• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
چاپ چهار رنگ CMYK

چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

CMYK در اصل مخفف Cyan ، Magenta ، Yellow و Key (سیاه) است. حرف "K" برای سیاه استفاده می شود چرا "B" نمی تواند استفاده شود؟ زیرا در سیستم رنگی RGB از قبل آبی را نشان می دهد. فضای رنگی CMYK برای همه رسانه های مربوط به چاپ استفاده می شود.

RGB مخفف قرمز ، سبز و آبی است و معمولاً از فضای رنگی برای همه صفحه های دیجیتال استفاده می شود. بدانید که چرا در اینجا معمولاً از RGB برای چاپ استفاده نمی شود.

همچنین بخوانید : مزایا و معایب چاپ دیجیتال

هدف CMYK


مدل رنگی RGB برای اهداف چاپ خاص ناکارآمد است زیرا جوهرهای سه رنگ (قرمز ، سبز ، آبی) برای سفید شدن باید مخلوط شوند که معمولاً غالب ترین رنگ برای یک سند حاوی متن است.

کاغذ از قبل سفید است و بنابراین ، منطقی نیست که سه جوهر را برای به دست آوردن چیزی که قبلاً دارید هدر دهید. اگر ما از سیستم رنگ RGB در چاپ استفاده می کردیم ، مقدار زیادی جوهر بی مورد مصرف می شد.

بنابراین سیستم رنگ CMY (فیروزه ای ، سرخابی ، زرد) راه حل شد! فیروزه ای و سرخابی را می توان با ترکیب  رنگ های آبی ، سرخابی و زرد به دست آورد و ترکیب قرمز و زرد و فیروزه ای به شما سبز را می دهد.

 

چاپ چهار رنگ CMYK

رنگ سیاه ترکیبی از فیروزه ای ، سرخابی و زرد است - اما چاپگرها دریافتند که برای به دست آوردن رنگ سیاه نیازی به ترکیب سه جوهر نیست. برای این منظور می توان از جوهر سیاه جداگانه استفاده کرد. این کار همچنین کارآمدتر بود و منجر به چاپی شد که به چاپ چهار رنگ یا CMYK (فیروزه ای، سرخابی ، زرد و سیاه) معروف است.

 

چرا سیاه را 'کلید' می نامند؟


یوهان گوتنبرگ بود که ماشین چاپ را در حدود سال 1440 اختراع کرد ، اما این Jacob Christoph Le Blon بود که ماشین چاپ سه رنگ را اختراع کرد.

او در ابتدا از کد رنگ RYB (قرمز ، زرد ، آبی) استفاده می کرد - قرمز  زرد و نارنجی می داد. مخلوط کردن زرد و آبی منجر به بنفش شد و  آبی + قرمز باعث سبز شد.

هر سه رنگ اصلی (قرمز ، زرد ، آبی) هنوز هم باید با هم ترکیب شوند تا سیاه شوند. او که متوجه این ناکارآمدی آشکار شد ، رنگ مشکی را به عنوان رنگ به لیست خود اضافه کرد و  سیستم چاپ چهار رنگ ارائه شد. او آن را RYBK نامید و اولین کسی بود که از اصطلاح 'Key' برای سیاه استفاده کرد.

مدل رنگی CMYK با استفاده از همان اصطلاح مشکی این کار را ادامه داد.

 

CMYK برای جعبه

 

قرمز و آبی از رنگهای اصلی هستند و در کارهای چاپی زیادی مورد استفاده قرار گرفته است ، اما امروزه تغییرات جدیدی در رنگهای چاپی افزایش یافته است.

سیستم رنگی CMYK به یک انتخاب محبوب برای جعبه ها  تبدیل شده است زیرا در مقایسه با RGB در کل جوهر کمتری مصرف می کند.

جعبه های  سفارشی همچنان با چاپ افست ، چاپ فلکسو و چاپ دیجیتال با استفاده از CMYK کارآمد هستند ، زیرا فضای رنگی RGB منجر به خروجی چاپ متفاوت از آنچه در صفحه مشاهده می کنید می شود. این امر به این دلیل است که چندین سیستم امکان پذیر با RGB توسط سیستم CMYK قابل تولید نیستند.

بنابراین توصیه می شود که با استفاده از نرم افزار گرافیک تصویر جعبه سفارشی خود را از RGB به CMYK تبدیل کنید ، بررسی کنید که آیا از نتیجه کار راضی هستید یا خیر و سپس کار چاپ سفارشی را ادامه دهید. اگر راضی نیستید ، می توانید تغییرات لازم را اعمال کنید. متناوباً ، می توانید از همان ابتدا با سیستم رنگی CMYK کار کنید.

 شما عزیزان میتوانید برای سفارش چاپ چهار رنگ CMYK و یا چاپ سه رنگ به صفحه سفارش  جعبه مراجعه نمایید و انواع نمونه کارهای چاپ چهار رنگ CMYK  و  چاپ سه رنگ RGB ما را مشاهده نمایید و در صورت تمایل به راهنمایی های بیشتر با کارشناسان چاپ ما در تماس باشید تا در نهایت سفارش خود را ثبت نمایید.

همچنین برای مشاهده نمونه کارهای چاپ چهار رنگ CMYK و RGB کاتالوگ به صفحه چاپ کاتالوگ مراجعه نمایید.