3 نکته برای نتایج خلاقانه با سرعت شاتر

سرعت شاتر

خلاقیت با سرعت شاتر

بنابراین سرعت شاتر دقیقاً چیست؟ سرعت شاتر در ساده ترین شکل خود به مدت زمانی که سنسور دوربین شما در هنگام عکس گرفتن در معرض نور قرار دارد (شاتر باز می ماند) اشاره دارد. بنابراین سرعت شاتر بالاتر باعث می شود نور کمتری داشته باشید و سرعت شاتر کمتری باعث روشنایی بیشتر می شود.

مطالب مرتبط : جلوگیری از تاری در عکاسی از سوژه های متحرک

ممکن است از قبل آگاه باشید که سرعت شاتر یکی از سه عنصر مثلث Exposure است که به طور همزمان کار می کنند. بنابراین تغییر سرعت شاتر منجر به تغییر یکی از دو عنصر دیگر (دیافراگم و ISO) می شود تا نوردهی شما جبران شود.

از بین این سه، سرعت شاتر است که به شما امکان می دهد خلاقانه ترین تطبیق پذیری را داشته باشید. اگر می خواهید از سرعت شاتر برای انتخاب هنری بیشتر استفاده کنید، بیایید با برخی از اصول شروع کنیم.

1) حرکت فریز

عمل یا حرکت فریز در سرعت شاتر سریعتر اتفاق می افتد و به معنای واقعی کلمه لحظه ای از زمان را ضبط می کند. اگر شاتر برای مدت طولانی باز باشد و سوژه شما در حال حرکت باشد، متحرک به نظر می رسد. در طرف مقابل، هنگامی که سرعت شاتر بیشتری دارید، هرگونه حرکت (تاری) به دلیل فریز کمتر قابل توجه است.

صحرا

 

 

به ویژه عکاسان ورزشی از تکنیک های حرکت فریز استفاده می کنند. گرفتن آن لحظه که بازیکن به توپ ضربه می زند، عبور از خط پایان یا درست هنگام تحویل گرفتن ضربه ناک اوت در آن ژانر عکاسی مهم است.

2) Panning

Panning یک تکنیک است که در آن جسم متحرک شما در کانون توجه ظاهر می شود، اما به نظر می رسد زمینه با سرعت بیشتری حرکت می کند. هنگام استفاده از این تکنیک، سوژه ای را  انتخاب کنید که در وسعت دید شما از یک طرف به آن طرف حرکت کند و به سمت شما نرود یا از شما دور نشود.

پیش فوکوس در فاصله ای که سوژه هنگام عکاسی قرار دارد عادت خوبی است. این به این دلیل است که فوکوس خودکار به راحتی می تواند فوکوس دوربین را به جای نگه داشتن آن روی سوژه، به زمینه تغییر دهد.

سرانجام، پیگیری شما جنبه بسیار مهمی برای تغییر جهت است.

به عنوان مثال ، اگر در حال شات اتومبیل هستید ، بیشتر روی جاده یا منطقه ای که ماشین در آن قرار دارد فوکوس کنید. سپس دوربین خود را به سمتی هدایت کنید که اتومبیل از آن می آید و وقتی تقریباً جلوی شما قرار دارد، دکمه شاتر را پایین نگه دارید (مطمئن شوید که آن را روی حالت انفجار سریع تنظیم کنید) و دوربین خود را با حرکات ماشین حرکت دهید.

توجه: پیش فوکوس به شما کمک می کند تاخیر شاتر را به حداقل برسانید.

عکاسی از ماشین

این تکنیک به تمرین نیاز دارد اما بسیار سرگرم کننده است. اگر متوجه شدید که زمینه شما هنوز واضح است ، از سرعت شاتر کمتری استفاده کنید و دوباره امتحان کنید. برای بهترین نتیجه، سعی کنید سرعت حرکت خود را با سرعت جسم مطابقت دهید.

3) کاهش سرعت شاتر

زمان شاتر آهسته زمانی است که شما شاتر دوربین را برای مدت زمان طولانی تر از حالت نرمال باز بگذارید. این یک اثر بسیار خلاقانه است و به شما کمک می کند حرکت را مانند حرکت در میان جمعیت، مسیرهای سبک یا آب سریع نشان دهید. با سرعت شاتر پایین تر، یک سه پایه یک دارایی اساسی برای جلوگیری از لرزش دوربین است. شما همچنین می توانید در یک ماشه از راه دور یا آزاد شدن کابل سرمایه گذاری کنید تا لرزش بیشتر شود.

وقتی شاتر برای مدت طولانی باز باشد، ممکن است نور زیادی به دوربین وارد شود. برای کمک به این موضوع، می توانید از دیافراگم کوچکتر (تعداد f بالاتر) استفاده کنید، با ISO پایین عکس بگیرید یا میزان نور را با استفاده از فیلترها کاهش دهید.

فیلترهای Neutral Density (ND) بهترین دوست عکاس منظره در هنگام عکاسی از نوردهی های طولانی در طول روز است. شات با شاتر آهسته تر به عنوان عکاسی با نوردهی طولانی شناخته می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فیلتر ها به صفحه 5 فیلتر دوربین در عکاسی مراجعه کنید.

 سرعت شاتر

سرعت شاتر بالاتر در اینجا موج را تا حدی فریز کرده است.

قرار گرفتن در معرض بسیار طولانی در اینجا آب را صاف و رویایی کرده است.

این روش که به آن نقاشی با نور نیز گفته می شود، جایی است که شما می توانید در مکانی تاریک (معمولاً) با حرکت یک منبع نور دستی (یا با حرکت دادن دوربین) تصاویر را بسازید، در حالی که شاتر باز است. اگر در حال انتقال منبع نور هستید، باید دوربین ثابت باشد.

 سرعت شاتر

مانند نکته قبلی ، سه پایه توصیه می شود ، پس از آماده شدن ، با سرعت شاتر پایین شماره گیری کرده و یک تایمر تنظیم کنید. اکنون از هر منبع نور دستی (به عنوان مثال ، چراغ قوه ، چراغ برق یا تلفن همراه) برای “رنگ آمیزی” در صحنه خود استفاده کنید. این رویکرد جالبی است که می توانید هنگام داستان سرایی استفاده کنید.

نتیجه
آیا روش مورد علاقه شما برای استفاده خلاقانه از سرعت شاتر وجود دارد؟ آیا شما طرفدار حرکت فریز هستید یا نوردهی طولانی را ترجیح می دهید؟ آیا تابحال رنگ آمیزی نور را امتحان کرده اید؟

همچنان مطالعه کنید: چه زمانی از شاتر سریع استفاده می کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *