تاریخچه طراحی جعبه

تاریخچه طراحی جعبه

تاریخچه طراحی جعبه

تاریخچه طراحی جعبه، ممکن است به واسطه اهمیت فعلی جعبه برای بسته بندی محصول، افراد را کنجکاو کند. قطع به یقین طراحی جعبه نیز مثل هزاران مورد دیگر دارای سیری از آغاز تا به امروز بوده است که در این مقاله ما آن را مورد بررسی قرار می دهیم. خواسته ها و نیازهای مصرف کنندگان دائماً تغییر می کند. همانطور که محصولات جدید و نوآورانه تکامل می یابند، روش های مورد استفاده برای بسته بندی این محصولات نیز تغییر می کند. در طول تاریخ بشر راه های زیادی برای بسته بندی محصولات وجود داشته و هر کدام در زمان خود یک نوآوری محسوب می شده است. در طول تکامل و تاریخچه بسته بندی محصول، یک چیز بدون تغییر باقی مانده است: تمرکز بر مصرف کننده.

جعبه و بسته بندی اولیه

قبل از تولید انبوه محصولات، جعبه و بسته بندی محصولات عمدتاً شامل اقلام طبیعی و دست ساز بود که برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته شده بودند. به عنوان مثال، گلدان های سفالی و سرامیکی به دلیل دوام بسیار محبوب بودند. با این حال، این اجناس بسیار سنگین بودند و مواد بسته بندی بهبود یافته و سبک تر به بازار آمدند. در طول دهه های 1800 و 1900، ورق قلع به طور فزاینده ای در جعبه و بسته بندی محصولات کوچک یا فاسد شدنی مانند تنباکو و مواد غذایی محبوب شد. کنسروها برای تامین غذای سربازان در زمان جنگ مورد استفاده قرار گرفتند و به سرعت گسترش یافتند و به طیف وسیع تری از مصرف کنندگان رسیدند.

 

تاریخچه طراحی جعبه

 

 

 

جعبه و بسته بندی مدرن

تاریخچه بسته بندی محصولات همچنان در حال تکامل است. همانطور که مصرف کنندگان بیشتر به ایمنی محصول توجه می کنند، جعبه و بسته بندی این محصولات نیز باید سازگار شود. محصولات اکنون با مهر و موم قوی بسته بندی می شوند تا اطمینان حاصل شود که محصول دستکاری نشده است. برای بهبود بیشتر ایمنی مواد غذایی، بسیاری از محصولات اکنون از بسته بندی جعبه شفاف استفاده می کنند. این بسته بندی به مصرف کننده اجازه می دهد تا محصول را قبل از خرید به درستی مشاهده کند، بنابراین می تواند مطمئن شود که دستکاری نشده است و پس از خارج شدن از بسته بندی به درستی عمل می کند. بسته بندی پلاستیکی شفاف نه تنها ایمنی مواد غذایی را بهبود می بخشد، بلکه پلاستیک مدرن نیز از کاغذ بادوام تر است، بنابراین از یکپارچگی محصول نیز محافظت می کند. بسته بندی پلاستیکی، همراه با پیشرفت در سایر اشکال بسته بندی، امکان بهبود عملکرد، عملکرد و دوام بسته بندی را فراهم می کند.

{loadmoduleid 195}

جعبه های پلاستیکی شفاف همچنین به ایجاد اعتماد به برند و محصول کمک می کند، زیرا مشتریان می توانند قبل از خرید محصول را به وضوح ببینند. از این نظر، بسته بندی پلاستیکی شفاف هم برای محافظت از محصول و هم ارائه یک شکل فوق العاده از بازاریابی است. به جای قضاوت درباره محصولات صرفاً بر اساس جذابیت و طراحی بسته، مصرف کنندگان می توانند بر اساس کیفیت واقعی محصول خرید کنند. با جعبه‌های پلاستیکی شفاف و بسته‌بندی، مصرف‌کنندگان دقیقاً می‌دانند که قبل از خرید چه چیزی به دست خواهند آورد، که می‌تواند منجر به افزایش کلی رضایت مشتری شود. افزایش رضایت مشتری به نوبه خود منجر به فروش بالاتر و بهبود وفاداری مشتری به برند می شود.

تاریخچه جعبه بسته بندی

جعبه بسته بندی در همه جای جهاندر حال استفاده است. صنعت جعبه بسته بندی حدود 66 میلیارد دلار ارزش دارد و این بدان معناست که تعداد زیادی جعبه برای ارسال کالا به مصرف کنندگان و مشاغل در سراسر جهان استفاده می شود. شرکت هایی مانند آمازون حتی جعبه  را برای خود به یک عنصر نمادین تبدیل کرده اند.

بسیاری از ما مزایای بسیاری از جعبه های بسته بندی را می دانیم، اما چند نفر در مورد تاریخچه آنها می دانند؟ جعبه بسته بندی بیش از یک قرن قدمت دارد و یک بازیگر کلیدی در رشد تجارت و صنعت در طول قرن 20 و 21 بوده است. پس چگونه به اینجا رسیدیم؟

جعبه مقوایی نزدیک به دویست سال قدمت دارد. مقوا برای اولین بار در اوایل قرن 18 برای جعبه ها استفاده شد. غلات Kellogg یکی از محبوب‌کننده‌های اصلی جعبه مقوایی بود که از آن برای فروش اولین محصولات خود مانند کورن فلکس استفاده می‌کردند. با این حال، با وجود دوام بیشتر، مقوا هنوز برای حمل کالاهای بزرگتر و سنگین تر به اندازه کافی سخت نبود.

جعبه بسته بندی در سال 1856 به ثبت رسید. این ماده جدید از یک لایه مقوای منحنی نازک یا “فلت دار” برای تقویت یک قطعه بزرگتر استفاده می کرد که آن را بسیار قوی تر می کرد و در برابر فشار و ضربه مقاومت بیشتری به آن می داد. این ماده طی چند دهه آینده توسط مخترعان تصفیه می‌شد تا اینکه به تخته فیبر موجدار دولایه بادوام تبدیل شد که امروزه می‌شناسیم.

با این حال، مدتی طول کشید تا کارایی جعبه بسته بندی را درک کنیم. در ابتدا به دلیل توانایی عالی در حفظ شکل خود به عنوان ماده ای برای پوشش و تقویت کلاهک های لوله گاز استفاده می شد. چندین دهه دیگر می گذرد تا جعبه بسته بندی که می دانیم به یک پدیده تبدیل شود.

تاریخچه طراحی جعبه

اختراع جعبه بسته بندی

جعبه های بسته بندی برای اولین بار در قرن 18 وارد چرخه تولید شدند. بسیاری قبلاً با استفاده از این ماده برای حمل و نقل آزمایش کرده بودند اما عنصر تغییر دهنده بازی، اختراع رابرت گیر در جعبه بسته بندی از پیش برش خورده در سال 1879 بود.

رابرت گیر کشف کرد که جعبه بسته بندی را می توان در قطعات بزرگ از قبل برش خورده تولید کرد که به راحتی تا و محکم می شوند. بلافاصله پس از آن، کسب و کارها شروع به استفاده از جعبه های جدید کردند تا جایگزین جعبه های چوبی نسبتاً گران قیمتی شوند که بیشتر کالاها قبلاً در آنها حمل می شد.

(البته تاریخچه طراحی جعبه به همین بخش خلاصه نخواهد شد.)

رشد انفجاری استفاده از جعبه بسته بندی

در تاریخچه طراحی جعبه گفته شده است که؛ طولی نکشید که جعبه بسته بندی به یکی از مهم ترین ابزار های بسته بندی که تا کنون ساخته شده تبدیل شد. از چای تا لباس و ابزار و نوشیدنی ها، تقریباً همه مشاغلی که کالاها را حمل می کردند در اوایل قرن بیستم به استفاده از جعبه بسته بندی مایل شدند. دوام جعبه بسته بندی، هزینه و سهولت چاپ آن با تصاویر و متن، همگی به محبوبیت آن کمک کردند.

جعبه بسته بندی به ویژه در رونق اقتصادی پس از جنگ در اواسط قرن 19 شاهد رشد انفجاری بود. تولیدکنندگان مواد غذایی در آمریکا نیاز به تغذیه جمعیتی داشتند که به سرعت در حال گسترش بود، و جعبه های بسته بندی مقوایی به آنها ابزاری برای بسته بندی راحت و سریع مواد غذایی می داد و باعث می شد تا از حمل و نقل بین کشوری جان سالم به در ببرند. جعبه بسته بندی مقوایی نقش بزرگی در گسترش سوپرمارکت ها در آمریکا و ارسال محصولات تازه تولید شده در مسافت های طولانی ایفا کرد.

جعبه های بسته بندی امروزی

در قرن بیست و یکم، جعبه های بسته بندی بسیار بیشتر از نیاز بازار تولید شده است. با گسترش تجارت الکترونیک، نیاز به مواد حمل و نقل بادوام بیشتر از همیشه شده است و جعبه بسته بندی مقوایی برای گسترش در بازار تولید شده است. آمازون عمده ترین مشتری جعبه بسته بندی مقوایی محسوب می شود و هر ساله میلیون ها جعبه بسته بندی را به سراسر کشور آمریکا و سایر کشورهای جهان ارسال می کند. آنها حتی از ظاهر متمایز جعبه ها به عنوان نقطه ثقل برخی از کمپین های تبلیغاتی خود استفاده کرده اند.

حال که تاریخچه طراحی جعبه را می دانید، از اهمیت این کالا در صنعت های مختلف با خبر هستید.

در واقع اکنون بسیاری از کسب‌وکارها به دنبال ایجاد بهبودهای هدفمند در کارایی جعبه بسته بندی هستند و هم آمازون و هم تارگت (Targett) در حال حاضر سرمایه‌های تحقیقاتی را برای بهبود طراحی جعبه بسته بندی اختصاص داده اند. بنابراین، از بین تمام ویژگی‌های جعبه های بسته بندی، این می‌تواند بهترین باشد: توانایی آن برای بازسازی و تطبیق مداوم با توجه به نیازهای بازارها و مشاغل فردی.

همچنین بخوانید: اصول طراحی و دیزاین جعبه

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − 2 =