چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

مدل رنگی cmyk

چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

اگر تا به حال چیزی را با یک سرویس چاپ تجاری چاپ کرده اید، احتمالاً اصطلاح CMYK را شنیده اید. اما مفهوم آن چیست و چرا اهمیت دارد؟ تعریف CMYK را بیابید، چرا ما از این فرآیند رنگ برای چاپ استفاده می کنیم و چگونه مطمئن شویم که از رنگ های مناسب در طرح های چاپ خود استفاده می کنید.

CMYK در چاپ چیست؟

چاپ چهار رنگ CMYK مخفف فیروزه ای (Cyan)، سرخابی (Magenta)، زرد (Yellow) و سیاه (Key) است: اینها رنگ هایی هستند که در فرآیند چاپ استفاده می شوند. یک ماشین چاپ از نقاط جوهر برای ایجاد تصویر از این چهار رنگ استفاده می کند.

“Key” در واقع به معنای سیاه است. سیاه زیرا رنگ اصلی است که برای تعیین نتیجه تصویر استفاده می شود. جوهر سیاه عمق و سایه را ایجاد می کند، در حالی که رنگ های دیگر بسته به نحوه ترکیب آنها، رنگ های متفاوتی را در طیف ایجاد می کنند. به عنوان مثال، فیروزه ای و زرد زمانی که یکی روی دیگری پوشانده می شود، رنگ سبز ایجاد می کند.

“Key” در CMYK به چه معناست؟

 

چاپ چهار رنگ

 

 

در چاپ چهار رنگ بحث هایی در مورد منشأ “Key” به معنای سیاه وجود دارد. برخی از مردم می گویند به این دلیل است که نشان دادن رنگ سیاه با “” B  می تواند آن را با “آبی” اشتباه بگیرد، اما این بعید است. ممکن است به این دلیل باشد که صفحه سیاه، صفحه کلیدی در دستگاه چاپ است که سه رنگ دیگر را با آن تراز می کند (بنابراین لایه ها کاملاً با تصویر نهایی مطابقت دارند).

این بدان معنی است که هر صفحه رنگی، در تئوری، می تواند “K” باشد در این فرآیند، البته اگر از رنگ سیاه استفاده نمی شد.

همچنین یک استدلال دیگر نشان می‌دهد که “Key” به دستگاه‌های پرس بسیار قدیمی waaayyy در سال 1843 اشاره دارد که از کلیدهای پیچی برای تعیین میزان جوهر مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه نهایی مورد نظر استفاده می‌کردند.  

چاپ چهار رنگ CMYK در مقابل مدل رنگی RGB

 

چاپ چهار رنگ
چاپ چهار رنگ

 

 

آیا تا به حال چیزی را روی چاپگر منزل یا محل کار خود چاپ کرده اید و متوجه شده اید که رنگ ها کمی بد به نظر می رسند؟ قبل از اینکه فکر کنید دیوانه می شوید، نگران نباشید. اگر از نمایه رنگ های اشتباه استفاده کنید، ممکن است این اتفاق بیفتد.

صفحه نمایش کامپیوتر شما به رنگ RGB (قرمز، سبز، آبی) و نه CMYK کار می‌کند. ممکن است به نظر برسد که وقتی چیزی را طراحی می کنید، این تفاوتی در محصول نهایی ایجاد نمی کند، اما اینطور است!

یک مانیتور رنگی که برای مشاهده چاپ چهار رنگ CMYK تنظیم نشده است، رنگ های متفاوتی را نسبت به مواردی که ممکن است چاپ شوند به شما نشان می دهد. این به این دلیل است که طیف RGB بسیار بسیار گسترده تر از CMYK است، بنابراین می توان رنگ هایی را در این پالت ایجاد کرد که در مدل چهار رنگ در دسترس نخواهند بود.

تفاوت بسیار واضحی بین RGB و CMYK در نحوه کار رنگ ها وجود دارد. RGB افزایشی است، در حالی که CMYK تفریق کننده است. این به معنای این است:

رنگ های RGB به یک بوم سیاه اضافه می شوند تا یک تصویر بسازید.

رنگ‌های چاپ چهار رنگ CMYK به یک بوم سفید اضافه می‌شوند تا رنگ‌های دیگر از طیف بصری حذف شوند.

 

مطالعه بیشتر:

عوامل موثر در کیفیت چاپ

رنگ در چاپ کاتالوگ ها و جعبه ها

تفریق در مقابل افزایش

هنوز گیج هستید؟ بیایید کمی بیشتر وارد جزئیات شویم…

رنگ های RGB به عنوان افزودنی شناخته می شوند، یعنی با نور ایجاد می شوند. رنگ های افزودنی از سیاه شروع می شوند و با اضافه شدن رنگ روشن تر و روشن تر می شوند تا زمانی که سفید شوند. صفحه‌ای که در حال حاضر از آن می‌خوانید، رنگ‌های ساخته شده از نور را نشان می‌دهد.

مدل C چاپ چهار رنگ CMYK از رنگ های تفریق کننده استفاده می کند. اینجاست که پس‌زمینه سفید شروع می‌شود (مانند یک ورق کاغذ در چاپگر) و با اضافه شدن رنگ بیشتر، تاریک‌تر می‌شود تا زمانی که سیاه شود.

آنها اساساً مخالف یکدیگر هستند – CMYK از سفید شروع می شود و سیاه می شود، RGB سیاه شروع می شود و سفید می شود.

True Black و CMYK

از نظر فنی در چاپ چهار رنگ اگر فیروزه ای، سرخابی و زرد را به مقدار مساوی و زیاد با هم اضافه کنید، سیاهی ایجاد می شود. با این حال، به دلیل ناخالصی های جوهر، بازسازی سیاه واقعی دشوار است؛ به همین دلیل است که چاپگرها یک جوهر سیاه  را همراه با رنگ های دیگر دارند. رنگ‌های CMYK نسبت به رنگ‌های RGB تیره‌تر هستند زیرا طیف کمتری دارند.

هنگامی که شما 100٪ از همه رنگ ها را دارید (C 100٪، M 100٪، Y 100٪ و K 100٪)، این کد یک رنگ مشکی یکدست است. به طور مشابه، وقتی همه رنگ ها را روی 0% تنظیم کنید، چاپ شما کاملاً خالی خواهد بود.

 

چرا چاپگرها از CMYK استفاده می کنند؟

برخی از چاپگرهای تجاری در RGB چاپ می‌کنند، اما بیشتر آنها از جمله instant print فقط با چاپ چهار رنگ CMYK چاپ می‌کنند. این به این دلیل است که به لطف طیف رنگ های موجود، استانداردسازی CMYK آسان تر است. این بدان معناست که ما می توانیم تمام محصولات چاپی شما را در طول دوره چاپ کاملاً ثابت نگه داریم.

تنوع بسیار زیادی در RGB وجود دارد که تضمین یکنواختی رنگ ها در یک دوره چاپی یا حتی بین چاپ های مختلف تقریباً غیرممکن است.

چاپ چهار رنگ CMYK را می توان با استفاده از اسکنر GMG و نرم افزار مربوطه نظارت کرد. این اجازه می دهد تا هر دستگاه چاپ بدون توجه به ویژگی های فردی هر دستگاه، برای تولید یک رنگ استاندارد کالیبره شود. به همین دلیل است که چاپگرهای تجاری بیشتر از CMYK استفاده می کنند، زیرا به اطمینان از ثبات رنگ در سراسر چاپ و همچنین در بین دستگاه ها کمک می کند.

دلیل بزرگ دیگر این است که وقتی روی کاغذ چاپ می‌کنید، رنگ‌های رنگدانه‌ای را روی بوم سفید اضافه می‌کنید و آن را تیره‌تر می‌کنید، به همین دلیل است که از رنگ‌های کم‌رنگ و CMYK برای چاپ استفاده می‌کنیم.

نحوه تبدیل RGB به CMYK

 

 

نحوه تبدیل RGB به CMYK

 

 

اگر برخی از آثار هنری را در نرم افزاری طراحی کرده اید که اسناد RGB را تولید می کند، ممکن است هنگام ارسال این اثر هنری برای چاپ با مشکلاتی مواجه شوید. این به این دلیل است که تبدیل از RGB به چاپ چهار رنگ CMYK می تواند منجر به تغییرات رنگی شود، زیرا رنگ ها به طور متفاوتی ایجاد می شوند (به یاد داشته باشید: افزودنی در مقابل تفریق).

 

اگر می‌خواهید از هرگونه مشکل لحظه آخری با تبدیل رنگ جلوگیری کنید، بهتر است از نرم‌افزار طراحی استفاده کنید که به‌طور خودکار سند شما را در تنظیمات CMYK ذخیره و صادر می‌کند. اگر مطمئن نیستید که چگونه این کار را انجام دهید، راهنمای گام به گام رنگ ما را بررسی کنید تا به شما کمک کند.

 

کلام آخر

ما همیشه در صورت لزوم رنگ های کاتالوگ شما را برای شما به مدل رنگی چاپی تبدیل می کنیم، بنابراین به یاد داشته باشید قبل از ارسال آثار هنری خود برای چاپ، مدرک خود را بررسی کنید. اگر سوال بیشتری در مورد رنگ‌های چاپ چهار رنگ CMYK ،RGB و چاپ دارید، با شرکت تبلیغاتی طرح گندم تماس بگیرید و ما خوشحال می‌شویم کمک کنیم.

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × two =