طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ را بدانید!

طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ

طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ نتیجه ای تاثیر گذار بر کسب و کار شما خواهد داشت.

چرا کاتالوگ مهم است؟

کاتالوگ، مانند لوگو یا کارت ویزیت، ابزاری است که برای شناسایی و تقویت آگاهی از برند استفاده می شود. متخصصان بازاریابی می دانند که در ایجاد یک کاتالوگ چقدر دقت لازم است و یک کاتالوگ خوب چقدر می تواند از نظر فروش تفاوت ایجاد کند.

طراحی کاتالوگ ایجاد سندی ضروری است که تا حد امکان:

کاربردی: آسان برای مشاوره و به طور مستقیم طراحی شده است.

جذاب: دارای روکش محکم خوب، کاغذ با کیفیت، چیدمان واضح و مدرن و غیره.

انواع کاتالوگ ها کدامند؟

ککاتالوگ چاپی: کاتالوگ های فیزیکی یا کاغذی همان نسخه های قدیمی تر کاتالوگ قطعا تا به حال نمونه های بسیاری از آن ها را دیده اید.

کاتالوگ دیجیتال: همانطور که از نام این محصول پیداست آنها برای بستر های دیجیتال طراحی میشوند و ظاهر فیزیکی ندارند.

طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ برای هر کدام از این کاتالوگ ها مهم و موثر است.

چاپ کاتالوگ با اصول برندسازی

قرار گرفتن مداوم در معرض نام تجاری

کاتالوگ یک شی فیزیکی  یا دیجیتال است که معمولاً روی میز یا داخل دستگاه های دیجیتال نگهداری می شود تا به راحتی  در دسترس باشد. «حضور گسترده» کاتالوگ ها، برند شما را دائماً در معرض دید مشتریان شما قرار می دهد (یکی از اصول اساسی تبلیغات در واقع، قرار گرفتن در معرض دید است).

کاربر پسند بودن

یک کاتالوگ می­تواند همیشه در دسترس باشد و به راحتی توسط افراد در هر سنی قابل مشاوره است. بیایید به نحوه جستجوی یک مورد در یک کاتالوگ فکر کنیم.

برای مثال یک کاتالوگ دیجیتال را در نظربگیرید؛ ابتدا به یک اتصال اینترنتی خوب نیاز دارید. سپس، باید سند مورد نیاز خود را پیدا کنید. اگر خوش شانس هستید، یک TOC قابل پیمایش وجود دارد، بنابراین می توانید با یک کلیک به صفحه سمت راست بروید. در غیر این صورت باید آن را با دست ورق بزنید تا کالای مورد نظر خود را پیدا کنید.

اگر کاربر بتواند به راحتی به محصول یا خدمات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشید چه در کاتالوگ آنلاین و یا در کاتالوگ کاغذی تفاوتی ندارد این امر نشان دهنده ی کاربر پسند بودن طراحی کاتالوگ است. طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ بسیار بر کاربرد راحت برای کاربران تاکید دارد.

خوانایی 

 

کاتالوگ با اصول برندینگ

 

 

آیا تا به حال سعی کرده اید از یک کاتالوگ، شاید در حین صحبت با مشتری، استفاده کنید؟ اگر در مکان اشتباه کلیک یا نتوانید به راحتی به مطلب مورد نظر دسترسی پیدا کنید؛ نیاز به بررسی جزئیات دارید، باید بزرگنمایی کنید یا در طراحی های بعدی نسبت به این مورد حساسیت بیشتتری نشان دهید زیرا اگر یک کاتالوگ از لحاظ محتوایی (متن و تصویر) و طراحی دچار پیچیدگی باشد؛ ممکن است به سرعت کاربران و مشتریان را خسته و دل زده کند.

کاتالوگ های آنلاین یا دیجیتال

بیایید به سراغ کاتالوگ های دیجیتال برویم. این نوع کاتالوگ ها با استفاده از ابزارهای دیجیتال ایجاد می شوند و امروزه اکثر شرکت ها از ابزارهای دیجیتال نیز به غیر از ابزار های آفلاین، برای توزیع و تبلیغ اسناد خود استفاده می کنند.

 

یک کاتالوگ دیجیتال معمولاً در قالب PDF ایجاد می شود تا سریع و آسان به مشتریان تحویل داده شود.

کاتالوگ های دیجیتال در مقایسه با هزینه های چاپ و توزیع که نزدیک به صفر است، صرفه جویی زیادی را ارائه می دهند. علاوه بر این، به اشتراک گذاری و تبلیغ سند شما سریع تر صورت میگیرد، زیرا فقط باید آن را در وب سایت، شبکه های اجتماعی  خود آپلود کرده و به اشتراک بگذارید.

مزایای یک کاتالوگ چاپی در یک کاتالوگ دیجیتال وجود دارد، اما… اما می توان از هر دو ابزار به عنوان مکمل استفاده کرد و استراتژی های قوی تری را بای رونق کسب و کار پیش برد.

برای اینکه بتوانید یک طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ را پیاده سازی کنید می­توانید از کارشناسان شرکت تبلیغاتی طرح گندم مشاوره دقیق بگیرید.

مزایای کاتالوگ دیجیتال:

 • امکان اجرای نسخه به صورت چاپی
 • حذف نفر ثالث برای توزیع
 • دسترسی آسان تر
 • قابلیت دانلود و ماندگاری دائمی
 • امکان استفاده از تکنولوژِ های روز (موشن گرافیک، پادکست یا فایل های صوتی، ویدئو)
 • امکان ویرایش آنلاین
 • امکان تخفیف گذاری
 • امکان حذف یا اضافه کردن آسان محصولات یا خدمات
 • تاثیر گذاری بر روی بهینه سازی سایت

چه قسمت هایی یک کاتالوگ را تشکیل می دهند؟

طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ ، سندی است که از بخش های مختلف تشکیل شده است. برخی از آنها همیشه استفاده می شوند، مانند جلد، فهرست مطالب، و پشت جلد. بقیه به نوع پروژه و در صورت نیاز بستگی دارد:

 

 • پوشش جلو
 • شاخص اصلی
 • صفحات معرفی: توضیحات، تبلیغات
 • فهرست مطالب: فصل ها/بخش ها، فصل های فرعی، شاخص های شماره صفحه
 • کاتالوگ: جداکننده فصل
 • فهرست مطالب: به ترتیب حروف الفبا یا بر اساس کد
 • صفحات پایانی: توضیحات، تبلیغات، یادداشت ها
 • پشت جلد

چگونه یک کاتالوگ را سازماندهی می کنید؟

 

کاتالوگ با اصول برندینگ

 

 

اطلاعاتی که می خواهیم در طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ درج کنیم باید با در نظر گرفتن اینکه کاتالوگ ها برای مشتریان چه کاربردی دارند، سازماندهی شود. شما باید عناصر زیادی را در نظر بگیرید: آیا مشتری محصولات را بر اساس دسته بندی جستجو می کند یا هر صفحه را ورق می زند؟ آیا مشتری نسخه کاغذی را ترجیح می دهد یا دیجیتال؟

در اغلب موارد، اگر در مورد یک کاتالوگ تجاری صحبت می کنیم، سازماندهی عناصر بر اساس دسته یا ویژگی محصول، مانند قیمت، رنگ، کاربرد و … مفید است.

کاتالوگ ها با کاربردهای متفاوت ساختار متفاوتی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، به کاتالوگ های پزشکی فکر کنید که در آنها مقالات بر اساس حروف الفبا مرتب شده اند.

گاهی اوقات، سازماندهی محصولات به روشی شهودی یا با استفاده از معیارهای کمتر سختگیرانه، شاید مخلوط کردن قوانین مفید باشد. به این ترتیب مشتریان با مراجعه به هر صفحه تعامل بیشتری خواهند داشت.

البته این امر بستگی به نوع خدمات و محصولات شما دارد. اگر میخواهید سازمان دهی درستی را به کار ببرید باید از ابتدا شناخت خوبی از مشتیان و نیازهای آنها، هدف خود و با در نظر گرفتن سایر رقبا و بازارهای کاری دست به کار شوید یا سفارش طراحی دهید.

مناسب ترین فرد برای ایجاد کاتالوگ چه کسی است؟

پاسخ این است که افراد زیادی درگیر این کار(طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ) هستند. تیم های فروش، بازاریابی، فناوری اطلاعات و گرافیک همگی در فرآیند ایجاد کاتالوگ دخیل هستند. بخش گرافیک و چاپ می تواند داخلی یا برون سپاری شود (به یک آژانس ارتباطات مثل طرح گندم / طراح گرافیک آزاد).

برای پیدا کرد مناسب ترین فرد بهتر است نمونه کارهای او را ببینید و یک جلسه مشاوره با طراحتان داشته باشید تا از توانایی های مطمئن شوید.

برای ساخت کاتالوگ به چه عناصری نیاز دارم؟

برای ایجاد کاتالوگ به موارد زیر نیاز دارید:

 

 • داده های محصول
 • تصاویر(عکاسی تبلیغاتی)
 • چیدمان کاتالوگ

داده های محصول

اول از همه، برای طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ به اطلاعات محصول خود نیاز دارید. منظور ما از داده های محصول: کدها (/SKUs  شماره اقلام)، دسته بندی، زیرمجموعه، نام محصول، توضیحات، ویژگی ها، قیمت ها، بارکدها و غیره است.

تصاویر

 

کاتالوگ با اصول برندینگ

 

 

قبلاً، پس از جمع‌آوری تمام اطلاعات متنی که می‌خواهید در سند خود درج کنید، باید تمام تصاویر باکیفیت و نمادها/نمادهای نهایی را در صورت نیاز جمع آوری کنید.

اگر در حال ایجاد یک کاتالوگ چاپی هستید، به تصاویر محصول با کیفیت (200/300 dpi) نیاز دارید. تصاویر با کیفیت خوب برای تبدیل کاتالوگ شما به یک سند حرفه ای ضروری هستند.

اغلب، شما تمام تصاویر محصول را در اختیار ندارید و ممکن است سعی کنید آنها را از وب سایت شرکت خود بازیابی کنید. این تصاویر کیفیت خوبی نخواهند داشت (معمولاً 72 نقطه در اینچ). بنابراین، آنها برای استفاده در کاتالوگ چاپی مناسب نیستند.

در طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ کیفیت یک رکن مهم است .اگر تصاویر درج شده در کاتالوگ شما بی کیفیت باشد و یا از نسخه های موجود در اینترنت استفاده کنید ممکن است اعتماد مشتریان بالقوه را از دست بدهید.

چیدمان کاتالوگ

هنگامی که تمام عناصر لازم را جمع آوری کردید، می توانید به مرحله عملیاتی ایجاد طرح بندی کاتالوگ بروید. در این مرحله، طراح گرافیک درگیر است. طراحی گرافیکی را می توان توسط یک کارمند داخلی انجام داد یا به یک فریلنسر یا آژانس ارتباطات برون سپاری کرد.

طراح به شما کمک می کند تا ایده های خود را در مورد نحوه سازماندهی اطلاعات و تصاویر محصول تقویت کنید و یک طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ را در نتیجه تحویل بگیرید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با طراحی کاتالوگ با اصول برندینگ و نکات مهم آن آشنا کنیم. امیدوار هستیم که مطالب برای شما عزیزان مفید بوده باشد. ممنونیم که تا پایان مطلب با ما همراه بوده اید.

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هشت =