8 اشتباه رایج در عکاسی landscape+نحوه رفع آنها

اشتباه رایج در عکاسی landscape

8 اشتباه رایج در عکاسی landscape+نحوه رفع آنها

اشتباه رایج در عکاسی landscape را مرتکب نشوید!

عکاسی از منظره یا همان landscape بسیار سرگرم کننده است – اما حتی بهترین عکاسان منظره نیز مرتکب اشتباه می شوند ، این همان چیزی است که این مقاله در مورد آن صحبت می کند.

به طور خاص ، من قصد دارم هشت اشتباهی را که همیشه مشاهده می کنم ، به ویژه در عکس های مبتدی ، به اشتراک بگذارم. و همچنین می خواهم توضیح دهم که چگونه می توان این اشتباهات را برطرف کرد ، به طوری که دفعه بعد که در بیرون شات می کنید ، دقیقاً بدانید چه باید بکنید (و از چه چیزی باید اجتناب کنید).

بیایید درست وارد شویم ، با رایج ترین اشتباه عکاسی منظره نسبت به  همه شروع کنیم:

چگونه ISO مناسب را برای عکاسی منظره انتخاب کنیم

3 اشتباه که کیفیت تصویر را از بین می برد (و نحوه جلوگیری از آنها)

 عدم ثبات

طبیعت

در عکاسی منظره ، معمولاً می خواهید تصاویر شما در تمام طول ، از جلو به عقب ، وضوح داشته باشند. برای دستیابی به این جلوه ، باید از دیافراگم باریک استفاده کنید ، که به نوبه خود سرعت شاتر شما را کاهش داده و تصاویر شما را بسیار مستعد تار شدن می کند.

از این رو ، بسیاری از عکاسان منظره پس از عکاسی به خانه باز می گردند ، اما عکس های خود را با تاری مکرر مواجه می کنند.

با این وجود یک راه ساده برای مقابله با این مشکل وجود دارد: از سه پایه استفاده کنید! اگر در نور کم عکاسی می کنید این امر بسیار مهم است ، اما صادقانه توصیه می کنم سه پایه خود را همه جا با خود ببرید.

در حال حاضر ، سه پایه مناسب برای عکاسی منظره وجود دارد.، ممکن است بخواهید روی گزینه سنگین تری سرمایه گذاری کنید. در حالی که سه پایه های کوچک و سبک ممکن است برای مدتی این ترفند را انجام دهند ، اگر در باد شات می کنید ، خطر لرزش سه پایه (به علاوه ، ممکن است سه پایه شما دچار سقوط شود). یک سه پایه خوب نیز مدت زمان زیادی دوام می آورد و می تواند ضرب و شتم زیادی داشته باشد ، بنابراین بهترین سه پایه ای را که می توانید خریداری کنید بخرید و تا جایی که ممکن است هنگام عکاسی دوربین خود را ثابت نگه دارید.

یکی دیگر از تجهیزات خوب برای خرید ، راه اندازی از راه دور است. شما نیازی به خرج زیاد ندارید. فقط یک شاتر از راه دور خوب است پس از آماده شدن و آماده گرفتن عکس ، از دوربین دور شوید و دکمه شاتر را فشار دهید. با لمس دکمه شاتر دوربین از راه دور هیچ لرزشی ایجاد نمی شود و تصویر شما زیبا و واضح خواهد بود.

(اگر نمی خواهید نسخه راه دور خریداری کنید ، می توانید به جای آن از تایمر خودکار استفاده کنید.)

 صاف نشدن خط افق

2
بسیاری از تصاویر منظره خوب توسط افق کج خراب شده است. و در حالی که می توان آن را در Photoshop یا Lightroom برطرف کرد ، ممکن است برخی از جزئیات را در طول راه از دست بدهید-به همین دلیل است که من به شدت توصیه می کنم با افق در دوربین برخورد کنید ، نه در حالت ویرایش و بعد از شات.

برای اطمینان از صاف بودن خط افق خود می توانید از چند ابزار مختلف استفاده کنید. ممکن است سعی کنید grid را در منظره یاب دوربین خود روشن کنید ، همیشه وقت بگذارید تا افق را با خط شبکه افقی تراز کنید. برخی از سرهای سه پایه حتی دارای این امکانات هستند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که این سطح است و افق شما باید خوب باشد.

از طرف دیگر ، می توانید سطحی را خریداری کنید که روی دوربین شما نصب شود. فقط سطح را وصل کنید ، سپس قبل از گرفتن عکس ، یک بررسی سریع انجام دهید.

عکسبرداری فقط در قالب افقی

اشتباه رایج در عکاسی landscape

مطالب مرتبط: تقارن در عکاسی را بشناسید!

طور کلی  این ایده خوبی است. جهت افقی بر رفت و آمد یک صحنه تأکید می کند و می تواند حس وسعت را به تصویر القا کند.

مگر در برخی موارد ، جهت عمودی (عمودی) نیز می تواند خوب کار کند – گاهی اوقات بهتر از جهت افقی. به یک صحنه جنگلی فکر کنید. درختان به آسمان کشیده می شوند ، بنابراین یک قالب افقی به جای نشان دادن ارتفاع آنها ، آنها را محدود می کند و در این بین عکسی کمتر جالب ایجاد می کند.

خط نهایی: اگر شکل سوژه عمودی تر از افقی است ، باید آن را در قالب عمودی امتحان کنید ، زیرا ممکن است به ترکیب پویایی بدهد. و اگر مطمئن نیستید که عمودی یا افقی عکس بگیرید ، هر دو را انجام دهید و بعداً مشکلات را مرتب کنید!

4 فراموش کردن دیافراگم

دیافراگم یک تنظیم دوربین است – اما همچنین یک ابزار ترکیب است. و بسیاری از عکاسان منظره این را فراموش می کنند.

ببینید ، دیافراگم به تعیین عمق میدان شما کمک می کند (یعنی میزان صحنه ای که شارپ به نظر می رسد). و با در نظر گرفتن عمق میدان ، می توانید جلوه های مختلف ترکیب بندی ایجاد کنید.

لحظه ای که شروع به تنظیم ترکیب بندی می کنید ، باید به عمق میدان خود فکر کنید. از خود بپرسید: آیا می خواهم همه چیز از پیش زمینه تا پس زمینه در فوکوس باشد؟ به طور کلی ، در عکاسی منظره ، این امر صادق است ، اما اگر ترجیح می دهید مناطق خاصی را نرم نگه دارید ، باید زود تصمیم بگیرید.

اگر می خواهید وضوح پیش زمینه به پس زمینه را بخواهید ، مطمئن شوید که دیافراگم شما f/8 ، f/11 یا بالاتر است. اگر با f/2.8 یا f/4 عکس بگیرید و روی پیش زمینه تمرکز کنید ، پس زمینه از فوکوس خارج شده و وسط صحنه شما نرم خواهد بود. و هنگامی که عمق کم میدان عکس گرفته اید ، نمی توانید آن را در Photoshop ثابت کنید.

درک عمق میدان در عکاسی برای مبتدیان

5عکاسی با استفاده از حالت “افقی” دوربین

بله ، ممکن است در حالت های صحنه دوربین خود یک تنظیم افقی داشته باشید. اما سعی کنید تا حد ممکن از آن به ندرت استفاده کنید.

چرا؟ خب ، در ایجاد نوردهی یکنواخت عالی نیست ، بعلاوه نمی تواند دیافراگم مناسب را برای یک صحنه مشخص تعیین کند (فقط شما می توانید این کار را انجام دهید!).

بنابراین به جای استفاده از حالت افقی ، سعی کنید به حالت اولویت دیافراگم یا حتی حالت دستی بروید. هر دوی این گزینه ها به شما امکان می دهند دیافراگم و ISO خود را شماره گیری کنید و همچنین به شما امکان می دهند سرعت شاتر را برای بهترین نتایج تنظیم کنید.

در ابتدا ، ممکن است کمی به این کار عادت کنید. شما نمی توانید به یک ذهنیت آشنا در زمینه شات تکیه کنید. اما با گذشت زمان ، شما بیشتر و بیشتر با تنظیمات دوربین خود آشنا می شوید و نتایج بهتری را نسبت به حالت افقی خودکار دوربین به دست می آورید.

 ایستادن در کنار سایر عکاسان

اگر گروه عکاسانی را می بینید که در بالای تپه ایستاده اند ، توصیه من این است:

از جای دیگری شات کنید.

منظور من این نیست که بقیه عکاسان عکس های بدی می گیرند. بلکه می خواهم بر اهمیت اصالت تأکید کنم. آیا می خواهید مانند دیگران با شات به خانه بروید؟ یا می خواهید یک عکس منحصر به فرد خود داشته باشید؟

البته ، در موقعیت های خاص ، بهترین ترکیب بندی یا موقعیت مناسب در یک نقطه خاص است و همه عکاسان در آن منطقه گرد هم می آیند. خوبه؛ برای شروع یک عکس از آنجا بگیرید اما سپس به دنبال مکانهای دیگری باشید تا بتوانید یک عکس عالی بگیرید.

(نکته حرفه ای: ایده خوبی است که قبل از عکاسی صحنه ای را جستجو کنید. بروید و یک روز قبل در منطقه قدم بزنید ، به محل غروب خورشید نگاه کنید و در مورد موقعیت خود تصمیم بگیرید..)

 فضای منفی غیر ضروری

اشتباه رایج در عکاسی landscape

فضای منفی ، ناحیه ای “خالی” است که سوژه شما را احاطه کرده است و قرار دادن – و حذف – از فضای منفی می تواند واقعاً تصویر شما را خوب یا خراب کند.

استفاده دقیق از فضای منفی می تواند به عکس های شما حس آرامش و آرامش بدهد. اما استفاده ضعیف از فضای منفی ، همانطور که در عکاسی منظره مرسوم است ، عکس های ایستا و خسته کننده ایجاد می کند.

در بیشتر صحنه های منظره ، آسمان فضای منفی است ، به ویژه در یک روز آفتابی روشن. و اغلب اوقات خواهید دید که عکاسان منظره مبتدی آسمان زیادی را در ترکیب خود قرار می دهند ، حتی اگر در واقع چیز جالبی به عکس هم اضافه نکند.

بنابراین قبل از اینکه قسمتهای وسیعی از آسمان را در ترکیبات خود بگنجانید ، افق را با دقت مشاهده کنید. آیا عناصر مورد علاقه مانند ابرها وجود دارد؟ یا آبی ساده و خالی وجود دارد؟

اگر پاسخ شما “آبی خالی” است ، پس آسمان را قسمت کوچکی از تصویر خود کنید (البته اگر ابرهای بسیار زیبایی وجود دارد ، به هر حال ، فضای بیشتری را در صحنه خود قرار دهید).

این امر در مورد سایر انواع فضای منفی نیز صدق می کند. آیا از صحنه اقیانوس عکاسی می کنید؟ اطمینان حاصل کنید که آب زیادی وارد نکنید ، مگر اینکه به عکس فضا اضافه کند. آیا از دره عکاسی می کنید؟ اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی چمن خالی در آن نباشد.

شامل یک سوژه واضح نیست

به نظر می رسد دیوانه کننده است ، اما داشتن یک سوژه نامشخص در عکاسی منظره بسیار آسان است. به عنوان مثال ، اگر از یک جنگل عکاسی کنید و فقط هرج و مرج درختی تصادفی را نشان دهید ، بیننده نمی داند کجا را نگاه کند – زیرا سوژه واضحی وجود ندارد. و اگر از یک اقیانوس عکاسی می کنید اما فقط دوربین خود را به سمت آب نشانه رفته اید و عکاسی می کنید ، با آب و آسمان خسته کننده به پایان خواهید رسید ، نه یک عکس منسجم و چشمگیر.

در عوض ، آنچه را که برای شما اهمیت دارد در یک صحنه مشخص کنید – و سپس بر روی آن تأکید کنید.

البته ، نیازی نیست که قاب را با موضوع خود پر کنید. کاملاً قابل قبول است که هم سوژه  و هم زیبایی آن را نشان دهید. اما اگر برای برجسته کردن سوژه مشکل دارید ، سعی کنید نزدیکتر شوید یا از یک لنز بلندتر استفاده کنید. و سپس ترکیب خود را بررسی کنید و از خود بپرسید: چه چیزی برجسته است؟ بیننده به چه چیزی توجه خواهد کرد؟ و می خواهم بیننده به چه چیزی توجه کند؟

اشتباهات عکاسی از منظره: کلمات پایانی

وقتی با دوربین خود در میدان یا در کارخانه ای عکاسی صنعتی انجام میدهید و یا در محیطی باز عکاسی انجام میدهید ، این اشتباهات را حل کنید. هرگونه اصلاح را انجام دهید ، سپس عکس را بررسی کنید. من حدس می زنم که در نهایت نتیجه بسیار بهتری خواهید داشت!

مطالب مرتبط: عکاسی با موبایل را یادبگیرید!

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =