• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال و سوالات متداول شما

در مقاله عکاسی دیجیتال موارد زیر را مطالعه میکنیم :

 1- اساس کار دوربین های دیجیتال چیست؟

انواع سنسورها و معایب و محاسن آنها چیست ؟

در دوربین های دیجیتال بجای آنکه تصویر روی سطح فیلم ثبت شود، روی یک عنصر الکترونیکی بنام حسگر یا سنسور Sensor تشکیل می شود. سنسورها به دو شکل ساخته می شوند؛ سی ماس CMOS و سی.سی.دی CCD ،سی ماس ها ارزان وكم مصرف هستند.

 

سی دی ها هم در انواع بهتر دوربین های دیجیتال به کار می روند اما اشکال آن ها؛ مصرف بیشتر انرژی ، گرانتر، و پرحجم تر بودن آن ها است.

۲- پیکسل Pixel چیست؟

از ترکیب چه کلماتی بوجود آمده، اندازه آنها چقدر است، به چه نوری بیشتر حساسند؟ سنسورها از واحدهای کوچکی ساخته شده اند که نور را به جریان الکتریکی تبدیل می کنند. این واحد هارا پیکسل می نامند که ترکیبی است از کلمات Picture (تصویر) و Element (عنصر). اندازه هریک از این پیکسل ها بسته به نوع دوربین بین 4 تا 8 میکرون است. به عنوان مثال، در یک سی ماس که اندازه آن mm ۲۲ × ۱۰ است، ممکن است دوازده میلیون از آن ها را جای داد. نور خورشید ترکیبی از سه نور اصلی سبز، آبی و قرمز است. سایر رنگ ها ترکیبی از این سه نور هستند. پیکسل های حساس به نور سبز دوبرابر رنگ های قرمز و آبی است

۳- اندازه سنسورهای رایج :

سنسورهای دیجیتال هم مانند فیلم در اندازه های گوناگون ساخته می شوند. برای مصارف عمومی نوع PS Point and Shoot که کوچک و در حدود mm۸ x۶ است به کار می رود. انواع نیمه حرفه ای؛ APS Advance Photo System نامیده می شوند و در حدود ۲۲ × 15 میلی متر می باشند. در بعضی انواع حرفه ای نیز سنسور هایی به اندازه فیلم ۱۳۵ نصب شده است که به آن ها فول فریم Full Frame گفته می شود.

4- قدرت تفکیک در دوربین دیجیتال :

تعداد پیکسل های موجود در دوربین دیجیتال، قدرت تفکیک نامیده می شود و معمولا برحسب مگاپیکسل (میلیون پیکسل) محاسبه می شود. قدرت تفکیک، مهمترین عامل در کیفیت تصویر نیست. قدرت تفکیک و تنها تعیین کننده این است که یک عکس را تا چه اندازه می توانیم بزرگ چاپ کنیم. برای مثال،عکس های یک دوربین 6 مگاپیکسل تا اندازه ۶۰*۳۰ سانتیمتر و عکسهای یک دوربین ۱۲ مگاپیکسل تا اندازه ۱۰۰ × ۷۰ سانتیمتر امکان بزرگ شدن با کیفیت مطلوب را دارد .

و حساسیت و نویز Noise در عکاسی با فیلم هرچه حساسیت بالاتر برود، کیفیت تصویر کاهش می یابد(گرین بالا می رود. در عکاسی دیجیتال هم با بالا رفتن حساسیت، تصویر دچار افت کیفی می شود این پدیده را در عکاسی دیجیتال نویز می نامند. نویز به صورت دانه های رنگی پدیدار می شود.

5- قالب های مختلف تصاویر دیجیتال با فرمت Format

اطلاعاتی که از سنسور دوربین دیجیتال ارسال می شود، پس از پردازش باید روی کارت حافظه دوربین ویا هارد دیسک کامپیوتر ذخیره شود. قالب هایی طراحی شده است که آن هارا فرمت Format می نامند.

همچنین مطالعه کنید :  حالت اولویت دیافراگم و شاتر در عکاسی دیجیتال

 

فرمت Gif بهترین انتخاب است هنگامی که قرار است عکس هایی توسط اینترنت یا صفحات وب ارسال شود. این فرمت توانایی فشرده سازی فایل های تصویری را دارا است.( وقتی از حجم فایل کاسته شود، فشرده شود، تصویر دچار افت کیفیت می گردد). Jpg نیز از فرمت هایی است که هم می توان آن را فشرده کرد و در اینترنت به کاربرد و هم برای ذخیره سازی عکس ها با کیفیت قابل قبول و بدون فشرده سازی از آن استفاده کرد. Tif Eps قالب هایی هستند که تصاویر را با کیفیت بسیار بالای رنگمایه ذخیره می کنند. البته به مقدار کم و بدون آنکه به کیفیت عکس صدمه بزنند نیز می توان آن ها را فشرده نمود. اگر هدف از تهیه عکس چاپ آن به طریق افست باشد این قالب ها بسیار مناست هستند. Psd قالب اختصاصی برنامه فتوشاپ (PhotoShop) با کیفیت بالا است.

RAW (به معنای خام) بهترین قالب ذخیره سازی عکس در مرحله عکاسی است. در این قالب کلیه اطلاعات مربوط به شكل و رنگ، به شکل خام ذخیره می شود و بعدا به یکی از قالب های دلخواه تبدیل می شود. حجم فایل ها در این قالب بسیار بالا است اما قابلیت ویرایش فراوانی را به عکاس می دهد. این قالب را می توان از نظر نوردهی، رنگ و وضوح اصلاح نمود. چنانچه قرار باشد عکس ها پوستر شوند و یا درنمایشگاه در معرض دید عموم قرار گیرند، در هنگام عکس برداری از این قالب استفاده کنید.

6- کارت های حافظه

دوربین های دیجیتال تصویر های گرفته شده را روی کارت های حافظه درون دوربین ذخیره می کنند. رایج ترین کارت ها عبارتنداز: (Compact Flash( CF ) , Memory Stick ( MS ) , Secure Digital ( SD

اکثر کارت ها توانایی ذخیره ی ۸ گیگابایت (8 Giga) اطلاعات را دارند. هر گیگابایت معادل هزار میلیون بایت است.

مطالب مرتبط : راهنمای کامل عکاسی در شب در عکاسی دیجیتال

۷- تراز سفیدی ، تصحیح رنگ یا وایت بالانس White Balance چیست ؟

 لازم است نورسفید را درست به دوربین بدهیم تا بقیه رنگ ها را در مقایسه با آن درست شناسایی و ثبت کند. در فهرست فرامین تصحیح رنگ چندین گزینه به شرح زیر آمده است: نور روز Day light هوای ابری Cloudy، نور مصنوعی Tungsten، فلورسنت یا لامپ مهتابی Fluorescent نوع دوم فلورسنت Fluorescent H فلاش Flash انتخاب دلخواه Custom .

۸- در چه مواقعی از تراز سفیدی دلخواه یا Custom استفاده کنیم؟

در شرایطی که نور محیط از منابع نامشخصی تامین شود (از پنجره نورافتاب، از راهرو نورفلورسنت و در اتاق،نورلامپ خانگی باشد) بهترین انتخاب، استفاده از حالت دلخواه است. به این صورت کار می کنیم: از یک کاغذ سفید عکس می گیریم و آن را به عنوان مرجع به دوربین معرفی می کنیم. دوربین عکس های بعدی را در آن شرایط نوری با رنگ صحیح ثبت خواهد کرد.

همچنین مطالعه کنید : سوالات متداول دوربین عکاسی

 

 

۹- اسکنرها، چگونه وسایلی هستند؟

 

وسایلی که به کمک آنها می توانیم عکس با نگاتیو را به فایل های دیجیتال تبدیل کنیم.

۱۰- دوربین های PS و APS چگونه دوربین هایی هستند؟

 

دوربین های (PS ( Point and Shoot مصرف عمومی دارندو حسگر آنها در اندازه کوچک (حدود ۷۸ آمیلیمتر) است. دوربین های (APS ( Advance Photo System دوربین های نیمه حرفه ای هستند که اندازه حسگر آنها حدود ۲۲ × ۱۵ میلیمتر است.

۱۱- اندازه لنز نرمال برای هر دوربین چه اندازه ای است؟

اندازه لنز نرمال برای هر دوربین برابر است با قطر کادر نگاتیویی که آن دوربین عکاسی می کند. در دوربین های دیجیتال نیز این اندازه برابر با قطر کادر حسگر آن دوربین است. هر اندازه کادر نگاتیو و کادر حسگر بزرگتر باشد، کیفیت تصویر نیز بهتر است.

۱۲- اگر قرار باشد عکس در اندازه بزرگ چاپ شود، فاکتورهای تاثیر گذار برای بهترین کیفیت کدام است؟

١- لنز ۲- اندازه گیت با کادری که دوربین عکس می گیرد(در دوربین های دیجیتال؛ اندازه حسگر) ٣- تعداد پیکسل ها(قدرت تفکیک دوربین) 4- قالبی که عکس در آن سیستم ضبط و ذخیره می شود تا امروز، بهترین سیستم RAW است) و...

 

۱۳- برای فرستادن عکس توسط اینترنت و وب، در فضای مجازی از چه قالبی استفاده می کنید؟ چرا؟

 

از قالب های GIF که قابلیت فشرده سازی بالایی دارد اما فاقد کیفیت است ولی  jpg که قابلیت فشرده سازی دارد. برای ذخیره سازی عکس ها با کیفیت قابل قبول نیز مناسب است.

 


Link Mofid

لینک های مرتبط

  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه