• 29 50 72 88 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
سوالات متداول دوربین عکاسی

سوالات متداول دوربین عکاسی

سوالات متداول دوربین عکاسی

ويزور( visor ) یا چشمی View Finder با منظره یاب چیست؟

 

عکاس از محل منظره یاب یا به موضوع نگاه می کند وضوح می دهد و کادر بندی می کند. در دوربین های دیجیتال، صفحه نمایشگر کار منظره یاب را انجام می دهد.

 

اتاقک تاریک در دوربین عکاسی کدام است؟

 

اتاقک تاریک یابدنه دوربین یاشاسی که تمام وسایل نام برده چون لنز، منظره یاب و بر روی آن قرار دارد

 

تعویضگر فیلم چیست؟

 

 یک اهرم که امکان جلوبردن - ردکردن فیلم را می دهد و به این ترتیب دوربین برای گرفتن عکسهای بعدی شارژمی شود. در دوربین های دیجیتال این کار بعد از هر بار عکسبرداری یا شات به صورت خودکار انجام میگیرد.

۱۳. تقسیم بندی دوربین ها  بر اساس اندازه فیلم - قطع فيلم :

دوربین های قطع بزرگ یا آتلیه ۲. دوربین های قطع متوسط یا ۱۲۰
۳. دوربین های قطع کوچک یا 135 و 126

٤. دوربین های مینوکس یا کارآگاهی

5.دوربین های خاص 

دوربین های قطع بزرگ با آتلیه چه نوع دوربین هایی هستند؟ نوع فیلم آنها چیست؟ 


دوربین هایی بزرگ که بر روی سه پایه موسوم به صلیبی سوار می شوند و در آتلیه کاربرد دارند و به این جهت به آن ها دوربین آتلیه هم می گویند. فیلم آن ها، شیت با صاف یا تخت و تک صفحه ای هستند و در اندازه های ۶۹ تا ۶۰*۳۰ موجوداست که جثه دوربین ۶۰*۳۰ طبیعتا بزرگتر است. در این دوربین ها، تصویر بر شیشه مات تشکیل می شود که این شیشه مات همان منظره یاب دوربین است. کار برد این نوع دوربین های عکس تبلیغاتی، معماری،پرتره، مناظر طبیعی و... است.

 

شاسی در دوربین های قطع بزرگ چیست؟


شاسی، محفظه ای است که در آن فیلم تخت را قرار میدهند و سپس در تاریکی آن را درون دوربین قرار می دهند و سپس عکس برداری می کنند. ضمنا شاسی، در تمام دوربین ها به بدنه دوربین نیز گفته می شود.

 دوربین های قطع متوسط چه نوع دوربین هایی هستند؟ نوع فیلم آنها


این دوربین ها از دوربین آتلیه خیلی کوچکتر و از دوبین های قطع کوچک، کمی بزرگتر هستند. فیلم مخصوص آن ها به فیلم ۱۲۰ موسوم است، عرض این فیلم ها ۱۱٫۵ میلیمتر و طول آن ها حدود ۸۰ میلیمتر است. کادر دوربین های ۱۲۰ متفاوت است دوربین های مختلف تعداد متفاوتی با این فیلم ها عکاسی می کنند. مثلا دوربین ۱۲۰: با کادر 6x9 ، با این فیلم ها ۹ قطعه، با کادر 6x7  و  ۱۰ قطعه، با کادر 6x6  که 12 قطعه و با کادر 6x4،5  تعداد 16 قطعه عکس برداری می کنند.

دوربین های قطع کوچک چه نوع دوربین هایی هستند؟ نوع فیلم آن هاچیست؟

این دوربین ها کم حجم و پرمصرف ترین دوربین ها هستند. فیلم این دوربین ها، 135 و 126 است که نوع ۱۳۵ رایج تر است. عرض فیلم های ۳6 ، ۱۳۵ میلیمتر و برای 12، 18، 22، 24 و 39 قطعه عکسبرداری ارائه می شوند. کادر این فیلم ها ۲۶۷۳۹ میلیمتر است

 

اندازه کادر فیلم126 چیست و این فیلم ها در چه نوع دوربین هایی استفاده می شود؟

 

اندازه کادر فیلم 126، 24×24 بوده و این فیلم ها در یک طرف فیلم سوراخ یاپرفراژ دارند و درون یک محفظه هستند. فیلم های 126 و 120 را پس از اتمام فیلم لازم نیست مانند فیلم 135 به داخل محفظه برگردانیم .


 دوربینهای مینوکس یا کارآگاهی چه نوع دوربین هایی هستند و چه فیلم هایی مصرف می کنند؟

این دوربین ها، جثه کوچک و کاربرد غیر حرفه ای دارند. فیلم آن ها نوع ۱۱۰ است.(عرض فيلم ۱۱ میلیمتر است).


دوربین های خاص چه نوع دوربین هایی هستند؟


دوربین هایی که فیلم آنها ظهور شیمیایی ندارد. مانند دوربین پولاروید،دوربین های ویژه عکسبرداری هوایی و زیر آب و دوربین هایی که به جای فیلم ،از حسگر یا سنسوریا مموری استفاده می کنند.

طبقه بندی دوربین ها را از لحاظ نحوه نور گیری و منظره یاب

منظره یاب های غیر انعکاسی (مستقیم) که از شیشه با کادر و یا مستقیم به سوژه نگاه می کنیم و نه از مسیر لنز. راه امتحان آن؛ در پوش لنز را بگذارید، باز هم سوژه دیده می شود.

منظره یاب های انعکاسی یا باز تابی که سوزه، از مسیر لنز دیده می شود که اگر در پوش لنز را بگذاریم دیگر سوژه دیده نمی شود. که خود به دو نوع منظره یاب های دوربین های انعکاسی تک لنزی و منظره یاب های انعکاسی دولنزی تقسیم می شوند.


خطای پارالاکس یا خطای دید موازی چیست؟


اختلاف زاویه دیدبین منظره یاب و لنز اصلی دوربین را، خطای پارالاکس یا خطای دید موازی می گویند.


 آیادر منظره یاب های غیر انعکاسی یا مستقیم «خطای دید موازی با خطای پارالاکس» دیده می شود یا خیر؟

بله، دارای خطای «خطای پارالاکس (Parallax )هستند. زیرا از یک زاویه به موضوع نگریسته می شود اما تصویر از یک زاویه دیگر و از طریق لنز بر روی فیلم ثبت می شود.


راههای جبران خطای «پارالاکس» چیست؟

بالا بردن دوربین هم جهت با منظره یاب که این امر بر اثر تمرین و ممارست ممکن است.

در بعضی از دوبین ها درون منظره یاب خطوط راهنما وجود دارد که با قرار گرفتن موضوع در داخل کادر، خطای پارالاکس جبران می شود. در مجموع، خطای پارالاکس در هنگامی که فاصله دوربین تا موضوع کمتر از ۲ متر است بیشتر دیده می شود.

 منظره یاب های انعکاسی، بازتابی، چگونه منظره یاب هایی هستند؟

آیا دارای خطای پارالاکس هستند؟ منظره یاب هایی هستند که نور و تصویر پس از عبور از لنز و سپس برخورد به آینه و عبور از منشور به چشمی یا ويزور دوربین رسیده و توسط ما ملاحظه می شود. در این دوربین ها، هنگام فشردن دکمه عکسبرداری، آینه نیز بالا می رود و یک لحظه، مسیر نورباز می شود و تصویر بر روی فیلم ثبت می شود. بنابراین، تصویری که توسط ما از طریق چشمی ملاحظه می شود دقیقا همان است که روی فیلم ثبت می شود، بنابراین خطای پارالاکس در این دوربین ها دیده نمی شود. به این علت به این دوربین ها انعکاسی گفته می شود که ما انعکاس موضوع یا سوژه را می بینیم نه خود سوژه را. (اگر درپوش لنز را بگذاریم دیگر تصویر دیده نمی شود).

 

 دوربین های دولنز انعکاسی یا بازتابی، چگونه دوربین هایی هستند؟ آیا دارای خطای پارالاکس هستند؟

 

این دوربین ها دارای دو اتاقک مجزای سوار بر هم است و هر اتاقک دارای لنز جداگانه است، در اتاقک بالا یک آینه ۶۵ درجه ثابت وجود دارد و ما تصویر را از طریق آن می بینیم در اتاقک پایین لنز اصلی دوربین و فیلم که تصویر بر روی آن ثبت می شود قرار دارد. خطای پارالاکس نهمین دوربین های اجاره دارد زیرا ما از یک زاوی مو به رو نگاه می کنیم یعنی از لنزار یران از پایین بر روی فیلم ثبت می شود. در اصل با کمی فاصله این کار انجام می شود.)

به طور کلی در کدام دوربین ها خطای پارالاکس دیده می شود؟

در تمام دوربین هایی که از یک زاویه یا دریچه یا لنز دیگر به سوژه نگریسته شود و تصویر از طریق لنز دیگر بر روی فیلم ثبت شود: دوربین های دولنزی، دوربین های مینوکس و دوربین های غیر انعکاسی.

 

 همچنین مطالعه کنید : بهترین نکات نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی محصولات


آدرس : تهران - میدان آرژانتین - خیابان 21 وزرا - پلاک 9 - واحد 3
شماره تماس : 52 71 71 88 - 021 و 29 50 72 88 - 021
تماس مستقیم با کارشناس فروش : 80 46 323 0912
پست الکترونیک : info@tarhegandom.com
لینک های مفید : استودیو عکاسی صنعتی
© تمامی حقوق مطالب برای شرکت تبلیغاتی طرح گندم محفوظ می باشد
طراحی و توسعه توسط واحد وب طرح گندم