چاپ هلیوگراور چیست؟

چاپ هلیوگراور

چاپ هلیوگراور

چاپ هلیوگراور یکی از پیچیده ترین فرآیندهای فتو-مکانیکی و یک فرآیند چاپ قلمی است (روش های دیگر عبارتند از افست، روتوگراور و حکاکی عکس). تصاویر با ساخت صفحات چاپی و سپس انتقال تصویر روی کاغذ چاپ می شوند.

هلیوگراور یک فرآیند چاپ عکاسی است که از دو مرحله تشکیل شده است:

  1. یک فرآیند فتوشیمیایی که سطحی را ایجاد می کند که در آن تصویر عکاسی در یک صفحه مسی حک می شود.
  2. صفحه مسی برای چاپ تصویر روی کاغذ اچ با استفاده از جوهر استفاده می شود.

خوب است از یک کاغذ ضخیم با کیفیت خوب استفاده کنید که بتواند جوهر را از فرورفتگی های صفحه مسی بیرون بکشد.

روش آریگو کمی با روش های دیگر متفاوت است. او دستمال کاغذی را قبل از دانه بندی، به جای بعد از دانه بندی، روی صفحه منتقل می کند. این باعث می شود که بشقاب را راحت تر در دست بگیرید. بیایید ببینیم او چه می کند:

 

هلیوگراور: انتقال و دانه بندی

 

 

چاپ هلیوگراور

 

 

برای انجام فرآیند au grain چاپ هلیوگراور کلاسیک ، باید یک فیلم مثبت مناسب با همان اندازه چاپ نهایی، حاوی تصویری که قرار است روی صفحه مسی منتقل شود، تهیه کنید. برای این منظور، از یک کاغذ ژله ای رنگدانه دار مخصوص (کاغذ بافت) که قبلاً حساس شده و در معرض نور UV در زیر لایه مثبت قرار گرفته است استفاده کنید. پس از انتقال، صفحه با چگالی های مختلف حمام کلرید آهن (III) اچ می شود.

قسمت انتقال با تهیه یک صفحه مسی کاملاً صاف و صیقلی آغاز می شود (1).

پس از آن عملیات، هر متن روی چاپ می گوید که ابتدا باید صفحه خشک و تمیز را در جعبه گرد و غبار پودر کنید، به همان روشی که در روش اچینگ آکواتینت انجام می شود؛  و غبار قیر را روی منبع گرمایش ذوب کنید تا چاپ هلیوگراور به دست آید. سطح دانه دار یا زمین که به آن می گویند؛ برای فرو بردن بشقاب در یک سینی آب سرد و سپس کوپلینگ را با کاغذ رنگدانه ای که در همان ظرف آغشته شده است، درست کنید، بگذارید روی زمین بچسبد و کاغذ را جدا کنید.

 

چاپ هلیوگراور

 

 

 

این عملیات، که در اینجا به اختصار توضیح داده شده است، بسیار ظریف است، زیرا باید یک لایه ژله ای متورم شده با آب را که شاهکار خود را حمل می کند، متقاعد کنید که کاملاً و بدون کشش به فلز سخت و زمختی که کاغذ قابل انعطاف را در جایی که قرار دارد، بچسبد. به همین دلیل است که فلز باید کاملاً تمیز و عاری از چربی و گرد و غبار باشد.

اکثرا انجام این کار را نسبتاً دشوار و ناامن می بینند؛ زیرا چنگ زدن ژله مرطوب روی سطح قیر شده نامشخص می‌ماند و شخصاً حباب های متعددی داشت و لایه ژله ای در طی خشک شدن بعدی بالا می‌آمد.

“زمین” ناهموارتر از صاف است و همان دانه قیر روی آن آبدوست نیست و این عملیات را حتی بحرانی تر می‌کند.

به همین دلیل سعی کردم انتقال ژله را قبل از دانه بندی بشقاب انجام دهم که نتایج خوبی حاصل شد. اینگونه است:

  • ژله را انتقال دهید ابتدا ژله

قسمت مسی کاملا صیقلی و دستمال کاغذی در معرض دید را رو به رو در همان سینی آب سرد صاف شده فرو می‌بریم، این دو را زیر آب جفت می‌کنیم. با دقت بچرخانید تا حباب های هوا و آب اضافی فشرده شود و ساندویچ را برای چند دقیقه از ظرف خارج کنید.

دوباره زن و شوهر را در آب گرم فرو کنید و کاغذ را جدا کنید و تصویر ژله را روی سطح صفحه صاف بگذارید. سپس “در حال توسعه” (که در واقع یک لایه برداری است) را تمام می‌کنیم تا ژله به علاوه رنگدانه در معرض قرار نگرفته را از بین ببریم و اجازه می دهیم در دمای اتاق کاملاً خشک شود (2). این عملیات به هر حال ساده به نظر می‌رسند اما نیاز به مدیریت خوبی دارند.

 

  • دانه بندی بشقاب

قبل از قرار دادن بشقاب با تصویر ژله خشک داخل جعبه گرد و غبار، آن را از پشت با سشوار گرم می کنیم تا مطمئن شوم اثری از رطوبت نباشد و از کشش روی ژله جلوگیری شود.

در مدت زمان گردگیری صفحه، فر ترموستاتیک مناسب را روی 50 درجه سانتیگراد گرم می کنم  و بشقاب را با دقت داخل آن قرار می دهم، قبل از روشن کردن مجدد حرارت، چند دقیقه با درپوش پایین می گذاریم. .

به این ترتیب انقباض لایه ژله روی مس یکنواخت است و باور نکردنی؛ در دمای 120 تا 130 درجه سانتیگراد ذوب قیر ترک نمی خورد (9.5 روی 10!) بلکه روی مس سفت می شود.

زمان ذوب ثابت در چاپ هلیوگراور است، بنابراین نیازی به بررسی نداریم، بلکه فقط تایمر زنگ را روشن کنیم.

وقتی تمام شد، مهمترین چیز این است که بگذارید بشقاب به آرامی خنک شود (5-10 دقیقه) و درب فر را کمی بالا ببرید.

 

چاپ هلیوگراور

 

 

کوره خودساخته به صورت یک جعبه مربع مسطح و بزرگ با توجه به اندازه حداکثر صفحه  از مواد نسوز (آجرهای آتش نازک در پایین  روی یک تخت پشم شیشه ای و طرفین) طراحی شده است، یک مارپیچ الکتریکی عایق شده که داخل را می پوشاند.

پایه، یک صفحه آلومینیومی 3 میلی‌متری که از سرپانتین به‌عنوان پخش‌کننده گرما بیرون آمده و روی آن یک قاب فلزی قابل تنظیم که در آن صفحه را به حالت تعلیق درآورد، روی آن قرار دارد؛  تا بتواند گرمایش یکنواخت را با سرعت انتخاب شده دریافت کند.

یک پوشش عایق پر از پشم شیشه در فر را ببندید. تمام سطوح داخلی در فویل آلومینیومی نازک (آینه مانند برای انعکاس گرما) قرار دارند و یک کاوشگر در داخل اجاق به طور مداوم دمای داخلی را به یک صفحه نمایش بیرونی می گوید. ترموستات با یک پروب مناسب در داخل فر پس از آزمایش در دمای مناسب برای ذوب ثابت می شود.

همانطور که از تصاویری که ضمیمه کردیم می بینید، قاب بیرونی در تماس با قسمت بیرونی آجرهای نسوز چوبی است. ممکن است خطرناک به نظر برسد، اما دمای قسمت خارجی آجرها حداکثر به 50 درجه سانتیگراد نمی رسد.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم شما را با چاپ هلیوگراور آشنا کنیم و یک مثال تصویری نیز آورده ایم؛ امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه ی طراحی و چاپ انواع ابزار های تبلیغاتی مانند چاپ کاتالوگ و بروشور، بیلبورد و… توانسته است در میان رقبا و در کنار برندهای معتبر سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد. جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده ی نمونه کارهای مرتبط و بیشتر کافی است با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

ترجمه شده از سایت  alternativephotography

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هفت =