• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اورپرینت در چاپ

رمز و راز اور پرینت در چاپ

اگر فرمهای لیتوگرافی را از نظر بگذرانید قسمتی را خواهید دید که نوشته شده Overprint و جلوی آن هم قید شده رنگ مشکی" و بعد چند نقطه به معنی اینکه آیا لازم است رنگ دیگری نیز Overprint شود؟ قبل از اینکه به خوب یا بد بودن این عمل بپردازیم، ببینیم که معنای دقیق آن چیست؟ از نظر لغوی Overprint یعنی "روی هم چاپ کردن" به عبارت دیگر آمدن چاپ روی چاپ دیگر را "روچاپ" یا Overprint می گویند. برخلاف تصور رایج که هر آنچه بر صفحه نمایش دیده میشود، الزاما می تواند "خوب" چاپ شود، عدم رعایت برخی از نکات و تکنیکها می تواند منجر به نتایج فاجعه باری در سند نهایی چاپ شده گردد. یکی از شایع ترین این مشکلات، ایجاد فضای سفید بین نوشته ها و یا المان های دیگر گرافیکی است. این مشکل زمانی رخ میدهد که به عنوان مثال، متن مشکی روی زمینهای رنگی قرار بگیرد و با کوچکترین لغزشی در زمان چاپ، فاصله ای بین رنگ بالایی (متن مشکی و رنگ پس زمینه ایجاد شده و در نتیجه، کیفیت مورد انتظار

حاصل نخواهد شد. برای رفع این مشکل شایع، تکنیکی به نام اور پرینت(OverPrint) مطرح می شود که بسیاری از نرم افزارهای گرافیکی قابلیت انجام این تکنیک را دارند. همان طور که در بالا اشاره شد یکی از مشکلاتی که ممکن است بعد از چاپ افست پدید آید، سفیدک زدن لبه متنها است. بخصوص اگر فونت مربوط به متنها کوچک باشد، سفیدک زدن باعث ناخوانایی متن خواهد شد. همان طور که می دانید، در زمان طراحی برای چاپ افست ، سند مورد نظر را روی مدرنگی CMYK (استاندارد رنگی چاب) قرار می دهیم، این به آن معنی است که از ترکیب چهار رنگ  M   ،C  ،Y  و K، رنگ های اصلی طرح ما چاپ می شود. در زمان چاپ توسط ماشین افست (بخصوص اگر ماشین غیر همزمان باشد) کاغذ یک بار وارد ماشین چاپ شده و رنگ اول روی کاغذ چاپ میشود.

در مرحله دوم رنگ دوم زده شده و این مراحل تا پایان رنگ چهارم ادامه می یابد (در صورتی که ماشین چاپ همزمان نباشد، کاغذ چهار بار وارد ماشین چاپ میشود) با توجه به اثر مرکب، جنس کاغذ و ... ممکن است پس از هر بار وارد شدن کاغذ به ماشین، کاغذ در حد ناچیزی جمع شده (اصطلاحا آب می رود و در مراحل بعدی روی هم خوری رنگها به درستی انجام نگیرد. به بیان دیگر اگر متن شما با فونت کوچک و رنگ سیاه (غیر استاندارد) روی یک پس زمینه رنگی مانند قرمز باشد ممکن است بر اثر عدم روی هم خوردن رنگها، در حاشیه متنها کمی سفیدی ایجاد شود که اصطلاحا به آن سفیدک زدن می گویند.

اور پرینت و مشکل سفیدزدن اطراف متنها مشکل سفیدک زدن متن: زمانی که قرار است متن مشکی را روی یک پس زمینه رنگی قرار دهید، بهتر است رنگ مشکی را به صورت استاندارد با کد رنگی ۱۰۰=C = 0 / M = 0 / Y = 0 / K

بگیرید و پس از آن پالت لایه ها در نرم افزار فتوشاپ، مد لایه را به جای حالت Normal روی حالت Multiply قرار دهید. این کار (که اصطلاحا به آن Overprint می گویند) باعث می شود رنگ مشکی با رنگ زمینه تلفیق شده و مشکل سفیدک زدن اطراف متن حل شود (به طور مشابه حالت Overprint در دیگر نرم افزارهای گرافیکی نیز وجود دارد). ذکر این نکته لازم است که می توانید به جای ترکیب رنگ ذکر شده در بالا از ترکیب رنگ 100=C = 70 / M = 35 / Y = 0 / K نیز استفاده کنید، علت آن که رنگ زرد (۷) را صفر در نظر میگیریم آن است که این رنگ باعث بور شدن رنگ سیاه میشود. در کل توصیه میشود از ترکیب رنگ اول جهت درج متن مشکی روی زمینه رنگی استفاده کنید. استفاده از رنگ غیر استاندارد مشکی باعث بیرون زدگی رنگها می شود. زمانی که متن سفید روی زمینه مشکی قرار می گیرد مشکل بیرون زدگی رنگی را نخواهیم داشت چرا که فقط یک کانال رنگی یعنی 100=K موجود است با توجه به این که این ترکیب رنگی مشکی مطلق نیست و کمی بور به نظر می رسد و با توجه به مشکل رنگ سفید روی زمینه سیاه، تا جایی که طراحی به شما اجازه میدهد، اگر قرار باشد روی یک زمینه مشکی تایپ سفید انجام دهید، ترجیحا زمینه مشکی را مشکی خالص یعنی 100=K انتخاب کنید. اگر زمینه به صورت چهار رنگ انتخاب شود (یعنی کانال های رنگی CMY نیز دارای رنگ باشند) با تایپ متن سفید روی چنین زمینه ای مشکل روی هم نخوردن رنگها مجددا رخ خواهد داد. مشکل در این حالت حادتر خواهد بود، چرا که در اثر کوچک بودن فونت و مشکل روی هم نخوردن رنگها، عملا متن ها قابل خواندن نیستند.

 

 اورپرینت در InDesign 

برای تکنیک Overprint در نرم افزار ایندیزاین روال زیر را طی کنید: - گزینه ی Overprint را از منوی View فعال کنید. (برای سهولت، از میان بر ترکیبی CTRL + Alt + Shift + Y استفاده کنید).

 

اور پرینت در چاپ

Subtitle of the Image Overlay addon

المان گرافیکی یا متنی که قرار است تکنیک Overprint روی آن اجرا شود انتخاب کرده و گزینه Overprint Surface را در پنل Attributes فعال کنید.

اورپرینت در چاپ

Subtitle of the Image Overlay addon

- همچنین می توانید رنگ غالب اور پرینت را تعریف کنید. برای این منظور، مسیر زیر را طی کنید: Edit > Prefrences > Appreance Of Black لطفا توجه داشته باشید تنظیمات تنها بر روی رنگ مشکی استاندارد با %100 K قابل انجام است. در پنجره ی Separations Preview وضعیت رنگ های استفاده شده را بررسی کنید. این پنجره از مسیرWindow > Output > Separations Preview در دسترس است. در این پنجره وضعیت کلی رنگ CMYK مشخص است. توجه داشته باشید برای حصول نتیجه مطلوب، برآیند درصد رنگی CMYK نباید بیش از ۳۰۰% باشد.

همچنین مطالعه کنید : چاپ چهار رنگ

 

اورپرینت در چاپ

Subtitle of the Image Overlay addon

پس یک بار دیگر با هم مرور می کنیم Overprint معمولا برای نوشته های با فونت کوچک تر از ۱۲ یا سایر المان های داخل کار هنری که با رنگ مشکی (۱۰۰=k) پر شده اند به کار می رود. مشکل زمانی پیش می آید که رجیستر مارک های کار چاپی دقیقا روی هم نخورده باشد و در اثر این جابجایی کوچک زیر نوشته به سفیدی می زند و ظاهر کار چاپی نامطلوب می شود . دلیل این که Overprint اغلب برای رنگ مشکی با مقدار ۱۰۰ به کار می رود این نکته ها هستند:

• رنگ مشکی تنها رنگی است که در هنگام ترکیب با رنگ های زیرین کمترین اثر پذیری را دارد و تغییر رنگ کمتری دارد.

• اگر نوشته خود را با ترکیب چهار رنگ پر کنید احتمال این که یکی از رنگ ها در اثر روی هم نخوردن رجیسترها به صورت سایه در زیر کار مشخص شود بسیار زیاد است

 

 استفاده از رنگ مشکی که حاصل ترکیب چهار رنگ است نوشته را ضخیم تر و در بسیاری از موارد باعث بوری و نزدیک شدن رنگ به سه رنگ دیگر می شود. برای مثال اگر شما نوشته خود را با رنگ های C۳۰ M۴۵ Y۳۰ K۱۰۰ پر کنید احتمالا رنگ مشکی متمایل به قرمز را در خروجی کار خود خواهید دید. که این مورد اصلا مطابق میل شما نخواهد بود. • برای نوشته ها با رنگ های دیگر غیر از مشکی ۱۰۰ Overprint توصیه نمی شود. دلیل این مورد هم این هست که وقتی شما در فتوشاپ برای Overprint کار Blending Options را روی حالت Multiply قرار میدهید رنگ نوشته با رنگ پس زمینه کار ترکیب شده و رنگ نوشته به رنگ غیر مشکی تغییر پیدا می کند. برای مثال اگر شما نوشته خود را با رنگهای ۴۰ و ۷۱۰۰ پر کنید حاصل این دو رنگ ، رنگ سبز فسفری میباشد و در زیر کار زمینه ای با رنگ دیگر داشته باشید در اثر ویژگی Multiply رنگ فسفری با رنگ زمینه ترکیب و رنگ دیگری ایجاد می کند.

شما عزیزان میتوانید برای مشاهده انواع کارهای چاپی جعبه  این مجموعه به صفحه سفارش جعبه بسته بندی مراجعه نمایید.


  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه