نکات طلایی برای عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات

عکاسی صنعتی از انگشتر

عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات

اگر در زمینه عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات فعالیت کرده باشید، قطعا می‌دانید که عکس برداری از این گنج‌های کوچک و زیبا، چالش‌های خاص خود را دارد. اگرچه جواهرات، محصولات بسیار زیبایی هستند و به نظر می‌رسد که بهترین گزینه برای عکاسی باشند، اما عکاسی از آن‌ها مهارت و دقت خاص خود را می‌طلبد.

جواهرآلات نه تنها درخشش زیادی دارند، بلکه علاوه بر آن کوچک هستند و ممکن است طراحی‌های ظریف و پیچیده ای داشته باشند. جواهرات نقره و طلا دارای سطحی درخشان و رنگ‌های متعددی هستند که به خوبی نمایان کردن آن در عکس، خواهان مهارت بالایی است. به سختی می‌توان هنگام عکس برداری صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، از انعکاس‌های ناخواسته، پیسکل‌های داغ، و ایجاد لنز فِلِیر روی عکس جلوگیری کرد.

خبر خوب این است که با رعایت کردن نکاتی، می‌توان با کمی‌ تمرین به راحتی از این اشکالات در هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات جلوگیری کرد. در این مقاله، ما توصیه‌ها و نکاتی که در عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات باید در نظر گرفته شوند را از زبان عکاس‌های حرفه ای و مشهور بیان می‌کنیم.

از فضای کوچکی استفاده کنید. نکته کلیدی برای عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات، کنترل کردن نور ورودی که بر جسم مورد نظر شما تابیده می‌شود است. اما بهترین راه برای کنترل کردن این نور چیست؟ بهترین راه برای کنترل کردن نور تابیده شده بر جواهرآلاتی که از آن‌ها عکاسی می‌کنید، این است که فضای کوچک و محدودی برای عکاسی از آن‌ها ترتیب دهید. می‌توانید مشابه عکس زیر، از یک چادر کوچک برای این کار استفاده کنید.

این مدل چادر‌ها را می‌توانید با یک سرچ ساده در گوگل پیدا کنید. فرقی نمی‌کند که این چادر از چه برندی باشد. اما ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک چادر رنگ روشن انتخاب کنید که ورودی باز و بزرگی داشته باشد. چرا که یک ورودی باز و وسیع، باعث می‌شود که به راحتی بتوانید دوربین تان را در هر موقعیتی که مایل هستید برای عکاسی از درون چادر، تنظیم کنید. جواهرات را به خوبی تمیز کنید ممکن است اثراتی از گرد و خاک، لکه و یا اثر انگشت بر روی جواهرآلات مورد نظر شما باقی مانده باشد.

به هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، شما باید از فاصله بسیار نزدیکی عکس برداری کنید. در این فاصله نزدیک، کوچکترین اثرات گرد و غبار و لک و اثر انگشت، در عکس نشان داده شده و زمانی که عکس را بر روی مانیتور باز کنید و یا آن را چاپ کنید، به وضوح دیده خواهد شد. شاید برای تان جالب باشد اگر بدانید که کنسرو‌های هوا نیز اخیرا به بازار آمده اند و از آن‌ها برای عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهر آلات استفاده می‌شود.

یک عکاس حرفه ای می‌گوید که: “من ابتدا جواهرالات را با یک پارچه تمیز و لطیف، پاک می‌کنم و سپس از کنسرو هوا بر روی آن استفاده می‌کنم. با این حال، باز هم هنگامی‌ که عکس برداری به پایان رسیده است، عکس را چک می‌کنم تا اگر هنوز هم اثراتی از گرد و غبار بر روی عکس جواهرات نمایان است، آن را با فتوشاپ از بین ببرم.”

شما نیز می‌توانید به این روش جواهرآلات خود را ابتدا کاملا پاک کنید، و سپس در صورتی که هنوز هم اثراتی از گرد و غبار یا… در عکس نمایان است، عکس خود را با فتوشاپ کمی‌ ویرایش کنید. ممکن است در طول عکس برداری از یک قطعه جواهرات، مجبور شوید که چند بار فرایند تمیزکاری را تکرار کنید چرا که ممکن است در طول این مدت زمان، دوباره گرد و غبار یا اثر انگشت بر روی جواهرآلات شما دیده شوند.

بنابراین صبور باشید و تا جای لازم، این کار را تکرار کنید. با تنظیمات مناسب، عکس خود را جذاب تر کنید یک عکاس حرفه ای، نحوه عکس برداری خود از جواهرآلات را به این شرح توضیح می‌دهد: “زمانی که جواهرآلات را درون چادر قرار دادم، تنظیمات مورد نظرم را شروع می‌کنم. زاویه‌های مختلف را برای تنظیم دوربین امتحان می‌کنم. این کار را با صبر و حوصله زیادی انجام می‌دهم و پی در پی زاویه را کمی‌ عقب تر، کمی‌ جلوتر، کمی‌ پایین تر و کمی‌ بالاتر امتحان می‌کنم تا به نتیجه دلخواهم دست پیدا کنم.

وقتی که زاویه مناسب را پیدا کردم، دوربین را در همان حالت نگه می‌دارم و از یک موچین کاملا تمیز برای تنظیم زاویه جواهرآلات استفاده می‌کنم. سعی می‌کنم که جواهرآلات را در جذاب ترین پوزیشن خود قرار دهم. البته سعی نمی‌کنم که زاویه دوربین و زاویه جواهرآلات را همزمان تنظیم کنم.

ابتدا پوزیشن و زاویه دوربین را به خوبی تنظیم می‌کنم، و سپس به سراغ تنظیم پوزیشن و زاویه جواهرآلات و انگشتر‌ها می‌روم.” او در ادامه توضیح می‌دهد که: “گاهی اوقات، دیگر نیازی نیست که زاویه دوربین را برای هر کدام از جواهرآلات عوض کنم. در این حالت می‌توانم زاویه دوربین را در همان حالت نگه دارم و فقط جواهرآلات را یکی یکی ب درن چادر آورده و تنظیم کنم.

اما به صورت کلی، به نظر می‌آید که هر جواهری، زاویه مخصوص به خود را می‌طلبد. باید توجه کرد که جواهرآلاتی که از آن‌ها عکس برداری می‌کنید، چه چیزی از شما می‌خواهند. خودتان متوجه خواهید شد که چه زاویه ای برای آن‌ها بهترین است.

 

عکاسی صنعتی

 

سادگی زیبایی است قرار دادن جواهرآلات بر روی چوب، فلز، یا شیشه می‌تواند عکس شما را جذاب کند، اما اضافه کردن چیزهای دیگری به صحنه عکس برداری تان، ممکن است در هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، ایده خوبی نباشد. بهتر است حداقل در ابتدا، به هنگام عکاسی صنعتی از جواهرآلات، از سادگی در عکاسی پیروی کنید.

جودی دال، عکاس حرفه ای در زمینه جواهرآلات، دلیل این موضوع را به این شرح توضیح می‌دهد: “اضافه کردن اجسام و دکور‌های دیگری به صحنه عکاسی تان، نورپردازی آن را پیچیده تر می‌کند. شما نورپردازی عکس تان را مناسب با سطح جواهرآلات مورد نظرتان تنظیم می‌کنید.

حال، اگر سطح دیگری را نیز به صحنه اضافه کنید، باید توجه کنید که بافت آن با جواهرآلات شما متفاوت است. به همین خاطر، طبیعتاً نورپردازی دیگری را طلب می‌کند. در این حالت مجبور خواهید شد که نورپردازی را تغییر دهید و یا حتی اسپیدلایت‌های دیگری را نیز اضافه کنید.” اهمیت پوزیشن عکاسی را از یاد نبرید در هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، پوزیشن اسپیدلایت‌ها حرف اول را می‌زند.

قرار دادن یک منبع نور در بالای شیئ و در اطراف آن می‌تواند مفید باشد. اما به طور کلی، ماجرا تنها آزمون و خطا است. زمانی که می‌خواهید از جواهرآلات عکس برداری کنید، باید شات‌هایی زیادی را امتحانی بگیرید و پس از هر شات آن را بررسی کنید و اشکالات موجود در پوزیشن، نورپردازی، و… را برطرف کنید. سپس دوباره به عکاسی ادامه بدهید.

انقدر این کار را تکرار کنید تا متوجه شوید که کدام پوزیشن، و چه نوع نورپردازی، نتیجه دلخواه شما را خواهد داشت. زمانی که آزمون و خطا می‌کنید، به دقت توجه کنید که در هر بار عکس برداری، نور چگونه بر روی جسم مورد نظر شما می‌افتد، کدام قسمت‌ها را‌ هایلایت می‌کند، و در کدام قسمت‌ها سایه ایجاد می‌کند. دقت کردن به این نکات می‌تواند به شما کمک کند که تغییرات لازم را به درستی ایجاد کنید.

 

عکاسی صنعتی از انگشتر

 

به هنگام تنظیم پوزیشن جواهرآلات، توجه کنید که سنگ‌های قیمتی اغلب به طرزی تراشیده می‌شوند که زمانی که مستقیماً به آن‌ها نگاه شود، بهترین ظاهر خود را داشته باشند. بنابراین شما نیز می‌توانید این نکته را در نظر بگیرید و به هنگام عکاسی از این سنگ‌ها، از جهت مستقیم از آن‌ها عکس برداری کنید. پوزیشن دوربین و لنز دوربین نیز با پوزیشن جواهرآلات، ارتباط مستقیم دارد. زاویه مناسب دوربین می‌تواند سرنوشت عکس شما را رقم بزند.

اجازه دهید در اینجا، دوباره به نکته ای که پیش تر اشاره شد بازگردیم. همانطور که گفته شد، می‌توانید از یک محفظه مثل یک چادر کوچک برای عکس برداری استفاده کنید. دوباره تاکید می‌کنیم که سعی کنید ورودی این چادر بزرگ باشد. چرا که در این صورت، می‌توانید به راحتی دوربین خود را در هر زاویه ای که مایل هستید برای عکاسی از جواهرآلاتی که درون چادر قرار داده اید، تنظیم کنید.

اما اگر ورودی چادر شما کوچک باشد، در هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات برای تنظیم زاویه دوربین با محدودیت روبرو خواهید بود. نورپردازی، کلید کار است در مورد قبل، کمی‌ در مورد نورپردازی صحبت شد. در این قسمت، این موضوع را بسط می‌دهیم. زمانی که به یک عکس نگاه می‌کنیم، اولین چیزی که نشان می‌دهد عکاس آن تازه کار و ناشی بوده است، نورپردازی ضعیف است. توجه کنید که هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات، بهترین منبع نور برای عکاسی شما، نور طبیعی است.

قطعا می‌توانید از چراغ و دیگر منابع غیرطبیعی نور نیز استفاده کنید و عکس‌های عالی بگیرید، اما نور طبیعی بهترین و آسان ترین گزینه است. زمانی که در عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرالات از نور طبیعی استفاده می‌کنید، دیگر نیازی نیست که زیاد نگران به وجود آمدن سایه‌های تیره و یا تغییر رنگ جواهرآلات تان در عکس باشید. چرا که احتمال این اتفاقات تا حد زیادی به هنگام استفاده از نور طبیعی کاهش پیدا می‌کند. اما به هنگام استفاده از نور طبیعی برای عکس برداری از جواهرات، باید نکاتی را نیز در نظر بگیرید.

برای مثال، باید سعی کنید که از نور مستقیم پرهیز کنید. بهتر است که در موقعیتی عکاسی کنید که خورشید جلوی دوربین تان نباشد، بلکه پشت شما قرار داشته باشد. اگر بیرون از خانه عکاسی می‌کنید، سعی کنید در نقطه ای عکاسی کنید که سایه وجود داشته باشد، در حالی که آن سایه نزدیک به نور مستقیم خورشید باشد. اگر در خانه عکاسی می‌کنید، سعی کنید در جایی کمی‌ آن طرف تر از نقطه ای که نور از آن می‌تابد، دوربین خود را تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید پنجره را با یک کاغذ سفید بپوشانید تا نور کمی‌ ملایم تر شود و سپس در کنار پنجره به عکاسی بپردازید. می‌توانید به هر روشی که خودتان مایل هستید این کار را انجام دهید. اما توجه کنید که به هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، نور مستقیم خورشید به هیچ عنوان نباید بر روی جواهرالات بیفتد. با رعایت کردن این نکته می‌توانید ظاهری حرفه ای به عکس تان بدهید.

پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر مقاله نورپردازی در عکاسی صنعتی را مشاهده کنید. پس زمینه مناسب انتخاب کنید زمانی که به عکاسی صنعتی انگشتر و جواهرآلات می‌پردازید، معمولا از شما خواسته می‌شود که بر روی پس زمینه سفید یا یک پس زمینه خنثی عکس برداری کنید. چرا که به این صورت، جواهرآلاتی که از آن‌ها عکس برداری می‌کنید بیشتر به چشم می‌آیند و بیننده می‌تواند فقط بر روی جواهرآلات تمرکز کند.

 

عکاسی از جواهرات با زمینه مشکی

پس زمینه مشکی نیز برای عکس برداری از برخی جواهرآلات به کار می‌آید. اما این رنگ پس زمینه تنها برای جواهرات خاصی مناسب است. اگر در زمینه عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات تازه کار هستید، سعی کنید از پس زمینه‌های رنگ روشن و ساده استفاده کنید و اگر مایل هستید از پس زمینه‌های پیچیده تر استفاده کنید، به تدریج از پس زمینه‌های ساده به پس زمینه‌های پیچیده تر تغییر رویه بدهید.

پس زمینه سیاه یا سفید؟ در این قسمت، این سوال پیش می‌آید که از کجا باید تشخیص دهیم که زمانی که به عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات می‌پردازیم، چه رنگ پس زمینه ای برای چه نوع جواهراتی مناسب است.

در ادامه، به طور مختصر این موضوع را توضیح خواهیم داد: چه زمانی از پس زمینه مشکی استفاده کنیم: جواهرآلات سبک وزن معمولا با یک پس زمینه مشکی، جلوه ای عالی خواهند داشت. پس زمینه مشکی باعث خواهد شد که جواهرات سبک وزن تر بیشتر مورد توجه قرار بگیرند. چه زمانی از پس زمینه سفید استفاده کنیم: این پس زمینه برای بسیاری از جواهرآلات مناسب است.

علاوه بر این، جواهرآلاتی که تراش خوری چندان قوی نداشته اند را نیز بهتر است بر روی یک پس زمینه سفید عکس برداری کرد. پس زمینه سفید همچنین باعث می‌شود که سایه‌های اضافی کمتر به وجود بیایند. با استفاده از یک کاغذ سفید یا یک پلاستیک سفید، می‌توانید یک پس زمینه سفید بسیار مناسب داشته باشید که بالانس رنگ‌های شما نیز موثر است. برای داشتن یک نورپردازی مناسب، می‌توانید دوربین تان را به نحوی تنظیم کنید که نور بیشتر یا کمتری را وارد کند. این کار را باید با توجه به پس زمینه عکاسی تان، انجام دهید. برای مثال، پشت صحنه مشکی، نور بیشتری می‌طلبد.

بنابراین اگر پس زمینه جواهرآلات شما تیره است، باید دوربین را به گونه ای تنظیم کنید که نور بیشتری وارد کند. نورپردازی و تنظیم پوزیشن مناسب، هر دو اصول بسیار مهمی در عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهر آلات هستند. نورپردازی مناسب به شما کمک خواهد کرد که عکس‌های حرفه ای بگیرید. تنظیم پوزیشن مناسب نیز باعث خواهد شد که عکس شما جذاب تر به نظر بیاید.

وایت بالانس را تنظیم کنید. استفاده از وایت بالانس یا تراز سفیدی مناسب در عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرات به شدت حاوی اهمیت است. در صورتی که وایت بالانس شما تنظیم نباشد، طلای طلایی رنگ ممکن است به رنگ طلای سفید دیده شود و طلای سفید ممکن است به رنگ طلایی دیده شود. رنگ سنگ‌های قیمتی نیز ممکن است در این حالت به درستی نشان داده نشود. بنابراین قبل از این که شروع کنید، وایت بالانس دوربین خود را به درستی تنظیم کنید.

 

انگشتر

 

به این صورت رنگ‌های جواهرآلات مورد نظر شما دقیقاً به همان صورتی که می‌خواهید، نشان داده می‌شوند. شما می‌توانید وایت بالانس دوربین را به صورت دستی تنظیم کنید و یا این که آن را بر روی حالت اتوماتیک تنظیم کنید و سپس چک کنید که آیا نتیجه دلخواه تان به دست می‌آید یا نه. فوکوس را تنظیم کنید دومین چیزی که یک عکاس غیر حرفه ای را لو می‌دهد، فوکوس ضعیف است. فوکوس ضعیف، باعث می‌شود که عکس شما کاملا غیرحرفه ای جلوه کند.

در این قسمت سعی می‌کنیم راه‌هایی برای جلوگیری از فوکوس ضعیف به هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات را بررسی کنیم. توصیه ای کوچک اما مهم برای جلوگیری از ضعیف شدن فوکوس در عکاسی، این است که بیش از حد از نزدیک عکس برداری نکنید. هرچه به صحنه عکس برداری تان نزدیک تر بشوید، ممکن است که به دست آوردن یک فوکوس مناسب برای دوربین سخت تر شود. بنابراین، سعی کنید کمی‌ فاصله خود را از جواهرآلات کمی‌ حفظ کنید و با بهترین کیفیت ممکن، عکس برداری کنید. اگر مایل هستید که عکس شما کمی‌ از جلوتر نمایش داده شود اما نزدیک شدن به جواهرآلات باعث می‌شود که فوکوس دوربین ضعیف شود، نگران نباشید.

چرا که می‌توانید اول کمی‌ با حفظ فاصله از جواهرآلات عکس برداری کرده و سپس زمانی که عکس‌ها را بر روی کامپیوتر می‌ریزید، آن‌ها را به دلخواه خود کراپ کنید. از سه پایه مخصوص دوربین استفاده کنید. زمانی که به عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات می‌پردازید، قطعا برخی از جواهرآلات مورد نظر شما سایز کوچکی خواهند داشت. زمانی که از اجسام کوچک عکس برداری می‌کنیم، ممکن است حفظ ثبات دوربین به هنگام نزدیک شدن به شی، مشکل باشد.

این موضوع می‌تواند باعث تار شدن عکس شما شود. به همین علت، استفاده از سه پایه می‌تواند کمک بزرگی برای حفظ ثبات دوربین به حساب بیاید. البته باید ذکر کنیم که سه پایه‌های بزرگ، ممکن است برای این کار چندان هم مناسب نباشند.

با استفاده از سه پایه‌های بزرگی که اغلب برای عکاسی استفاده می‌شوند، نمی‌توان به راحتی دوربین از اجسام کوچک عکس برداری کرد. به همین علت ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که یک سه پایه کوچک تهیه کنید که پایه‌های انعطاف پذیری نیز داشته باشد. به این منظور می‌توانید از سه پایه‌های jobby gorilla استفاده کنید. این سه پایه‌ها دارای پایه‌های انعطاف پذیر هستند و می‌توانند به راحتی به نحوی تنظیم شوند که از نزدیک از جسم کوچک مورد نظر شما عکس برداری کنند. اطمینان حاصل کنید که سه پایه ای که انتخاب می‌کنید، برای وزن دوربین تان مناسب است.

دوربین خود را بر روی حالت Aperture priority تنظیم کنید. اگر قصد دارید به عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات بپردازید بهتر است دوربین تان را بر روی این حالت تنظیم کنید، این حالت به شما اجازه خواهد داد که محدوده وسیع تری را تحت فوکوس قرار دهید. به این جهت، باید عدد را بر روی بالاترین عدد ممکن، تنظیم کنید. هرچه به جسم مورد نظرتان نزدیک تر شوید، فوکوس بیشتری شامل حال آن خواهد شد.

برای آموزش عکاسی صنعتی از یک مدل برای عکاسی خود کمک بگیرید. بسیاری از جواهرآلات، زمانی که بر گردن، گوش، دست و پا… استفاده می‌شوند بسیار زیباتر به نظر می‌رسند. به این جهت شما می‌توانید به هنگام عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات، شما می‌توانید از یک مدل عکاسی کمک بگیرید.

از او بخواهید که جواهرآلات مورد نظر را استفاده کند و سپس از او عکاسی نمایید. به این صورت به بیننده‌ها نشان خواهید داد که جواهرآلات مورد نظر شما، بر روی تن نیز کاملا زیبا و کاربردی هستند. این کار علاوه باعث خواهد شد که بیننده، بهتر بتواند سایز واقعی جواهرآلات را تشخیص دهد. رزولوشن تصویر را زیادی بالا نبرید.

بسیاری از افرادی که به تازگی شروع به عکاسی از جواهرآلات یا دیگر محصولات کرده اند تا آن‌ها را در سایت فروشگاهی خود قرار دهند، یک اشتباه مشترک را انجام می‌دهند. آن اشتباه، این است که رزولوشن عکس را زیادی بالا تنظیم می‌کنند. ممکن است فکر کنید که اگر رزولوشن عکس را بسیار بالا تنظیم کنید، کیفیت عکس شما بهتر خواهد شد.

این موضوع، صحیح است اما یک پی آمد منفی نیز به همراه دارد. زمانی که رزولوشن تعداد زیادی از عکس‌هایی که در سایت خود قرار می‌دهید بسیار بالا باشد، سایت شما دیر بالا می‌آید. این موضوع باعث خواهد شد که کسی که از سایت تان بازدید می‌کند، بجای این که جذب وب سایت شما شود، بدون دیدن عکس‌ها، سایت شما را ترک کند.

به عنوان فردی که یک سایت فروشگاهی را برای فروش جواهر آلات یا هر محصول دیگری راه اندازی کرده اید، باید دقت کنید که سرعت وب سایت تان بالا باشد و به سرعت تصاویر و محتوای شما را لود کند. تمرین کنید. مثل هرچیز دیگری در زندگی، عکاسی صنعتی از انگشتر و جواهرآلات نیز نیاز به تمرین و ممارست دارد.

من تا به حال 60000 عکس از 350 قطعه جواهرآلات گرفته ام. اغلب به عکاسی از زاویه‌های مختلف می‌پردازم و سپس آن عکسی که دلخواهم است را از میان شات‌های گرفته شده انتخاب می‌کنم. گرفتن عکس‌های متعدد و حرفه ای، وقت و صبوری زیادی را می‌طلبد. اما ارزشش را دارد! بنابراین، دفعه آینده که به عکس برداری از جواهرات می‌پردازید، از نکات ذکر شده در این مقاله استفاده کنید و سعی کنید با تمرین و پشتکار، قدم به قدم پیشرفت کنید.

مطالب مرتبط: عکاسی صنعتی از طلا

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پانزده =