عکاسی مادون قرمز یا عکاسی فروسرخ برای مبتدیان

عکاسی مادون قرمز برای مبتدیان

عکاسی مادون قرمز از نور مادون قرمز برای ثبت عکس‌ها استفاده می‌کند، شکلی از تابش الکترومغناطیسی که در زیر طیف مرئی قرار دارد. انسان نمی‌تواند نور مادون قرمز را ببیند، اما حسگرهای دوربین می‌توانند و از این قابلیت حساسیت IR می‌توان برای ایجاد تصاویری زیبا استفاده کرد. لازم به ذکر است که از عکاسی مادون قرمز در بعضی از موارد در عکاسی صنعتی نیز بهره گرفته می شود به طوری که در کیفیت خروجی عکس ها نیز تاثیر مثبتی دارد.

هر چند گفته می‌شود، دوربین‌ها برای گرفتن طول موج‌های مادون قرمز به خوبی مجهز نیستند. این دوربین‌ها به صورت عمده با نور مرئی سروکار دارند نه نور مادون قرمز، به همین خاطر باید از روش‌هایی خاص استفاده کرد؛ بنابراین، تصویربرداری مادون قرمز به فیلترهای خاص یا سنسورهای دوربین تنظیم شده نیاز دارد.

عکاسی مادون قرمز
عکاسی مادون قرمز

 

عکاسی مادون قرمز نگاهی به دنیای نامرئی است. چشم انسان می‌تواند طول موج‌هایی از حدود ۴۰۰ نانومتر تا ۷۰۰ نانومتر (از بنفش تا قرمز) را ببیند. مادون قرمز نور فراتر از ۷۰۰ نانومتر است. عکاسی IR را می‌توان با فیلم مادون قرمز یا دوربین دیجیتال انجام داد و معمولاً شامل این نور در محدوده ۷۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر است. این تفاوت در نور مادون قرمز حرارتی است که در طیف کلی مادون قرمز تصویربرداری می‌شود.

همچنین بخوانید: درک نور و رنگ در عکاسی چه کمکی به می کند؟

 

کاربردهای عکاسی IR چیست؟

دنیا هنر، دنیا پیچیده‌ای است. افراد همواره به دنبال کشف راه‌های جدید برای بازنمایی هستند. این امر باعث می‌شود تا شیوه‌ها و روش‌های مختلف عکاسی به وجود آید. هر یک از این شیوه‌ها در عین اینکه زیبایی و راز و رمز به خصوص خود را دارند، کاربرد منحصر به فردی نیز دارند.

عکاسی مادون قرمز جلوه‌های بسیار متمایزی ایجاد می‌کند که آن‌ها را از نظر زیبایی شناختی دلپذیر می‌کند. بارزترین و مشهورترین مثال در این حوزه، بحث «اثر چوب» است. اثری که در آن برگ‌ها نور را منعکس می‌کنند و ظاهری سفید روشن به آن‌ها می‌دهند. این اثر به افتخار عکاس رابرت دبلیو وود که پدر عکاسی مادون قرمز به حساب می‌آید، نامگذاری شده‌است.

عکاسی مادون قرمز جذابیت زیادی برای عکاسی هنرهای زیبا دارد زیرا بسیار سورئال و ماورایی به نظر می‌رسد. شما با عکاسی به این روش می‌توانید درختان رنگ سفید یا زرد روشن و آسمان قرمز یا آبی داشته باشید. در عکس‌های شما برگ‌ها یخ زده به نظر می‌رسند و آسمان در عکاسی، سیاه و سفید یا به رنگ‌های دراماتیک خواهد بود. به همین دلیل از این افکت برای عکاسی منظره نیز استفاده می‌شود. جایی که می‌توان از آن برای تولید مناظر رنگی سورئال یا عکس‌های B+W با کنتراست بالا استفاده کرد.
عکاسی مادون قرمز ابزار بسیار مفیدی برای عکاسی پرتره است. پوست بسیار نرم‌تر به نظر می‌رسد و بیشتر لکه‌ها از بین می‌روند. بر خلاف عده ای که گمان می‌کنند، این نوع عکاسی تنها برای منظره است، باید گفت برای پرتره هم کاربرد دارد. ثبت پرتره‌هایی جذاب و خلاقانه به وسیله این نوع از عکاسی به سادگی امکان‌پذیر است.

علاوه بر جذابیت عکاسی هنرهای زیبا، عکاسی مادون قرمز در زمینه‌های دیگر نیز استفاده می‌شود. بسیاری از مواد و رنگ‌ها در نور مرئی و نور مادون قرمز یکسان به نظر نمی‌رسند. این را می‌توان برای شناسایی استتار، شناسایی پول‌های تقلبی یا برای بازیابی اسناد استفاده کرد.

همچنین این عکاسی در زمینه فیزیک نیز کاربرد دارد. عکاسی مادون قرمز برای گرفتن عکس از ستارگان محبوب است زیرا برخی از ستارگان تنها زمانی قابل مشاهده هستند که در طیف IR یا UV قرار بگیرند. هر چند، این نوع عکاسی مادون قرمز از عکاسی‌های هنری متفاوت تر است. اگر بخواهید در دنیا فیزیک از این نوع عکاسی استفاده کنید، باید کمی متفاوت تر عمل کنید.

مطالب مرتبط: کاربرد فیلتر لنز در عکاسی چیست؟ 

 

روش های عکاسی مادون قرمز یا فروسرخ

 

عکاسی مادون قرمز
عکاسی مادون قرمز

 

سه روش کلی برای انجام این عکاسی وجود دارد:

۱. استفاده از فیلم مادون قرمز

این اولین روش توسعه یافته برای این شیوه عکاسی بود و برای مدت طولانی این روش تنها راه برای عکاسی مادون قرمز بود. این روش نیاز به فیلم تخصصی، استفاده از فیلتر مادون قرمز روی لنز و توسعه تخصصی داشت. امروزه هم می‌توان این کار را با این روش انجام داد، اما یافتن فیلم سخت است.

مزایا: نوستالژیک بودن و امکان یادگیری به روش قدیمی برای غلبه بر چالش‌ها.

معایب: یافتن فیلم و جلوگیری از مه شدن آن سخت است، نوردهی و براکت فوکوس مورد نیاز است.

۲. استفاده از دوربین دیجیتال با فیلتر لنز مادون قرمز

این روش امکان‌پذیر است زیرا سنسورهای دیجیتال مدرن به طول موج‌های بین ۳۰۰ تا ۱۲۰۰ نانومتر حساس هستند. برای حفظ وفاداری رنگ برای عکاسی معمولی، سازندگان فیلترهای عکس مادون قرمز را روی حسگرها تعبیه کرده‌اند تا UV و IR را مسدود کنند. این فیلترها کامل نیستند، بنابراین با قرار دادن یک فیلتر 720 IR روی لنز و گرفتن نوردهی طولانی، می‌توانید با برخی دوربین‌ها عکس‌های مادون قرمز بگیرید.

مزایا: ارزان‌ترین راه برای آزمایش عکاسی مادون قرمز.

معایب: نوردهی طولانی و نیاز به سه‌پایه، تاری حرکت، نوردهی و براکت فوکوس، گزینه‌های فیلتر کمتری دارد.

۳. استفاده از دوربین تبدیل مادون قرمز

با برداشتن فیلتر برش مادون قرمز که روی سنسور قرار دارد و جایگزینی آن با فیلتر عبور مادون قرمز، دوربین کاملاً به این طیف نور حساس می‌شود. این تبدیل مادون قرمز نیاز به نوردهی دارد و فیلترهای لنز را از بین می‌برد.

مزایا: زمان نوردهی معمولی، استفاده از دوربین معمولی، گزینه‌های فیلتر بیشتر، نتایج واضح تر.

معایب: گران‌تر از روش استفاده از فیلتر

 

عکاسی مادون قرمز یا عکاسی فروسرخ
عکاسی مادون قرمز یا عکاسی فروسرخ

 

سخن پایانی

اگر با تصاویر فروسرخ مادون قرمز روبرو شده‌اید، بلافاصله متوجه خواهید شد که ظاهراً برجسته هستند. در حالی که برخی آن را نسبتاً وهم انگیز می‌دانند، برخی دیگر مجذوب روشی هستند که نگاه مادون قرمز می‌تواند حالت عادی را تغییر دهد.
عکاسی مادون قرمز یک بخش عکاسی رو به رشد است و راهی عالی برای ثبت تصاویر خلاقانه، رهایی از مشکلات عکاسی و لذت بردن از آن است. توصیه می‌شود، در صورت علاقه به شروع این نوع عکاسی، ابتدا از فیلترها استفاده کنید. این گونه اگر از این روش خوشتان آمد، به صورت حرفه ای با خرید دوربین وارد آن می‌شوید.

ما در طرح گندم با سالها فعالیت در زمینه تبلیغات و عکاسی صنعتی و ساخت فیلم صنعتی با برندها و شرکت های بزرگ و مطرح همکاری کرده ایم. از شما دعوت می کنم از نمونه کارهای ما دیدن نمایید. و دیدگاه خود را برای ما ارسال نمایید.

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 3 =