عکاسی از غذا

راهنمای عکاسی از غذا

راهنمای عکاسی صنعتی از غذا به شما کمک خواهد کرد که نتایج حرفه ای خلق کنید.

گرفتن عکس های عالی از غذا مهارت سختی است که به دست می آورید – مطمئناً  دوربین ها و لنزهای حرفه ای – به شرط اینکه بدانید چگونه از آنها استفاده کنید. می توانند گرفتن یک عکس عالی را آسان کنند، اما به هیچ وجه برای روند کار ضروری نیستند. فقط به همه خوراک های شگفت انگیز اینستاگرام که وجود دارد فکر کنید. آنچه عکس های شایسته مجله را از عکسهای کم تأثیرشان جدا می کند، یک دوربین حرفه ای یا تجهیزات گران قیمت نیست. این به درک ایجاد یک تصویر بستگی دارد.

 

آموزش عکاسی از غذا

 

ممکن است شما ندانید که چرا این عکس خاص است یا چگونه آن را به این شکل ساخته اید، اما واقعیت همچنان باقی است که برخی اصول اساسی برای تحقق آن دور هم جمع شده اند. جزئیاتی مانند ترکیب، نورپردازی و یک ظاهر طراحی شده، که صرف نظر از اینکه با دوربین رفلکس تک لنز دیجیتال (DSLR) یا iPhone استفاده می کنید، اعمال می شوند.

 

چه چیزی یک عکس را خوب می کند؟

اول و مهمترین، یک عکس غذایی خوب باید بهترین ویژگی های غذا و خوشمزه بودن ذاتی آن را تداعی کند. رنگ و بافت یک ظرف غذا باید جشن گرفته شود، نه خاموش و نه مخفی. این به معنی اجتناب از عکسهای تار، زوایای غیر جذاب و بازیگران زرد است. اگر هنگام ویرایش عکس هایتان دهانتان آب نمی خورد، کار اشتباهی انجام داده اید. در اینجا مواردی است که شما برای ارتقا بازی عکاسی از مواد غذایی خود نیاز دارید.

 

نور طبیعی عالی

نور مناسب مهمترین معیار برای عکاسی خوب است، و بهترین نور، نور غیر مستقیم روز است. یک مکان سایه دار در یک روز آفتابی در شرایط نور طبیعی است. این به غذای شما درخشش، یکنواختی می‌بخشد و رنگ آن را به طور معمول همانند روشنایی محیط داخلی روشن نمی کند.

در سمت چپ، یک عکس از نور مستقیم خورشید گرفته شده است. در سمت راست، یک تصویر متعادل و در معرض نور غیر مستقیم خورشید گرفته شده است.

به این روش فکر کنید: در ویرایش پس از شات، کمی بعد در آن کاوش خواهیم کرد، معمولاً می توانید روشنایی بیشتری به عکس اضافه کنید بدون عواقب منفی زیادی. از طرف دیگر، از بین بردن روشنایی، تمایل به ایجاد تصویری خاموش و کم روح را دارد.

و در حالی که ما به آن رسیدیم، یک قانون مشابه در مورد فلاش داخل دوربین شما اعمال می شود. استفاده نکنید از آن هرگز، هر چقدر هم که نور بد باشد. عکس های با فلاش از غذا باعث ایجاد انعکاس و تابش خشن و همچنین افتادن ظاهر خنده دار می شود. به نظر می رسد غذای شما در فضا شناور است. اگر در نور کم عکاسی کنید ، می توانید راه حل های بهتر را در صفحه عکاسی با نور کم ما بخوانید.

 

عکساسی صنعتی

اگر در داخل خانه عکس می گیرید، بهترین شرط شما این است که در طول روز نزدیک یک پنجره تنظیم شوید. البته باز هم در خارج از محدوده نور مستقیم خورشید. در رستوران، این ممکن است به معنای یک میز خاص باشد. در خانه شما، ممکن است به معنی شات در اتاقی غیر از آشپزخانه شما باشد. یادآوری کیفیت نوری که در اتاق های مختلف در طول روز دریافت می کنید و بر اساس آن تنظیم می شود می تواند مفید باشد. اما اگر خانه شما عمدتا به نور مستقیم برخورد می کند، ناامید نشوید. می توانید با آویختن یک ورق سفید از پنجره، نور غیر مستقیم خود را بسازید. این نور را بدون افزودن نوع رنگی که مثلاً از یک پرده رنگارنگ می گیرید، پخش می کند.

وقتي نقطه كامل خود را پيدا كرديد، وقت آن است كه در مورد موقعيت دهي غذای خود نسبت به منبع نور فكر كنيد.

همچنین بخوانید: نکات نورپردازی عکاسی تبلیغاتی محصولات

در حالت ایده آل، نور باید ظرف را از زاویه کمی روشن کند، مانند گزینه های B و C در نمودار بالا. اگر نور مستقیماً پشت سر شما قرار بگیرد، در نهایت سایه ناخواسته ای روی ظرف شما ایجاد می کند. گزینه دیگر نور پس زمینه سوژه (گزینه A) است که تصویری خنک تر و اغلب جالب تر به دست می آورد. در این حالت، نور باید از بالا و پشت صفحه بیرون بیاید، شاید حتی کمی به کنار. اما اینکه بفهمید نور از کجا باید به ظرف شما برخورد کند، مستقیماً به زاویه و قابی که با آن عکس می گیرید متصل می شود.

ترکیبی چشمگیر

ترکیب در اصل یک اصطلاح برای چیدمان چیزهای موجود در عکس شماست. در یک عکس خوب ترکیب شده، می توانید بلافاصله بگویید سوژه اصلی چیست، آیا یک شخص است، یک بشقاب یا یک پاشش روی یک مخروط بستنی. به عبارت دیگر، در هنگام گرفتن یک عکس خوب، ترکیب بعد از نور در رتبه دوم نکات مهم در عکاسی تبلیغاتی از غدا است.

یک ابزار مفید، به ویژه هنگامی که کار خود را شروع می کنید، قانون یک سوم در عکاسی  است. این یک مفهوم ساده اما مفید است ، اگرچه ما دوست داریم بیشتر از یک قانون واقعی به عنوان یک پیشنهاد در نظر بگیریم. این کار به این صورت است: تصور کنید قاب شما به یک شبکه 9 بخشی تقسیم شده است (مانند سودوکو). قانون یک سوم می گوید سوژه اصلی شما یک بشقاب، یک تکه کیک، یک زیتون یا باید در امتداد آن خطوط یا در تقاطع آنها قرار گیرد، مانند این موارد:

 

راهنمای عکاسی از غذا

و مطمئناً، پیروی از این دستورالعمل های کلی تمایل به ارائه تصاویری دارد که بیشتر آشنا و جذاب هستند. چشمان ما به طور طبیعی به سمت نقاط تلاقی کشیده می شود، به همین دلیل است که در همه موارد از فیلم ها و عکس ها گرفته تا نقاشی ها طراحی گرافیکی). جبران سوژه از مرکز قاب توجه شما را جلب می کند و حتی می تواند استفاده از حرکت ارتباطی یا فعالیت دور از مرکز باشد.

ببینید وقتی قانون یک سوم رعایت نشود چگونه به نظر می رسد؟

انتخاب سوژه اصلی برای قرار دادن در شبکه اغلب آسان و واضح است. در مواقع دیگر ، ممکن است بخواهید یک قسمت خاص از یک سوژه را برای برجسته انتخاب کنید – مثلا یک قطره پنیر ذوب کنید و یک ساندویچ پنیر کبابی – در این صورت باید قاب خود را متناسب تنظیم کنید.

 

هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه قرارگیری دوربین، بهترین کیفیت غذایی را که می گیرید در نظر بگیرید.

اما کادر بندی غذای شما فقط یکی از عناصر ترکیب است. همچنین باید تصمیم بگیرید که چه زاویه ای مناسب سوژه شما باشد. یک پیتزای تخت و گرد معمولاً از بالا خوب به نظر می رسد، در حالی که یک ظرف بستنی بلند ممکن است از زاویه 45 درجه بهره ببرد تا فوکوس خود را روی خطوط سه بعدی قاشق نگه دارد. در همین حال، یک همبرگر روی هم چیده شده و تمام فیکسین ها به طور مستقیم در سطح چشم عالی به نظر می رسند، بنابراین دوربین خود را به میز نزدیک کنید. فقط مطمئن شوید که در پس زمینه چیزی مانند دیوار یا تخته برای جلوگیری از وسایل ناخواسته در آشپزخانه خود دارید. و به یاد داشته باشید، حتی غذا باید زاویه مناسب را داشته باشد ، بهترین راه برای یادگیری؟ از چند زاویه شات کنید.

 

راهنمای عکاسی از غذا

 

یکی از دامهایی که به ویژه می خواهید از آن جلوگیری کنید، شیب دوربین است. برخی از مردم فکر می کنند که چرخاندن کمی دوربین در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه ساعت، ترکیب جالب تری ایجاد می کند، درصورتی که این کار بیننده را فقط گیج می کند و صفحه را مانند بشقاب پرنده نشان می دهد. دوربین خود را در سطح قرار دهید و اگر خطوط محکمی در تصویر شما وجود دارد، سعی کنید آنها را تا حد ممکن صاف نگه دارید.

 

راهنمای عکاسی از غذا
سرانجام، تصمیم بگیرید که آیا عکس شما از بزرگنمایی یا کوچک نمایی بهره مند است. آیا با دیدن کل صفحه و برخی از زمینه ها، یا خوب و محکم شدن در یک قسمت خاص، تصویر شما بهتر ارائه می شود؟ گاهی اوقات تنها یک ماده غذایی از کل تصویر هیجان انگیزتر است. بزرگنمایی یک کوفته کوچک زیبا به جای اینکه یک سبد شش تکه پر مشغله داشته باشد، البته گاهی اوقات نیز برعکس این موضوع مانند عکس بالا نسبت به زوم بهتر است.

 

یک ظاهر طراحی شده متفکرانه

خلاقیت با لوازم جانبی و یک ظاهر طراحی شده می‌تواند تصاویر شما را به سطح بالاتری برساند. داشتن چند ترفند در آستین خود برای غذاهای مخصوصاً غیر اشتها آور بسیار مفید است.

صفحه را عاقلانه انتخاب کنید: شات صفحات مربع و مستطیل معمولاً دشوارتر از صفحه های گرد است – به خصوص در ترازوی چشم و زاویه های کم عمق برای آنها آسان است. همچنین کار با بشقاب سالاد به جای بشقاب غذاخوری در اندازه کامل کار ساده تری است ، زیرا دیگر نگران پر کردن فضای ناخواسته درون بشقاب نخواهید بود و خود غذا برجسته تر به نظر می رسد. الگوها و رنگ های روشن می تواند راهی عالی برای افزودن استایل به غذاهای ساده باشد ، اما شما نباید بشقابی خارج از سوژه انتخاب کنید.

بعد و استایل را با لوازم جانبی اضافه کنید:

دستمال، ظروف، ظروف شیشه ای و سایر مکان ها می توانند ترکیب را پر کنند و تصاویر شما را جذاب تر کنند. حتماً به رنگ فکر کنید. نگاهی سریع به یک چرخ رنگ می تواند حس خوبی از رنگ های مکمل به شما بدهد (رنگ هایی که مستقیماً روی چرخ دیگر قرار دارند کاملاً خوب به نظر می رسند).

روی ظرف را تزئین کنید:

آیا آن کاسه قهوه ای سوپ خالی است؟ یک گیاه را کنار آن بگذارید!  به طور جدی، افزودن گیاهان، ادویه ها و مواد افزودنی می تواند یک روش عالی برای آرایش یک ظرف، حتی زشت ترین غذاها باشد. باز هم، به این فکر کنید که چه رنگ هایی ظرف را تقویت می کنند، اما مطمئن شوید که تزیینات شما منطقی است. هیچ چیز عجیب و غریب دیگری از ماده ای نیست که متعلق به آن نباشد.

اگر قصد دارید بسیاری از غذاهای مختلف را شات کنید، به دنبال انواع کارد و چنگال و ظروف بگردید. چیزهای قدیمی روستایی مرسوم، مد روز است زیرا می تواند خانگی و بی انتها به نظر برسد، اما گاهی اوقات ظروف مدرن بهتر به نظر میرسند.

درباره زمینه های خود خلاقیت به خرج دهید:

شاید شما بارها و بارها از آن تخته برش زرد خسته کننده استفاده کرده اید و باید آن را تکان دهید.شما میتوانید از یک یک گراند رنگ شده دیگر که با رنگ سفارشی شما آماده شده است استفاده کنید! شما برای خود یک سطح عکس جدید دارید. سفره ها، زیراندازها و تخته سنگها همگی گزینه های بسیار خوبی برای میز آشپزخانه یا میز کار شما هستند.
از تمیز بودن لوازم جانبی خود اطمینان حاصل کنید: قاشق های کثیف و دستمال های دست دوم ظاهری مناسب ندارند، حداقل در مواردی که به طور تصادفی در آن گنجانده نشده است. دوبار بررسی کنید که در پس زمینه خود چیزی را که نمی خواهید مشخص شود، باقی نگذاشته اید.

در تصویر اول، ظرف بسیار کسل کننده و ساده است. صادقانه بگویم لوبیا قرمز مانند یک آشفتگی بزرگ است. در تصویر دوم، یک دستمال زرد اضافه کردیم، فقط متوجه شدیم که خیلی گرم است و با سوپ به اندازه کافی برای پختن آن تضاد ندارد. یک دستمال و قاشق آبی در عکس سوم رنگ مناسب تری را به شما ارائه می دهد و احساس می‌دهد. با این وجود گوشه سمت چپ بالا کمی خالی به نظر می رسید، بنابراین برای عکس چهارم، اضافه کردیم چند کاسه کوچک از پر کردن برای پویاتر کردن فضا. سپس نوبت به روشن شدن سوپ رسید. در تصاویر پنجم و ششم ما با اضافه کردن خامه ترش برای کنتراست و سپس یک اسپری پنیر و جعفری برای بافت و رنگ اضافی شروع کردیم. فقط مراقب باشید که بیش از حد این کار را با مواد همراه انجام ندهید. غذا همیشه باید کانون اصلی باشد و بسیاری از عناصر جانبی باعث حواس پرتی می شوند.

 

برای مشاهده نمونه کارها به صفحه عکاسی صنعتی از غذا مراجعه کنید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 2 =