قارچ لنز دوربین چیست و چگونه از دست آن خلاص شویم ؟

قارچ لنز دوربین

قارچ لنز دوربین چیست؟

درست مانند آلودگی، قارچ لنز دوربین نیز برای عکاسان سردرد است. در صورت عدم برخورد سریع و حرفه ای می تواند مشکلات جدی ایجاد کند.

لنزهای دوربین نقش بسزایی در ایجاد تصویر عالی دارند، بنابراین تمیز نگه داشتن آنها ضروری است. یکی از آلاینده های کمتر شناخته شده دوربین، قارچ لنز است.

این مقاله بررسی می کند که قارچ لنز چیست و چگونه می توان از شر آن خلاص شد.

همچنین بخوانید: عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی

قارچ لنز چیست؟

رطوبیت و گرد و غبار به راحتی می تواند به لنزهای شما راه یابد. هنگامی که با رطوبت مواجه می شوید، قارچ می تواند در داخل لنز دوربین رشد کند. هنگامی که شروع به رشد می کند، قارچ لنز مانند عنکبوت های کوچک به نظر می رسد. پس از مدتی، قارچ با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است.

قارچ در لنزهای قدیمی شیوع دارد. زیرا قارچ مکانهای تاریک و مرطوب را ترجیح می دهد. بنابراین، با کنار گذاشتن لنزهای قدیمی خود، دیگر چیزی برای رشد قارچ لنز دوربین وجود ندارد.

قارچ لنز می تواند کیفیت تصویر شما را بدتر کرده و عملکرد نوری دوربین را برای همیشه کاهش دهد. لنز شما ممکن است شفافیت خود را از دست بدهد، که فوکوس را دشوارتر می کند. همچنین، هنگام عکسبرداری به نور، ممکن است با کاهش قابل توجهی در کنتراست و شعاع اضافی لنز روبرو شوید.

مطالعه بیشتر: کاربرد لنزهای دوربین عکاسی

قارچ لنز دوربین

آیا می توان قارچ لنز را از بین برد؟

وقتی آن را در خارج از دوربین خود پیدا کردید، حتی می توانید آن را در خانه حذف کنید. اطمینان حاصل کنید که از کیت های تمیزکننده مخصوص برای تمیز کردن لنزها استفاده میکنید.هنگامی که مربوط به قسمت های داخلی لنز شما است، باید آن را نزد یک حرفه ای ببرید.در نهایت الکل و سایر مایعات به راحتی مشکل بزرگتری ایجاد می کنند. حتی اگر آنها قادر به از بین بردن قارچ باشند، این خطر وجود دارد که به لنزهای شما نفوذ کند. به عنوان یک قاعده کلی، قرار دادن نیم و نیم مخلوط پراکسید هیدروژن و آمونیاک خانگی روی لیوان برای ناپدید شدن قارچ کافی است. اگر لنز دوربین خود را در مکانی آفتابی قرار دهید، اشعه ماورا بنفش می تواند قارچ را از بین ببرد. مشکل این است که قارچ به گرد و غبار تبدیل می شود. گرد و غبار بهتر است زیرا نمی تواند رشد کند، اما شما هنوز هم چیزی برای از بین بردن خواهید داشت.

در پایان روز کاری، پیشگیری بهترین روش برای مقابله با قارچ لنز است.

همچنین بخوانید: عکاسی تبلیغاتی از کیف 

 

قارچ لنز دوربین

جلوگیری از قارچ لنزهای شما بسیار راحت تر از برداشتن لنز در هنگام وجود آن است.

در اینجا چند نکته در مورد چگونگی انجام این کار آورده شده است:

دوربین خود را در یک کیف امن حمل کنید.
هنگام عکاسی در میان شرایط بد آب و هوایی از پوشش باران استفاده کنید.
از روپوش روی لنز خود استفاده کنید. علاوه بر محافظت از تصاویر در برابر اشعه نور ناخواسته ، از لنز شما در برابر گرد و غبار محافظت می کند.
از فیلتر UV استفاده کنید. این امر همچنین از گرد و غبار شدن لنز دوربین شما جلوگیری می کند. در عین حال توجه داشته باشید که رطوبت زیر آن نباشد.
لنزهای خود را در مکانی خشک و روشن نگه دارید.
همیشه بگذارید لنز شما خشک شود. بعد از عکاسی در یک مکان گرمسیری یا باران ، لنزهای خود را در جایی قرار دهید که بتوانند تنفس کنند. حتما آن را در هوای خشک قرار دهید.
هرجایی که لنزهای خود را ذخیره می کنید ژل سیلیکا قرار دهید.
به محض مشاهده لنزها ، آلودگی ها را از آن پاک کنید.
با دستهای آلوده لنز خود را لمس نکنید. اثر انگشت روغنی روی شیشه می تواند بستر مناسبی برای قارچ لنز دوربین باشد.
به لنز خود ضربه نزنید. به جای آن از دمنده استفاده کنید.
اگر مشاهده کردید که نمی توانید لنز خود را تمیز کنید ، هر چه زودتر آن را نزد یک متخصص ببرید.

همچنین بخوانید: عکاسی ماکرو با لنز معکوس

 

نتیجه گیری
لنزهای دوربین حساس به قارچ لنز هستند. توصیه می کنیم آنها را تمیز نگه دارید. این کار به آسانی خرید مقداری ژل سیلیکا امکان پذیر است. یا می توانید با داشتن ویترین مخصوص خود، آن را به سطح دیگری برسانید.

شما نباید فقط به لنزهای خود توجه کنید. سایر قسمتهای دوربین شما به همان اندازه لنزها مهم هستند. قارچ می تواند به عنوان مثال روی منظره یاب نیز ظاهر شود.

قارچ داخل لنز دوربین نه تنها به خودی خود باعث آسیب می شود. حتی تمیز کردن قسمت داخلی لنز با استفاده از ابزار حرفه ای خطرناک است. اگر به اندازه کافی محتاط نباشید، ممکن است در نهایت به کل لنز آسیب برسانید. این چیزی است که ارزش خطرپذیری را ندارد.

ما در مجموعه تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و ساخت فیلم صنعتی در کنار مجموعه ها و شرکت های زیادی بوده ایم. در صورت نیاز به ارائه محصول و خدمات به مشتریانتان حتما با ما تماس بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهار =