• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
عکاسی صنعتی از ابزار آلات سبک و سنگین

عکاسی صنعتی از ابزار آلات سبک و سنگین

عکاسی صنعتی از ابزار آلات سبک به دو دسته عکاسی از لوازم با ابعاد کوچک و ابعاد بزرگ تقسیم بندی می گردند. چنانچه عکاسی از وسایل کوچک با ابعاد متوسط یا کوچک مد نظرتان باشد، عکسبرداری در استودیو انجام می گیرد. در غیر این صورت جسم هر چقدر هم که سبک باشد چنانچه ابعاد بزرگی داشته باشد، حمل و نقل آن بسیار مشکل است، از این رو بهتر است تیم عکاسی در همان مکان قرار گیری اصلی آن کالا حضور پیدا کنند و عکسبرداری در آنجا انجام گیرد.عکاسی از محصولات کوچک معمولا در آتلیه عکاسی انجام می گیرد. از انواع این محصولات کوچک می توان به لوازم آرایشی و بهداشتی، طلا و جواهر آلات، ساعت، موبایل و موارد از این قبیل اشاره نمود.عکاسی از ابزار آلات سنگین نیز در دو قسمت مجزای حمل و نقل آسان و حمل و نقل سخت انجام می گیرد. در صورتی که کالای مورد نظر سنگین ولی قابل حمل باشد برای نور پردازی بهتر می توان در استدیو عکاسی از آن عکسبرداری نمود. عکاسی از لوازمی که سنگین و غیرقابل حمل هستند به دلیل عدم جا به جایی و حمل آن به استدیو یا آتلیه می بایست حتما در همان مکانی که قرار دارند، عکسبرداری از آنها انجام گیرد. از این گونه لوازم سنگین که حمل و نقل آنها بسیار مشکل است می توان به دستگاه ها و ماشین آلاتی که در خط تولید کارخانه ها قرار دارند، اشاره کرد. عکاسی از ابزارآلات سبک و سنگین در نورپردازی و تنظیم زوایا تفاوت خاصی ندارند چرا که سطح مات یا براق جسم و رنگ روشن و تیره و طرح های متفاوت بر روی آن، دارای اهمیت می باشد.

معمولا شرکت هایی که دارای بخش صنعتی می باشند نیاز به این دارند که محصولات، فرآیندهای تولیدی و محیط های صنعتی خود را به مشتریان خود نشان دهند تا اعتماد آن ها را جلب کنند. عکاسی از محصولات فقط بخش نهایی از عکاسی صنعتی است و معمولا مشتریان، به ویژه مشتریان عمده دوست دارند در رابطه با محیط های صنعتی شرکت های طرف قرارداد خود اطلاعاتی داشته باشند.

مشتریان می خواهند بدانند که آیا محصولاتی که می خواهند بخرند در محیطی بهداشتی تهیه می شوند؟ آیا شرکت تولید کننده آن محصول به مسائل زیست محیطی اهمیت می دهد؟ آیا شرکتی که می خواهند با خرید کردن از آن حمایت کنند، از کارگرانش حمایت می کند و به ارزش های انسانی و اخلاقی پایبند است؟

در عکاسی صنعتی باید محیط کار صنعتی شرکت ایمن، تمیز و پیشرفته به نظر برسد.

 

شرکت ها می توانند در وبسایت های خود محتواهای متنی طولانی در رابطه با اینکه چگونه محصولاتی با کیفیت و با فناوری پیشرفته را با دقت تمام، به سختی و طی فرآیندهای بسیار پیچیده ایی تولید می کنند، و تا چه میزان به حفاظت از محیط زیست و حفظ ایمنی و سلامت کارگران خود اهمیت می کنند، منتشر کنند اما از قدیم گفته اند که «هزاران کلمه نمی توانند جای یک عکس را بگیرند

هدف عکاسی صنعتی این است که با ارائه تصاویر مطلوب، زیبا و حرفه ای، دشواری ها و سختی های تولید محصولات، تلاش کارگران و مهندسان، ماشین آلات گران قیمت و پیچیده، تمیز بودن و بهداشت محیط هایی که محصولات در آن ها تولید می شوند، رعایت اصول حفاظت از محیط زیست و رعایق ایمنی و حقوق کارگران را به تصویر بکشد تا اعتماد مشریان را به شرکت جلب نماید.  

انواع عکاسی صنعتی

خود گرایش عکاسی صنعتی به چند شاخه تقسیم می شود. در یک شاخه از این گرایش عکاسی، عکاس باید در محیط های صنعتی حاضر شود و از شهرک ها، کارگاه ها، تأسیسات و تجهیزات صنعتی، فرآیندهای صنعتی و کارگران و مهندسانی که مشغول کار هستند، عکاسی کند. در نوع دیگری از این گرایش عکاسی، از محصولات عکس گرفته می شود که این عکس ها را می توان در محیط های صنعتی یا در استودیو تهیه کرد. 

یکی از انواع عکس های صنعتی، عکس هایی است که از کارگران و تأسیسات در محیط صنعتی گرفته می شود.

 

یکی از انواع عکس های صنعتی، عکس هایی است که از محصولات یا ابزرالات صنعتی در استودیو گرفته می شود.

مهم ترین نکاتی که باید در عکاسی صنعتی در محیط های صنعتی رعایت شوند

 

محیط های صنعتی برای کسانی که پیش از این در این محیط ها قرار نگرفته اند، محیط هایی بسیار ناآشنا می باشند. در این محیط ها مهم ترین مسئله ای که باید به آن توجه کنید، ایمنی است. در محیط های صنعتی همیشه باید لباس های روشن و شب نما به تن داشته باشید زیرا ماشین آلات سنگین و خطرناکی در محیط های صنعتی رفت و آمد می کنند. به علاوه، معمولا عکاس با عملکرد تجهیزات صنعتی آشنایی ندارد و ممکن است در مکانی به ظاهر ایمن قرار بگیرد که هر لحظه امکان برخورد تجهیزات صنعتی متحرک به او وجود داشته باشد. در بعضی مکان ها نیز باید کلاه ایمنی به سر داشته باشید. همچنین از نکات ایمنی ضروری در مکان عکاسی کاملا مطلع باشید.

محیط هایی صنعتی سر بسته معمولا نور کافی برای عکاسی ندارند. بنابراین باید تعداد زیادی نور ثابت و فلش قوی همراه خود داشته باشید. به علاوه، از آن جا که ممکن است مجبور شوید از سرعت های پایین شاتر استفاده کنید، باید سه پایه همراه خود داشته باشید.

همچنین بخوانید : عکاسی صنعتی از کارخانه

 از آن جایی که معمولا هدف از حضور در محیط های صنعتی عکاسی از ابزارآلات بزرگ صنعتی است، بنابراین باید لنزهای واید و اولترا واید به همراه داشته باشید تا بتوانید این ابزارآلات غول آسا را در قاب تصویر جای دهید. به علاوه، لنزهای شما باید زوم خوبی داشته باشند زیرا به دلیل مسائل ایمنی نمی توانید خیلی به تجهیزات بزرگ مشغول کار یا فرآیندهای صنعتی که می توانند بسیار داغ و خطرناک باشند، نزدیک شوید.

در هنگام عکاسی در محیط های صنعتی لنزهای اولتراواید به همراه داشته باشید.

 

اگر می خواهید در محیط های صنعتی در فضای باز عکاسی کنید، هواشناسی را در نظر داشته باشید و سعی کنید در یک روز نیمه ابری که نور طبیعی خیلی ملایم است در محل عکاسی حضور پیدا کنید. تا جایی که ممکن است حتی در محیط های سربسته از نور طبیعی استفاده کنید.

عکاسی از ابزارآلات بزرگ صنعتی

همانطور که گفتیم برای عکاسی از ابزارآلات بزرگ صنعتی نیاز به لنزهای واید و اولترا واید دارید تا بتوانید کل سوژه را در قاب جای دهید. دقت داشته باشید که یکی از جذابیت های این ابزارآلات غول آسا، عظمت آن ها است که می تواند برای مخاطب بسیار جذاب باشد. برای مثال کامیون های بزرگ معدن یا مته های TBM را در نظر بگیرید که عظمت آن ها چقدر چشمگیر است.

بنابراین عکاس باید در هنگام عکاسی از تجهیزات عظیم صنعتی، سوژه ای را در قاب تصویر جای دهد که عظمت سوژه اصلی را به مخاطب نشان دهد. اگر هیچ سوژه ای که مخاطب تصوری نسبت به اندازه آن نداشته باشد، در عکس موجود نباشد، ابعاد تجهیزات غول آسای صنعتی اصلا در عکس مشخص نمی شود. بهترین سوژه فرعی یا همان شاخص برای نشان دادن عظمت ابزارآلات عظیم در محیط های صنعتی، انسان است.

از انسان ها به عنوان شاخص استفاده کنید تا غول آسا بودن تجهیزات را نشان دهید.

 

گذشته از این، عکاس می تواند به گونه از این تجهیزات غول آسا عکس بگیرید که آن ها را بزرگ تر از چیزی که واقعا هستند، نشان دهد. با تنظیم فواصل و زاویه مناسب بین سوژه اصلی، دوربین و سوژه فرعی که یک مثلث را می سازند، می تواند ابعاد یک شیء را کوچکتر یا بزرگتر از آن چه که واقعا هست، نشان داد. برای مثال می توانید دوربین را روی زمین قرار دهید تا عظیم سوژه اصلی خیلی چشم گیر شود.

دستگاه های بزرگ می توانند کارهای خیره کننده و بزرگ انجام دهند. بنابراین می توانید عکس هایی بسیار جذابی از این دستگاه ها در هنگام کار بگیرید. برای این کار باید از سرعت های بسیار بالای شاتر استفاده کرده و مجهز به لنزهای دارای قابلیت تعقیب سوژه با سرعت بالا باشید. نکته ظریفی که در اینجا وجود دارد این است که بهتر است فوکوس را روی شیء یا ماده ای قرار دهید که دستگاه روی آن کار می کند و نه خود دستگاه زیرا هدف نشان دادن تغییراتی است که دستگاه روی آن ماده یا شیء انجام می دهد.

نکته دیگری که در عکاسی از تجهیزات بزرگ صنعتی باید آن را رعایت کنید، این است که پیش از شروع به عکاسی از متخصصان شرکت در رابطه با نحوه عمل دستگاه بپرسید. آشنایی با عملکرد دستگاه به شما این امکان را می دهد که بتوانید اتفاقاتی که قرار است در هنگام کار دستگاه رخ می دهند را پیشبینی کنید و در نتیجه لحظه هایی خیره کننده را شکار نمایید.

نکته آخر در عکاسی از هنگام عکاسی از ابزارآلات بزرگ صنعتی این است که در صورت امکان لوگوی شرکت را در تصویر جای دهید. قرار دادن لوگوی شرکت در کنار عظمت این ابزارآلات سبب می شود که شرکت بزرگ و قدرتمند به نظر برسد. 

عکاسی از ابزارآلات کوچک صنعتی

برای عکاسی از ابزارآلات کوچک صنعتی بهتر است که آن ها را به استودیو منتقل کنید زیرا پس زمینه در عکاسی از این ابزارآلات کوچک اهمیتی ندارند و شما در استودیو می توانید با تنظیم نور به بهترین شکل ممکن، کامل ترین عکس ها را از این ابزارآلات صنعتی بگیرید. همچنین، معمولا امکان عکاسی از این ابزراها را در هنگام کار وجود ندارد زیرا معمولا در دل تجهیزات و تأسیسات صنعتی قرار دارند یا اینکه در مقابل عظمت تجهیزات غول آسای صنعتی خیلی به چشم نمی آیند.

معمولا از ابزارآلات صنعتی کوچک در زمینه سفید عکاسی می شود. دقت داشته باشید که باید روی زمینه سفید نور مناسبی بیاندازید که در عکس سفید ظاهر شود وگرنه خاکستری می شود. به علاوه بهتر است که یکی از  نورهای جانبی قوی تر از دیگری باشد تا سایه ملایمی در یک سمت شوژه ایجاد شود. این سوژه شما خیلی کوچک است، باید از لنزهای ماکرو برای عکاسی از آن استفاده کنید. از آن جایی که هنگام کار از این تجهیزات عکاسی نمی شود، بنابراین نیازی به استفاده از سرعت های پایین شاتر ندارید.

در عکاسی از ابزارآلات کوچک صنعتی، جزئیات را به تصویر بکشید.

 

به علاوه به دلیل نور زیادی که در استودیو وجود دارد، مجبور نیستید از سرعت های خیلی پایین شاتر استفاده کنید. به همین دلیل می توانید در عکاسی از ابزارآلات کوچک صنعتی در استودیو، از سرعت های معمولی شاتر استفاده کنید و حتی نیاز چندانی به سه پایه هم ندارید.

دقت داشته باشید که معمولا ابزارآلات کوچک صنعتی دارای ریزه کاری های زیادی هستند که به تصویر کشیدن آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است بنابراین هرگز نور را به صورت مستقیم به سوژه نتابانید بلکه از نورهای جانبی استفاده کنید. به علاوه، استفاده از دیفیوزر نیز از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا با ملایم کردن نور، کنتراست را کاهش می دهد و سبب می شود که جزئیات سوژه بیشتر به چشم بیایند.