• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نورپردازی در عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی و تاثیر نور در این نوع عکاسی می تواند نوع عکاسی دیجیتال سطح بالا و اصلاح شده را در اختیار شما بگذارد. نورپردازی در عکاسی صنعتی به تصویربردار اجازه میدهد بسته به ضرورت و نیاز تصاویر را بهبود ببخشید. با استفاده درست و به جا از نورپردازی، تصاویر چشمگیری خلق خواهید کرد. در عکاسی صنعتی به شما این امکان داده می شود تا محصولات خود را به بهترین شکل و با جذابیتی عالی به خریداران معرفی کنید.
از دیگر موارد استفاده تصویر در صنعت استفاده از آنها در کاتالوگ ها و مجلات میباشد. ویزیتورها و بازاریاب ها با استفاده از این کاتالوگ ها محصولات شما را به مصرف کنندگان معرفی میکنند. این عکس ها در معرفی شرکت و محصولات شما نقش اساسی خواهند داشت. نورپردازی در عکاسی صنعتی نیز برای بهتر به نظر رسیدن و تاثیرگذارتر بودن این تصاویر بسیار مهم می باشد.

آموزش نورپردازی در عکاسی صنعتی 


مهمترین متغیر در عکاسی، نور است. نور تصویر را می‌سازد و عکاس باید بداند چگونه نور را در کنترل خویش قرار دهد و بهترین تصویر ممکن را خلق نماید. نورپردازی در عکاسی صنعتی نیز بسیار حائز اهمیت است. زاویه‌ی تابش نور، شدت نور، دمای رنگی نور، تعادل سفید، مدت زمان تابش نور، حساسیت حسگر دوربین به نور (ISO)، گشودگی دیافراگم و مدت زمان باز بودن شاتر همگی پارامترهایی هستند که عکاس می‌تواند بعضی از آن‌ها را در حالت خودکار قرار داده و به دوربین بسپارد و بعضی دیگر را در حالت دستی قرار داده و خودش برای آن‌ها تصمیم بگیرد.
در نورپردازی صنعتی می توان از منابع نور مصنوعی استفاده کند یا از نور موجود طبیعی در محیط استفاده کند. منابع نور مصنوعی مثل فلش‌ها، اسپیدلایت‌ها و نورهای ثابت هستند که معمولا از آن‌ها در استودیو استفاده می‌کند و تنها منبع نور مصنوعی، نور زیبای خورشید است که می‌تواند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم روی سوژه بتابد. نور طبیعی غیر مستقیم می‌تواند حاصل بازتاب نور از سطح اشیا باشد یا اینکه از پشت ابر به سوژه بتابد.
در ادامه‌ی این مقاله‌ی جامع با انواع روش‌های نورپردازی در عکاسی صنعتی ، تجهیزات مورد نیاز برای نورپردازی در عکاسی صنعتی ، و آماده‌سازی صحنه‌، آشنا می‌شوید.

 

عکاسی از محصول با نور طبیعی

۱- عکاسی از محصول با نور طبیعی


با توجه به هزینه‌ی بالای تجهیزات نورپردازی در عکاسی صنعتی و آماده‌سازی استودیویی حرفه‌ای برای عکاسی صنعتی، نورپردازی طبیعی یک روش عالی برای به تصویر کشیدن محصولات کسب ‌وکارهای کوچک است که توان مالی زیادی ندارند.
به علاوه استفاده از نور مصنوعی در عکاسی از محصولات سبب می‌شود انطباق رنگ عکس‌ها با رنگ واقعی محصولات، دشوار شود. همچنین، بعضی از محصولات مثل خوراکی‌ها و پوشیدنی‌ها با نور طبیعی بهتر به نظر می‌رسند.
در سال‌های اخیر بسیاری از برندها، به جای عکس‌های زمینه سفید کمال‌گرایانه به عکس‌های روی آورده‌اند که طبیعی‌تر و ارگانیک‌تر به نظر می‌رسند. عکاسی در نور طبیعی ساده‌تر از عکاسی با نور مصنوعی نیست، اما یادگیری آن آسان‌تر است زیرا نیازی به تنظیم تجهیزات نوری گسترده ندارید و تنها باید روی تنظیمات دوربین تمرکز کنید که ممکن است در درزامدت سبب شود عکس‌های بهتری از محصولاتتان بگیرید.

 

نورپردازی در عکاسی صنعتی با نور طبیعی

۱-۱- استفاده از نور پنجره


نورپردازی در عکاسی صنعتی را با هر نوع دوربینی می‌توانید انجام دهید. معمولا هرچه دوربین عکاسی پیشرفته‌تر باشد، عکس‌ها بهتر می‌شوند ولی در صورت نیاز، می‌توانید حتی با دوربین یک گوشی هوشمند نیز عکس‌های بسیار خوبی بگیرید.
اگر می‌خواهید در فضای بسته عکاسی کنید، نور پنجره انتخابی عالی برای شماست. اگر پنجره‌های خوبی ندارید، می‌تواند در خانه یا پارکینگ را باز کنید و به نور اجازه دهید وارد فضای سربسته‌ی شما شود. چشمان ما ذاتا تصویر را از روشن‌ترین نقطه به تاریک‌ترین نقطه می‌خوانند.
بنابراین اگر می‌خواهید محصولتان را به فارسی‌زبانان بفروشید،‌ سعی کنید سمت راست تصویر روشن‌تر از سمت چپ تصویر باشد زیرا خواندن یک عکس همانند خواندن یک کتاب است و زبان فارسی از راست به چپ نوشته می‌شود. این کار به مخاطب کمک می‌کند عکس را بهتر تفسیر کند.

 

۱-۱-۱- ایجاد پس‌زمینه‌ای زیبا


اگر به عکس‌های زیر نگاه کنید، نکته‌ای هوشمندانه در آن‌ها می‌بینید. این عکس‌ها، برخلاف آنچه که به نظر می‌رسد، روی سنگ مرمر گرفته نشده‌اند و آن تخته‌ی پشتی هم یک پنل جوبی زیبا در یک خانه‌ی لوکس نیست.
چیزی وجود دارد به اسم فوتوبورد. فوتوبوردها تخته‌هایی ارزان قیمت با طرح‌های مختلف هستند که می‌توانید از آن‌ها به سادگی برای ایجاد پس‌زمینه‌های زیبا استفاده کنید. به عکس‌های زیر نگاه کنید که روی این فوتوبوردها گرفته شده اند و مشاهده می‌کنید که محیط آن‌ها چقدر متفاوت به نظر می‌رسد.

 

ایجاد پس زمینه ای زیبا

۱-۱-۲- عکاسی فلت ‌لی


یکی از روش‌های جالب و بسیار محبوب عکاسی صنعتی با نور طبیعی عکاسی فلت ‌لی (Flatlay) است که در این نوع عکاسی،، محصول به همراه چندین سوژه‌ی جانبی دیگر روی یک سطح صاف قرار می‌گیرند و عکاس به صورت عمودی از بالا از آن‌ها عکس می‌گیرد. به این نوع عکاسی «زاویه دید پرنده‌» هم گفته می‌شود.

 

عکاسی فلت لی
نورپردازی با زاویه دید پرنده

۱-۲-عکاسی در فضای باز

اگر امکانش را دارید که در فضای باز به عکاسی صنعتی بپردازید، در انجام آن تردید نکنید. نور طبیعی در فضای باز، به ویژه در هنگام صبح زود یا عصر و نیز در روزهای نیمه‌ابری، بسیار ملایم است و می‌توانید از آن نهایت استفاده برای نورپردازی در عکاسی صنعتی را ببرید.

۱-۲-۱-انتخاب فضای مناسب

اگر می‌خواهید از اشیاء کوچک عکاسی کنید، محل عکاسی چندان مهم نیست. اگر می‌خواهید یک پس‌زمینه‌ی بوکه‌ شده داشته باشید، فاصله‌ی سوژه تا پس‌زمینه باید رعایت شود. با داشتن تجهیزاتی خیلی ساده مثل دستمال کاغذی به جای دیفیوزر نور و کارت‌های سیاه و سفید، می‌توانید نور طبیعی را به خوبی تنظیم کنید. هر زمانی در طول روز برای عکاسی مناسب است.

۱-۲-۲- نورپردازی صحنه


پس از قرار دادن دوربین روی سه‌پایه و انتخاب ترکیب‌بندی، نوبت به نورپردازی در عکاسی صنعتی و صحنه می‌رسد. اگر زیر نور مستقیم آفتاب هستید، دستمال کاغذی روی سر سوژه برپا کنید تا همانند یک دیفیوزر، نور خورشید را منتشر و ملایم کند.

 

نورپردازی در عکاسی صنعتی

۱-۲-۳-مدیریت رنگ


از یک وسیله‌ی «مدیریت رنگ» (color mangement) به جای سوژه عکس بگیرید و رنگ عکس‌ها را با رنگ‌های واقعی «مدیریت رنگ» مقایسه کنید. اگر نتیجه رضایت‌بخش بود با همان تنظمیات از سوژه عکس بگیرد.
در غیر این صورت، با تغییر تنظیمات نورپردازی صحنه و تعادل سفید دوربین، آنقدر این آزمون و خطا را تکرار کنید تا رنگ‌های وسیله‌ی «مدریت رنگ»، تا حد زیادی شبیه رنگ‌های عکس گرفته شده باشند. پس از کسب نتیجه‌ی مطلوب سوژه را سرجایش بگذارید و با آخرین تنظیمات نورپردازی و تعادل سفید از آن عکس بگیرید.

 

نورپردازی در عکاسی صنعتی
نورپردازی در نور کم

۱-۲-۴- ارزیابی نورپردازی


پس از اینکه سوژه‌ی خود را در حالت و ترکیب‌بندی مد نظر قرار دادید و دیافراگم مناسب را انتخاب کردید، وقت این است که نور را بررسی کنید و آخرین تنظیمات را انجام دهید.

در عکس فوق، نور اصلاح نشده است بنابراین کنتراست زیاد است و هم در سایه و هم در روشنایی، جزئیاتی پنهان شده‌اند. اما در عکس زیر، از یک دستمال کاغذی به عنوان دیفیوزر استفاده شده است و با توزیع نور و غوطه‌ور شدن سوژه در نور ملایم، کنتراست کاهش یافته و جزئیات نمایان شده‌اند:

 

نورپردازی مناسب

۱-۲-۵-  انعکاس نور


از کارت‌های سفید خود به عنوان رفلکتور برای پر کردن سیاه‌هایی که ممکن است کنتراست عکس شما را بیش از حد بالا ببرند، استفاده کنید. خوبی کارت این است که می‌توانید آن را به هر اندازه و شکلی که نیاز باشد، ببرید. برای عکاسی صنعتی ، کنتراست پایین‌تر بهتر است، زیرا مشتری نیاز به دیدن جزئیات دارد.


۱-۲-۶-  کاهش نور


در صورتی که نور به بخشی از سوژه می‌خورد که مطلوب شما نیست، از کارت‌های سیاه خود به عنوان فلگ (flag) استفاده کنید. برای مثال، اگر منبع اصلی نور در پشت سوژه‌ی شما قرار دارد، می‌توانید از یک فلگ طوری استفاده کنید که نور فقط به بخشی از سوژه که شما می‌خواهید، بتابد.
به علاوه، می‌توانید از فلگ‌ها برای تیره کرده اطراف سوژه‌ی خود، که در این مورد، یک محصول تجاری است، استفاده کنید، به طوری که سطح کمی تاریک شود تا تأکید بیشتری به سوژه معطوف گردد.

ممکن است این مرحله، اختیاری به نظر برسد ولی اگر می‌خواهید عکس‌های بسیار خوب و حرفه‌ای بگیرید، این مرحله از همه‌ی مراحل دیگر مهم‌تر است. هرچه جزئیات محصول نمایان‌تر باشد، عکس شما برای معرفی آن محصول بهتر خواهد بود. در صورت نیاز می‌توانید از حالت نورسنج نقطه‌ای دوربین برای تنظیم دقیق مکان رفلکتور و فلگ استفاده کنید.

 

نورپردازی در عکاسی صنعتی

۲-  استفاده از نور مصنوعی


استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور طبیعی این مزیت را دارد که می‌توانید نور را کاملا تحت کنترل خود دربیاورید. به علاوه، با استفاده نور مصنوعی می‌توانید مجموعه‌ای از عکس‌های شبیه به هم بگیرید. مزیت دیگر استفاده از منابع نوری مصنوعی در عکاسی صنعتی ، کنترل عمق میدان دید و مدت نوردهی است.

 

استفاده از نور مصنوعی در عکاسی صنعتی

۲-۱-  بیشترین نور ممکن را فرآهم آورید


ممکن دوربین عکاسی شما خودش فلش داشته باشد ، ولی به این معنی نیست که باید برای هر عکسی از آن استفاده کنید. تا حد ممکن از نورهای موجود استفاده کنید. به جای فلش دوربین می‌توانید از اسپیدلایت‌ها و منابع نوری ثابت استفاده کنید.

 

۲-۲-   نور را مستقیم روی سوژه نتابانید


اگر از فلش یا اسپیدلایت استفاده می‌کنید، نور را به صورت غیر مستقیم روی سوژه بتابانید تا نرم‌تر شود. نورپردازی در عکاسی صنعتی به صورت مستقیم ظاهری صاف و بی‌روح به سوژه داده و جزئیات آن را پنهان می‌کند. برای اینکار می‌توانید از یک رفلکتور مثل یک چتر استفاده کنید یا اینکه نور را به سقف یا دیوار بتابانید تا روی سوژه بازتاب یابد. معمولا فلش‌های توکار دوربین‌های عکاسی چنین امکانی به شما نمی‌دهند و برای این کار باید از فلش‌های خارجی استفاده کنید.

 

استفاده از رفلکتور در عکاسی صنعتی

۲-۳-  از اصلاح‌کننده‌های نور استفاده کنید


دیفیوزرهایی مانند سافت‌باکس‌ها نور را توزیع می‌کنند. اگر می‌خواهید از نور ثابت و مستقیم استفاده کنید، با قراردادن یک دیفیوزر جلوی منبع نوری، نور را پخش کنید تا سوژه را در آغوش کشد و محصول در نور ملایم، غوطه‌ور شود. با این کار، کنتراست به حداقل رسیده و بیشرین جزئیات محصول نمایش داده می‌شود.
همانطور که پیش از این گفتیم با استفاده از رفلکتورها می‌توانید نور را به طور غیر مستقیم روی سوژه بتابانید. کار دیگری که با رفلکتورها می‌توانید انجام دهید این است که نور را روی سوژه متمرکز کنید. با قرارداد یک چتر در زاویه‌ی مناسب می‌توانید محصول را در حاله‌ای از نور شدید غوطه‌ور سازید. از انواع دیگر رفلکتورها مثل پنل‌‎های سفید می‌توانید برای تاباندن نور به مکانی که نمی‌خواهید سایه باشد، استفاده کنید.
فلگ‌ها ابزارهایی هستند که نور را جذب می‌کنند و می‌توانید با استفاه از آن‌ها، جلوی انعکاس نور از زوایه‌ای ناخواسته به محصول را بگیرید. برای مثال اگر نمی‌خواهید نور از پشت به محصولی که منبع نور در جلوی آن قرار دارد، بتابد، کافی است یک فلگ پشت آن قرار دهید.

 

۲-۴-  فلش را به درستی با شاتر همگام‌سازی کنید


اگر از فلش استفاده می‌کنید باید بدانید که فلش‌زدن باید با باز شدن شاتر، از نظر زمانی هماهنگی داشته باشد. مشکل اینجاست که بسیاری از دوربین‌های SLR شاتر کندی دارند. محدودیت‌های همگام‌سازی فلش با شاتر را در دفترچه راهنمای دوربین خود مطالعه کنید.
اکثر دوربین‌های SLR ، تنها می‌توانند در سرعت یک-دویست و پنجاهم ثانیه با فلش هماهنگ شوند. مطمئن شوید که سرعت شاتر شما از سرعت همگام‌سازی شما پایین‌تر باشد زیرا این کار سبب می‌شود که شاتر و فلش همزمان عمل کنند.

 

نورپردازی در عکاسی صنعتی

۲-۵-  نورپردازی از پشت


نورهای پشتی می‌توانند افکت‌های نوری منحصربه‌فرد و جالبی ایجاد کنند. وقتی از یک مدل برای معرفی یک محصول استفاده می‌کنید، نورهای پشتی خیلی به کار شما می‌آیند.

 

نورپردازی از پشت

۲-۶-  نورپردازی پس زمینه


تمام مطالب گفته شده در بالا برای نورپردازی سوژه در عکاسی صنعتی بود ولی نورپردازی زمینه نیز بسیار مهم است. اگر نورپردازی زمینه به درستی انجام نشود، هرگز نمی‌توانید عکس‌های زمینه سفید حرفه‌ای بگیرید. معمولا برای نورپردازی پس زمینه از دو منبع دوری در دو سمت دوربین استفاده می‌شود که نور آن‌ها با زاویه‌ی ۹۰ درجه نسبت به هم دیگر و با زاویه‌ی ۴۵ درجه نسبت به پس زمینه، به پس زمینه تابیده می‌شوند.
اگر نور پس زمینه خیلی کم باشد، پس زمینه‌ی عکس شما تیره خواهد شد و این مسئله در مورد عکاسی صنعتی زمینه سفید بسیار مهم است زیرا باعث خاکستری شدن پس‌زمینه می‌شود. در مقابل، اگر نور پس زمینه خیلی شدید باشد، محصول را کاملا در بر می‌گیرد و باعث می‌شود سمتی از محصول که می‌خواهیم از آن عکس بگیریم، تاریک به نظر برسد.
مسئله‌ی دیگری که برای نورپردازی در عکاسی صنعتی و گرفتن عکس‌های دارای پس‌زمینه و زمینه‌ی ساده به هر رنگی مهم است، این است که کمی سایه زیر و جوانب محصول روی زمینه ایجاد شود تا محصول معلق در فضایی سفید به نظر نرسد.برای اطلاعات بیشتر در مورد پس زمینه به صفحه عکاسی صنعتی مراجعه کنید.


۲-۷-   تنظیمات دوربین


پس از اینکه نورپردازی در عکاسی صنعتی و صحنه تکمیل شد، باید تنظمیات نوردهی دوربین را انجام دهید. تعادل سفیدی که انتخاب می‌کنید باید به دمای رنگی نور شما هماهنگی داشته باشد. به علاوه، اگر احساس می‌کنید نور کم است، با بالا و پایین کردن ایزو و مدت نوردهی می‌توانید این مسئله را جبران کنید.