تنظیمات نور برای جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

تنظیمات نور برای جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

تنظیمات نور برای جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

برای تسلط بر عکاسی محصول ، باید نحوه عملکرد نور را درک کنید. این امر به ویژه در مورد عکاسی که همیشه  با نور مانند شیشه ، فلز و جواهرات سرو کار ندارد صادق است.

به تصاویر محصول با نقاط روشن یا بازتاب کننده بسنده نکنید. با تنظیم نور مناسب ، به راحتی می توانید از شیشه های شفاف و رنگی ، ساعت ، عینک آفتابی ، اشیاء فلزی و حتی جواهرات عکس های فوق العاده بگیرید.

منظور از “مناسب” نیز گران نیست ، شما می توانید یک آتلیه عکاسی کاربردی در خانه خود بسازید.

پس از مشخص شدن تنظیمات استودیوی خانگی خود ، این سه تنظیم نورپردازی ارزان قیمت را بررسی کنید و یکی را انتخاب کنید که مناسب محصول شما باشد.

همچنین مطالعه کنید : نحوه عکاسی از ظروف شیشه ای

1. نور پس زمینه جعبه برای شیشه

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

نور پس زمینه برای عکاسی از شیشه های شفاف یا رنگی مانند بطری ، لیوان نوشیدنی یا ظروف شیشه ای تزئینی ایده آل است. این یک تکنیک ساده است که از شفافیت شیشه برای ایجاد ظاهری شفاف استفاده می کند در حالی که هنوز یک شکل مناسب را نشان می دهد.

به عنوان مثال ، این ظرف  شیشه ای با نور پس زمینه جعبه شات شده است:

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

همانطور که از نامش پیداست ، در تنظیم نور پس زمینه ، منبع نور خود را مستقیماً در پشت محصول خود قرار می دهید. منبع نور خود را طوری قرار دهید که درخشان ترین قسمت نور شما از طریق شیشه بتابد و بر منحنی های طبیعی و خطوط بیرونی محصول شما تأکید کند. محصول و منبع نور خود را طوری تراز کنید که در یک سطح قرار گیرند.

می توانید از نورپردازی مداوم یا بارق استفاده کنید ، اما باید نور خود را پخش کنید. در حالت ایده آل ، شما باید یک چتر روشنایی داشته باشید ، اما پارچه نازک سفید یا لایه های کاغذ رول شده می توانند در یک تنگ کار کنند.

پخش کننده نور خود را بین نور و محصول خود قرار دهید و سپس یک تخته فوم سفید را در زیر و در دو طرف محصول خود قرار دهید. یک تخته فوم دیگر یا کاغذ بیشتری را در بالای آن قرار دهید.

ایده اینجا این است که نور ملایم از هر طرف به محصول شما بازتاب می شود و به طور مساوی در اطراف آن می پیچد. لکه ها و بازتاب های سفید که گاهی اوقات در عکس های شیشه ای نمایان می شوند ، بیشتر در اثر تابش مستقیم نور مستقیم شدید ایجاد می شوند ، بنابراین می توانید با نرم کردن منبع نور خود و استفاده از نور غیر مستقیم از این لکه های ناخوشایند جلوگیری کنید.

برای مشخص شدن لبه های بیرونی ، می توانید از تخته های فوم سیاه به جای سفید استفاده کنید. این حالت اشباع را افزایش می دهد و طرح ها و رنگ های جسورانه تری ایجاد می کند. با افزودن و تنظیم تخته های فوم ، ببینید چگونه خطوط بیرونی گلدان زیر ما تیره تر می شود.

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

در اینجا گلدان شیشه ای بدون تخته است. | جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

در اینجا همان گلدان با تخته سفید است | جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

حالا ، با تخته سیاه | جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

و سرانجام ، با تخته های سیاه و نزدیک تر

2. روشنایی جانبی برای جزئیات

تصویربررداری

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

نور جانبی برای محصولات شیشه ای دقیق مانند عینک آفتابی و ساعت به خوبی کار می کند. تنظیم نور پس زمینه جعبه با محصولات دقیق تر کار نمی کند زیرا تا حدی برای افشای بیش از حد جزئیات استفاده می شود.

برای نور  جانبی یک محصول کوچک ، به یک میز بزرگ ، یک نور  پیوسته یا بارق ، چتر ، تخته های فوم و یک رول کاغذ سفید بدون درز نیاز دارید. نور را که توسط یک چتر پخش می شود ، مستقیماً در سمت چپ محصول خود قرار دهید.

در برخی موارد ، مانند هنگام عکاسی از ساعت ، ممکن است لازم باشد که از نور مستقیم جانبی به سمت نورپردازی جانبی 45 درجه بروید تا بتوانید سوژه را به طور موثر و بدون نور خیره کننده روشن کنید.

عکاسی صنعتی

به عنوان مثال ، این ساعت با نور جانبی 45 درجه ضبط شده است.

دوربین شما باید روی سه پایه باشد و به گونه ای بالا بیاید که کمی از محصول خود عکس بگیرید. ارتفاع در این تنظیمات به حداقل رساندن بازتاب ها کمک می کند ، اما آنقدر بالا نروید که نتوانید زاویه خوب از محصول خود بدست آورید.

کاغذ رول سفید را آویزان کنید تا به سمت پایین و زیر محصول شما که روی میز گذاشته اید را بگیرد کاغذ به این معنی است که به گونه ای منحنی می شود که خطوط مشخصی وجود ندارد و سایه های ناشی از چین خوردگی وجود نداشته باشد. برای جلوگیری از بازتاب پیش زمینه ، انتهای مقوا را به پایین لنز دوربین خود وصل کنید.

دو قطعه تخته فوم سفید را درست در مقابل منبع نور قرار دهید ، به هم چسبیده و یک “V” ایجاد کنید. “V” نور منعکس شده را بر روی محصول شما قیف می کند. نتایج را در زیر بررسی کنید.

عکاسی تبلیغاتی

این عینک های آفتابی با نور مستقیم جانبی عکاسی شده اند | جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

3. روشنایی سربار دوگانه برای فلز

تجهیزات عکاسی

فلز به دلیل بازتابندگی بسیار ، سخت ترین سطح برای عکاسی است. دشوار است ، نمی توان انکار کرد – اما غیر ممکن نیست.

شما می توانید با استفاده از یک سیستم روشنایی مضاعف بالای سر برای عکاسی از محصولات فلزی کوچک مانند جواهرات ، قابلمه ها و تابه ها و کارد و چنگال ، بازتاب ها را به حداقل برسانید یا حتی آنها را از بین ببرید.

شما به یک میز ، دو نور با چتر و یک رول کاغذ سفید احتیاج دارید. این بار فوم بورد وجود ندارد زیرا ما دو چراغ داریم و آنها زیر چترها پخش می شوند. با دو تنظیم دیگر ، مهم نیست که از بارق یا نور مداوم استفاده می کنید ، اما این بار برای افزایش کنترل ، نوردهی بارق را توصیه می کنیم.

چراغی را در هر طرف محصول قرار دهید و هر یک را با چتر پخش کنید. چراغ های خود را در مقابل محصول زاویه دهید و هر کدام را بر روی توان یکسان تنظیم کنید.

دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید تا رو به محصول باشد و کمی به سمت آن زاویه داشته باشد. کاغذ سفید را زیر محصول خود بکشید و آن را روی لنز دوربین خود ببندید تا بازتاب سقوط به حداقل برسد.

اگر محصول شما تمیز و آماده شده باشد و نور را به درستی دریافت کنید ، با عکس های بدون بازتاب درست مانند عکس زیر مواجه خواهید شد.

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

نکته ای در مورد تنظیمات دوربین

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

اطمینان حاصل کنید که تعادل رنگ سفید ، دیافراگم و تنظیمات ISO برای تنظیم نور شما بهینه شده است.

مطالب مرتبط : تنظیمات ایزو دیافراگم و سرعت شاتر در عکاسی Manual

اطمینان حاصل کنید که تنظیمات دوربین از تنظیمات نورپردازی شما نهایت استفاده را می برد ، در غیر این صورت تمام تلاش شما ممکن است به هدر برود. این مکان برای آموزش عمیق تنظیمات دوربین نیست ، اما ما به شما یک توضیح سریع می دهیم.

اگر از استروب استفاده می کنید ، تراز سفیدی خود را با توجه به منبع نور خود تنظیم کنید ، مانند تنظیمات فلاش. اگر مطمئن نیستید ، تراز سفیدی خودکار به طور کلی قابل اعتماد است. قسمت مشخصی از شیء خود را انتخاب کنید تا مانند صفحه ساعت یا لبه بیرونی ظروف شیشه ای شفاف روی آن تمرکز کنید.

در حالت دستی عکس بگیرید و دیافراگم خود را روی حداقل f/11 ، اما ترجیحاً بیشتر (مانند f/16) تنظیم کنید. از کمترین ISO ممکن مانند ISO 100 برای ثبت بیشترین جزئیات استفاده کنید.

در راهنمای عکاسی از محصولات ، درباره تنظیمات دوربین بیشتر بدانید.

برای تنظیم نور پس زمینه ، احتمالاً باید سرعت شاتر خود را چند برابر زیر توصیه نورسنج خود کاهش دهید تا تصویر بیش از حد نمایان شود. برای نورپردازی جانبی و روشنایی بالای سر ، می توانید به توصیه نورسنج خود عمل کنید.

کار را پس از ویرایش به پایان برسانید

جلوگیری از بازتاب ها در عکاسی

اگر لکه ها  یا حتی یکی از آن بازتاب های مزاحم به عکس شما وارد شد ، آن را در نرم افزار پاک کنید.

عیوب را پنهان کرده و صحت رنگ را بررسی کنید. نقایصی را که قادر به ترمیم آنها نیستید ، مانند خراش را برطرف کنید. محصول خود را از پس زمینه آن جدا کرده و روی سفید خالص قرار دهید تا از ثبات آن اطمینان حاصل کنید و حجم فایل را به حداقل برسانید.

حالا شات کن
از بازتاب ها نترسید! تنظیمات نورتوصیه شده را امتحان کنید و ببینید آیا برای شما کار می کند یا خیر.

همچنین مطالعه کنید : بهترین نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی محصولات

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 17 =