ISO مناسب عکاسی منظره کدام است؟

ISO مناسب عکاسی منظره کدام است؟

انتخاب ISO مناسب عکاسی منظره سخت است، به خصوص برای یک مبتدی. آیا باید از ISO پایین برای یک تصویر تمیزو با کیفیت استفاده کنید؟ یا باید از ISO بالا برای واضح نگه داشتن چیزها استفاده کنید؟ یا با چیزی در این بین بروید؟

خوشبختانه، در حالی که انتخاب ISO کامل اغلب ترسناک است، نکات ساده ای وجود دارد که می توانید برای دریافت ایزو به طور مداوم درست استفاده کنید.

و این همان چیزی است که این مقاله در مورد آن گفت و گو خواهیم کرد. ما می خواهیم توصیه های ISO خود را با شما به اشتراک بگذارم. تا زمانی که مطلب را مطالعه کردید، انتخاب ISO عکاسی منظره ایده‌آل یک امر ساده و آسان خواهد بود؛  بنابراین تصاویر شما می‌توانند واضح، زیبا و بدون نویز باقی بمانند. با ما همراه باشید.

انتخاب ISO مناسب یک عمل متعادل کننده است

ISO مناسب عکاسی منظره همیشه پایین ترین ISO است که می توانید از آن دور شوید.

ایزوی بالاتر به شما امکان می دهد از سرعت شاتر بالاتری استفاده کنید تا بتوانید در نور کم تصاویر واضح تری بگیرید.

اما ISO بالاتر همچنین نویز ناخواسته را در تصاویر شما نشان می دهد که واقعاً بسیار بد به نظر می رسد. نویز چیزی است که می خواهید از آن اجتناب کنید، و به همین دلیل است که اغلب مواردی مانند “بهترین ISO برای عکاسی منظره همیشه 100 است.” .

همیشه نمی توانید از ISO 100 در عکاسی منظره استفاده کنید 

 

ISO مناسب عکاسی منظره

 

 

در واقع نمی توان عدد صحیحی برای ISO مناسب عکاسی منظره در نظر گرفت به همین جهت معمولا توصیه میکنیم که به‌جای اینکه همیشه ISO 100 را شماره‌گیری کنید، پایین‌ترین ISO را که می‌توانید بخرید انتخاب کنید و در عین حال جلوه و سطح وضوح مورد نظر خود را دریافت کنید.

در اینجا چند سناریو متداول وجود دارد که ممکن است لازم باشد ISO را بیش از 100 افزایش دهید:

  • هنگام عکاسی دستی
  • هنگام تلاش برای فریز کردن سوژه های متحرک
  • هنگام عکاسی در شب

اما اینها تنها تعدادی از سناریوهایی هستند که ممکن است ISO 100 برای آنها کاربردی نباشد. همچنین زمان های کمتر واضحی وجود دارد که می خواهید ISO را افزایش دهید، همچنین:

هنگام تنظیم سرعت شاتر برای ثبت حرکت/جریان کامل در آب اگر نیاز به یخ زدن عناصر در حال حرکت در باد دارید (مانند بوته ها، شاخه ها و غیره) بنابراین توصیه خود را در بخش قبل تکرار می کنم:

کمترین ISO ممکن را انتخاب کنید، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است در سناریوهای خاصی لازم باش د ISO مناسب عکاسی منظره آن را بالاتر از ISO 100 نگه دارید.

حال بیایید نگاهی دقیق‌تر به یکی از پیچیده‌ترین موقعیت‌ها برای انتخاب بهترین ISO منظر بیندازیم:

هنگام عکاسی در شب

برای سرعت شاتر به اندازه کافی، ISO را در شب تقویت کنید

همانطور که می دانید ISO 100 برای عکاسی در شب ایده آل نیست. بنابراین کدام ISO برای عکاسی در شب بهترین است؟

خب، در شب نور زیادی وجود ندارد. برای گرفتن عکسی با نوردهی خوب به سرعت شاتر طولانی نیاز دارید.

 

 

ISO مناسب عکاسی منظره

 

 

 

 

اما شما نمی توانید فقط سرعت شاتر را افزایش دهید و انتظار یک نتیجه عالی را داشته باشید. به عنوان مثال، تنظیم سرعت شاتر روی 30 ثانیه و رها کردن ISO روی 100 همچنان منجر به یک تصویر کم نور می شود.

در عوض، باید کمی کیفیت تصویر را قربانی کنید و ISO را افزایش دهید.

به عبارت دیگر، هنگام انتخاب ISO مناسب عکاسی منظره در شب، ابتدا باید یک سرعت شاتر طولانی (اغلب در محدوده 10 تا 30 ثانیه) انتخاب کنید. و سپس باید ISO را افزایش دهید؛ تا بتوانید عکس‌های زیبا، دقیق و با نوردهی خوبی بگیرید.

ISO دقیق مورد نیاز شما به فاز ماه و روشنایی کلی صحنه شما بستگی دارد. به عنوان مثال، نزدیک بودن به چراغ های شهری یا سایر منابع نوری، ایزو مورد نیاز را کاهش می دهد.

هنگام عکاسی در شب، ابتدا دیافراگم و سرعت شاتر را تنظیم کردم. سپس ISO پایه خود را برای عکاسی در شب شماره گیری می کنم، ISO 1600. برای این سناریو یک ISO مناسب عکاسی منظره در شب است.

اما درست مانند ISO 100، ISO 1600 تنها ISO عکاسی منظره در شب نیست که باید از آن استفاده کنید. در عوض، ISO 1600 به عنوان نقطه شروع عمل می کند. پس از گرفتن عکس آزمایشی، باید تنظیمات کوچکی انجام دهید.

بیشتر اوقات، شما از ISO بین 1200 تا 3200 برای عکاسی در شب استفاده می کنید، اگرچه ماه کامل یا نورهای شمالی ممکن است ایزوی کمتر از 800 را داشته باشند.

 

مطالب مرتبط: نکات و تکنیک های مهم برای عکاسی در شب که باید بدانید!

از تنظیم دیافراگم به جای ISO نترسید

 

ایزو دوربین

 

 

دشوارترین بخش تنظیم دستی تنظیمات، یادگیری تنظیماتی است که باید در شرایط خاص انجام دهید. آیا باید ISO، دیافراگم یا سرعت شاتر را تنظیم کنید؟ به یاد دارم که این یکی از بزرگترین ناراحتی های من در اولین تغییر حالت دستی بود.

در حین برگزاری کارگاه های عکاسی، اغلب متوجه می شوم که بسیاری از دانش آموزان با دیافراگم f/22 و ISO 100 عکاسی می کنند.

سپس، زمانی که به سرعت شاتر سریع‌تری نیاز دارند، اولین غریزه آنها افزایش ISO است.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، افزایش ISO برای سرعت شاتر سریعتر می تواند منطقی باشد. اما همیشه باید از خود بپرسید: آیا واقعاً به چنین دیافراگم باریکی نیاز دارم؟

برای مثال، اگر با f/22 عکاسی می‌کنید، ممکن است دیافراگم را به f/16، f/11 یا f/8 باز کنید. و اگر نتیجه خوبی به شما داد، ISO را به حال خود رها کنید.

به یاد داشته باشید، همیشه از کمترین ISO ممکن استفاده کنید. در سناریوهایی که با f/22 عکاسی می‌کنید، تقریباً مطمئناً تصویر از استفاده از دیافراگم بازتر و حفظ ISO پایین سود می‌برد. به این نکته توجه کنید، چه در روز عکاسی کنید و چه در شب.

کلام آخر

درک ISO و انتخاب ISO مناسب عکاسی منظره  شاید برای شرایط شما کمی مشکل باشد، زیرا همیشه یک انتخاب صحیح وجود ندارد. با این حال،  برای عکاسی معمولی در روز، معمولاً باید از ISO بین 64 تا 400 استفاده کنید (این مورد زمانی است که با لنز تله‌فوتو دستی کار می‌کنید، که برای شارپ نگه داشتن عکس‌ها به سرعت شاتر سریع‌تری نیاز دارد). برای عکاسی در شب، معمولا باید از ISO بین ۱۲۰۰ تا ۳۲۰۰ استفاده کنید.

بهتر است بخوانید: اشتباهات رایج که کیفیت تصاویر را کاهش می دهد!

 

 

 

3/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + شانزده =