طراحی انواع بروشور های کاربردی و جذاب با راهنمای کلی طراحی بروشور

با توجه به بالا رفتن تعداد کسب و کارها و رقابتی شدن بازار نیاز به تبلیغات بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. شما راه‌های زیادی برای تبلیغ محصول، کالا و یا خدمات شرکت خود دارید که یکی از بهترین آنها بروشور می‌باشد.بروشور به مانند کاتالوگ‌ و تراکت ها جزء ابزار تبلیغاتی می‌باشند که تاثیر بسزایی در معرفی برند شما و جذب مشتری دارند.اما اینکه چگونه بروشوری طراحی کنیم تا بتواند بر روی مخاطب ما تاثیرگذار باشد. موضوعی است که ما در این مقاله تحت عنوان طراحی انواع بروشورهای کاربردی و جذاب با راهنمای کلی طراحی بروشور به آن پرداخته‌ایم. ما در این مقاله قصد داریم که بیشتر به معرفی انواع بروشور، اهمیت بروشور در کسب و کار و البته نقش عنصر خلاقیت در  طراحی بروشور بپردازیم. پس اگر شما نیز مایل به کسب اطلاعات در این زمینه هستید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بروشور چیست؟

بروشور یکی از ابزارهای تبلیغاتی می‌باشد که در زبان فارسی به آن کالانما نیز گفته می‌شود. معمولاً هدف از طراحی و چاپ بروشور معرفی خدمات و یا محصولات یک شرکت به مشتری می‌باشد. بروشورها را معمولاً به شکل چند لتی و تک برگی  طراحی می‌کنند. هرچند که امروزه شاهد بروشورهای چند صفحه‌ای نیز هستیم که صفحات را به وسیله منگنه به یکدیگر متصل می‌کنند.معمولاً از بروشور بیشتر به منظور معرفی برندها و شرکت‌ها استفاده می‌شود به همین دلیل بروشور را می‌توان یک ابزار تبلیغاتی بسیار مهم در برندینگ و بازاریابی دانست. یکی از مهم‌ترین مزایای بروشور قیمت پایین این ابزار تبلیغاتی می‌باشد. همین موضوع باعث شده است تا همه کسب و کارهای بزرگ و کوچک از این ابزار برای تبلیغات خود استفاده کنند. بروشورها دارای انواع مختلفی می‌باشند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

انواع بروشور کدامند؟

معمولاً بروشورها را با توجه به تعداد صفحات و لت ها تقسیم بندی می‌کنند. با توجه به معیارهای ذکر شده بروشورها به چند نوع تقسیم می‌شوند که از مهمترین آنها عبارتند از:

بروشور های چند لتی:

یکی از انواع بروشور نوع چند لتی می‌باشد، که اتفاقاً جز بروشورهای پرکاربرد نیز به حساب می‌آید. این نوع از بروشور با توجه به اینکه صفحات روی هم تا می‌شوند و در آخر به شکل مجموعه‌ ای از صفحات روی هم قرار می‌گیرند به بروشور چند لتی معروف هستند. معمولاً از این نوع بروشور که شامل چند قسمت روی جلد صفحات داخلی و پشت جلد می‌شوند در موارد گوناگونی مانند رستوران‌ها، بازاریابی، اطلاع رسانی،معرفی محصولات، خدمات یک شرکت و آموزش استفاده می‌شود.

ما در آژانس خلاقیت طرح گندم آماده ارائه خدماتی همچون، طراحی کاتالوگ، طراحی سربرگ و ست اداری، عکاسی صنعتی و ساخت تیزر تبلیغاتی به شما عزیزان هستیم. برای دریافت مشاوره و اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید. 👇

طراحی بروشور

بروشور تک برگی:

یکی دیگر از انواع بروشور ها از نوع تک برگ می‌باشند که جز پرکاربردترین و معروف‌ترین بروشورها هستند. در این گونه از بروشور همانگونه که از نامشان پیداست هر آنچه که نیاز است مخاطب از محصول و یا خدمات یک شرکت بدانند بر روی یک برگه چاپ می‌شود. مهم‌ترین مزیت این نوع از بروشور قیمت کم و طراحی راحت آن می‌باشد.معمولاً این نوع بروشور را می‌توان با بالاترین کیفیت بر روی کاغذهای ضخیم چاپ کرد. که این موضوع باعث جذابیت و زیبایی بیشتر بروشور می‌شود. بیشترین کاربرد این نوع بروشور برای معرفی برندها و یا شرکت‌ها می‌باشد.

بروشور مفتولی و فرمی

یکی دیگر از بروشورها می‌باشد که به شکل مفتولی و فرمی طراحی و سپس چاپ می‌شوند.این نوع از بروشور به شکل کتاب و یا کاتالوگ می‌باشند. تعداد صفحات این نوع از بروشور نسبت به سایر بروشورها بیشتر است در این نوع بروشور صفحات در نقطه عطف با استفاده از فنر چسب و یا منگنه به هم متصل می‌شوند. معمولاً بیشترین کاربرد این نوع از بروشور مربوط به دفترچه راهنما  یا خدمات یک شرکت می‌باشد.

سایر بروشور ها

به جز موارد ذکر شده از بروشور پمفلت و لیفت به عنوان سایر بروشورها یاد می‌شود. این دو بروشور بیشتر از این که کاربرد تبلیغاتی داشته باشند برای معرفی و راهنمایی محصول از آنها استفاده می‌شود.

راهنمای کلی طراحی بروشور کاربردی و جذاب

استفاده از بروشور برای معرفی محصول یا خدمات، همواره یکی از بهترین شیوه های بازاریابی و جذب مشتری است. مشاوران و متخصصان حرفه ای در حوزه بازاریابی و مارکتینگ، همواره استفاده از بروشور ها را به کسب و کار های تازه تاسیس و قدیمی توصیه می کنند. قبل از چاپ و استفاده از بروشور، توصیه می شود حتما راهنمای کلی طراحی بروشور را مطالعه کنید.
توجه داشته باشید که یک طراحی غیر حرفه ای ممکن است نتیجه های بسیار بدی را برای کسب و کار شما به همراه داشته باشد. به همین خاطر ما در اینجا به شما راهنمای کلی طراحی بروشور را ارائه کرده ایم. پس با ما تا انتهای مطالب همراه باشید.

بهترین شیوه برای طراحی بروشور تبلیغاتی

چگونه طراحی بروشور انجام دهیم؟

اگر قصد دارید طراحی بروشور را به صورت حرفه ای انجام دهید، بهتر است در دوره های آموزشی اصول طراحی شرکت کنید. اما اگر می خواهید برای کسب و کار خود یک بروشور کاربردی تهیه کنید، این کار را می توانید به طراحان حرفه ای در این حوزه بسپارید و یا از نرم افزار های موجود برای طراحی استفاده کنید. در راهنمای کلی طراحی بروشور به چند نمونه از نرم افزار های طراحی اشاره می کنیم که به صورت زیر است.

● ادوب ایندیزاین سی سی (Adobe In Design CC)
● اسکرایبس (Scribes)
● اینک اسکیپ (Inkscape)
● مایکروسافت پابلیشر (Microsoft Publisher)
این ابزار ها دارای مزایا و معایبی هستند که به شما در طراحی بهتر کمک می کنند. البته در بیشتر مواقع استفاده از نرم افزار های گفته شده نیازمند یادگیری و آموزش است.

ایده های ناب در راهنمای کلی طراحی بروشور

ایده و نمونه طراحی بروشور تبلیغاتی

برای طراحی یک بروشور جدید و جذاب، باید از ایده های خلاقانه استفاده کنید. استفاده از خلاقیت در طراحی یک اصل اساسی و مهم است. در راهنمای کلی طراحی بروشور، چند ایده عالی برای افزایش جذابیت بروشور های تبلیغاتی به شما گفته می شود. این ایده ها به صورت زیر است.

درج QR کد و تعامل با مشتریان

استفاده از (QR Code): مخاطبان می توانند به آسانی با اسکن کردن QR کد، به صفحه وب سایت و یا شبکه های اجتماعی شما دسترسی داشته باشند. این موضوع میزان تعامل مخاطب با کسب و کار شما را افزایش می دهد.

👈 برای دریافت خدمات طراحی کارت ویزیت حرفه ای با کارشناسان ما کافیست تماس بگیرید.

طراحی بروشور

 

استفاده از نماد کسب و کار در طراحی بروشور

● تبدیل شکل ظاهری بروشور به نماد کسب و کار: برای مثال اگر می خواهید خدمات یک بیمارستان را به مخاطب ارائه دهید، می توانید شکل ظاهری بروشور را مانند یک بیمارستان طراحی کنید.

طراحی بروشور خلاقانه

 • استفاده از کاردستی های بروشوری: در این ایده، بروشور مانند یک کاردستی طراحی می شود. این ایده یکی از بهترین ایده های مطرح شده در راهنمای کلی طراحی بروشور است.

اقدامات برای طراحی بروشور

انجام یکسری از اقدامات اساسی قبل از شروع طراحی بروشور تبلیغاتی، می تواند نتیجه کار شما را دگرگون کند. غفلت از این اقدامات باعث کاهش جذابیت و تاثیرگذاری بروشور می شود.
این اقدامات عبارت اند از:

 • اطمینان از میزان درستی و علمی بودن محتوا
 • پیدا نمودن نقاط مثبت در کسب و کار و پررنگ نمودن آن در محتوا
 • کسب اطلاع از بروشور های رقیب های تجاری خود
 • بررسی نقاط ضعف و قدرت بروشور های رقیب های تجاری

رعایت این اقدامات باعث برتری طراحی شما نسبت به دیگران می شود. ما در این راهنمای کلی طراحی بروشور سعی داریم جزیی ترین نکات و اقدامات لازم را به شما بگوییم.

رعایت چند نکته کلیدی و افزایش جذابیت طراحی بروشور

نکات اصولی طراحی بروشور

برخی افراد بدون آگاهی نسبت به اصول طراحی بروشور اقدام به انجام این کار می کنند اما متاسفانه نتیجه دلخواه را به دست نمی آورند.
3 نکته طلایی در راهنمای کلی طراحی بروشور به صورت زیر است.
1. صفحه اول کلید جذب مخاطب : ظاهر و محتوای صفحه اول، مخاطب را ترغیب به مطالعه می کند. پس طراحی صفحه اول بروشور را با دقت و ظرافت بیشتری انجام دهید.
2. اطلاعات اضافه را دور بریزید: بروشور فضای محدودی برای ارائه اطلاعات دارد. بنابراین سعی کنید فقط اطلاعات مهم را بگویید.
3. دوری از ابهام در محتوا: محتوا باید کاملا روشن و خلاصه باشد و بتواند داستان خوبی از کسب و کار شما ارائه دهد به طوری که شما را برای مخاطب به یک قهرمان تبدیل کند.

استاندارد طراحی و چاپ بروشور

استاندارد های مورد نیاز برای چاپ بروشور معمولا به وسیله چاپ خانه ها به افراد گفته می شود. شما می توانید با توجه به نیاز خود و همچنین حجم مطالب یکی از اندازه ها را انتخاب کنید.
گاهی اندازه بروشور می تواند بر روی قیمت چاپ تاثیر داشته باشد بنابراین قبل از انتخاب از قیمت آن اطلاع پیدا کنید. توصیه می شود بعد از مطالعه راهنمای کلی طراحی بروشور، محتوای خود را آماده کنید و سپس با توجه به حجم محتوا، مناسب ترین ابعاد را برای آن انتخاب نمایید.
استاندارد های طراحی و چاپ به شرح زیر است.

 • A4: 210*297mm
 • A5: 148*210mm
 • A6: 105*145mm
 • B4: 250*350mm

مراحل گام به گام طراحی بروشور

مراحل طراحی بروشور

انجام طراحی بروشور یک فرایند چند مرحله ای است که باید با دقت زیادی آن ها را انجام دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.
ما در راهنمای کلی طراحی بروشور این مراحل را به طور مختصر برای شما شرح می دهیم.

 1. تعیین هدف: مشخص کنید که بروشور برای چه کسانی طراحی می شود و چه پیامی باید به آنها منتقل گردد.
 2. تعیین محتوا و تصویر: به طور مشخص تعیین کنید که بروشور چند صفحه باشد و در هر صفحه چه محتوا و چه تصویری درج شود.
 3. تعیین ابعاد و فرمت: باید با توجه به میزان محتوا یکی از ابعاد مناسب را انتخاب کنید و همچنین کیفیت تصاویر مورد نظر خود را نیز مشخص نمایید.
 4. ویرایش: مرحله ویرایش یکی از مرحله های مهم در راهنمای کلی طراحی بروشور است. شما باید محتوا و تصاویر خود را به دقت بررسی نمایید و اشتباه های تایپی و فونتی را برطرف کنید.
 5. چاپ و توزیع: بعد از اتمام مراحل گفته شده باید برای چاپ و توزیع بروشور ها اقدام کنید.

عوامل موثر بر کیفیت طراحی بروشور

عوامل مهم در طراحی بروشور

برخی از عوامل مهم که در راهنمای کلی طراحی بروشور بیان می شود عبارت اند از:

 1. استفاده از شعار های تبلیغاتی: شعار های تبلیغاتی در ذهن مخاطب ماندگار می شود و به شناخته شدن برند کسب و کار شما کمک می کند.
 2. انتخاب فونت خوانا و جذاب: فونت خوانا باعث انتقال بهتر مطالب به مخاطب می شود.
 3. به کار بردن رنگ های تاثیر گذار: رنگ های تاثیر گذار مخاطبان را بیشتر به خود جذب می کند.
 4. جدید بودن مطالب: بهتر است از مطالبی استفاده کنید که برای مخاطب جدید است و به او اطلاعات بیشتری از کسب و کار شما ارائه می دهد.
 5. اولویت دادن به مطالب مهم: سعی کنید ابتدا مطالب مهم را بیان کنید و بعد به سراغ مطالب دیگر بروید.
 6. درج راه های ارتباطی: به مخاطب راه های ارتباط سریع را ارائه دهید تا بتواند با کار شما بیشتر آشنا شود.

شما با اطلاع از راهنمای کلی طراحی بروشور می توانید به راحتی برای کسب و کار خود یک بروشور تبلیغاتی حرفه ای طراحی کنید. اگر به دلیل مشغله های کاری وقت کافی برای طراحی را ندارید، بهتر است از طراحان و متخصصان کمک بگیرید.

روش های اطلاع رسانی به مشتری محصول یا خدمات از طریق بروشور

بروشور یک شیوه بسیار کارآمد برای بازاریابی و جذب مشتری به حساب می آید. شما به کمک طراحی بروشور می توانید اطلاعات محصول یا خدمات کسب و کار خود را به مشتریان معرفی کنید.
در راهنمای کلی طراحی بروشور به چند روش اطلاع رسانی به مشتری از طریق بروشور اشاره می کنیم.

 • قرار دادن بروشور ها در محل کسب و کار: قرار دادن آن در محل کسب و کار، مشتریان فعلی شما با خدمات جدید آشنا می شوند.
 • قرار دادن بروشور در مکان های عمومی مرتبط: برای مثال اگر کسب و کار شما مرتبط با آژانس های هواپیمایی است، بروشور ها را در سالن های پرواز فرودگاه قرار دهید.
 • توزیع بروشور در محل های عمومی شلوغ: توزیع بروشور در محل های شلوغ و پر رفت و آمد، باعث بیشتر دیده شدن کسب و کار شما می شود.

طراحی بروشور

اطلاعات ضروری در محتوای بروشور

اطلاعات لازم در متن بروشور

راهنمای کلی طراحی بروشور به شما کمک می کند تا اطلاعات لازم در متن بروشور را به راحتی انتخاب کنید. همان طور که گفتیم باید از بیان اطلاعات غیر ضروری و کم اهمیت دوری کنید. در ادامه به مواردی از اطلاعات ضروری می پردازیم.

 • اطلاعات کامل و جامع در مورد محصول یا خدمات: توجه داشته باشید این اطلاعات باید به صورت موردی و خلاصه گفته شود.
 • بیان ویژگی های بارز و خاص محصول و خدمات: این ویژگی ها باید باعث برتری کسب و کار شما نسبت به دیگران شود.
 • نحوه اطلاع از قیمت: قیمت محصولات و خدمات را در بروشور درج کنید و یا راه های اطلاع از آن را به مخاطب بگویید.
 • اطلاعات تماس: حتما در پایان راه های ارتباطی و اطلاعات تماس خود را بنویسید.

یک نکته مهم در راهنمای کلی طراحی بروشور آن است که بتوانید اطلاعات گفته شده را به طور خلاصه و جذاب بیان کنید.

انتخاب تصاویر جذاب و مرتبط در طراحی بروشور

👈 یکی از نکات مهم در طراحی برشور استفاده از عکس می باشد که شما می توانید برای دریافت خدمات عکاسی صنعتی کافیست با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

اهمیت تصویر در طراحی بروشور

انتخاب هوشمندانه تصویر در طراحی بروشور بسیار مهم است. نباید بروشور را با تصویر های زیاد پر کرد زیرا در این صورت دیگر فضای کافی برای محتوا باقی نمی ماند. استفاده از تصویر های مرتبط و با کیفیت مزیت های زیرا را به همراه دارد.

 • جذب مخاطب
 • کمک به درک بهتر پیام بروشور
 • تمایز برند
 • نشان دهنده میزان تخصص

در راهنمای کلی طراحی بروشور، همواره به اهمیت انتخاب تصویر و تاثیر آن بر میزان فروش تاکید می شود.

بهترین نوع کاغذ برای چاپ بروشور

کاغذ مناسب برای چاپ بروشور

در راهنمای کلی طراحی بروشور، استفاده از کاغذ گلاسه برای چاپ بروشور به شما پیشنهاد می شود.
کاغذ گلاسه دارای دو نوع مات و براق می باشد. قیمت گلاسه های مات و براق ممکن است متفاوت باشد. پس باید با توجه به بودجه و سلیقه خود یکی از این دو نوع را انتخاب کنید.
شما می توانید از کاغذ معمولی نیز برای چاپ بروشور استفاده کنید. اما استفاده از کاغذ گلاسه باعث افزایش جلوه بروشور می شود.
البته توجه داشته باشید که کاغذ گلاسه ضخامت های متفاوتی دارد. بنابراین در هنگام انتخاب به این موارد توجه داشته باشید.

جذب مشتریان بیشتر با طراحی اصولی بروشور

هدف از طراحی بروشور چیست؟

طراحی بروشور یک روش موثر تبلیغاتی است که برای معرفی محصول یا خدمات مورد استفاده قرار می گیرد.
مطالعه نکات و توصیه هایی که در راهنمای کلی طراحی بروشور آمده است می تواند برای کسب و کار های قدیمی وجدید مفید باشد. این نوع کسب و کار ها می توانند به کمک بروشور های تبلیغاتی مشتریان خود را افزایش دهند. در صورتی که محصولات یا خدمات جدیدی برای ارائه به مشتریان قدیمی خود دارند نیز می توانند با استفاده از بروشور اطلاع رسانی موثری داشته باشند تا به هدف افزایش مشتری دست پیدا کنند.

علاوه بر موراد گفته شده گاهی هدف از طراحی بروشور آگاه سازی مخاطبان نسبت به یک موضوع خاص است. برای مثال بروشور های نحوه مصرف مواد بهداشتی و دارویی که درون جعبه آن ها قرار میگیرد به همین منظور طراحی شده اند.

تاثیر مخاطب هدف در طراحی بروشور

مخاطب هدف یعنی گروهی از افراد که بروشور برای مطالعه آن ها طراحی و تولید می شود. به همین علت قبل از طراحی بروشور بهتر است به طور دقیق مخاطب هدف خود را مشخص کنید.
در راهنمای کلی طراحی بروشور، توجه به مخاطب هدف یکی از مهم ترین عوامل موثر بر میزان کیفیت محتوا و همچنین طراحی ظاهری بروشور است. برای مثال اگر مخاطب هدف شما افراد جوان باشند، بهتر است از رنگ ها و طرح های جذاب و رنگارنگ برای طراحی استفاده کنید. از سوی دیگر اگر مخاطبان شما عموما افراد میان سال و پیر باشند، توصیه می شود از طرح ها و تصاویر مینیمال و ساده کمک بگیرید.
توجه به مخاطب هدف به شما کمک می کند تا با توجه به سلیقه مخاطب و نیاز های او، طراحی را انجام دهید.

جمع بندی

ما در این مقاله تحت عنوان طراحی انواع بروشور های کاربردی و جذاب با راهنمای کلی طراحی بروشور به شکل ویژه به معرفی انواع بروشور و به کار بردن خلاقیت در طراحی این نوع از ابزار تبلیغاتی پرداختیم. عنوان جمع‌بندی این موضوع باید بگوییم که بروشور یکی از ابزار تبلیغاتی می‌باشد که برای شناساندن بیشتر محصول و یا خدمات یک شرکت به مخاطب ارائه میشود. معمولاً در انواع مختلفی طراحی و چاپ می‌شوند که مهمترین آنها عبارتند از:

بروشور های تک برگی

بروشور های چند لتی

بروشورهای مفتولی و فرمی

بروشور های لیفت

باید توجه داشته باشید که هر یک از این بروشور ها کاربردهای خاص خود را دارند.

خلاقیت یکی از مهم‌ترین عناصر در طراحی بروشور می‌باشد. امیدواریم که شما با مطالعه این مقاله و به کارگیری نکاتی که در این مقاله ذکر شد بتوانید بهترین بروشور ها را طراحی نمایید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =