ایزو نامناسب چیست؟

ایزو نامناسب

ایزو نامناسب و تاثیر آن در کیفیت

ایزو نامناسب چه تاثیر در کیفیت تصاویر دارد؟

عدم تغییر ایزو این ایده است که کیفیت عکس های شما بدون توجه به ایزویی که استفاده می کنید ثابت می ماند.

این مفهوم می تواند کاملاً فنی باشد. ما در مورد آن به ساده ترین روش بحث خواهیم کرد تا بتوانید عکاسی خود را درک کرده و به کار بگیرید.

 

ایزو چیست؟

ایزو اصطلاح عکاسی است که حساسیت دوربین شما به نور را توصیف می کند. مخفف کلمه اختصاری سازمان بین المللی استاندارد سازی است که این سیستم را توسعه داده است.

زمانی عکاسی از فیلم، ISO بر روی درب های فیلم مشخص شده بود. هرچه این عدد بیشتر شد، حساسیت فیلم به نور بیشتر است. دامنه مشترکی که با آن روبرو خواهید شد 100-800 است. اگرچه، در برخی موارد می توانید آنهایی را که کمتر از 25 و تا 3200 هستند، پیدا کنید.

بنابراین ایزو چگونه کار می کند؟ اگر ایزو 100 است یعنی حساسیت نسبتاً کمی به نور دارد. یعنی فقط در روز می توانید از آن استفاده کنید. ISO 800 برای عکسهای شب مناسب است زیرا به اندازه کافی حساس است تا تصاویر را در شرایط کم نور ضبط کند.

وقتی دوربین های دیجیتال به یک امر عادی تبدیل شدند، آنها سیستم ISO را که دوربین های فیلم نیز از آن استفاده می کردند، استفاده کردند. اکثر دوربین های مدرن نیز از 100 شروع می شوند، اما اکنون می توانند به 25000 یا حتی بیشتر برسند.

همچنین بخوانید : ایزو ISO چیست و نحوه استفاده از آن در عکاسی

عکاسی صنعتی

تفاوت بین فیلم ISO و ISO دیجیتال چیست؟

تفاوت اصلی فیلم و دیجیتال در نحوه پردازش حساسیت به نور است. با استفاده از فیلم، مواد شیمیایی حساس به نور میزان حساسیت به نور فیلم را تعیین می کنند. در همین حال، در دوربین های دیجیتال، سنسور می تواند نور را به سیگنال الکتریکی تعیین کننده تبدیل کند.

از آنجا که فرایندهای بین فیلم و دیجیتال از هم متمایز هستند، به این معنی است که آنها ISO را نیز به گونه ای متفاوت “می خوانند”.

به عنوان مثال، ISO فیلم تنظیم شده است. اگر قوطی فیلم شما 800 باشد، نمی توانید به سادگی آن را به 100 برگردانید. دلیل این امر این است که مواد شیمیایی که روی فیلم شما را می پوشند، برای این میزان حساسیت تولید شده اند.

اما با استفاده از دیجیتال، فقط با یک حرکت انگشت به راحتی می توانید از 100 به 1600 یا بیشتر بروید. از آنجا که از سیگنال های الکترونیکی استفاده می کند، تنها کاری که باید انجام دهد این است که داده های حاصل از سنسور را تقویت کند تا “حساس تر” شود.

مطالب مرتبط: تنظیمات ایزو (ISO) در عکاسی دیجیتال

 

مفهوم عدم تغییر ISO

مفاهیم زیادی پیرامون واریانس ISO وجود دارد که می تواند برای یک عکاس معمولی بسیار فنی باشد. برای این مقاله، هدف ما ساده سازی این ایده ها است تا بتوانید حداقل درک اساسی از نحوه و نحوه کار آن داشته باشید.

عدم اطمینان ISO از آنجا ناشی می شود که سیگنال های الکتریکی ناشی از سنسور فارغ از ISO که استفاده می کنید کم و بیش ثابت هستند. به عبارت دیگر، خروجی از دوربین شما یکسان است، خواه از ISO 100 استفاده کنید یا 800. تنها تغییر در نحوه تقویت آن سیگنال ها پس از آن است.

خب همه اینها یعنی چی؟ در طرح کلی موارد، مهم نیست که شما از یک ISO (دیجیتال) استفاده می کنید (مخصوصاً یک دوربین مدرن). با انجام چند عکس آزمایشی آن را امتحان کنید.

به یک اتاق تاریک بروید و با ISO 100 عکس بگیرید. سپس ISO خود را 800 کنید و یک عکس دیگر بگیرید.

اکنون تصویر ISO100 را در نرم افزار ویرایش باز کرده و نوردهی را افزایش دهید تا با تصویر ISO 800 که گرفته اید مطابقت داشته باشد.

همانطور که در تصاویر نمونه ای که من گرفته ام نشان داده شده است، شما به سختی تفاوتی می بینید. این به این دلیل است که دوربینی که استفاده می کنید تقریباً ISO ثابت نیست (چرا تقریباً؟ در چند بخش بعدی به آن پاسخ خواهیم داد) حتی اگر در نهایت با یک عکس سیاه و سفید روبرو شویم، با افزایش میزان نوردهی در نرم افزار ویرایش خود، باز هم می توانید تمام جزئیات را پس بگیرید.

 

چرا باید ISO را تغییر دهید؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا ISO هنوز برای دوربین های دیجیتال لازم است. بارزترین مورد این است که هنگام عکاسی یک سنجش بصری برای ما فراهم می کند. اگر همیشه از ایزو 100 استفاده می کنید، ممکن است هنگام استفاده از دوربین در تاریکی، حتی تصاویر خود را بر روی صفحه مشاهده نکنید.

اما دلیل اصلی دیگر این است که ISO هنوز اساس نیاز دوربین شما برای “تقویت” آن سیگنال های الکتریکی از سنسور است. به عبارت دیگر، ISO به دوربین شما اجازه می دهد تا تصاویر را تا حدی متناسب با مقدار ISO مورد استفاده شما “روشن” کند.

به علاوه ، انتخاب ISO مناسب هنوز مهم است زیرا می تواند کیفیت تصاویر شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. هرچه مقدار ISO شما بیشتر باشد، صرفنظر از مدرن بودن دوربین، تصاویر شما نویز بیشتری خواهد داشت. اما لازم به ذکر است که برخی از دستگاهها بهتر از دیگران نویز را مدیریت می کنند.

به عنوان مثال ، ISO 800 از یک دوربین ممکن است نویز کمتری از دوربین دیگر داشته باشد. این به دلیل فناوری است که هر دستگاه برای به حداقل رساندن دانه معرفی شده با استفاده از ISO بالا استفاده می کند.

 

انواع نویز ایزو

به یاد دارید که ذکر کردم استفاده از مقادیر بالای ISO می تواند باعث ایجاد نویز شود؟ بیایید در مورد دو نوع نویز تصویر که هنگام عکس گرفتن با آن روبرو می شوید بحث کنیم.

Photon Noise همان چیزی است که دوربین شما از صحنه ضبط می کند. این نوع نویز در محیط وجود دارد و به هیچ وجه توسط دستگاه شما ایجاد نمی شود. بنابراین حتی وقتی از ISO 100 استفاده می کنید، به دلیل وجود نویز فوتون، هنوز مقداری “دانه” در تصویر خود مشاهده خواهید کرد.

Read Noise توسط دستگاه شما تولید می شود. وقتی سنسور فوتونهایی را که ضبط می کند، تقویت می‌کند. هنگامی که سیگنال آنالوگ به داده های دیجیتالی تبدیل می شود که توسط کامپیوتر قابل خواندن است، این نوع نویز نیز ظاهر می شود.

ISO استاندارد چیست؟

 

ایزو نامناسب

 

 

قبل از استفاده از بهترین ISO برای استفاده، بیایید به سرعت دو نوع ISO را که دوربین شما دارد، بررسی کنیم. اولین چیزی است که ISO بومی نامیده می شود. این اصطلاح به سادگی به محدوده ISO موثر دوربین اشاره دارد که در آن نیازی به انجام هرگونه بهبود دیجیتال نیست. اکثر گزینه های سطح بالا دارای دامنه ISO بومی 50 تا 25000 یا بیشتر هستند.

سپس ISO Extended وجود دارد که در آن دستگاه شما پیکسل هایی را به تصویر شما اضافه می کند تا به صورت مصنوعی روشن تر شود. دامنه ISO گسترده برخی از دوربین ها از 30،000 تا 100،000 یا بیشتر است. اگرچه استفاده از چنین مقادیر زیادی توصیه نمی شود زیرا نویز زیادی به تصویر شما وارد می کند که آن را غیر قابل استفاده می کند.

ISO استاندارد شما محدوده ای است که می توانید با خیال راحت با آزمایش کنید. به عبارت دیگر، بسیار راحت است که بگویید شما می توانید یک تصویر ISO 50 را به ISO 25،000 برسانید بدون اینکه نگران از دست دادن کیفیت بیش از حد باشید.

در حقیقت، همه چیز به توانایی دوربین شما بستگی دارد که چقدر می توانید ISO خود را فشار دهید. در بیشتر موارد، به دلیل میزان نویزی که به تصویر شما وارد می کند ، 25000 همچنان غیرقابل استفاده است.

 

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

 

بهترین ایزو چیست؟

آنچه واریانس ISO را مفید می کند این واقعیت است که باعث می شود اعتماد به نفس داشته باشید که عکس های خود را کم نور بگیرید و همچنان نتایج خوبی کسب کنید. بنابراین حتی اگر یک عکس با ISO 800 کم شات کنید ، می توانید میزان نوردهی خود را در پست معادل 3500 یا بالاتر افزایش دهید و نگران از دست دادن کیفیت نباشید.

در بیشتر موارد، بهترین کار این است که از مقداری که با شرایط شات شما مطابقت دارد، استفاده کنید. به عنوان مثال، هنگام عکسبرداری در نور روز می توانید از ISO 100 استفاده کنید. و برای شرایط کم نور می توانید به ISO 800 ،3500 یا حتی بالاتر بروید.

دلیل اینکه هنوز استفاده از ایزو صحیح ضروری است این است که دامنه دینامیکی دوربین شماست. دامنه پویا چیست؟ به زبان ساده، طیفی است که می توانید با از دست دادن جزئیات، نورهای برجسته و سایه ها را تنظیم کنید. هر دوربینی یک محدوده دینامیکی خاص دارد. گزینه های با دامنه دینامیکی بالا به این معنی است که جزئیات را حتی در صورت کمبود یا زیاد قرار گرفتن در معرض بهتر حفظ می کنند.

پس این همه معنی چیست؟ در حالی که سنسور شما ممکن است جزئیات بسیار خوبی را حفظ کند هنگامی که ISO خود را به 8 یا 10 توقف فشار می دهید (به عنوان مثال ISO 100 به ISO 800-1000)، اگر فراتر از آن بروید، ممکن است کیفیت را از دست دهد.

 

استفاده از ایزو نامناسب

بهترین کاربرد ایزو در عکاسی در شب مانند عکاسی نجومی یا عکاسی با نوردهی طولانی است. از آنجا که با استفاده از ISO های بسیار بالا مانند 25000 عکس فوق العاده دانه تولید می کنید، می توانید در عوض مقدار کمتری را امتحان کنید، بنابراین در نهایت سر و صدای زیادی نخواهید داشت. سپس می توانید میزان قرار گرفتن در معرض را در پست تنظیم کنید.

تکنیک بعدی عکاسی عمومی است. این شامل کم نور گرفتن تصاویر شما است. این تضمین می کند که حتی هنگام تنظیم نوردهی در ویرایش، جزئیات را در تصویر خود نگه دارید. با این حال، همچنین باید به یاد داشته باشید که هنگام عکسبرداری بیش از حد از عکس ها در دوربین، این کار همان نیست. اگر همه چیز خیلی روشن باشد، ممکن است هرگز جزئیات تصویر خود را بازیابی نکنید.

به یاد داشته باشید که فقط در صورت استفاده از RAW می توانید از عدم تغییر ISO استفاده کنید. با JPEG کار نخواهد کرد زیرا چنین قالبی قابل ویرایش نیست. افزایش روشنایی 2 تا 3 استاپ یک تصویر JPEG به تنهایی می تواند آن را خراب کند.

مطالب مرتبط: آموزش کاهش نویز در عکاسی 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + یک =