راهنما طراحی لیبل

طراحی لیبل

راهنمای طراحی لیبل و برچسب

راهنما طراحی لیبل را در این مقاله بخوانید!

اصول طراحی لیبل با توجه به مقدار اجزای و المانهای متحرک می تواند بسیار زیاد باشد. بر خلاف طراحی لوگو که به طور کلی تمرکز بر روی یک عنصر است، طراحی لیبل فرآیند ایجاد ترکیبی از پنج، ده یا حتی پانزده عنصر طراحی است.

برای افزایش پیچیدگی، برخی از این عناصر طراحی اغلب توسط مشتری ارائه می‌شوند، در حالی که برخی دیگر باید به صورت اختصاصی توسط طراح ساخته شوند. وظیفه طراح، به عنوان کسی که باید علاوه بر زیبایی، سادگی و خوانایی و اصول طراحی  را در نظر بگیرد، می توان گفت که طراحی لیبل برای کسی که دانش، تجربه و شناخت کافی را ندارد امری پیچیده است. این راهنما به شما کمک می‌کند تا میزان پیچیدگی ها را کاهش دهید؛ تا به راحتی جریان کاری موفقی را برای کسب و کار خود رقم بزنید.

1.ایجاد همبستگی میان اجزا

اولین گام در زاهنما طراحی لیبل این است که بدانید؛ یک برچسب خوب مجموع اجزایی است که با هم کار دیده می شوند. همه بخش ها در زمینه و در ارتباط با یکدیگر باید درک شوند. به همین دلیل مهم است که قبل از شروع هر کار اندازه، قرار دادن، استایل یا تایپوگرافی (مثال بالا) همه عناصر برچسب را روی تابلوی هنری کنار هم قرار دهید. هنگامی که همه عناصر برچسب روی تابلو هنری قرار گرفتند، فرآیند مسدود کردن می‌تواند آغاز شود.

در این مقاله، کلمه “مسدود کردن” به طور آزادانه فرآیند به هم ریختن، اندازه گیری خام و چینش آزمایشی عناصر برچسب را تعریف می کند. این یک فرآیند کاوش در راه هایی است که در آن طرح می تواند با هم ترکیب شود.

2. فضای منفی یا فضای خالی 

راهنما طراحی لیبل

 

یک برچسب راحت اغلب ناشی از تعادل بین فضای خالی و فضای اشغال شده است. در مثال بالا، توجه داشته باشید که چگونه اسامی طعم‌ها در فضای باز گسترده بالای خطوط اطلاعات کوچکتر در پایین، آزاد و آزاد هستند.

بنابراین با می توانید با استفاده از فضای خالی یا همان فضایی منفی روی خوانایی برچسب خود تاثیرات به سزایی بگذارید از این بخش از راهنما طراحی لیبل قافل نشوید.

3. سایز بندی  

از آنجایی که طراحان لیبل  اغلب بر تولید چاپ نظارت نمی‌کنند یا حتی محصول نهایی را نمی‌بینند، این احتمال وجود دارد که بدون اشاره به نسبت فیزیکی، عناصر را نسبت به یکدیگر اندازه بگیرند. به عبارت دیگر، اگر اصول طراحی لیبل روی صفحه نمایش کامپیوتر خوب به نظر برسد، اکثر طراحان خوشحال هستند و بحث چاپ را فراموش خواهند کرد.

متاسفانه این یک اشتباه بزرگ است. در رسانه های و ابزارهای تبلیغاتی چاپی، اندازه فیزیکی یک عنصر طراحی مهم است؛ به ویژه برای تایپوگرافی! اگر طرح شما فقط به این دلیل که روی صفحه کامپیوتر زیبا و بی نقص است به این معنی نیست که روی کاغذ نیز بی ایراد خواهد بود.

4. سلسله مراتب ادراک 

هنگامی که یک مصرف کننده محصولی را از قفسه برمی دارد، ترتیبی وجود دارد که به صورت بصری عناصر طراحی را دریافت می کند. این ترتیب مطمئناً به احساس راحتی یک برچسب کمک می کند و این امر  تا حد زیادی توسط طراح ماهر از طریق پارامترهای مختلف مانند اندازه، رنگ و کنتراست کنترل خواهد شد.

یک طراح عاقل سلسله مراتب ادراک را دستکاری می کند تا عناصر طراحی را به ترتیب منطقی ارائه دهد. در راهنما طراحی لیبل به این ترتیب اشاره خواهیم کرد:

جلب توجه > نام تجاری > نام محصول > اطلاعات محصول

درک این این سلسله مراتب برای مشتریان راحت است زیرا آنها بدون سردرگمی در یک نگاه به اطلاعات مورد نیاز خود.

البته همیشه به این سادگی نیست. گاهی اوقات نام تجاری به عنوان عامل جلب توجه مورد استفاده است،و المان ها را محدود میکند و… اینجاست که طراح باید از غریزه خود استفاده کند. صرف نظر از این، سلسله مراتب ادراک باید با توجه به چیدمان راحت برچسب در نظر گرفته شود.

در نهایت باید در راهنما طراحی لیبل بگوییم که  برچسب ابتدا مهمترین اطلاعات و در آخر کم اهمیت ترین اطلاعات را به بیننده ارائه می دهد.

5: همیشه در CMYK طراحی کنید (نه RGB)

اگر قصد دارید با توجه به راهنما طراحی لیبل خودتان دست به عمل بزنید باید بدانید که ماشین‌های چاپ تجاری در چاپخانه ها برچسب‌ها را با استفاده از یک فرآیند چهار رنگ به نام CMYK چاپ می‌کنند که فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و سیاه است.

این چهار رنگ به روش‌های مختلف ترکیب شده‌اند تا رنگ‌های مختلف را ایجاد کنند.

اما، اکثر برنامه های طراحی دیجیتال مانند Adobe Photoshop به طور پیش فرض تنظیمات رنگدهی  روی حالت رنگ RGB تنظیم شده اند. این به این دلیل است که این برنامه ها در درجه اول برای ایجاد طرح هایی هستند که برای مصرف روی صفحه نمایش های الکترونیکی طراحی شده اند، که با استفاده از RGB چیزها را نمایش می دهند.

توجه: RGB یک فرآیند سه رنگ (قرمز، سبز، آبی) است.

بنابراین، قبل از شروع طراحی برچسب کالا های خود، باید مطمئن شوید که نرم افزار طراحی لیبل با استفاده از حالت CMYK (نه RGB) تنظیم شده است.

 

نرم افزار طراحی لیبل

 

6: به تصویر بزرگ فکر کنید

لیبل شما به خودی خود می تواند یک اثر هنری زیبا باشد، شاهکاری از برچسبی که تحسین همه کسانی را که آن را می بینند به خود جلب می کند.

اما، زمانی که در قفسه سوپرمارکت قرار می گیرد، ممکن است نامناسب، خیلی بلند یا کوتاه باشد و در پس زمینه محو شود یا بسیار شبیه به رقبا به نظر برسد.

اگر هنگام طراحی برچسب کالا خود به جایگاه نهایی آن فکر نمی کنید، ممکن است خود را برای یک سقوط گران قیمت آماده کنید.

به همین دلیل است که هنگام طراحی برچسب کالا خود باید همیشه به تصویر بزرگ فکر کنید. طراحی برچسب شما باید به همان اندازه که به تنهایی در قفسه موثر است، در میان سایر رقبا نیز تصویری گویا و موثر داشته باشد.

7: از تصاویر با کیفیت بالا استفاده کنید 

 

قیمت طراحی لیبل

 

هنگام طراحی یک برچسب، کیفیت تصویر و المان های موجود بسیار مهم است.

در واقع، این یک نکته کلیدی است که می توانند خیلی سریع کیفیت بالا را نشان دهد.

به عنوان مثال، لوگو ممکن است عالی باشد، طرح رنگی قابل توجه، شعار متقاعد کننده باشد، اما اگر تصاویر بی کیفیت باشند، اعتماد به برند و محصول در عرض چند ثانیه توسط مشتری کاهش می یابد. بنابراین، کیفیت پایین تصاویر شما تأثیر مضری بر اثربخشی برچسب شما خواهد داشت.

بنابراین کدام تصاویر بهترین هستند؟

به عنوان یک قاعده کلی، شما نباید از هیچ تصویری که از اینترنت تهیه شده است استفاده کنید. زیرا اغلب تصاویر در اینترنت با پسوند ها متداولی مانند JPEG ،GIF هستند که معمولا این گونه تصاویر علاوه بر اینکه تکراری و دیده شده هستند به خوبی نیز چاپ نمی شوند. گاهی با تغییر پسون نز کیفیت تصویر کاهش پیدا می کند بنابراین این نکته از راهنما طراحی لیبل را جدی بگیرید و برای تصاویر محصولات خود از یک عکاس ماهر کمک بگیرید، تا یک محصول برنده ارائه کنید.

کلام آخر

در مقاله راهنما طراحی لیبل تلاش کردیم شما را با اصول طراحی لیبل آشنا کنیم و نکات مهمی را در اختیار شما قرار دهیم، امیدواریمکه مطالب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه و ارائه خدمات طراحی لیبل و عکاسی در کنار شما خواهد بود، جهت مشاوره رایگان، استعلام قیمت طراحی لیبل و مشاهده نمونه کارها کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 − 1 =