بهترین فیلتر‌های لنز دوربین

بهترین فیلترهای لنز دوربین برای عکاسان حرفه‌ای و سخت‌پسند کدامند؟

فیلترهای لنز دوربین، ابزاری فوق العاده برای بهبود سبک عکاسی شما محسوب می‌شوند. همان تکه‌های شیشه‌ای به ظاهر ساده که مقابل لنز دوربینتان قرار می‌دهید کاری می‌کنند کارستان. سرگرمی، خلق خلاقیت و زمان کمتر برای پردازش فقط بخشی از مزایایی است که استفاده از فیلترهای لنز در اختیارتان قرار می‌دهد. در این مطلب قرار است با بهترین فیلترهای لنز دوربین برای ثبت تصاویر خیره کننده آشنا شوید. به دنیای شگفت انگیز فیلترهای لنز خوش آمدید!

اگر به عکاسی صنعتی و عکاسی حرفه ایی علاقه مندید حتما این مطلب را بخوانید.

انواع فیلتر لنز دوربین و تاثیرات آنها

توضیح کامل درباره انواع فیلتر های لنز دوربین و کاربردهای عملی آنها قطعاً زمان زیادی را می‌طلبد، در ادامه سعی کردیم بهترین فیلترهای لنز دوربین را به صورت خلاصه معرفی کنیم.

Polarizer

فیلتر پلاریزه (CPL)، یک قطعه شیشه‌ای است که وقتی از آن استفاده می‌کنید شاهد کاهش میزان نور منعکس شده خواهید بود. این نور منعکس شده همان امواجی است که از لنز دوربین شما وارد شده و سپس توسط سنسور گرفته می‌شود. هنگام برخورد امواج نور با یک سطح غیر فلزی، این امواج به بیرون پرتاب شده و درست در امتداد یک صفحه موازی با آن سطح منعکس می‌‌شوند.

حذف انعکاس ها قابلیت ویژه فیلتر های پلاریزه

بسته به اینکه نحوه قرار گیری پلاریزر و چرخش آن چطور باشد، امکان مسدود کردن این امواج در امتداد یک صفحه خاص وجود دارد. بدیهی است که چرخش فیلتر می تواند این اثرات را ظاهر یا ناپدید کند. به زبان ساده، فیلتر پلاریزه کننده دایره‌ای، ابزاری عالی برای حذف انعکاس ها از سطوح غیر فلزی است.

 

مقاله مرتبط: فیلتر لنز چیست؟

Breakthrough Photography X4 CPL

X4 CPL، در رده بهترین فیلتر های لنز دوربین قرار دارد و در 17-اندازه از 39 میلی متر تا 112 میلی‌متر تولید و عرضه می‌شود. این در واقع یک فیلتر پلاریزه دایره‌ای شکل شیشه‌ای با پوشش نانوتک و MRC است. که منحنی انتقال کاملاً مسطح را ارائه می‌دهد.

ارائه منحنی انتقال کاملا مسطح

Hoya HD3 CPL

این فیلتر لنز دوربین هم دارای تنوع سایز از 49 تا 82 میلی متر، مجموعا در 9 سایز متنوع عرضه می‌شود. همانند فیلتر X4 CPL یک فیلتر پلاریزه دایره‌ای شکل شیشه ای با پوشش های نانو و MRC به همراه یک قاب آلومینیومی سبک وزن است و مقاومت در برابر آب هم از ویژگی های آن محسوب می‌شود.

بهترین گزینه برای دوربین های 100 مگاپیکسلی

 

همچنین بخوانید: چه زمانی از فیلتر پلاریزه استفاده نکنیم؟

 

همچنین بهره‌مندی از یک فیلم پلاریزه با شفافیت بالا که انتقال نور بهتری را نسبت به فیلم‌های استاندارد و اشباع و شفافیت بهتر ارائه می‌دهد از جمله نقات قوت آن است. به طور کلی استفاده از این نوع فیلتر لنز برای کار با دوربین های 100 مگاپیکسلی بدون افت وضوح همراه بوده و مورد تأیید است.

Neutral density filter (ND)

فیلتر چگالی خنثی، کاهنده نور یا همان (ND) تکه ای شیشه یا رزین نیمه شفاف است که مقابل لنز جانمایی می‌شود. این فیلتر دو کار اساسی را انجام می‌دهد:

  • زمان نور دهی را افزایش می‌دهد.
  • به صورت یکنواخت نوری را که به سنسور می‌رسد، کاهش می‌دهد.

با فیلتر ND شما قادرید بخشی از نور ورودی از دیافراگم به سنسور را مسدود کنید. درست به همین دلیل است که سازندگان طیف گسترده‌ای از فیلترها با تراکم‌های مختلف را راهی بازار می‌کنند. در جدول زیر متداول ترین فیلتر‌های ND بسته به چگالی یا ظرفیت کاهش نور آنها آورده شده است.

جدول مقایسه چگالی های فیلتر های Neutral density

جدول مقایسه چگالی‌های فیلترهای Neutral density

Breakthrough Photography X4 ND

فیلتر لنز دوربین X4 ND در رده محبوب‌ترین فیلترهای لنز Breakthrough قرار گرفته است. این فیلتر در چهار چگالی متنوع از 3 تا 15 استاپ و در 12 سایز از 43 تا 150 میلی‌متر طراحی و عرضه شده است. هر فیلتر از یک پوشش نانوتک و MRC برای بهبود کنتراست و محافظت در برابر آلودگی های احتمالی بهره برده است.

عملکرد فوق العاده و وضوح عالی

هر فیلتر با یک قاب برنجی تزئین شده است که دوام آن را افزایش می‌دهد. این فیلتر با وجود چنین چگالی سنگینی، عملکرد فوق العاده ای ارائه می‌دهند. حداقل colour cast و وضوح عالی گوشه به گوشه از مزیت‌های آن است.

Lee Filters Stopper

اغراق نیست اگر بگوییم فیلتر لنز دوربین Stopper تحسین‌ برانگیزترین نسخه لی تا به امروز است. این فیلتر ND، در سه تراکم مختلف از 6 تا 15 استاپ و سه سایز فیلتر از 85 تا 150 میلی‌متر راهی بازار می‌شود. محاسبه نوردهی طولانی شاید ساده‌ترین قابلیت این فیلتر است.

بهترین فیلتر لنز برای محاسبه نور دهی طولانی

بهترین فیلتر لنز برای محاسبه نور دهی طولانی

Graduated neutral density (GND)

فیلتر چگالی خنثی مدرج (GND)، بر خلاف فیلترهای ND، دارای چگالی یکنواخت نیست و بین 1 تا 10 استاپ چگالی را در اختیارتان قرار می‌دهد. این فیلتر شامل دو بخش مجزا است: یک ناحیه کاملاً شفاف و یک بخش تیره‌تر. این فیلتر به شما اجازه می‌دهد تفاوت نوردهی محدوده دینامیکی را در کادر کاهش دهید. مثلاً نور را فقط در قسمتی خاص از تصویر مانند آسمان، حذف کنید.

ثبت تصاویر با جزئیات بیشتر

ثبت تصاویر با جزئیات بیشتر

همچنین می‌توانید کنتراست موضعی را افزایش دهید و این یعنی ثبت عکس با جزئیات و رنگ بهتر.

LEE Filters Hard Graduated ND

این فیلتر لنز دوربین در رده یکی از محبوب ترین فیلتر ها به خصوص برای عکاسان منظره قرار دارد. مجموعه فیلتر سخت GND، سه دانسیته از 1- 3 استاپ و سه سایز از 85-150 میلی متر را ارائه می‌دهد و برای مناظر با خطوط افق صاف ایده‌آل است. هر فیلتر برای ارائه دوام و شفافیت عالی از ساختاری با کیفیت از جنس رزین ساخته شده است.

شفافیت عالی در کنار ثبت تصاویر با کیفیت

شفافیت عالی در کنار ثبت تصاویر با کیفیت

Cokin NUANCES Extreme Graduated

این فیلترهای نرم GND مربعی شکل در سه چگالی مختلف از 2 تا 4 استاپ و سه سایز از 84 تا 130 میلی متر در دسترس هستند. هر فیلتر از شیشه سکوریت بهره برده است که توانسته دوام آن را چهار برابر نسبت به سری قبلی اش بیشتر کند.

دوام بالا و کیفیت برتر

دوام بالا و کیفیت برتر

 این فیلتر ها به شکل مستطیلی عرضه می‌شوند بنابراین می‌توانید آزادانه گرادیان را در صورت نیاز برای کنترل دقیق‌تر تنظیم کنید. اما، برخلاف فیلترهای سخت GND، انتقال نرم در سراسر فیلتر برای طیف وسیع تری قابل استفاده است. بنابراین می‌توانید از این فیلتر ها با افق های ناهموار استفاده کنید.

UV Filter

فیلتر های UV یا Skylight مانع از ورود نور فرابنفش به لنز می‌شوند و می‌توانید این فیلترها را با استفاده از ساختارهای شیشه‌ای با پوشش های ضد انعکاس پیدا کنید. این فیلترها در کل به عنوان یک پوشش محافظ برای جلوگیری از آسیب‌های ناخواسته به لنز شما در نظر گرفته می‌شوند.

اما بهترین فیلتر های لنز دوربین UV:

Hoya HD3 UV

این فیلتر دوربین همه منظوره در 9 سایز از 49 تا 82 میلی متر در بازار موجود است. HD3 UV، یک فیلتر شفاف با استفاده از شیشه نوری و یک پوشش ضد انعکاس نانو است که برای محافظت یا حذف نور UV ناخواسته، طراحی شده است.

 

 

 

 

فیلتر Hoya HD3 UV بهترین در نوع خود

 

 

 

فیلتر Hoya HD3 UV بهترین در نوع خود

این فیلتر همچنین از یک حلقه نازک آلیاژ آلومینیومی سبک وزن بهره برده است و برای پشتیبانی از دوربین های 100 مگاپیکسلی بدون افت وضوح تأیید شده است.

Breakthrough Photography X4 UV

فیلتر لنز دوربین X4 UV، در 17 سایز از 39 تا 112 میلی متر در بازار به فروش می‌رسد. این فیلتر UV شیشه ای نوری، یک پوشش نانوتک و MRC را به همراه یک قاب برنجی به ارمغان آورده و در برابر آب مقاوم است.

فیلتر دوربین استثنایی با امکان انتقال نور عالی

فیلتر دوربین استثنایی با امکان انتقال نور عالی

 این رده در بین سایر فیلتر های UV، استحکام فوق العاده ای در کنار انتقال نور استثنایی را ارائه می‌دهد.

همچنین بخوانید: لنز تله فوتو چیست؟

کلام آخر

با توجه به ساختار متفاوت هر فیلتر این بسیار مهم است که هنگام خرید گزینه ای را انتخاب کنید که در کنار قیمت مقرون به صرفه آن؛ از قابلیت‌های مناسبی بهره برده باشد. پوشش‌های محافظ، این ضمانت را به شما می‌دهد که فیلتری قوی را انتخاب کرده‌اید که در برابر آسیب ها مقاوم است. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. ما در گندم vip با سابقه طولانی در فیلم صنعتی و عکاسی حرفه ایی از محصولات و شرکت ها همراه شما عزیزان هستیم. از نمونه کارهای ما دیدن نمایید و نظرات خود را برای ما ارسال کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =