عکاسی ورزشی

تکتیک های عکاسی ورزشی

بدون شک امروزه یکی از دشوارترین نوع عکاسی عکاسی ورزشی می‌باشد.هدف از عکاسی ورزشی ثبت عکس‌های زیبا،نفسگیر و جذاب از یک مسابقه ورزشی و یا حتی تمرینات یک ورزشکار و یا یک تیم می‌باشد. بسیاری از افراد با توجه به علاقه‌ای که به ورزش و البته عکاسی دارند به دنبال این هستند تا وارد این حرفه شده و به دنیای عکاسی ورزشی وارد شوند.اما این کار آنقدر هم که به نظر می‌رسد ساده نمی‌باشد. شما باید اطلاعات خوبی در مورد عکاسی ورزشی داشته باشید. شما باید علاوه بر شناخت خوبی که از عکاسی دارید نکاتی را نیز به طور اختصاصی در مورد این گونه از عکاسی بدانید.

اما اینکه مهمترین نکات عکاسی ورزشی چه نکاتی هستند؟

دلیل اهمیت عکاسی ورزشی چیست؟

موضوعی می‌باشد که ما در این مقاله تحت عنوان عکاسی ورزشی به آن پرداخته ایم.پس اگر شما نیز مایل به دانستن این نکات هستید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

عکاسی ورزشی چیست؟

عکاسی صنعتی و  ورزشی نوعی عکاسی است که هر رویداد ورزشی را پوشش می‌دهد و از تمامی صحنه های هیجانی یک بازی و پشت صحنه بازیکنان عکس می‌گیرد. این نوع عکاسی به تبلیغ برندها، بازیکنان و همچنین ورزش کمک می کند.

صنعت عکاسی ورزشی می تواند بسیار جذاب باشد. توانایی شرکت در مسابقات ورزشی یا حضور در بازی های فوتبال مهم رویای بسیاری است، اما رقابت این صنعت و چالش عکاسی از سوژه های متحرک می تواند دلهره آور باشد. اگر علاقه مند به عکاسی ورزشی و کلیه تکنیک های این شاخه از عکاسی هستید، با ما همراه باشید. ما یک راهنما برای شروع به عنوان یک عکاس ورزشی گردآوری کرده‌ایم. از ابتدا ورود به این شاخه از عکاسی تا جنبه‌های فنی که نیاز دارید و تجهیزات.

عکاسی ورزشی

 

عکاسی ورزشی تنها نوع از عکاسی صنعتی نیست که عکاسان را مجبور کند تا از توانایی گرفتن سوژه‌هایی که در حال حرکت هستند استفاده کنند. حرکت سریع، رقص، ورزش و غیره همه در یک دسته قرار می‌گیرند. اگر قبلاً تجربه هر یک از این نوع عکاسی را دارید، برای شروع مسیر خود به سمت حرفه ای در عکاسی ورزشی یک قدم جلوتر هستید.

در حالی که آموزش های لازم در این حوضه به شما در شروع کار کمک می کند، از اهمیت نمونه کار خود نیز نباید غافل شوید تا تجارت عکاسی ورزشی خود را توسعه دهید. عکاسی ورزشی دقیقا از رشته هایی از عکاسی است که نمونه کار اهمیت فوق العاده‌ای را دارد.

نگاهی کلی به عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی گونه‌ای از عکاسی می‌باشد که وظیفه آن ثبت رویدادهای مهم ورزشی است. عکاسی ورزشی فقط مربوط به مسابقات نمی‌باشد و ممکن است به ثبت اتفاقاتی که برای یک ورزشکار و یک تیم در زمان آماده سازی برای مسابقات نیز مرتبط باشد. عکاسی ورزشی شامل تمام رشته‌های ورزشی از فوتبال آمریکایی که یک ورزش پر از هیجان و برخورد است، گرفته تا شطرنج می‌شود. هرچند که عکاسی به شکل ذاتی هنر است اما عکاسی در این رشته می‌تواند یک نوع تجارت پرسود به حساب بیاید. شما برای پیشرفت در این رشته لازم است که نکاتی را به خوبی رعایت کنید.

عکاسی ورزشی چگونه انجام می شود؟

عکاسی ورزشی شامل انواع عکاسی است که هر ورزش و رویداد ورزشی را پوشش می دهد. این شامل ورزش های محلی و منطقه ای، دو و میدانی دبیرستان، تا ورزش ملی و بین المللی  است.

وقتی مردم به عکاسان ورزشی فکر می‌کنند، گاهی اوقات فکر کردن به محبوب‌ترین ورزش‌های حرفه‌ای مانند بسکتبال، فوتبال، بسکتبال، فوتبال و هاکی را به خاطر می آورند. اما حقیقتاً، عکاسان ورزشی در زمینه‌های بسیار بیشتری مورد نیاز هستند. مانند شنا، دویدن، واترپلو، پارو زدن، هنرهای رزمی، چوگان، دو و میدانی.

اگر می خواهید از ورزش به عنوان یک سرگرمی یا شغل عکاسی کنید، فرصت های زیادی وجود دارد. نیاز عکاسان به پوشش ورزش جوانان و ورزش های محلی دور از ذهن نمی ماند. عکاسان ورزشی در تمام سطوح رقابتی مهم هستند.

عکاسی ورزشی نوعی داستان گفتن است. با ظهور رسانه های اجتماعی، نیاز به عکس های به روز برای کمک به بیان یک داستان به طور تصاعدی افزایش یافته است. عکاسان ورزشی باید شدت و رقابت بازی را ثبت کنند. ورزشکاران آماتور یا حرفه ای اکنون برند خود را به روش های جدیدی با حمایت مالی و کانال های رسانه های اجتماعی خود رشد می دهند که آنها را ملزم می کند نمونه کار خود را توسعه دهند.

تکتیک های عکاسی ورزشی

👈 در این رابطه بخوانید: فیلم صنعتی چیست؟

دلایل اهمیت عکاسی ورزشی

امروزه عکاسی ورزشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است دلیل این موضوع تصاویر پر از هیجان ورزشی هستند که ممکن است از نگاه دوربین‌های فیلمبرداری دور بمانند. البته این تنها دلیل اهمیت عکاسی ورزشی نمی‌باشد. یکی دیگر از عمده دلایل اهمیت این نوع از عکاسی این است که شاید امکان دیدن فیلم بازی برای طرفداران یک تیم و یا یک ورزشکار میسر نباشد در نتیجه دیدن عکس‌های مسابقه و یا تمرین ورزشکار مورد علاقه‌ شان می‌تواند برای آنها بهترین گزینه باشد. یکی دیگر از دلایل محبوبیت و اهمیت عکاسی ورزش این است که تصویری که ممکن است یک عکاس خلق کند توسط هیچ فیلمبرداری نتواند به ثبت برسد.هنوز هم عکس گلی که مارادونا با دست به انگلستان زد و به عنوان دست خدا معروف شد بر روی بسیاری از مجلات دیده می‌شود. پس ثبت مهم‌ترین لحظات مسابقات ورزشی را می‌توان عمده‌ترین دلیل محبوبیت و اهمیت عکاسی ورزشی دانست.

عکاسان ورزشی چه کاری انجام می دهند؟

شغل یک عکاس ورزشی عکاسی و ثبت لحظات حساس ورزشی است. آنها لحظات حساس را به تصویر می کشند و به طرفداران کمک می کنند تا از این لحظات حساس لذت ببرند. آنها باید بتوانند ماهیت رویداد، موفقیت ها و شکست های ورزشکاران را به بینندگان در داخل و خارج از کشور منتقل کنند.

عکاسان ورزشی می توانند از اجسام متحرک عکس بگیرند و هر رویداد ورزشی سریع را پوشش دهند. آنها مهارت های فنی لازم برای فکر کردن و حرکت سریع یا غیرقابل پیش بینی را دارند و در عین حال دوربین خود را به اندازه کافی می شناسند تا مطمئن شوند که می توانند عکس های مورد نیاز خود را دریافت کنند.

عکاسان ورزشی با چالش های منحصر به فردی با اجسام متحرک و نور غیرقابل پیش بینی در ورزش های داخل سالن مواجه می شوند. مانند ورزشکاران، هرچه رویدادهای ورزشی بیشتری را پوشش دهید، عکس های شما بهتر خواهد شد.

اکنون به عکاسان برای پوشش رویدادهای اجتماعی برای ورزشکاران و تیم ها نیاز است تا به گسترش بازتاب رسانه ای آنها کمک کنند. آنها همچنین در حمایت مالی و برندسازی ورزشکاران شرکت دارند. ورزشکارانی که به دنبال امضای قرارداد با یک تیم حرفه ای هستند، از پلتفرم آنلاین خود به عنوان راهی برای ایجاد نام تجاری خود استفاده می کنند و اغلب عکاسانی را به طور خاص برای کمک به ساخت نمونه کار خود استخدام می کنند.

کار کردن با ورزشکاران به صورت انفرادی برای به تصویر کشیدن ورزش و شخصیت آنها می تواند بسیار مفید باشد و به شما امکان می دهد در کشف نحوه به اشتراک گذاری آن بیان خلاقیت داشته باشید. صنعت ورزش به رشد خود ادامه می دهد و با آن، فرصت هایی برای عکاسان نیز فراهم خواهد شد.

مهمترین نکات در عکاسی ورزشی

همانگونه که در قسمت‌های قبلی این مقاله نیز به آن اشاره کردیم برای اینکه بتوانید یک عکاس ورزشی حرفه‌ای شوید شما باید نکاتی را رعایت کنید. مهم‌ترین نکات در عکاسی ورزشی عبارتند از:

 

شناخت از ورزشی که می‌خواهید در آن عکاسی کنید:

اگر می‌خواهید لحظات جادویی و رویایی در ورزش ثبت کنید باید قادر به پیش‌بینی حرکات ورزشکاران باشید و این اتفاق برای شما نمی‌افتد مگر اینکه اطلاعات زیادی در مورد آن ورزش داشته باشید. شما برای ثبت ضربه زدن به توپ در مسابقات گلف نیاز است که از این ورزش شناخت خوبی داشته باشید. و یا در لحظه آبشار زدن یک والیبالیست نیاز است که این ورزش را به خوبی بشناسید این کار به شما کمک می‌کند تا از زمان دقیق بلند شدن بازیکن و ضربه زدن به توپ مطلع باشید و بتوانید به موقع اقدام به گرفتن عکس نمایید.

تنظیمات دقیق دوربین:

یکی دیگر از نکات بسیار مهم در عکاسی ورزشی آن هم به نوع حرفه‌ای تنظیمات دقیق دوربین می‌باشد. شما در اولین اقدام باید عدد دیافراگم را به پایین‌ترین عددی که ممکن است و لنز شما اجازه می‌دهد برسانید. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید پس چگونه باید سرعت شاتر را بالا آورد؟به شکل کلی نیاز شما به سرعت شاتر یک هزارم ثانیه یا بلکه سریعتر به منظور متوقف کردن سوژه زمان نیاز دارید. این میزان برای عکاسی از یک دونده و یا حتی یک ماشین در مسابقات رالی کافی می‌باشد.

توجه به چهره ها و حالت ورزشکاران:

یکی از مهم‌ترین نکات در بحث عکاسی ورزشی در نظر گرفتن چهره‌ها و حالت بازیکنان آن ورزش می‌باشد.اکثر عکاسان ورزشی  حرفه‌ای به این موضوع توجهی ندارند.ولی این موضوع یک موضوع بسیار مهم می‌باشد ، چرا که تماشاچیان برای برقرار کردن یک ارتباط عاطفی باید چهره و حالت ورزشکار را به خوبی ببینند. برای مثال تصویر بازیکنانی که از دوربین دور می‌شوند نسبت به بازیکنانی که به دوربین نزدیک می‌شوند از زیبایی و حس کمتری برخوردار هستند. البته شما در ورزش‌های پرهیجان مانند فوتبال و یا یک ورزش رفت و برگشتی مانند تنیس به هیچ عنوان نباید از چهره تماشاگران غافل شوید. شما می‌توانید چهره‌هایی پر از هیجان، اضطراب ،غم و شادی را شکار کنید.

استفاده از دوربین بدون آینه یا DSLR:

بدون شک دوربین عکاسی یکی از مهم‌ترین ارکان در عکاسی ورزشی می‌باشد وجود یک دوربین با کیفیت بالا می‌تواند باعث شود تا شما  بهترین رویدادها را در هر مقطع زمانی از شبانه روز به خوبی ضبط کنید. در برخی از مواقع ممکن عکس سوژه شما در قسمتی از ورزشگاه باشد که نور کافی در آنجا نیست پس اگر دوربین شما کیفیت لازم را نداشته باشد مطمئناً تصویر ثبت شده شما کم نور و غیر واضح می‌باشد.

دوربین DSLR می تواند به شما در این زمینه کمک کند.

👈 همچنین بخوانید: طراحی کارت ویزیت چگونه انجام می شود؟

آیا کار عکاسان ورزشی سخت است؟

تبدیل شدن به یک عکاس ورزشی یک شغل بسیار رقابتی می باشد. در حالی که اکثر عکاسان ورزشی ممکن است هرگز ورزش حرفه ای را برای امرار معاش پوشش ندهند، فرهنگ ورزش در حال رشد است و فضای زیادی در طیف گسترده ای از لیگ های مختلف وجود دارد.

در حالی که ورود به عکاسی ورزشی می تواند دشوار باشد، در عوض می تواند بسیار لذت بخش و سرگرم کننده باشد. شما می توانید تصاویر از لحظات باورنکردنی پیروزی و شکست را به رخ همگان نمایان کنید. اگر به ورزش علاقه دارید، می توانید فعالیت خود را در عکاسی ورزشی شروع نمایید. یافتن راه‌ و روش برای شروع کارهای کوچک و ساخت نمونه کار (رزومه) به شما کمک می‌کند تا حرفه ای تر شوید.

ارتباط با اشخاص ورزشی  تا حد زیادی برای حرفه شما مهم است. از تماس گرفتن با مربیان ورزشی مختلف، مدیران، لیگ‌ها و غیره نترسید تا خود را نمایان کنید. با سایر عکاسان ورزشی تماس بگیرید تا در مورد نحوه شروع کارشان راهنمایی دریافت کنید. با تعیین اهداف بزرگ احساس ترس نکنید و به یاد داشته باشید که باید از کوچک شروع کنید. در جامعه خود درگیر شوید و نام خود را در آنجا مطرح کنید. و اگر تمرکز شما بر استفاده از این پلتفرم به عنوان یک سرگرمی باشد، با به اشتراک گذاشتن ورزش‌های محلی با جامعه خود، نقش فوق‌العاده ارزشمندی را خواهید یافت.

عکس ورزشی

میانگین حقوق یک عکاس ورزشی چقدر است؟

محدوده حقوق یک عکاس ورزشی بسته به اندازه و مقیاس ورزشی که شما پوشش می دهید تغییر می کند. برخی از عکاسان هستند که به صورت آزاد کار می کنند، در حالی که برخی دیگر توسط تیم یا لیگی با حجم کاری گسترده تر استخدام شده اند که می تواند شامل سفر به بازی های خارجی نیز باشد.

به طور متوسط، حقوق یک عکاس ورزشی می تواند از 10 تا 50 ملیون متغیر باشد، اما میانگین دستمزد در حدود 25 میلیون تومان است. برای کار آزاد، عکاسان ورزشی باید بین 500 تا 900 هزار تومان به عنوان نرخ ساعتی درآمد داشته باشند و بین 2 تا 5 میلیون برای یک نرخ ثابت برای رویدادی که پوشش می دهید (بین چهار تا هشت ساعت پوشش) دریافت کنند.

حقوق عکاسان صنعتی محدوده بسیار گسترده دارد زیرا برخی از عکاسان از رویدادهای ورزشی به عنوان یک سرگرمی عکاسی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر این کار را به عنوان یک حرفه انجام می‌دهند. هرچه نمونه کارهای شما قوی و حرفه ای تر باشد، فرصت های بیشتری برای ورود و ثبت رویدادهای مهم ورزشی خواهید داشت.

👈 همچنین بخوانید: پس زمینه عکاسی چیست؟

چگونه عکاس ورزشی شوم؟

وقتی می خواهید یک عکاس ورزشی شوید، داشتن دوربین مناسب اولین چیزی است که باید آن را داشت باشید. اگر علاقه مند به عکاسی ورزشی هستید، شروع در محل خود بهترین جا برای شروع است. پیگیری در کانال‌های محلی ، رسانه‌های اجتماعی و روزنامه‌های محلی‌تان برای اطلاع از زمان برگزاری بازی‌های ورزشی بعدی و بیرون رفتن برای تجربه، به شما کمک می‌کند نمونه کار خود را بسازید. با به دست آوردن تجربه در محل خود، با دانستن نحوه عکسبرداری از ورزش های مختلف راحت تر خواهید شد و درک درستی از بازی به دست خواهید آورد.
 
در حالی که لازم نیست که در ورزش خاصی تخصص داشته باشید، داشتن حداقل تجربه به شما کمک می‌کند تا نوع عکس‌هایی را که باید به دنبال ثبت آن باشید، پیش‌بینی کنید. شروع در سطح محلی و ابتدایی به شما کمک می کند تا با بیشتر جنبه های فنی دوربین خود راحت باشید. مانند سرعت شاتر، لنزها یا تنظیمات مختلف، مانور دادن روی بدنه دوربین و تمرکز بر روی اجسام متحرک.

سایر نکات مهم در عکاسی ورزشی

به جز موارد ذکر شده نکات دیگری وجود دارند که شما برای ثبت عکس‌هایی بهتر در ورزش باید به آنها توجه داشته باشید. این نکات عبارتند از:

استفاده از دوربینی با سرعت شاتر بالا

توجه به میزان حساسیت lSO

استفاده از فوکوس اتوماتیک سریع و حالت عکس‌های پیاپی

قرارگیری در جایگاه مناسب

استفاده از مونوپد

استفاده از لنز حداقل ۲۰۰ میلیمتری

عدم استفاده از حالت تمام اتوماتیک

جمع بندی

ما در این مقاله تحت عنوان عکاسی ورزشی به بررسی نکات مهمی در مورد این نوع از عکاسی پرداختیم. به عنوان جمع‌بندی این موضوع  می‌توانیم بگوییم که عکاسی ورزشی از گونه‌های عکاسی می‌باشد که شما علاوه بر تسلط بر عکاسی باید در مورد ورزشی که قرار است در آن عکاسی کنید نیز اطلاعاتی داشته باشید. استفاده از دوربین‌هایی با کیفیت می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. نور یکی از مهمترین فاکتورها در عکاسی ورزشی می‌باشد که شما باید به آن توجه داشته باشید. امیدواریم که با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی در مورد عکاسی ورزشی به دست آورده باشید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =