نحوه نوردهی و عکاسی از دود و بخار در محیط استودیو خانگی

استفاده از نور، دود و بخار در استودیوهای خانگی برای ثبت عکس موضوعی است افراد زیادی به دنبال پیاده سازی آن برای عکاسی از محصولات خود هستند. ضمنا گاهی اوقات ممکن است که استفاده از ترفند نور به همراه دود و بخار برای ثبت عکس محصولات مختلف به روش عکاسی صنعتی نیز در غیر از استودیوهای خانگی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

هر موضوعی با توجه به شکل ، رنگ و مواد ویژگی های متفاوتی دارد که نحوه نوردهی آن را تعیین می کند. با دود ، می خواهید زمینه تیره و نور را حفظ کنید. در اینجا هنگام روشن کردن و عکاسی از دود در محیط استودیوی خانگی چند نکته را باید در نظر بگیرید.

عکاسی از دود و بخار

آیا تا به حال سعی کرده اید از دود یا بخار عکس بگیرید؟ شاید در حال انجام یک پرتره از یک فرد سیگاری یا یک فنجان قهوه بخارپز هستید. احتمال وجود دارد که دیر یا زود با این چالش روبرو شوید. خوشبختانه تکنیک روشنایی به اندازه سوژه گریزان نیست.

اول ایمنی

قبل از شروع به عکاسی از دود ، ایمنی را در نظر داشته باشید – حتی اگر فقط دود باشد. اگر از سیگار استفاده می کنید ، همیشه سیگار را روی یک زیرسیگاری بگذارید ، یا بخور را روی یک مشعل بگذارید و …. به یاد داشته باشید ، شما با مواد اشتعال زا کار می کنید  ، همیشه خوب است که یک کپسول آتش نشانی در دست داشته باشید. خیلی مراقب باشید تا از سوختن خود یا آتش سوزی جلوگیری کنید.

پس زمینه

برای عکاسی از دود ، ابتدا باید یک لایت باکس تنظیم کنید. اگر چنین چیزی ندارید ، آن را با قرار دادن یک تکه پارچه به عنوان پس زمینه تهیه کنید. سیاه یا هر رنگ تیره کنتراست بیشتری ایجاد می کند.

موضوع
برای ایجاد دود ، می توانید از چوب بخور استفاده کنید. این بهترین راه برای ایجاد دود مداوم برای مدت زمان طولانی است.

بخور را به اندازه کافی دور از پس زمینه قرار دهید تا به خوبی جدا شود و نور به داخل آن نریزد.

سبک
فلاش خود را در کنار سوژه تنظیم کنید. هرگز آن را مستقیماً در مقابل دود قرار ندهید وگرنه زمینه را روشن می کند. سپس یک تکه مقوا بگذارید تا نور را به سمت سوژه هدایت کند. برای راهنمایی های بیشتر در این زمینه ، می توانید نحوه کنترل آهنگ های پس زمینه خود را با دستکاری نور سقوط بررسی کنید.

همچنین اگر نور سختی باشد بهتر کار می کند.

شما همیشه می توانید از یک منبع نور مداوم نیز استفاده کنید ، اما مطمئن شوید که با استفاده از یک اصلاح کننده یا زاویه انحراف ، میزان سقوط نور را محدود می کنید.

عکاسی از دود و بخار

اگر نور را در جلو قرار دهید ، پس زمینه تاریک مورد نیاز را دریافت نخواهید کرد.

همچنین بخوانید: انعکاس نور در عکاسی صنعتی و جلوگیری از انعکاس نور

دوربین
دوربین خود را روبروی سوژه قرار دهید ، فاصله بستگی به فاصله کانونی لنزهایی دارد که با آن کار می کنید. من لنز تله را توصیه می کنم زیرا فشرده سازی پس زمینه بهتری خواهید داشت.

با لنز تله فوتو ، می توانید با پس زمینه کوچکتر کار کنید. تصویر سمت چپ با لنز 35 میلی متری و تصویر سمت راست با لنز 75 میلی متری ساخته شده است.

همچنین ، اگر با یک تله فوتو کار می کنید ، پس زمینه می تواند کوچکتر باشد. و مهمتر از همه ، شما می توانید دوربین خود را دورتر قرار دهید ، که از لنز شما در برابر هرگونه آسیب ناشی از دود محافظت می کند.

مطالب مرتبط : 3 اشتباه که هنگام عکاسی در پس زمینه سفید باید از آنها اجتناب کرد.

تنظیمات 

باز هم ، این بستگی به فاصله کانونی ، فاصله بین دوربین و سوژه و شدت فلاش شما دارد. با این حال ، من می توانم نکاتی را به شما ارائه دهم که باید در نظر بگیرید.

سرعت شاتر

هنگام عکاسی از دود و بخار سعی کنید تنظیمات سرعت شاتر ، خود را سریع نگه دارید تا خطوط دود به جای ابر تار به خوبی مشخص شوند. اگر با منبع گسترده ای کار می کنید ، مانند این قابلمه آب جوش ، این امر بسیار مهم است. اگر از چیزی کوچکتر مانند چوب بخور استفاده می کنید ، تأثیر آن شدیدتر نیست. با این حال ، آن را دست کم نگیرید.

همچنین بخوانید : تنظیمات ایزو دیافراگم و سرعت شاتر در عکاسی Manual

سرعت شاتر طولانی تر ، تار شدن حرکت قوی تری را ایجاد می کند. این تصویر با 1/30 ثانیه ساخته شده است.

دیافراگم
به خاطر داشته باشید که دود یک سطح صاف و ثابت نیست. باید دیافراگم شما به اندازه کافی گسترده باشد تا همه آن را در فوکوس نگه دارید. اما شما نمی خواهید آنقدر زیاد باشد که بافت پس زمینه را جذب کند. در صورت داشتن عناصر دیگر ترکیب را فراموش نکنید.

 

یک دیافراگم کوچک عمق میدان عمیق تری ایجاد می کند. این تصویر با f/11 گرفته شده است.

فوکوس
با استفاده از فوکوس دستی ، قبل از خاموش کردن نورها آن را تنظیم کنید. منبع بخار یا دود مورد استفاده خود را متمرکز کنید. به عنوان مثال ، اگر قصد دارید چند دود انتزاعی انجام دهید ، نوک بخور را بخورید. برای اینکه این کار مفید باشد ، باید از سه پایه استفاده کنید تا فاصله خود را تغییر ندهید.

نکته اضافی: برای ایجاد دود بیشتر ، تصویر را بلافاصله پس از خاموش کردن شعله ثبت کنید. اگر آن را داخل ظرفی قرار دادید ، آن را پوشانده تا دود متمرکز شود ، سپس آن را باز کنید تا همه آن یکباره خارج شود.

تنظیمات ISO بالاتر باعث ایجاد نویز دیجیتالی بیشتری می شود. این تصویر با ISO 12800 گرفته شده است. به تمام لکه های رنگ توجه کرده اید؟ این نویز است.

نتیجه

این یک استودیو بسیار اساسی برای عکاسی از دود و بخار است که می تواند در خانه با حداقل تجهیزات انجام شود. همانطور که می بینید ، عکاسی از دود هنوز هم می تواند بسیار موثر باشد. اگرچه این می تواند بسیار آسان باشد ، اما گرفتن عکس دود عالی ممکن است نباشد ، بنابراین تا زمانی که از آن راضی نباشید ، به عکاسی ادامه دهید.

عکاسی از دود و بخار

همچنین بخوانید: انواع شکل دهنده نور

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − پانزده =