نحوه جلوگیری و کاهش نویز در عکس های خود (راهنمای 2021)

کاهش نویز در عکس

کاهش نویز و جلوگیری از آن موضوع بسیار مهمی است که در هر شرایط و سطحی از عکاسی، خروجی کار را دچار افت کیفیت می کند. این موضوع از آنجایی جذاب تر می شود که هزینه ثبت هر عکس (عکس مناسب و غیرمناسب) بسیار زیاد بوده و با اندکی برنامه ریزی و مدیریت می توان این مشکل را رفع کرد. موضوع نویز در بخش عکاسی صنعتی نیز، بسیار مهم بوده و باید حتما در زمان عکس صنعتی آنها را مد نظر قرار داد. همه ما تصاویر خود را دیده ایم: آنها ظاهری ناهموار نویزی که باعث می شود تصاویر ما جذاب نباشند را گاهی اوقات دارند. اما چگونه می توانید از نویز جلوگیری کنید؟ و در مواردی که اجتناب ناپذیر است ، چگونه می توانید نویز را در عکس ها کاهش دهید؟ در این مقاله ، من نکات و ترفندهای زیادی را برای جلوگیری و حذف نویز برای شما عزیزان به اشتراک می گذارم.

بیایید درست وارد شویم ، با اولین سوال مهم شروع کنیم:

نویز چیست؟

به طور کلی ، نویز به عنوان پیکسل های ناهنجار تعریف می شود. به عبارت دیگر ، نویز از پیکسل هایی تشکیل شده است که رنگ یا نوردهی صحنه را به درستی نشان نمی دهند.

چرا نویز ایجاد می شود؟

هنگام عکاسی با نوردهی طولانی یا استفاده از تنظیمات ISO بالا بر روی دوربین ، نویز ایجاد می شود.

(چه چیزی به عنوان تنظیمات ISO بالا شناخته می شود؟ این بستگی به مدل دوربین شما دارد ، اما این روزها بیشتر دوربین ها در حدود ISO 1600 یا 3200 شروع به تولید نویز می کنند.)

آیا این بدان معناست که شما هرگز نباید نوردهی طولانی مدت انجام دهید یا از  ایزو 100 بالاتر بروید؟

نه! زمان هایی وجود دارد که ممکن است نیاز داشته باشید – یا حتی بخواهید – از نوردهی طولانی استفاده کنید یا ISO را بالا ببرید. عکاسان landscape ، عکاسان رویداد و عکاسان حیات وحش همیشه در نور کم عکاسی می کنند ، که به نوردهی طولانی و/یا ISO بالا نیاز دارد.

در عین حال ، راه های ساده ای برای جلوگیری از نویز زیاد در عکس های شما وجود دارد ، حتی در هنگام استفاده از تکنیک های فوق ، که در قسمت بعدی به آنها می پردازم:

نویز در تصویر

کاهش نویز در تصاویر شما می تواند تفاوت زیادی در کیفیت کلی ایجاد کند.

 راهکار برای کاهش نویز در دوربین

در زیر ، من پنج روش برای به حداقل رساندن نویز هنگام عکاسی را به اشتراک می گذارم.

هر روشی برای هر موقعیتی کاربرد نخواهد داشت ، به همین دلیل آشنایی با همه آنها و انتخاب روش مناسب برای عکسبرداری خاص شما بسیار مفید است.

 با تنظیمات ISO پایین عکس بگیرید

بله ، ما با واضح ترین روش شروع می کنیم. اما عکاسان اغلب ISO خود را بسیار بالا ، خیلی سریع فشار می دهند و منجر به کیفیت بد تصویر می شود.

اکنون ، اگر دوربین شما سه ساله یا جدیدتر است ، عملکرد ISO عالی خواهد بود. شما نباید نویز زیادی را در تصاویر خود مشاهده کنید ، حتی تا ISO 3200. با این حال ، ممکن است در اعداد ISO بالاتر ، مانند ISO 6400 ، ISO 12800 و فراتر از آن ، هنوز نویز وجود داشته باشد.

بنابراین ISO خود را بدون رها کردن بالا نبرید. در عوض ، از نوردهی خود آگاه باشید و تشخیص دهید که عکاسی با ISO بالا باعث ایجاد نویز بیشتر در تصاویر شما می شود. در صورت لزوم ISO خود را تقویت کنید ، اما قبل از شماره گیری در ISO 12800 گزینه های دیگر را در نظر بگیرید.

در اینجا چند مورد وجود دارد که قبل از افزایش ایزو باید به آنها توجه کنید:

دیافراگم خود را در گسترده ترین حالت باز کنید (به عنوان مثال ، f/2.8)
اگر در نور کم عکاسی می کنید ، از سه پایه استفاده کنید و سرعت شاتر خود را کاهش دهید
اگر از سوژه کوچکتری (به عنوان مثال ، شخصی) عکاسی می کنید ، از فلش استفاده کنید
هر یک از این استراتژی ها به شما کمک می کند تا بدون نیاز به افزایش ISO ، نوردهی خوب و روشنی داشته باشید.

مطالب مرتبط :ایزو ISO چیست و نحوه استفاده از آن در عکاسی

تنظیمات ایزو (ISO) در عکاسی دیجیتال

البته ، اگر هنوز عکس های شما تاریک هستند ، باید ISO را به سمت بالا فشار دهید. توصیه می کنم چند عکس آزمایشی انجام دهید تا از قابلیت های ISO دوربین خود مطلع شوید و در چه مرحله ای تنظیمات ISO واقعاً کیفیت تصویر را کاهش می دهد.

سالها بود که با دوربین نیکون D80 عکس می گرفتم و می دانستم که استفاده از هر چیزی بالاتر از ISO 500 واقعا مشکل است. حذف نویز در ISO 640 و فراتر از آن دشوار شد. و اگر بتوانم آن را با موفقیت حذف کنم ، به لطف فرایند کاهش نویز ، کل تصویر شبیه نقاشی آبرنگ به نظر می رسید. بنابراین من در محدوده خودم کار کردم.

با فرمت RAW عکس بگیرید
آیا ایده فیلمبرداری با RAW شما را مرعوب می کند؟ نباید! RAW یک راه عالی برای گرفتن بهترین نتیجه از تصاویر است ، بنابراین حتماً از آن استفاده کنید.

نیازی نیست که همیشه RAW بگیرید. اما وقتی متوجه شدید که نور کمی بیش از حد تاریک می شود ، به RAW بروید.

مطالب مرتبط : تفاوت فرمت raw با jpeg : از کدام یک باید استفاده کنید؟

JPEG ها دارای فشرده سازی هستند – فرایندی که طی آن نویز در تصاویر شما ایجاد می شود. بنابراین حذف نویز پس از شات واقعاً سخت می شود (مانند افزایش نوردهی ، که اغلب در شرایط ISO بالا مهم است).

 از ابتدا به درستی نورپردازی کنید

تاریکی بیش از حد ، نویز را آشکار می کند-به همین دلیل ضروری است که از همان ابتدا نوردهی خود را بدست آورید.

هنگام عکاسی ، توصیه می کنم LCD دوربین خود – از جمله هیستوگرام – را بررسی کنید تا مطمئن شوید که نوردهی را میخ کرده اید.

و از گرفتن چندین عکس در نوردهی های مختلف نترسید ، مخصوصاً اگر با صحنه ای مشکل دار روبرو هستید.

همچنین ، هرچه ISO شما بالاتر باشد ، فایل بی بخشش تر است. به عبارت دیگر: اگر از ISO بالا استفاده می کنید ، بهتر است نوردهی را به درستی انجام دهید ، زیرا افزایش یک تصویر با ISO بالا با نوردهی نامنظم منجر به آشفتگی پرنویز می شود.

(البته ، بیش از حد نیز نوردهی نکنید. در حالی که نوردهی بیش از حد مشکلی در نویز ایجاد نمی کند ، جزئیات را از بین می برد ، که هرگز چیز خوبی نیست.)

هنگام انجام نوردهی های طولانی مراقب باشید

نوردهی طولانی برخی از چشمگیرترین تصاویر را ایجاد می کند.

اما اگر نوردهی بیش از حد طولانی باشد ، سنسور دوربین ممکن است گرم شود و باعث ایجاد نویز ناخواسته شود.

اجازه ندهید این کار شما را از انجام نوردهی های طولانی باز دارد – اگر عاشق نوردهی طولانی هستید ، پس از نوردهی طولانی استفاده کنید – فقط از نحوه عملکرد دوربین در زمان نوردهی طولانی آگاه باشید.

در واقع ، ممکن است یک سری از نوردهی های طولانی را عکاسی کنید ، سپس هر فایل را در رایانه خود از نظر نویز بررسی کنید.

سپس ، هنگامی که محدودیت های دوربین خود را تعیین کردید ، مطمئن شوید که سرعت شاتر خود را بیشتر از آنچه دوربین شما می تواند تنظیم کند تنظیم نکرده اید.

نکته کلیدی در اینجا این است که کشش وسایل خود را بدانید و در این محدوده شات  کنید.با این علم در انتها تصاویر فوق العاده ای خواهید داشت و هنگام ویرایش کار راحتی خواهید داشت.

کاهش نویز در عکس

تصاویر با نوردهی طولانی می توانند نویز را در یک صحنه افزایش دهند.

 از کاهش نویز داخل دوربین استفاده کنید

اکثر دوربین ها عملکردی به نام کاهش نوردهی طولانی را ارائه می دهند و اگر از نوردهی طولانی استفاده می کنید ، ایده خوبی است که آن را روشن کنید.

چرا؟

خوب ، همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت ، عکس های با نوردهی طولانی به ویژه مستعد نویز هستند. یک گزینه کاهش نویز نوردهی طولانی برای مقابله با این مشکل طراحی شده است – با گرفتن یک عکس دوم پس از اولین عکس ، و سپس استفاده از مشخصات نویز تصویر دوم برای کم کردن نویز از تصویر اول.

هر چند کاهش سر و صدای قرار گرفتن در معرض نور طولانی یک اشکال جدی دارد: معمولاً به اندازه نوردهی اولیه زمان می برد. بنابراین اگر از سرعت شاتر 30 ثانیه استفاده می کنید ، دوربین 30 ثانیه دیگر زمان می برد تا نویز را از بین ببرد. و اگر یک ساعت عکاسی کنید ، به یک ساعت دیگر احتیاج دارید تا نویز را کاهش دهید ، که مدت زمان آزاردهنده ای طولانی است!

بنابراین بله ، اگر شما در حال انجام 10 دقیقه عکس هستید ، ممکن است غیر عملی باشد. اما برای نوردهی های طولانی مدت ، اغلب ارزش انجام آن را دارد.

(و اگر زمان بندی دقیقی دارید ، در نوردهی های طولانی نیز این کار را انجام دهید ، زیرا می تواند کیفیت تصویر را به طور چشمگیری بهبود بخشد.)

برای نوردهی طولانی از کاهش نویز داخل دوربین استفاده کنید!

کاهش نویز در Lightroom یا Adobe Camera Raw

حتی با بهترین تکنیک ها ، باز هم نویز در عکس های شما به وجود می آید – حداقل در مواقعی.

جایی که تکنیک های کاهش نویز پس از پردازش مفید است!

در اینجا آموزش توصیه شده من با استفاده از Lightroom Classic یا Adobe Camera Raw آمده است (اما توجه داشته باشید که می توانید از روش های مشابه در برنامه های دیگر استفاده کنید):

مرحله 1: تصویر خود را باز کرده و 100 درصد مشاهده کنید

با باز کردن تصویر خود در Lightroom یا Photoshop شروع کنید.

توجه داشته باشید که تصاویر RAW باز شده در Photoshop ابتدا از طریق Adobe Camera Raw ، همان چیزی که شما می خواهید ، همچنین توجه داشته باشید که کنترل های Adobe Camera Raw و Lightroom یکسان هستند ، بنابراین در حالی که عکس های زیر از ACR گرفته شده اند ، دستورالعمل ها برای کاربران Lightroom به همان اندازه قابل اجرا است.

تنظیمات

پنل های کاهش نویز در Adobe Camera Raw در Lightroom یکسان هستند.

توصیه می کنم تصویر خود را به صورت تمام صفحه مشاهده کنید ، سپس 100 درصد بزرگنمایی کنید. هدف این است که به دنبال نویز باشید. به هر حال ، همه تصاویر نیازی به کاهش نویز در عکس ندارند.

کاهش نویز در عکس

Adobe Camera Raw دارای ابزارهای قدرتمندی برای کاهش نویز است.

مرحله 2: نوار لغزنده Luminance را تنظیم کنید
لغزنده Luminance نویز روشنایی (یعنی نویز ناشی از پیکسل های بیش از حد یا کم نوردهی شده) را کاهش می دهد.

و بسیاری از تصاویر با ISO بالا از نویز روشنایی بیش از حد رنج می برند.

بنابراین 100٪ زوم کنید ، سپس لغزنده Luminance را افزایش دهید تا نویز شروع به از بین رفتن کند.

با این حال زیاد پیش نروید ،

مرحله 3: نتیجه خود را با اسلایدرهای Luminance Detail و Luminance Contrast تنظیم کنید
لغزنده های جزئیات روشنایی و کنتراست روشنایی میزان جزئیات و کنتراست را در عکس های شما پس از کاهش نویز روشنایی کنترل می کند.

مشاهده می کنید ، کاهش نویز پیکسل های پر نویز را صاف می کند ، که به طور خودکار جزئیات و کنتراست را کاهش می دهد. اما با افزایش این اسلایدرها ، جزئیات و کنتراست را حفظ خواهید کرد.

همانطور که انتظار دارید ، لغزنده ها دارای اشکالاتی هستند:

وقتی مقادیر را افزایش می دهید ، قدرت کاهش نویز در عکس را کاهش می دهید. بنابراین در حالی که به تصویر واضح تری دست پیدا می کنید ، نویز بیشتری نیز خواهید دید.

مرحله 4: نوار لغزنده Color را تنظیم کنید

لغزنده رنگ نویز رنگ را کاهش می دهد – که دومین نوع نویز است که در عکس های خود خواهید یافت (اغلب در مناطق سایه کم).

بنابراین نوار لغزنده نویز Color را تقویت کنید و 100٪ بزرگنمایی کنید تا جلوه های آن را ببینید.

مرحله 5: نتیجه خود را با نوار لغزنده Color Detail و Color Smoothness تنظیم کنید
همانطور که در مورد کاهش نویز روشنایی (در بالا) ، می توانید تصویر خود را با لغزنده های Color Detail و Color Smoothness تنظیم کنید.

جزئیات بیشتری در عکس خود می خواهید؟ نوار لغزنده Color Detail را تقویت کنید. مقادیر بالاتر از لبه های نازک و دقیق رنگ محافظت می کند ، اما همچنین می تواند منجر به ایجاد لکه های رنگی شود.

آیا می خواهید رنگ ها را زیبا و یکدست نگه دارید؟ نوار لغزنده Color Smoothness را تقویت کنید.

و تموم شد!

آخرین نکته در مورد کاهش نویز در عکاسی

در حالی که ای کاش می توانستم تنظیمات استاندارد و یکپارچه برای کاهش نویز را به شما ارائه دهم ، این کار به این روش انجام نمی شود. هر تصویر متفاوت است ، بنابراین شما باید هر تنظیم را تغییراتی ایجاد کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

من تمایل دارم که میزان روشنایی و رنگ را به حدود 50 افزایش دهم ، سپس از آنجا کار کنم. من هر گزینه را بالا و پایین می کشم ، با دقت مشاهده می کنم که چگونه روی تصویر 100 درصدی بزرگنمایی تأثیر می گذارد.

سپس ، پس از هر بار تنظیم ، زوم می کنم تا تأثیر آن را روی تصویر کلی ببینم. و اگر راضی هستم ، به اسلایدر بعدی می روم.

آیا این روند کمی خسته کننده است؟ مطمئنا بله. اما اگر به درستی انجام شود ، اکثر نویزهای ناخوشایند را تقریباً در هر تصویری حذف خواهید کرد.

تمرین نیز در اینجا مهم است ، بنابراین تا جایی که می توانید این تصویر را امتحان کنید. به زودی ، می توانید تأثیر هر تغییر را پیش بینی کنید.

نحوه جلوگیری و کاهش نویز در عکس های خود: نتیجه گیری

اکنون که مقاله نحوه جلوگیری و کاهش نویز در عکس های خود را به پایان رساندید ، می دانید که اجتناب و کاهش نویز نباید چندان پیچیده باشد. فقط مراحلی را که داده ام دنبال کنید ، تصاویر شما عالی خواهند شد.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =