روش های چاپ

چاپ جوهرافشان

روش های چاپ

چند روش های چاپ وجود دارد؟ پنج یا شاید شش روش برای چاپ وجود دارد.

  • چاپ برجسته، که در آن یک تصویر برجسته با جوهر پوشانده می شود و روی کمی کاغذ فشرده می شود. چاپ لترپرس که به آن چاپ برجسته یا چاپ تایپوگرافی نیز می گویند ساکن اصلی این فضا است، اما قبل از آن چاپ روی چوب و حتی قبل از آن، چاپ از مهرها انجام شده است. مهر و موم هایی که در ابتدا برای قرار دادن یک تصویر در محیطی مانند خاک رس (یا موم آب بندی) مورد استفاده قرار می گرفتند، قبلاً در حدود 300 سال قبل از میلاد توسط مقامات چینی برای مهر زدن اسناد ابریشم یا کاغذی با “امپراطور” مرکب استفاده می شد. در واقع کلمه «چاپ کردن» در زبان چینی یا یین yin، در اصل به معنای «تأیید اعتبار سند با مهر» بود.

چاپ برجسته

  • چاپ اینتالیو: نقطه مقابل چاپ برجسته محصوب می شود. چاپ از جوهری که در زیر سطح صفحه قرار دارد انجام می شود. ودر آن یک تصویر فرو رفته به جای تصویر برجسته چاپ می شود. یک صفحه اینتالیو از یک تصویر حکاکی شده در یک صفحه فلزی، پر از جوهر، پاک شده و سپس جوهر خود را به ورق کاغذی که در آن فشرده شده است، چاپ می کند. گراور یا روتو گراورر یک کاربرد تجاری است، تهیه غلتک حامل تصویر آنقدر هزینه دارد که این فرآیند اکنون فقط برای اجراهای بسیار طولانی استفاده می شود که در آن وفاداری رنگ عالی مورد نیاز است، به عنوان مثال، برچسب برای قوطی لوبیا پخته یک نوع چاپ اینتالیو محصوب می شود.

روش های چاپ

  • چاپ پلانوگرافی، یکی دیگر از روش های چاپ چاپی نه برجسته و نه فرورفته. تصویر روی یک صفحه صاف قرار می گیرد و به دلیل ناسازگاری جادویی بین روغن (جوهر چرب) و آب کار می کند. چاپ پلانوگرافیک تجاری به طور موثر به معنای لیتوگرافی افست است، اما البته با افست مستقیم شروع شد. در اواخر قرن هجدهم توسط آلویس سنفلدر کشف شد. یک سنگ صاف پیدا کنید. با استفاده از مداد شمعی روی آن نقاشی بکشید، آن را در آب بپاشید، جوهر روی آن قرار دهید (از قسمت های خیس شده فرار می کند) و کمی کاغذ روی آن قرار دهید و نتیجه را ببینید.
  • چاپ جوهر افشان. نه یک تصویر برجسته محسوب می شود و نه یک تصویر فرورفته. چاپ جوهر افشان نوعی چاپ کامپیوتری است که با به حرکت درآوردن قطرات جوهر بر روی کاغذ و بسترهای پلاستیکی، تصویر دیجیتال را بازسازی می کند. چاپ تجاری و کتاب بیشتر و بیشتر از این نوع چاپ استفاده می کند.

مقاله مرتبط:

تفاوت طراحی کاتالوگ دیجیتال و چاپی چیست؟

 

روش های چاپ

  • چاپ الکترواستاتیک. به دستگاه کپی اداری فکر کنید. شما تصویر را با استفاده از نور روشن بر روی یک تسمه دوار با پوشش سلنیوم قرار می دهید (نور، که می تواند به عنوان شکل سریع الکتریسیته در نظر گرفته شود، می تواند از طریق یک رسانای نوری، الکتریسیته ساکن را بر روی کمربند ایجاد کند). کمربند تصویر شارژ شده را به یک درام با پودر تونر می چرخاند. الکتریسیته ساکن باعث می شود تونر به بیت هایی که تصویر را تشکیل می دهند بچسبد. و کمربند حرکت می کند تا با یک صفحه کاغذ روبرو شود که بار الکتریکی خاص خود را دریافت کرده است، که باعث می شود تونر از یک تسمه به کاغذ دیگر بپرد. تصویر از طریق یک جفت غلتک گرم شده ترکیب می شود و کپی بصورت گرم بیرون می آید. انطباق این فرآیند با کار کتاب بود که باعث ایجاد تجارت چاپ بر اساس تقاضا شد. قدرت اصلی در صنعت چاپ الکترواستاتیک اینجا Xerox DocuTech بود.

 

روش های چاپ

 

 

 

  • چاپ فرورفته: یکی دیگر از روش های چاپ چاپ فرورفته است؛ که ممکن است واقعاً چاپ محسوب نشود زیرا جوهری منتقل نمی‌شود، اما حروف میخی حکاکی شده در لوح‌های گلی پیدا شده‌اند که قدمت آن‌ها به زمان سومریان در حدود 8000 سال قبل از میلاد برمی‌گردد، و مطمئناً نقشی شبیه به اسناد چاپی داشتند. این تکنیک را می توان با تصاویر مثبت یا منفی استفاده کرد: به عنوان مثال منجر به یک تصویر برجسته یا یک تصویر فرورفته می شود.

چاپ فرورفته

البته در یک سطح بی اهمیت، احتمالاً باید توجه داشته باشم که ما از کلمه “چاپ” برای تشخیص خط حروف بزرگ از یک دست خط شکسته استفاده می کنیم. در همین راستا می‌توان به اثر انگشت (چاپ برجسته)، رد پا (چاپ فرورفته)، چاپ های عکاسی (چاپ پلانوگرافیک) اشاره کرد. ما گاهی از این کلمه برای اشاره به یک تصویر و به طرحی روی کالاهای پنبه ای استفاده می کنیم. ظاهراً چاپ کره ای یک تکه کره است که در قالب شکل گرفته است. (چاپ کره ای یا brint butter یک اصطلاح منسوخ است که در لفاف‌هایی که توسط «برخی از دستگاه های نمادین» چاپ می‌شد و به‌عنوان یک وسیله برند فروخته می‌شد. در اصل لفاف‌ها معمولاً پارچه‌ای بودند و گاهی شسته می‌شدند و برای استفاده مجدد توسط خرده‌فروش به چاگر بازگردانده می‌شدند).

 

 

 

مطالعه بیشتر:

چاپ دیجیتال

مطمئن نیستم که بتوانیم بیشتر از این پیش برویم: ما سعی کرده ایم از یک سطح برجسته، یک سطح فرورفته، یک سطح صاف، بدون سطح، یک سطح تو رفته چاپ کنیم.

امیدواریم از مطالعه مقاله روش های چاپ بهره کافی را برده باشید. مطالب این مقاله از این منبع خارجی گردآوری شده است.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 17 =