6 اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان (و نحوه رفع آنها)

اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان

اشتباهات عکاسی از طبیعت بی جان

6 اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان را در این مقاله بخوانید.

آیا برای گرفتن عکس های طبیعت بی جان خیره کننده تلاش می کنید؟ شما جای درست آمده اید. قبلا از خواندن ادامه مطلب لازم به ذکر است که ما در طرح گندم با سالها سابقه در زمینه تبلیغات، عکاسی صنعتی و ساخت فیلم صنعتی در کنار برندها و شرکتهای زیادی هستیم. از شما دعوت می کنم نمونه کارهای ما را مشاهده فرمایید و نظرات خود را برای ما ارسال نمایید.

در این مقاله، شش اشتباه بزرگ عکاسی از طبیعت بی‌جان را به اشتراک می‌گذاریم و نحوه اصلاح آن‌ها را توضیح می‌دهیم تا بدون توجه به سطح تجربه‌تان، بتوانید نتایج فوق‌العاده‌ای بگیرید؛ با ما همراه باشید.

 

  1.     استفاده از نور نامناسب

اولین قانون عکاسی از طبیعت بیجان چیست؟

بی توجهی به نور یکی از اشتباه عکاسی  است در هر ژانری به خصوص در عکاسی از طبیعت بی جان، سوژه شما باید به خوبی روشن باشد. یک سوژه با نور ضعیف، بدون توجه به ترکیب بندی و تنظیمات دوربینی که انتخاب می کنید، وحشتناک به نظر می رسد، در حالی که یک سوژه با نور خوب اغلب عالی به نظر می رسد، حتی اگر برای درست کردن کادر بندی و تنظیمات تلاش کنید.

با اطمینان از داشتن نور کافی شروع کنید. من شخصاً نور طبیعی را در عکس های طبیعت بی جان دوست دارم. زیرا می دانم این جنس نور؛ روشن، قوی و می تواند بسیار بسیار نرم باشد. (برای جذاب‌ترین نور طبیعی، سعی کنید در ساعات طلایی یا روزهایی با ابرهای سنگین عکاسی کنید.)

اگر در داخل خانه کار می کنید، اغلب همراه داشتن نور مصنوعی مفید است. بارق های استودیویی برای تنظیمات جدی تر عالی هستند، اما اگر قابل حمل بودن یا قیمت نگران کننده باشد، چندین فلاش به همراه چند پایه نور کار بسیار خوبی را انجام می دهند.

شما همچنین می توانید با نور پنجره کار کنید. در روزهای ابری، در نزدیکی پنجره‌های بزرگ جلوه‌ای نرم و زیبا خواهید داشت. و اگر خورشید در آسمان است، همیشه می توانید یک ورق را روی پنجره بپوشانید و جلوه ای زیبا از انتشار نور دریافت کنید و از اولین اشتباه عکاسی از طبیعت پیشگیری کنید.

همچنین لازم است به جهت نور نیز دقت کنید. نور مستقیم از سمت جلو به ندرت در عکاسی از طبیعت بی جان خوب به نظر می رسد. خیلی پررنگ و خیلی مسطح است. در عوض، من نور کناری را توصیه می کنم که عمق و ابعاد زیادی به سوژه های شما می بخشد. گزینه دیگر نور پس‌زمینه جزئی است (و همیشه می‌توانید این را به عنوان بخشی از راه‌اندازی دو نوری امتحان کنید، با یک نور نور پس‌زمینه و دیگری نور پس‌زمینه جزئی را ارائه می‌کند).

  1.     پس زمینه نباید حواس پرتی شود

 

اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان
اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان

 

عکاسی از طبیعت بی جان تماماً در مورد موضوع است  و از اشتباه عکاسی است اگر پس زمینه باعث حواس پرتی شود.

اما توجه کنید که پس زمینه نیز مهم است! یک پس‌زمینه خوب می‌تواند به تاکید بر سوژه اصلی پیش‌زمینه کمک کند، یا در بهترین تصاویر مکمل سوژه برای نتیجه شگفت‌انگیز باشد. اما یک پس زمینه بد می تواند توجه را از موضوع دور کند و بیننده را از درک زیبایی آن باز دارد.

بنابراین قبل از گرفتن یک عکس، پس زمینه را ارزیابی کنید. به دنبال عوامل حواس پرتی به شکل خطوط، اشکال یا حتی رنگ باشید. سپس هر کاری می توانید انجام دهید تا آنها را کاملاً از بین ببرید.

بله، شما می توانید از برخی از عوامل حواس پرتی در طول پس پردازش مراقبت کنید. اما هرچه بیشتر با این مسائل در دوربین برخورد کنید، زمان کمتری را در اتاق تدوین سپری خواهید کرد و زمان بیشتری برای عکاسی خواهید داشت! (به علاوه، همه موارد حواس پرتی قابل ویرایش نیستند.) اگر متوجه عناصر پس زمینه منحرف کننده شدید، بهترین روش اغلب این است که زاویه خود را تغییر دهید تا زمانی که مناطق متخلف از بین بروند. اما می توانید پس زمینه های نقاشی شده یا مونتاژ شده را پشت سوژه قرار دهید یا سوژه خود را به مکان کاملاً جدیدی منتقل کنید.

چه چیزی یک پس‌زمینه عکاسی بی‌جان را عالی می‌سازد و برای رفع این اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان مناسب است؟ من شما را تشویق می‌کنم که رنگی ساده مانند دیوار سفید یا خاکستری انتخاب کنید. کمی بافت می تواند حس خوبی به شما بدهد، اما زیاده روی نکنید (بافت بیش از حد چشم را از سوژه دور می کند!). و اگر نمی توانید نوع دیوار مناسب را پیدا کنید، اشکالی ندارد. فقط آن را با چند تخته پوستر سفید بپوشانید!

  1.     کار بدون سه پایه 

 

اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان

 

 

یکی از رایج ترین اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان کار بدون سه پایه است، می پرسید چرا؟ عکاسی از طبیعت بی جان اغلب در داخل خانه انجام می شود، زمانی که نور (نسبتا) کم است.

و مگر اینکه از فلاش یا استروب استفاده کنید، برای نوردهی متعادل باید سرعت شاتر را کاهش دهید – اغلب به 1/60 ثانیه یا کمتر.

اگر سعی کنید در 1/60 ثانیه به صورت دستی عکاسی کنید، بسیاری از عکس های شما به طرز ناامیدکننده ای تار می شوند، به همین دلیل است که سه پایه ضروری است. بله، سه پایه ها می توانند دست و پا گیر باشند و کار با آنها کند باشد، اما آنها ضروری هستند و توسط اکثر عکاسان جدی طبیعت بی جان استفاده می شوند.

در واقع، حتی عکاسان طبیعت بی جان که با نورهای مصنوعی قوی کار می کنند، معمولاً دوربین خود را روی سه پایه نصب می کنند. چرا؟ برای اولین بار، سه پایه به حفظ ترکیب کمک می کند حتی با تنظیم عناصر مختلف و موقعیت های نور. و سه پایه موقعیت دوربین را برای انباشته شدن فوکوس حفظ می کند (که اغلب برای رفع اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان برای نمای نزدیک ضروری است).

بنابراین مطمئن شوید که یک سه پایه محکم بگیرید. و هر زمان که می توانید از آن استفاده کنید سه پایه به شما کمک میکند .

به هر حال، اگر متوجه شدید که اغلب در نور کم کار می کنید، توصیه می کنم یک کنترل از راه دور بی سیم بخرید. به این ترتیب، می‌توانید شاتر دوربین را بدون فشار دادن دکمه شاتر (که می‌تواند لرزش دوربین را ایجاد کند) فعال کنید. یک جایگزین قوی، تایمر دو ثانیه ای دوربین شما است، اما منتظر ماندن مداوم برای فاصله دو ثانیه ای می تواند آزاردهنده باشد، به خصوص اگر چندین عکس را پشت سر هم انجام دهید.  

 

  1.     فراموش کردن ترکیب

یکی از رایج ترین اشتباه عکاسی بی جان فراموش کردن عناصر در ترکیبات است. اگر می‌خواهید عکس‌های بی‌جان عالی داشته باشید، باید با دقت بنویسید. در واقع، وقتی عکاسی از طبیعت بی‌جان انجام می‌دهم، اغلب دقایق طولانی را صرف اضافه کردن آیتم‌ها، اصلاح ترکیب‌بندی و هل دادن عناصر مختلف در جهات مختلف می‌کنم.

در حالی که ترکیب طبیعت بی جان موضوع پیچیده ای است، در اینجا چند نکته مفید وجود دارد:

  •         کادر را با سوژه اصلی خود پر کنید
  •         فضای منفی زیادی در نظر بگیرید تا سوژه نفس بکشد
  •         برای نتایج منحصر به فرد، زوایای مختلف را آزمایش کنید
  •         از قانون یک سوم برای قرار دادن سوژه اصلی خود استفاده کنید

قاعده شانس را فراموش نکنید، که شما را تشویق می کند تعداد فرد از عناصر مشابه (به عنوان مثال، سه گل، پنج کتاب، یک گلدان) را وارد کنید.

اگر در تلاش برای ایجاد یک ترکیب متقاعد کننده هستید، من واقعاً شما را تشویق می‌کنم تا زمانی را صرف بازی کردن با هر تنظیم کنید. سوژه اصلی خود را به راست یا چپ حرکت دهید، اشیاء حمایتی را در جلو یا پشت اضافه کنید و عکس های آزمایشی مداوم بگیرید.

نکته مفید دیگر این است که تعدادی عکس طبیعت بی جان که دوست دارید پیدا کنید (نقاشی ها نیز خوب کار می کنند) و ترکیب بندی ها را مطالعه کنید. به نحوه چیدمان اشیاء نسبت به یکدیگر توجه کنید. ببینید آیا می توانید قوانین یا دستورالعمل هایی را که می توانید در کار خود اعمال کنید شناسایی کنید.

 

  1.     آزمایش نکردن با هر تنظیمات

این اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان یک اشتباه ساده است، اما می تواند تفاوت زیادی در عکس های شما ایجاد کند.

ببینید، اکثر عکاسان مبتدی طبیعت بی جان، نور خود را تنظیم می کنند، چیدمان خود را ایجاد می کنند و سپس … عکاسی می کنند. کل فرآیند ساده، سریع و کارآمد است.

اما در حالی که می‌توانید با استفاده از روش بالا تصاویر مناسبی دریافت کنید، اگر می‌خواهید واقعاً عکس‌های خود را به سطح بالاتری ببرید، باید زمانی را صرف آزمایش کنید.

پیش بروید و اولین ترتیب خود را ایجاد کنید. چند تا عکس بگیرید

ولی بعد مخلوطش کنید سعی کنید موقعیت چراغ های خود را تنظیم کنید. ترکیب خود را تغییر دهید با اضافه کردن فضای منفی اضافی، به مینیمالیستی بروید، یا برای جلوه‌ای آشفته‌تر، اشیاء اضافی اضافه کنید.

بعد از اینکه اولین تنظیماتم را گرفتم، دوست دارم صحنه را “تصادفی” کنم. من تمام اشیاءم را می گیرم و آنها را با هم مخلوط می کنم. یا یک پس‌زمینه جدید اضافه می‌کنم، یا از نور متفاوتی استفاده می‌کنم، یا زاویه دوربینم را تغییر می‌دهم.

مطالعه بیشتر: نکات مهم عکاسی پرتره در سفر

 

  1.     انتخاب لنز اشتباه 

 

 

عکاسی صنعتی

بسیاری از عکاسان متوجه این اشتباه عکاسی از طبیعت بی جان نیستند، اما لنزی که انتخاب می‌کنید می‌تواند به‌طور چشمگیری بر حس یک تصویر بی‌جان تأثیر بگذارد.

یک لنز با زاویه باز تمایل دارد سوژه ها را از یکدیگر جدا کند تا حسی انبساط و تنفس داشته باشد. یک لنز استاندارد، سوژه ها را به طور طبیعی به تصویر می کشد، همان طور که چشم می بیند. و یک لنز تله فوتو سوژه ها را فشرده می کند و بوکه پس زمینه را بهبود می بخشد.

کدام نوع لنز برای عکاسی از طبیعت بی‌جان بهتر است؟ این بستگی به تأثیری دارد که دنبال آن هستید! لنزهای واید برای گرفتن عکس‌هایی از طبیعت بی‌جان از چهره شما عالی است، در حالی که لنز تله‌فوتو فاصله کمی (به معنای واقعی و مجازی) به بیننده می‌دهد. لنزهای استاندارد در اثر خود خنثی‌تر هستند و در ارائه سوژه‌ها همانطور که در زندگی واقعی به نظر می‌رسند کار بسیار خوبی انجام می‌دهند.

اما در حالی که می‌توانید با هر لنزی عکس‌های طبیعت بی‌جان عالی بگیرید، بسیاری از عکاسان طبیعت بی‌جان به سمت گزینه‌های تله فوتو استاندارد و کوتاه می‌کشند. این لنزها برای ثبت تصاویر متناسب و طبیعی مناسب هستند. و آنها کار بسیار خوبی برای ایجاد افکت های عمق کم عمق خیره کننده میدان نیز انجام می دهند.

اگر در تلاش برای تجسم تفاوت بین لنزهای واید، استاندارد و تله فوتو هستید، از شما می‌خواهم یک ترکیب از طبیعت بی‌جان ایجاد کنید، سپس هر فاصله کانونی را امتحان کنید. نتایج را با دقت بررسی کنید و به رابطه بین اشیاء مختلف و همچنین اثرات اعوجاج توجه کنید. از خود بپرسید: هر فاصله کانونی چگونه صحنه را نمایش می دهد؟ چه زمانی هر افکت خوب به نظر می رسد؟

با گذشت زمان، “دیدن” در فواصل کانونی مختلف را یاد خواهید گرفت و می توانید با تلاش بسیار کمی فاصله کانونی مناسب را انتخاب کنید.  

 

کلام آخر

اکنون که اشتباه عکاسی طبیعت بی جان را به پایان رساندید، شش اشتباه رایج عکاسان طبیعت بی جان را می شناسید. و همچنین می دانید که چگونه آنها را برطرف کنید!

پس این اشتباهات را حفظ کنید. عکاسی خود را ارزیابی کنید تغییرات لازم را انجام دهید. و به بهبود عکس‌هایتان نگاه کنید!

کدام یک از این اشتباهات طبیعت بی جان را مرتکب می شوید؟ چگونه آنها را تعمیر خواهید کرد؟ نظرات خود را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید!

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و تبلیغاتی توانسته است سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد، جهت دریافت مشاوره و مشاهده ی نمونه کارها با کارشناسان مجموعه در ارتباط باشید

  مطالب مرتبط: آموزش عکاسی از طبیعت

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =