سه کاربرد برای ISO بالا که ممکن است ندانید!

کاربرد ISO بالا

سه کاربرد برای ISO بالا که ممکن است ندانید.

کاربرد ISO بالا را در این مقاله بخوانید!

شاید بدانید که تنظیمات ISO برای کنترل حساسیت دوربین شما به نور استفاده می شود. هنگامی که از یک تنظیم ISO بالا استفاده می کنید، اساساً به دوربین خود می گویید که نسبت به نور موجود بیشتر پذیرا شود. این تنظیمات بیشتر زمانی استفاده می‌شود که در شرایط کم نور عکاسی میکنید تا نوردهی مناسبی داشته باشید.

با این حال، حداقل سه دلیل دیگر وجود دارد که ممکن است هنگام قرار گرفتن در شرایط نوری خوب یا روی سه پایه، از تنظیم ISO بالا استفاده کنید.

حرکت سریع انجماد

ISO بالا

تنها راه منجمد کردن حرکت سریع، مانند بال های پروانه مرغ مگس خوار، عکاسی با سرعت شاتر بسیار بالا است. عکس فوق با سرعت شاتر 1/8000 ثانیه گرفته شده است تا بال های حشره منجمد شود. با این حال، حتی در زیر نور خورشید روشن نیمه بعد از ظهر، سرعت شاتر بسیار بالا مستلزم افزایش تنظیمات ISO روی دوربین به 1000 برای حفظ نوردهی یکنواخت بود.

ISO بالا
ISO 500 1/800 – حتی با این سرعت بالها تار هستند.

در زیر، مثالی از اینکه چرا عکاسی با سرعت 1/8000 ثانیه ضروری بود، آورده شده است. حتی در 1/800 ثانیه بال های حشره به سختی قابل مشاهده بود. برای اطمینان از ثابت ماندن حرکت، به این معنی بود که در مدت زمان کوتاه‌تری به نور بیشتری نیاز است و تنها راه برای رسیدن به این (بدون لنز سریع‌تر ) بالا بردن ISO روی دوربین است.

مشاهده نمونه کارهای عکاسی صنعتی در طرح گندم

 

عکاسی از آسمان شب

عکاسی صنعتی
از ISO بالا برای گرفتن ستاره ها استفاده کنید

وقتی می‌خواهید از ستاره‌ها عکس بگیرید،  تکنیک‌های مختلفی به کار می‌روند، اما یکی از مهم‌ترین چیزهایی که باید به خاطر بسپارید، افزایش تنظیمات ISO بالا است. دلیل اینکه می خواهید از ستاره ها با ایزوی بالاتر عکس بگیرید، حتی اگر از سه پایه استفاده می کنید، این است که با چرخش زمین، ستارگان در آسمان حرکت می کنند و شما نمی خواهید آن حرکت را در عکس خود ثبت کنید (مگر اینکه شما در حال انجام مسیرهای ستاره ای هستید)

با استفاده از یک ISO در محدوده 800 تا 1000، e با یک لنز زاویه باز سریع، می‌توانید ستاره‌های کافی برای پر کردن آسمان ثبت کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد عکاسی از ستارگان، بررسی کنید: چگونه از ستارگان عکاسی کنیم.

مطالب مرتبط » نحوه ی استفاده ایزو در انواع عکاسی 

با دست گرفتن یک لنز بلند

ایزو بالا

اگر به صورت دستی با لنز بلند عکاسی می کنید، باید تنظیمات دستی دوربین عکاسی مانند قانون سرعت شاتر را به خاطر بسپارید: 1/فاصله کانونی (معادل 35 میلی متر). این قانون اساساً به این معنی است که اگر از یک لنز 300 میلی‌متری روی یک DSLR با فاکتور برش 1.5 برابری استفاده می‌کنید، حداقل یا کمترین سرعت شاتری که می‌توانید استفاده کنید 1/450 (1/300 در فول فریم) است.

عقاب طاس بالا با فاصله کانونی معادل 450 میلی متر با استفاده از سرعت شاتر 1/500 ثانیه و ISO 1000 شلیک شده است. با کاهش سرعت شاتر، خطر لرزش دوربین را تهدید می کنید.  

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم به صورت مختصر سه ذلیل کاربرد ISO بالا  را برای علاقه مندان به عکاسی شرح دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مناسب بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی توانسته در کنار برند های معتبر بسیاری حضور پیدا کند و سابقه ای درخشان از خود برای بگذارد، جهت دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از نحوه ی همکاری کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + بیست =