در طراحی کاتالوگ چه اطلاعاتی باید گنجانده شود؟ (نوشتن متن کاتالوگ)

نکات مهم برای نوشتن متن کاتالوگ

اطلاعات در کاتالوگ

نوشتن متن کاتالوگ یکی از دغدغه های مهم در طراحی این ابزار است. کاتالوگ ها متفاوت هستند، و نوعی رسانه فراموش شده برای فروش محصولات به شمار می روند. شما قرار است چندین محصول را در یک نشریه با توضیحات کوتاه و جذاب تبلیغ کنید. همانند بسیاری از چیزها، فناوری نیز بر کاتالوگ ها تأثیر گذاشته است. کاتالوگ های کاغذی سنتی هنوز وجود دارند، اما بسیاری از شرکت ها اکنون برای تبلیغ محصولات خود به کاتالوگ های دیجیتال متکی هستند.

هنگام استفاده از یک کاتالوگ دیجیتال، هدف شما این است که مشتریان خود را وادار به خرید از طریق ابزارهای تعاملی مختلف کنید. آنها می توانند از طریق تلفن با شرکت شما تماس بگیرند، یک فرم ارسال کنند، یا در وب سایت تجارت الکترونیکی که در کاتالوگ تجارت الکترونیک شما پیوند داده شده است، سفارش دهند. در ادامه به شما آموزش می دهیم که در طراحی کاتالوگ چه اطلاعاتی باید گنجانده شود؟

نکات مهم برای نوشتن متن کاتالوگ

مانند دیگر انواع متن نویسی، متن نویسی برای کاتالوگ دارای قوانین مخصوص به خود است. متن نویسی برای کاتالوگ و اینکه چه اطلاعاتی می بایست در کاتالوگ گنجانده شود از نوشتن مقاله در مورد طراحی کاتالوگ متفاوت است. راهنمای زیر صرف نظر از شرکت یا فردی که برای آن می نویسید می تواند به شما برای نوشتن متن مناسب برای کاتالوگ کمک کند.

1- مزایا و ویژگی های محصول را شرح دهید

وقتی نوبت به خرید محصول می رسد، مردم خودخواه هستند. آنها به آنچه در محصول برای آنها اشاره شده است علاقه مند هستند. آنها می خواهند بدانند محصولی که می فروشید چه سودی برای آنها خواهد داشت و متن کاتالوگ شما باید این موضوع را برجسته کند.

ادامه مطلب

2- برای مخاطب بنویسید نه کارفرما

این احتمالاً ضروری ترین نکته ای است که باید در نظر گرفته شود. به طور کلی، صرف نظر از دامنه مشتریان، شناخت مخاطبان هدف ضروری است. سبک نوشتن شما برای کاتالوگ ها تا حد زیادی به کاربران شما بستگی دارد. این بدان معناست که ابتدا باید تحقیقاتی انجام دهید و مخاطبان خود را درک کنید تا بدانید که آنها در مورد محصول شما چگونه فکر می کنند و آن را چگونه توصیف می کنند. می توانید به نظرات مشتریان خود نگاهی بیندازید و از آنها به عنوان عنصر الهام بخش برای نوشتن متن کاتالوگ خود استفاده کنید.

یکی از راه‌های خوب برای انجام این کار، ایجاد پرسونای کاربر است که شخصیت های خیالی ایده‌آل شما به عنوان مشتری هستند. شناخت مخاطبان به شما کمک می کند تا پیام هایی را ایجاد کنید که مورد توجه قرار گیرند.

مقاله مرتبط: ایده طراحی کاتالوگ

 

3- از عناوین جذاب استفاده کنید

عنوان ها یکی از اولین چیزهایی است که مشتریان شما هنگام باز کردن کاتالوگ خرید می بینند. به همین دلیل است که تلاش برای نوشتن عنوان های کاتالوگ جذاب بسیار مهم است. عنوان ها جلب توجه می کنند و این موضوع مهم است. علاوه بر این، اگر مردم عنوانی را جالب بدانند، شانس شما برای ادامه مطالعه متن توسط مخاطب افزایش می یابد.

اکثر متن نویس ها عناوین را فقط فضای دیگری برای توضیحات می‌دانند. این اصلاً درست نیست. توضیحات محصول شما باید عالی باشد، بنابراین درست است که عنوان ها باید یکسان باشند، اما هدف متفاوتی دارند. به این موضوع مهم توجه کنید که شما هرگز نباید ویژگی های محصولات را در عنوان توصیف کنید.

از عناوین جذاب استفاده کنید

4- از ابزارهای آنلاین برای نوشتن، ویرایش و تصحیح متن کاتالوگ کمک بگیرید

چه در حال نوشتن یک مقاله وبلاگ، یک خبرنامه یا متن برای کاتالوگ باشید، متنی که نوشته اید باید بدون خطا باشد. متأسفانه امروزه، از آنجایی که بیشتر ما به صورت آنلاین ارتباط برقرار می کنیم، تمایل داریم اشتباهات گرامری، غلط املایی و سایر موارد مشابه را نادیده بگیریم.

تصور کنید که در حال مطالعه یک کاتالوگ هستید و متوجه می‌شوید که متن آن مملو از کلمات عامیانه است که متوجه آن نمی شوید.

گرامر نیز ضروری است. اگر مخاطب فهرستی پر از اشتباهات گرامری را در متن کاتالوگ ببیند، باعث می‌شود فکر کند که شرکت به رعایت اصول نگارشی زیاد اهمیت نمی‌دهند. مطمئناً، مشاغل کوچک ممکن است توانایی استخدام شخصی را برای تأیید و ویرایش متون خود نداشته باشند. با این حال، امروزه وب سایت ها و برنامه های بسیاری وجود دارد که می توان برای چنین کاری از آنها استفاده کرد. بهترین نسخه خارجی نرم افزار تصحیح ایرادات نگارشی grammarly و یکی از بهترین نسخه های ایرانی آن نیز ویراست لایو می باشد.

از ابزارهای آنلاین برای نوشتن، ویرایش و تصحیح متن کاتالوگ کمک بگیرید

5- از لحن دارای روح و سر زنده استفاده کنید

این توصیه ممکن است ساده به نظر برسد، اما مردم بهتر به متن نوشته شده با لحن سرزنده و دارای روح  پاسخ می دهند. لحن سرزنده و دارای روح مستقیم تر و واضح تر است، در حالی که لحن خشک و رسمی همه چیز را کند تر می کند.

در نتیجه، اگر می خواهید متن کاتالوگ خود را خواناتر کنید، از لحن سرزنده و دارای روح استفاده کنید. برای مثال، از «محصول ما قابل اطمینان است» استفاده کنید، نه «قابلیت اطمینان توسط محصول ما ارائه می‌شود».

اشتباهی که بسیاری انجام می دهند این است که به این فکر می کنند که لحن خشک و رسمی پیچیده تر از آنچه هست است. حقیقت این است که در واقع اینطور نیست، بنابراین سعی کنید هر زمان که می توانید از لحن سرزنده و دارای روح استفاده کنید.

البته مواردی وجود دارد که استفاده از لحن خشک و رسمی گزینه بهتری است، اما احتمالاً بیشتر از لحن سرزنده و دارای روح استفاده خواهید کرد.

 

6- متن را تا جای ممکن ساده بنویسید

کدام یک از این دو مثال به نظر شما بهتر است؟ «این ماشین را برای لذت رانندگی بیشتر بخرید. ماجراجویی بعدی خودتان را شروع کنید.» یا «این خودرو را برای شادی بیشتر در سفر بخرید. اتفاق بعدی زندگی خود را شروع کنید.» بیایید این تبلیغ را طوری ببینیم که گویی در واقع یک تبلیغ واقعی است.

مثال دوم اغراق آمیز است، هیچ کس واقعاً اینطور صحبت نمی کند، و من مجبور شدم مترادف برخی کلمات را جستجو کنم. با این حال امیدوارم تونسته باشم منظورم را برسانم.

سادگی همیشه بهترین گزینه است. شما باید آن را در هر چیزی که مربوط به توضیحات محصول است تقلید کنید. از کلمات طولانی و لغت نامه ای که با هدف گیج کردن و چسبیدن به زبانی ساده و در عین حال قدرتمند برای الهام بخشیدن به خوانندگان شما هستند، خودداری کنید.

توضیحات خود را بیش از حد پیچیده نکنید. پیچیدگی بیش از حد فایده ای ندارد. مردم باید بتوانند به راحتی شما را درک کنند و متن شما برای کاتالوگ ها باید ساده باشد.

مطالعه بیشتر: هنگام طراحیکاتالوگ از کجا شروع کنیم؟ (در کاتالوگ چه بنویسیم)

 

 

یک داستان کوتاه خلق کنید

7- یک داستان کوتاه خلق کنید

تسلط بر هنر داستان نویسی بسیارضروری و کاربردی است. می توانید از داستان سرایی به عنوان یک ابزار الهام بخش، آموزشی و تأثیرگذار استفاده کنید.

به آخرین باری فکر کنید که چیزی را خوانده اید که شما را میخکوب کرده است. ممکن است متنی از یک کتاب، یک مقاله، یا حتی یک پست در وبسایت یا شبکه های اجتماعی باشد. ممکن است شما را تا جایی به خود جلب کند که ببینید ناخود آگاه یک مقاله طولانی و یا یک کتاب را بدون وقفه تمام کرده اید. این کاری است که داستان سرایی عالی انجام می دهد.

اکنون هنگام نوشتن متن کاتالوگ به داستان سرایی فکر کنید. چه چیزی خوانندگان را بیشتر تحریک می کند و به آنها الهام می بخشد؟ لیستی بی پایان از ویژگی ها و مشخصات، یا داستانی خوش فکر درباره محصول؟ داستانی را روایت کنید که خواننده بتواند با آن همزاد پنداری کند.

8- برای کاتالوگ تان فهرست مطالب تهیه کنید

با نوشتن و درست کردن فهرست برای کاتالوگ، مخاطب را از سر در گمی در آورده و کمک می کنید تا بهتر و سریع تر به متن مورد نظرش برسد و از آن استفاده کند.

9- محصولات را با هم مقایسه کنید

مقایسه محصولات با هم مخاطب را از شک و تردید بیرون آورده و به وی برای انتخاب محصول نهایی برای خرید کمک شایانی می کند.

10- نقاط ضعف و قوت هر محصول را ذکر کنید

بیان نقاط ضعف هر محصول در کنار نقاط قوت آن باعث می شود تا به مخاطب حس صداقت و درست کاری را منتقل کنید و وی را بیشتر ترغیب به خرید کالا و خدمات تان کنید

11- به نحوه تهیه محصول و کسب اطلاعات بیشتر اشاره کنید

هر چقدر که کاتالوگ شما خوب و جذاب و میخکوب کننده باشد، اگر راهی برای خرید محصول و یا تماس در کاتالوگ نگنجانده باشید، شانس فروش محصول و خدمات تان را از دست خواهید داد.

 

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =