معرفی 5 تکنیک عکاسی از آب

عکاسی از آب

معرفی 5 تکنیک عکاسی از آب

یکی از سوژه های عکاسی برای عکاسان، که تصاویری بسیار زیبا و خارق العاده ای از خود بر جای می گذارد، عکاسی از آب است. اگر می خواهید در کنار رودخانه و یا چشمه ای عکس بگیرید و ایده خلاقانه ای به ذهنتان خطور نمی کند، این 5 تکنیک عکاسی از آب می تواند بسیار کمک کننده باشد. خوشبختانه در این حوزه سوژه های متعددی وجود دارد که موجب می گردد، بتوانید یک عکس خارق العاده طراحی کنید. عکاسی از قطره های آب در حالت های مختلف منظره متفاوتی در تصویر شما ایجاد می کند که می تواند بسیار خیره کننده باشد. در ادامه این 5 روش را لیست کرده ایم.

5 تکنیک عکاسی از آب

ثبت تصاویر حیرت انگیز با عکاسی از آب

  1. ثبت تصویر از قطره آب

این تکنیک تا به حال توانسته نظر بسیاری از افراد را به خود جلب نماید و یکی از مشهورترین 5 تکنیک عکاسی از آب می باشد. برای ثبت تصویر از قطره های آب می توانید در خانه نیز به عکس برداری بپردازید. این عکاسی در حالی صورت می پذیرد که قطرات آب در حال ریختن درون ظرفی هستند و شما در همین حین شروع به عکاسی با دوربین بدون فلش می کنید. برای اینکه تصویر افتادن آب واضح تر و جذاب تر دیده شود، پس زمینه مناسبی انتخاب کنید.

ثبت تصویر از قطره آب

  1. عکس برداری از پاشش آب

عکاسی از آب

 

از دیگر ایده های خلاقانه که می تواند بازتاب بسیار خوبی نیز داشته باشد، نمایش پاشیدن آب است. در چنین حالتی سرعت شاتر باید بالا باشد تا بتوانید در لحظه تصویر را بگیرید. ایده اول این است که کنار ساحل رفته و موهای خود را درون آب فرو ببرید و با سرعت به عقب پرتاب کنید. حالت موها و قطره های آبی که در هوا معلق هستند، می تواند بسیار هیجان انگیز باشند و یا اینکه، با انداختن یک وسیله درون یک لیوان آب و یا تنگ ماهی و پاشیدن آب به بیرون می توانید تصاویر خیره کننده ای خلق کنید.

عکسبرداری از پاشیدن آب

  1. فرو بردن پاها در آب

از دیگر 5 تکنیک عکاسی از آب فرو بردن پاها در آب است. اگر در کنار رودخانه و یا چشمه ای قرار دارید، با استفاده از سه پایه وارد آب شده و از زوایای مختلفی به عکس برداری بپردازید. اما هنگامی که خودتان وارد آب می شوید، حتما جوانب احتیاط را رعایت کنید تا متحمل خسارت های هنگفتی نشوید. این سوژه اگر به صورت اصولی گرفته شود، می تواند بسیار تأثیر گذار و جذاب باشد.

تصویر برداری در آب با 5 تکنیک عکاسی از آب

  1. ثبت تصویر از بازتاب آب

زمانی که آب دریا و یا دریاچه آرام است، همانند یک آینه عمل می کند. گاهی مشاهده می کنیم که تصویر یک درخت و یا نورهای ساختمانی در هنگام شب در داخل آب به زیبایی هر چه تمام تر دیده می شود. اگر حس کردید وجود برخی از بازتاب ها همانند نور خورشید، اجازه ثبت تصویر را نمی دهد، توصیه می کنیم از فیلتر پلاریزه استفاده کنید که به حذف بازتاب های اضافه از تصویر پرداخته و عکسی با وضوح بالا به شما می دهد. با استفاده از بازتاب های روی سطح آب نیز عکس جاودانه ای می توان خلق کرد.

ثبت تصویر از بازتاب آب

  1. قطره های روی شیشه

آیا تا به حال به ذهنتان رسیده از قطره های باران که بر روی شیشه نشسته اند، عکس بگیرید. در کنار پنجره و یا یک شیشه چند سانتی قرار بگیرد و طرف دیگر شیشه را نیز با اسپری آب پاشی نمایید. از همان سمتی که به آب پاشی قطره های آب پرداخته اید، عکس بگیرد که صورت خود نیز از طرف دیگر نمایان خواهد شد. این 5 تکنیک عکاسی از آب یکی از ایده آل ترین خلاقیت های هر عکاسی می تواند باشد. برای این کار از لنزهای بزرگ و فوکس استفاده کنید. نورافکن خارجی موجب می گردد تصویر شما از سمت دیگر شیشه به وضوح دیده شود.

قطره های روی شیشه از 5 تکنیک عکاسی از آب

تنظیم دوربین قبل از ثبت تصویر قطره های آب

 

عکاسی از آب

 

 

علاوه بر این 5 تکنیک عکاسی از آب یکی از نکات بسیار ضروری که باید به حضورتان برسانیم، تنظیم نمودن دوربین است. برای موفقیت در ثبت تصاویر در آب همه عکاسان نیازمند سه پایه هستند. سه پایه از لرزش دست ها و تاری و همچنین نامتعادل دیده شدن قطرات آب جلوگیری می نماید. کادر را باید به گونه ای قرار دهید که تمامی تمرکز دوربین بر روی آن نقطه مورد نظر باشد و قطرات آب در مرکزیت قرار بگیرند.

در هنگام ثبت تصویر از قطره آب بهتر است، دوربین خود را بر روی تنظیمات دیافراگم f/4 یا f/5 و سرعت شاتر حدود 1/200 بر ثانیه قرار دهید. حال شما آماده عکس برداری هستید.

توجه به زمان بندی مناسب حین عکاسی

شاید به جرات بتوانیم بگوییم که یکی از سخت ترین بخش های عکاسی از آب زمان بندی آن است. در هنگام تصویر برداری سعی کنید از یک سوژه، عکس های متعددی بگیرید تا بتوانید بهترین آن ها را انتخاب کنید. مطمئن باشید که ارزشش را خواهد داشت. به عنوان مثال اگر تصمیم دارید، از افتادن قطره آب عکس بگیرید، این کار را چند بار تکرار کنید تا بتوانید زمان دقیق افتادن آب با سرعت شاتر را محاسبه کرده و مطابق با آن با کیفیت ترین عکس را تهیه کنید. ایده گرفتن از این 5 تکنیک عکاسی از آب می تواند بسیار موثر باشد.

اهمیت نورپردازی در عکاسی از آب

 

 

 

در زمان عکاسی از آب نورپردازی اهمیت وافری دارد. باید دقت کنید که نور در تصویر نه خیلی کم باشد که باعث نویز گردد و نه خیلی زیاد باشد که تصاویر سفید دیده شوند. یکی از پرتکرارترین تنظیمات برای اصلاح این روش ایزو 100-200 و تاخیر نوردهی 0.05 ثانیه می باشد. برای نورپردازی مناسب می توانید از فلاش نیز استفاده کنید.

نورپردازی در عکاسی از آب

جمع بندی نهایی

افرادی که علاقه مند در حوزه عکاسی از ایده های ناب هستند، این موضوع را هرگز فراموش نکنند که چهار عنصر مهم و اصلی عکاسی از قطرات آب صبر، استقامت، ثبات قدم و خلاقیت می باشد. در هنگام عکاسی همیشه سعی کنید که روش های منحصر به فرد و جدید خود را طراحی کنید. با این 5 تکنیک عکاسی از آب با کمی تکرار و تمرین می توانید تصاویری خلق کنید که از نوآوری های خودتان است نه تقلید از دیگران. تصاویر ثبت شما شده باید از لحاظ زیبا شناختی تکمیل باشند.

 

همچنان بخوانید: ایده عکاسی در روز بارانی

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه − 1 =