عکاسی ساعت آبی چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟

عکاسی ساعت آبی

بسیاری درباره عکاسی ساعت طلایی شنیده اند، اما کمتر کسی درباره عکاسی ساعت آبی شنیده است. ساعت آبی زمان فوق العاده ای برای عکاسی است، به ویژه هنگام عکاسی از شهرها.

پس چرا بسیاری از عکاسان وسایل خود را جمع کرده و بعد از غروب به خانه می روند؟

ساعت آبی چه زمانی است؟

خورشید مقدار مشخصی را زیر افق فرو رفته است. آسمان قبل از تاریک شدن هوا یا همان چیزی که ما از آن به عنوان شب یاد می کنیم رنگ آبی خنک و ترد به خود می گیرد.

اگر روز روشن است، دیدن رنگ صورتی/قرمز در نزدیکی خط افق نیز غیر معمول نخواهد بود. اما در حالی که به آن ساعت آبی می گویند، در واقع یک ساعت بیشتر دوام نمی آورد. در واقع، به طور متوسط، حدود 20 تا 40 دقیقه طول می کشد، اما می تواند حتی کوتاهتر باشد.

مدت زمان دقیق ساعت آبی در هر روز بسته به فصل و مکان شما در جهان متفاوت است. خبر خوب این است که تعداد زیادی وب سایت و برنامه وجود دارد که به سرعت و به آسانی اطلاعات مربوط به ساعت آبی را در اختیار شما قرار می دهند.

برای عکاسی ساعت آبی خود برنامه ریزی کنید

نکته منفی عکاسی ساعت آبی این است که شما فقط یک پنجره کوتاه برای ثبت تصاویر خود دارید. مگر اینکه آمادگی لازم را داشته باشید، ممکن است در نهایت شات موردنظر خود را از دست بدهید.

مانند هرگونه عکاسی، برنامه ریزی بسیار مهم است. نقطه شروع شما باید همان چیزی باشد که قرار است از آن عکس بگیرید. آیا منظره شهری است؟ آیا این یک نقطه عطف معروف است؟

هنگامی که می‌دانید از چه چیزی عکاسی می کنید، می توانید نقشه چند مکان عکسبرداری شده را روی نقشه ترسیم کنید. با استفاده از نمای خیابان Google Maps، می توانید موقعیت مکانی خود را بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که نمای شما مانع نخواهد شد.

همچنین می توانید بررسی کنید که آیا واقعاً جایی وجود دارد که بتوانید عکس را از آنجا بگیرید.

شما مجالی برای پیمودن مسافت های زیاد نخواهید داشت، بنابراین مکان های عکسبرداری خود را در چند نقطه در همان مکان نگه دارید.

همچنین فراموش نکنید که زمان وقوع ساعت آبی در آن روز را بررسی و یادداشت کنید. برنامه هایی مانند The Photographer’s Ephemeris اطلاعات ارزشمندی مانند جهت نور را در ساعات مختلف روز ارائه می دهند.

وسایل ضروری برای عکاسی ساعت آبی

یک وسیله حیاتی که برای عکاسی در ساعت آبی به آن احتیاج دارید یک سه پایه خواهد بود. شما نباید دوربین را به اندازه کافی ثابت نگه دارید تا بتوانید با سرعت شاتر پایین عکس های واضح بگیرید.

در صورت امکان کمتر از 1/100 سرعت شاتر دوم، در صورت امکان از سه پایه استفاده خواهم کرد. کمترین سرعت شاتر که سعی می کردم دوربین را در دست بگیرم 1/60 ثانیه است در سرعت های شاتر آهسته، حتی کوچکترین حرکت باعث لرزش دوربین می شود. این باعث می شود عکس شما مات به نظر برسد.

تنها راه حل این است که تنظیمات ISO خود را بالا ببرید، که به نوبه خود باعث ایجاد نویز بیشتر در عکس های شما می شود. بنابراین اگر می خواهید بهترین عکس ساعت آبی ممکن را بگیرید، مطمئن شوید که سه پایه خود را بسته بندی کرده اید.

یکی دیگر از مواردی که ممکن است برای عکاسی ساعت آبی مفید باشد، شاتر از راه دور است. این بدان معناست که هنگام عکاسی نیازی به لمس دوربین نیست. این امر دوباره احتمال لرزش دوربین را کاهش می دهد.

اگر شاتر از راه دور ندارید، نگران نباشید زیرا می توانید دوربین خود را روی یک تایمر تنظیم کنید. وقتی دکمه شاتر را فشار می دهید، چند ثانیه صبر می کند تا عکس گرفته شود.

هنگام عکاسی در ساعت آبی می توانید از انواع مختلف فیلترها استفاده کنید. فیلتر nd و فیلترهای پلاریزه راه های خوبی برای بهبود نوردهی طولانی مدت یا افزایش آسمان هستند.

به غیر از یک سه پایه و یک شاتر از راه دور، شما به چیز دیگری احتیاج ندارید. به یاد داشته باشید که عکاسی با نوردهی طولانی از باتری بیشتری استفاده می کند، بنابراین لوازم یدکی بسته بندی کنید.

 

زودتر برسید اما صبور باشید

همانطور که قبلاً بحث کردیم، شما یک زمان کوتاه برای گرفتن عکس در ساعت آبی دارید. بنابراین مطمئن شوید که زودتر به محل خود می آیید تا به شما زمان دهد تا منطقه را جستجو کنید.

ممکن است شما برنامه ریزی عکاسی خود را داشته باشید و به Google Maps نگاه کنید، اما همه چیز می تواند تغییر کند. به عنوان مثال ، ممکن است در حال حاضر کارهای ساختمانی وجود داشته باشد که در عکس شما ظاهر می شود. یا ممکن است در واقع مکان بهتری برای عکس نسبت به آنچه که برنامه ریزی کرده اید پیدا کنید.

هنگامی که مجموعه نهایی مکان ها را در ذهن خود دارید، عکس های درون سر خود را اجرا کرده و چند عکس آزمایشی بگیرید. این به شما کمک می کند تا قبل از زمان گرفتن عکس واقعی، ترکیب بندی خود را بسازید.

پس از انجام این کار ، زمان آن فرا رسیده است که منتظر ساعت آبی باشید. ممکن است مدتی منتظر بمانید زیرا ساعت آبی بلافاصله پس از غروب آفتاب رخ نمی دهد. در حال حاضر، ساعت آبی در محل من تقریباً 45 دقیقه پس از غروب آفتاب آغاز می شود.

بنابراین این اشتباه را نکنید که پس از غروب آفتاب و بازگشت به خانه چند عکس بگیرید. امیدوارم به یاد داشته باشید که ساعت آبی را بررسی کنید و از زمان وقوع آن مطلع هستید.

اگر شما هم مثل من به عکاسی صنعتی علاقه‌مندید حتما از نمونه کارهای ما در طرح گندم بازدید نمایید.

 

تنظیمات خود را انتخاب کنید

عکاسی با ساعت آبی در تنظیماتی که انتخاب می کنید به شما انعطاف پذیری می دهد. آنها به نوع عکسی که می گیرید بستگی دارد.

هنگام عکاسی از افق شهر، هم پیش زمینه و هم پس زمینه را واضح می خواهید. به عبارت دیگر، عمق میدان شما (عدد f) تنظیمات شما را تعیین می کند.

شما باید از حدود f/8 شروع کنید و بسته به آنچه به آن نیاز دارید ، پیشرفت کنید. هرچه عدد f بیشتر باشد، سرعت شاتر پایین تری نیاز خواهید داشت. با سرعت شاتر آهسته می‌توانید چیزهایی مانند مسیرهای نوری از اتومبیل را مشاهده کنید. با این حال، با دیافراگم باریک دیوانه نشوید زیرا با پراش لنز (در بیشتر موارد بیش از f/22) روبرو می شوید.

اگر می خواهید عملکرد را متوقف کنید و از شارپ بودن افراد و یا ماشین ها مطمئن شوید، به سرعت شاتر سریع تری نیاز خواهید داشت. بسته به سرعت حرکت، ممکن است لازم باشد سرعت شاتر خود را به اندازه 1/200 ثانیه یا حتی سریعتر تنظیم کنید.

نور کم در ساعت آبی به این معنی است که شما عدد f کمتری مانند f/4 خواهید داشت اما حتی ممکن است این مقدار کافی نباشد. همچنین، ممکن است لازم باشد ISO خود را بالا ببرید تا بتوانید سرعت شاتر به اندازه کافی سریع داشته باشید تا عمل را متوقف کند.

همانطور که می بینید گزینه های زیادی برای عکاسی ساعت آبی وجود دارد. همه چیز بستگی به دید شما برای عکس نهایی ساعت آبی دارد.

 

عکاسی ساعت آبی

برای کاهش تیرگی، آینه را قفل کنید

اگر از دوربین DSLR استفاده می کنید، باید آینه را قفل کنید. اگر از دوربین بدون آینه استفاده می کنید، می توانید این مرحله را رد کنید.

شاید ندانید که وقتی دکمه شاتر را روی دوربین خود فشار می دهید ، یک فرایند مکانیکی اتفاق می افتد. شاتر باز می شود و یک آینه کوچک در پشت دوربین برعکس می شود. این فرایند مکانیکی آنقدر سریع است که وقتی عکاسی می کنید با سرعت شاتر سریع متوجه دوربین نمی شوید.

اما در عکاسی در نور کم  این فرایند می تواند باعث ارتعاش کوچک شود. این حرکت می تواند تصویر شما را تار نشان دهد. این یک اشتباه رایج تازه کار هنگام عکاسی در شرایط کم نور و ساعت آبی است.

خبر خوب این است که می توانید با یک راه حل ساده از آن اجتناب کنید.

در همه دوربین های DSLR، گزینه ای برای قفل کردن آینه در منو وجود دارد. این باعث می شود که آینه بچرخد و آن را در جای خود نگه دارد تا زمانی که دوباره آن را در تنظیمات تغییر دهید. این لرزش دوربین را از آینه حذف می کند و به این معنی است که عکس های شما تار نمی شوند.

یک گزینه دیگر این است که دوربین خود را روی حالت “live view” قرار دهید که آینه را نیز می چرخاند و قفل می کند.

داخل دوربین DSLR با آینه قفل شده است.

 

برای ثبت عکس های منحصر به فرد آزمایش کنید

با توجه به زمان محدود ساعت آبی، مهم است که سریع کار کنید. اما شما همچنان باید آزمایش کنید. عکاسی با ساعت آبی به شما این امکان را می‌دهد که عکسهای منحصر به فردی بگیرید. اما برای انجام این کار، باید مایل باشید که فراتر از صحنه آشکار مقابل خود نگاه کنید.

با زوایای مختلف آزمایش کنید، مانند اینکه دوربین خود را بسیار کم روی زمین قرار دهید. سرعت های مختلف شاتر را امتحان کنید. ببینید که چگونه با معرفی مسیرهای نوری و حرکتی بر ترکیب بندی تأثیر می گذارد. حتی می‌توانید در حالی که عکس برای جلوه ای سورئال گرفته می شود، بزرگنمایی یا کوچک نمایی را امتحان کنید.

اگر به سرعت کار می کنید و برنامه ریزی خوبی داشته اید، باید وقت داشته باشید تا آزمایش کنید.

عکاسی ساعت آبی

صحنه خیابان جوی لندن در ساعت آبی عکاسی شده است. عکس کاو دادفر

ویرایش را فراموش نکنید

این می تواند به اندازه صاف کردن و برش زدن باشد. یا عناصر گسترده تری مانند افزایش کنتراست، اشباع، سرزندگی. حتی روتوش می تواند به بهبود عکس کمک کند.

اطمینان حاصل کنید که عکس های شما مستقیم، دارای تراز سفیدی صحیح و بدون لکه یا گرد و غبار هستند. میزان انجام کار پس از ویرایش بستگی به ترجیح شما و عکس دارد.

همیشه به یاد داشته باشید که کلید موفقیت پس از ویرایش است. اما اگر بیش از حد جعلی به نظر رسد، روی عکس تأثیر منفی می گذارد.

مطالب مرتبط: شاتر دوربین چگونه تنظیم می‌شود!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =