اعوجاج لنز چیست؟

اعوجاج لنز در عکاسی چه کاربردی دارد؟

 

 

distortion

 

در عکاسی دو نوع اعوجاج لنز وجود دارد اپتیکال و پرسپکتیو که هر دو منجر به نوعی تغییر شکل تصاویر می شوند. برخی به آرامی و برخی دیگر بسیار محسوس است در حالی که اعوجاج نوری به دلیل طراحی نوری لنزها ایجاد می شود (و به همین دلیل اغلب “اعوجاج لنز” نامیده می شود)، اعوجاج پرسپکتیو به دلیل موقعیت دوربین نسبت به سوژه یا موقعیت سوژه در قاب تصویر ایجاد می شود. مهم است که بین این نوع اعوجاج ها تمایز قائل شوید و آنها را شناسایی کنید، زیرا همه آنها را تا حد زیادی در عکاسی خواهید دید.

اعوجاج نوری

در عکاسی، اعوجاج به طور کلی به یک انحراف نوری گفته می‌شود که خطوط مستقیم را از نظر فیزیکی تغییر شکل داده و خم می‌کند و آنها را در تصاویر منحنی نشان می‌دهد، به همین دلیل است که به چنین اعوجاجی معمولاً به عنوان “منحنی” نیز نامیده می‌شود. اعوجاج نوری در نتیجه طراحی نوری رخ می دهد، زمانی که از عناصر لنز ویژه برای کاهش انحرافات کروی و سایر انحرافات استفاده می شود. به طور خلاصه، اعوجاج نوری یک خطای لنز است.

مقالات مرتبط:

بهترین لنزهای عکاسی صنعتی

سه نوع اعوجاج نوری شناخته شده وجود دارد (بشکه، بالشتک و سبیل که  به عنوان موج دار و پیچیده شناخته می شود.)

یک لنز با اعوجاج صفر

اعوجاج بشکه

هنگامی که خطوط مستقیم به شکل بشکه به سمت داخل منحنی می شوند، این نوع انحراف را “اعوجاج بشکه” می نامند. معمولاً در لنزهای زاویه باز دیده می شود، اعوجاج بشکه ای اتفاق می افتد زیرا میدان دید لنز بسیار گسترده تر از اندازه سنسور تصویر است و بنابراین باید “فشرده” شود تا مناسب شود. در نتیجه، خطوط مستقیم به طور مشهودی به سمت داخل خمیده می شوند، به خصوص به سمت لبه های انتهایی قاب در زیر نمونه ای از اعوجاج بشکه ای قوی آورده شده است.

یک لنز با اعوجاج بشکه ای

توجه داشته باشید که خطوط مستقیماً در مرکز قاب ظاهر می شوند و فقط شروع به خم شدن از مرکز می کنند. به این دلیل که تصویر در محور نوری (یعنی مرکز لنز) یکسان است، اما بزرگنمایی آن به سمت گوشه ها کاهش می یابد. رفع اعوجاج لنز بشکه ای معمولاً یک فرآیند بسیار ساده است. نرم افزارهای پس از پردازش مانند فتوشاپ می توانند به راحتی مشکلات اعوجاج بشکه ای را برطرف کنند.

اعوجاج پینکوشن

اعوجاج بالشتکی دقیقاً برعکس اعوجاج بشکه ای است  خطوط مستقیم از مرکز به سمت بیرون منحنی می شوند. این نوع اعوجاج معمولا در لنزهای تله فوتو دیده می شود و به دلیل افزایش بزرگنمایی تصویر به سمت لبه های فریم از محور نوری رخ می دهد. این بار، میدان دید کوچکتر از اندازه سنسور تصویر است و بنابراین باید “کشیده” شود تا مناسب باشد. در نتیجه، خطوط مستقیم به نظر می رسد که در گوشه ها به سمت بالا کشیده می شوند.

 

اعوجاج بالشتکی نیز یک انحراف بسیار رایج استبه خصوص در لنزهای زوم، لنزهای پرایم سوپر تله فوتو گران قیمت دارای عناصر جبرانی هستند که می توانند به میزان قابل توجهی اعوجاج بالشتک را تا سطوح ناچیز کاهش دهند، اما بیشتر لنزهای مصرف کننده و حتی لنزهای زوم سطح حرفه ای مانند Nikon 80400mm VR  از اعوجاج بالشتک رنج می برند. در واقع، اعوجاج بالشتک می‌تواند برای لنزهای مصرف‌کننده وزن زیادی داشته باشد، و این موضوع را به سرعت در تصاویر متوجه خواهید شد.

درست مانند اعوجاج بشکه، اعوجاج بالشتک را نیز می توان به راحتی در نرم افزارهای پس از پردازش مانند فتوشاپ برطرف کرد.

همچنین بخوانید: لنز زاویه باز (wide lense) چیست

اعوجاج سبیل

بدترین نوع اعوجاج لنز نوع شعاعی یا اعوجاج سبیل است که ترکیبی از اعوجاج بشکه و اعوجاج بالشتک است. خطوط مستقیم به صورت منحنی به سمت داخل به سمت مرکز کادر ظاهر می شوند، سپس در گوشه های انتهایی به سمت خارج منحنی می شوند.

 

به همین دلیل است که اعوجاج سبیل اغلب به عنوان اعوجاج “پیچیده” شناخته می شود، زیرا ویژگی های آن در واقع پیچیده است و می تواند بسیار دردناک باشد. در حالی که این نوع اعوجاج را می توان به طور بالقوه برطرف کرد، اغلب به نرم افزار تخصصی نیاز دارد. شما نمی توانید فقط از ابزارهای داخلی لایت روم و فتوشاپ استفاده کنید، مگر اینکه نمایه لنز خاصی از قبل برای مقابله با چنین اعوجاجی ساخته شده باشد. اگر سعی کنید با چنین اعوجاج هایی مانند نوع بشکه مقابله کنید، در نهایت به انحنای بیشتر گوشه های شدید خم خواهید شد. و اگر سعی کنید اعوجاج بالشتک را جبران کنید، در نهایت آن را برای اعوجاج بشکه ای قوی تر به سمت مرکز منحنی خواهید کرد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =