چاپ دیجیتال چیست؟ تفاوت های چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال موضوعی است که بسیار افراد (خواسته یا ناخواسته) آن را در مقابل چاپ افست قرار می دهند. اما به صورت کلی این دو مدل چاپ تنها در زمان انتخاب نوع چاپ با هم رقابت دارند و در ادامه کاملا متفاوت هستند. بعلاوه که قبل از چاپ باید براساس اطلاعات موجود نوع چاپ را انتخاب کنید. شرکت تبلیغاتی طرح گندم، از هر مدل چاپی برای چاپ سفارشات مشتریان خود استفاده می کند.

مطالعه بیشتر: مزایا و معایب چاپ دیجیتال

چاپ دیجیتال چیست؟

چاپ دیجیتال یکی از روش‌های تبدیل تصاویر و طراحی های دیجیتال به محصولات چاپی است. این روش معمولاً شامل چاپ حرفه‌ای در تیراژهای کم‌ است که به وسیلهٔ چاپگرهای لیزری و جوهرافشان انجام می‌شود. چاپ دیجیتال دارای هزینه بیشتری برای مشتری در مقایسه با چاپ افست است ولی در مقبل برای چاپ های دارای چهار رنگ بهترین گزینه است. در زمان هایی که فرصت زیادی وجود ندارد، چاپ دیجیتال بیشتر به کمک سفارش دهنده خواهد آمد. اتوماتیک بودن بیشتر فرآیند چاپ (در مقایسه با سایر روش های چاپ) دلیل دیگری بر استفاده از چاپ دیجیتال است.

تفاوت اصلی بین چاپ دیجیتال و سایر روش‌های سنتی چاپ در استفاده نکردن از پلیت های چاپ است که در نتیجه مراحل آماده‌سازی پیش از چاپ سریع تر و ارزان‌تر خواهد بود. مرسوم‌ترین روش‌ چاپ دیجیتال نیز استفاده از چاپگر لیزری نسبت به سایر روش های چاپ دیجیتال است. در بیشتر فرایندهای چاپ دیجیتال جوهر یا تونر همچون روش‌های سنتی در داخل کاغذ نفوذ نمی‌کنند بلکه لایه نازکی بر روی سطح تشکیل می‌دهند و در برخی سیستم‌ها ممکن است برای تثبیت آن‌ها بر روی زمینه از مواد اضافی و پوششی که توسط فرایندهای حرارتی یا تابش یووی افزوده می‌شوند نیز استفاده گردد.

{loadmoduleid 195}

انواع چاپگر دیجیتال

  • چاپگر جوهرافشان
  • چاپگر لیزری
  • چاپگر حرارتی
  • چاپگر تصعید رنگ
  • چاپگر الکتروفتوگرافی

تفاوت های چاپ دیجیتال

  • به دلیل حذف مراحل پیش از چاپ شامل لیتوگرافی، فرایند چاپ دیجیتال کوتاه‌تر است.
  • در چاپ دیجیتال هزینه چاپ به تعداد نسخه‌های چاپی ارتباطی ندارد و برای هر برگ چاپ شده مقدار ثابتی است.
  • در این روش میزان مواد باطله شامل کاغذ و مواد شیمیایی کمتر است چون نیازی به رسیدن به رنگ یا تنظیمات حین چاپ وجود ندارد.
  • چاپ دیجیتال در هر دور چاپ می‌تواند تصویر و متن متفاوتی را چاپ کند چون در این روش از پلیت استفاده نمی‌شود.
  • چاپ دیجیتال سیاه و سفید هزینهٔ بالایی ندارد.

 

مطالعه بیشتر: چاپ افست در مقابل چاپ دیجیتال جعبه و چرا باید به آن اهمیت دهید

چاپ دیجیتال در طرح گندم

در مجموعه طرح گندم، براساس تجارب چندساله، متخصصان چاپ مجموعه همیشه بهترین روش های چاپی را برای انجام سفارشات در نظر می گیرند. تا در کنار کیفیت بالا خدمات ارائه شده، بهینه تر هزینه ممکن برای سفارش دهنده ایجاد شود. از جمله خدمات چاپی در طرح گندم می توان به چاپ جعبه، چاپ سربرگ، چاپ کاتالوگ و بروشور، چاپ تراکت و… اشاره نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *