سئو چیست؟

سئو چیست؟

با شناخت سئو رتبه محتوای خود را ارتقا دهید

سئو (search engine optimizatuin)، بیانگر عملکرد بهینه سازی موتور جستجو است. با درک عملکرد سئو بدون آنکه پولی برای تبلیغات پرداخت کنید می توانید، محتوای خود را بهینه کرده و در موتور های جستجو رتبه خوبی به دست آورید. بدین ترتیب محتوای مد نظر در جستجوگر هایی همچون گوگل به عنوان اولویت اول نشان داده می شوند.

سئو چیست؟

منظور از سئو چیست؟

تمامی صاحبان سایت و تولید کنندگان محتوا به دنبال آن هستند که مطالبشان مورد بازدید قرار گیرد. برای آنکه یک مطلب دیده شود و به تعداد بازدید مقبولی برسد باید در هنگام جستجو در صدر دیگر محتوا های موجود در سطح اینترنت، نمایش داده شود که این امر به وسیله سئو امکان پذیر گردیده است.

{loadmoduleid 198}

نحوه عملکرد سئو چگونه است؟

در موتور های جستجو با به کار گیری ربات ها، فعالیت هایی همچون گشت و گذار در صفحات وب، گرد آوری اطلاعات درباره صفحه های مختلف و فهرست بندی آنها، انجام می گیرد. سپس اولویت بندی صفحات و رتبه نمایش آنها در هنگام جستجو، با استفاده از الگوریتم ها و تجزیه و تحلیل فهرست ها، میسر می شود.

عملکرد سئو

مقاله مرتبط:

اهمیت دیجیتال مارکتینگ در طراحی سایت

انواع سئو چیست؟

به عنوان دو عنصر اساسی سئو، سئو داخلی و سئو خارج از صفحه را می توان نام برد.

سئو داخلی

این بخش مرتبط با مطالب قرار گرفته در سایت می باشد. جای دادن صحیح کلمات کلیدی در متن، محتوای با کیفیت، غنی بودن متاتگ ها از دیگر مواردی است که در این بحث حائز اهمیت می باشند.

سئو خارجی

این بخش مربوط به بهینه سازی های خارج از وبسایت می باشد مانند ایجاد یک لینک. آنچه که در موفقیت سئو ضروری است، ایجاد ارتباط و به اشتراک گذاشته شدن محتوای تولید شده در سایت است.

استراتژی های استفاده از سئو برای بازدید بیشتر

دو استراتژی در راستای استفاده از سئو مطرح است.

استراتژی Black Hat

افرادی که به دنبال یک نتیجه سریع و منافع آن می باشند، از این استراتژی استفاده می کنند. در این استراتژی از تکنیک های زیرکانه مانند تجمع کلمات کلیدی و حذف لینک ها برای بهبود رتبه خود بهره می گیرند. این عملکرد اگر چه در زمان کوتاه نتیجه دلخواه را به همراه دارد اما در انتها گوگل آن را شناسایی کرده و احتمال جریمه شدن و یا قرار گرفتن سایت در لیست سیاه وجود دارد. قرار گیری در لیست سیاه منجر می شود تا محتوا هرگز در رتبه بندی قرار نگیرد.

استراتژی White Hat

به کار گیری این تکنیک به معنی تمرکز بر روی مخاطبان بوده و منجر به پایداری تجارت آنلاین می گردد. بدین ترتیب با تولید محتوای با کیفیت و رعایت قوانین سئو، به بازدید مورد نظر می توان دست یافت و خدمات خود را ارائه داد.

مقایسه استراتژی White hat و Black hat

مطالعه بیشتر:

اهمیت طراحی سایت در بازاریابی

اهمیت سئو در بازاریابی دیجیتال چیست؟

سئو را می توان، بنیادی ترین بخش در بازاریابی دیجیتال نامید. موارد بسیار متعدد جستجو هایی که انجام می شود عمدتاً برای یافتن اطلاعات از خدمات و محصولات بوده و با بخش تجاری در ارتباط است. بخش اصلی تبلیغات دیجیتالی برند ها با جستجو گره خورده و دیده شدن بیشتر، می تواند باعث بهبود و موفقیت یک تجارت شود. در راستای بازاریابی دیجیتال باید به این امر توجه کرد که امکاناتی همچون rich result و knowledge panels به بازدید بیشتر سایت کمک کرده و به طور مستقیم، برای کاربران اطلاعات بیشتری را از سایت فراهم می کنند.

راهکار هایی مفید برای سئو یک وبسایت

انتخاب نام دامنه مناسب

بهترین زمان برای سئو سازی یک سایت از همان آغاز راه می باشد. نام دامنه در رتبه بندی سایت به وسیله موتور های جستجو، مؤثر می باشد. بهترین نام دامنه برای یک وبسایت باید حاوی کلمه کلیدی بوده، مرتبط با محتوا و به آسانی قابل به ذهن سپردن باشد. برای انتخاب یک دامنه مناسب و در دسترس ابزار های خوبی فراهم شده است.

انتخاب یک هاست معتبر

سرعت سایت یکی از عواملی است که در رتبه بندی یک سایت در گوگل تأثیر می گذارد. با توجه به حوصله کم بازدید کننده سعی گوگل بر آن است تا نتایجی را ارائه دهد که مورد رضایت مخاطب باشد. یک هاست معتبر می تواند سرعت خوب و ثابتی را برای سایت فراهم کند.

تحقیق و بررسی کلمات کلیدی

قسمت مهمی از سئو را کلمات کلیدی تشکیل می دهد بنابراین شناخت و به کار گیری صحیح آنها بسیار حائز اهمیت است. برخی ابزار های سئو در راستای پیشنهاد واژه کلیدی و ارائه دیتا در رابطه با میزان ترافیک و رقابت هر کلمه کلیدی منتخب، فراهم شده اند. این ابزار ها معمولاً دارای هزینه اشتراک هستند اگرچه برنامه ریز کلمه کلیدی گوگل رایگان می باشد.

برنامه ریزی مناسب برای ساختار سایت

اگر چه این مسئله در سایت های ساده به چشم نمی آید اما برنامه ریزی برای معماری و ساختار سایت یک حرکت هوشمندانه است. بیشتر وبسایت ها از الگوی هرمی برای ساختار خود بهره می گیرند. در یک ساختار هرمی، صفحه اصلی در بالا و دیگر صفحات با اهمیت در زیر آن جای می گیرند. یک ساختار مناسب، یافتن مطالب مهم را برای مخاطبان و بازدید کنندگان آسان می کند.

ساختار سایت

اولویت دادن به جنبه بصری سایت

ساختار و معماری وبسایت تنها بخشی از جنبه بصری یک سایت می باشد. هدف از این امر، آسان کردن مرحله جستجو و یافتن مطالب برای بازدید کننده می باشد.

تعریف یک ساختار URL استاندارد و سازگار با سئو

آدرس اصلی (URL) یک وبسایت در تشخیص محتوای آن توسط الگوریتم موتور جستجو مؤثر می باشد. سفارش سازی آدرس هر صفحه موجود در سایت بر پایه کلمات کلیدی، برای بهبود رتبه بندی توصیه می شود.

طراحی متناسب برای افزایش سرعت

در کنار هاست و افزونه های به کار رفته در سایت، طراحی یکی دیگر از مواردی است که بر سرعت عملکرد سایت اثر گذار می باشد.

استفاده از طراحی سازگار با محیط تلفن همراه یا Mobile Friendly

امروزه اغلب بازدید کنندگان از گوشی همراه خود برای وب گردی و سرچ محتوا استفاده می کنند بنابراین سازگار بودن ساختار سایت با تلفن همراه، دیگر امری ضروری می باشد. یک طراحی وب ریسپانسیو، موجب رضایت خاطر مخاطب و در نهایت افزایش بازدید و رتبه بندی بهتر می گردد.

تولید محتوای قابل نمایه سازی (Indexable)

الگوریتم ها توانایی ترجمه و خواندن اطلاعات درون یک تصویر یا انیمیشن را ندارند بنابراین باید در هنگام استفاده از عناصر تصویری راهکاری برای ایندکس شدن آنها به کار برد.

از دیگر راهکار های مؤثر در سئو سازی می توان موارد زیر را نام برد:

  • اعمال کلمات کلیدی اصلی برای تمامی صفحات
  • بهینه سازی تک عنوان ها
  • بهینه سازی تصاویر
  • بهینه سازی سر فصل ها (Headings)
  • بهینه سازی متن در صفحه
  • توضیحات متای منحصر به فرد
  • ایجاد لینک به برخی دیگر از صفحات وبسایت
  • ارسال نقشه سایت مد نظر به گوگل
  • داشتن یک برنامه سئو برای آینده

سئوسازی

اگر قصد دارید تا درباره اینکه سئو چیست؟ مطالب بییشتری بخوانید، به این لینک مراجعه نمایید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =