جلب می کند. در عکسهایی که سعی دارند بیننده را بنشینند و متوجه چیزی شوند (مثلاً در تبلیغات) مفید است.

 

اصول عکاسی صنعتی

ریتم یا Rhythm

ریتم تکرار آگاهانه اجزای برابر یا مشابه در تصویر است. این معمولاً با تکرار و انتقال ایجاد می شود.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

اصول عکاسی صنعتی

قانون یک سوم در عکاسی

“قاعده یک سوم در عکاسی” یک اصول اصلی است که اغلب در ساخت عکس استفاده می شود. این را می توان به شرح زیر توصیف کرد:

آنچه را در یک عکس می بینید تصور کنید و تصویر را به 3 قسمت مساوی به صورت افقی و 3 بخش به صورت عمودی تقسیم کنید. دو نقطه را در بالای عکس و دو نقطه را در سمت کنار علامت گذاری کنید. دو خط از نقاط بالا و دو خط از نقاط کناری به سمت پایین تصور کنید (یا رسم کنید). این عکس را به 9 جعبه (مستطیل یا مربع) تقسیم می کند.

مطالب مرتبط: قانون یک سوم در عکاسی

قسمت اصلی هر عکس باید در یکی از نقاط تلاقی این خطوط باشد. چهار نکته از این دست وجود خواهد داشت.

وقتی عناصر اصلی عکس در این نقاط یافت می شوند؛ متوجه خواهید شد که عکس به نوعی بهتر به نظر می‌رسد.

“قانون یک سوم” در بین انواع هنرمندان از نقاشان گرفته تا عکاسان بسیار محبوب است.

و همچنین با استفاده از تقاطع ها می‌توانید مناطق را به باندهایی که یک سوم را اشغال می کنند ترتیب دهید یا چیزهایی را در امتداد خطوط خیالی قرار دهید.

استفاده از “قانون یک سوم ” می‌تواند به ایجاد تصاویر متعادل و آسان برای چشم کمک کند. همچنین، چون باید چیزها را نسبت به لبه های قاب قرار دهید، به خلاص شدن از سندرم ‘سوژه های کوچک احاطه شده توسط فضای خالی وسیع’ کمک می کند.

به محض درک “قانون یک سوم”، خیلی سریع میتوانید آن را بشکنید! این “قوانین” بهتر است به عنوان راهنما استفاده شود و اگر می توانید با شکستن یا نادیده گرفتن قوانین، تصویر بهتری ایجاد کنید.

“قاعده یک سوم” تقریباً ساختار یافته است اما روشهای زیادی وجود دارد که می توانید به کار بگیرید که به توانایی شما در “دیدن” چیزها و ترکیب آنها در ترکیب شما متکی است.

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *