نقش رنگ در طراحی لیبل

نقش رنگ در طراحی لیبل

روانشناسی رنگ در طراحی لیبل و جعبه

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که رنگ ها دارای معنی هستند؟ و اینکه این معنی از طریق خانواده، فرهنگ و تجربیات خودمان به ما می رسد؟ هیچ رنگی برای همه معنی یکسانی ندارد، اما هر کسی که در طراحی لیبل جعبه نقش دارد می‌داند که رنگ معنا دارد و آن معانی از فرهنگی به فرهنگ دیگر و همچنین از فردی به فرد دیگر تغییر می‌کند. در حقیقت، رنگ روانشناسی خاص خود را دارد.

روانشناسی رنگ

بازاریابان می دانند که روانشناسی رنگ نقش مهمی در نحوه مشاهده یک محصول یا خدمات دارد. به رنگ های قرمز و زرد مک دونالد یا رنگ های قوطی سوپ Campbell’s  فکر کنید. در واقع، رنگ‌های Campbell’s  آنقدر در برندسازی سوپ‌های کمپبل مؤثر بودند که اندی وارهول هنگامی که نقاشی معروف خود از آن قوطی‌ها را انجام داد، سر و صدایی در دنیای هنر ایجاد کرد. این یعنی چه؟ یعنی اینکه با درک اهمیت رنگ در بسته بندی و بازاریابی، شرکت ها می توانند تأثیر برند خود را بر مصرف کنندگان به حداکثر برسانند.

ادامه مطلب

قرمز

 

قرمز نشان دهنده قدرت، سرعت و قدرت است. همچنین یکی از پررنگ‌ترین رنگ‌ها است که باعث می‌شود یک محصول در بین رقبا متمایز شود. لوگوی کوکاکولا احتمالاً شناخته شده ترین نمونه بسته بندی رنگ قرمز است. رنگ قرمز با هیجان جنسیتی نیز مرتبط است، به همین دلیل است که از حروف قرمز اغلب برای موارد مربوط به روابط بزرگسالان استفاده می شود. علاوه بر این، قرمز رنگی است که بیشترین هماهنگی را با خرید فوری دارد.

نارنجی

 

نقش رنگ در طراحی لیبل

نارنجی اغلب با بازیگوشی و گرما مرتبط است. همچنین نشان دهنده سرزندگی است. تروپیکانا از پرتقال زیادی در بسته بندی خود استفاده می کند که هم بر مارک میوه و هم بر گرمای نور خورشید تأکید دارد. نارنجی همچنین به ماجراجویی و اعتماد به نفس وابسته است، به همین دلیل است که ممکن است به لوگوی معروف سیاه و نارنجی هارلی دیویدسون مرتبط شود.

مقاله مرتبط:

چگونه طراحی لیبل می تواند به ایجاد یک محصول برنده کمک کند

سبز

نقش رنگ در طراحی لیبل

 

سبز نماد طبیعت و محیط است. دانشجویان روانشناسی رنگ و طراحی برچسب بسته بندی اغلب از رنگ سبز برای جلب علاقه مصرف کنندگان آگاه به انرژی استفاده می کنند. استارباکس عمداً سبز و سفید را برای لوگوی خود انتخاب کرد تا مشتریانی را که به سمت متضاد حرکت می کنند و از محیط زیست آگاه هستند، جذب کند.

مشکی

در بازاریابی، رنگ مشکی نشان دهنده پیچیدگی و لوکس بودن است و درک از ارزش و کیفیت بالاتر را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده است که بسیاری از خریدهای فوری برای اقلامی انجام می شود که مقدار زیادی رنگ سیاه در بسته بندی آنها وجود دارد. فروشگاه‌هایی که نوشیدنی‌های انرژی‌زای Monster (که دارای برچسب متمایز با پس‌زمینه مشکی هستند) می‌فروشند، حتی زمانی که رقابت در همان منطقه نمایش داده می‌شود، فروش سریع‌تری از این محصولات را در مقایسه با رقبا گزارش می‌دهند.

سفید

رنگ سفید نشان دهنده تمیزی، سادگی و وضوح فکر است. این به طور همزمان این تصور را ایجاد می کند که هم گرم و هم دلچسب و تمیز است. استیو جابز این باور را داشت که رنگ سفید مترادف با بسیاری از موفق ترین محصولات اپل شود.

آبی

 

آبی نشان دهنده اعتماد و اطمینان است. در حالی که آبی تیره تر، حرفه ای بودن را نشان می دهد، آبی روشن تر اغلب با خلاقیت و تازگی مرتبط است. شاید به همین دلیل لوگوی همه جا حاضر Energy Star آبی و سفید روشن است که حس اعتماد، قابلیت اطمینان و خلاقیت را ایجاد می کند.

مطالعه بیشتر:

نحوه طراحی لیبل های محصول عالی [6 مرحله برای مبتدیان]

ترکیب رنگ ها

درک روانشناسی رنگ پایه و اساس طراحی موثر بسته بندی و برچسب است. سپس، دانستن بهترین روش ترکیب رنگ ها در آن طرح، ارزش بازاریابی و موفقیت محصول شما را افزایش می دهد. با ترکیب رنگ های مختلف، می توانید پیام خود را بدون گفتن حتی یک کلمه به صورت سفارشی منتقل کنید.

از شما بابت همراهی تا انتهای این مقاله که درباره نقش رنگ در طراحی لیبل مطالبی را بیان نمود قدردانی می کنیم.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 1 =