• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
حالت اولویت دیافراگم و شاتر

حالت اولویت دیافراگم و شاتر

حالت اولویت دیافراگم چیست ، حالت اولویت شاتر چیست و چرا اهمیت دارند؟

در طی چند ماه گذشته ، ما در حال بررسی عناصر مختلف نوردهی و نحوه خارج شدن از حالت "خودکار" در دوربین دیجیتال شما بوده ایم. ما دیافراگم ، سرعت شاتر و ISO را بررسی کرده ایم. ما کشف کرده ایم که هر تنظیم چیست و چه تاثیری بر تغییر آن در تصاویر شما خواهد گذاشت.

اما اکنون که به نظریه نحوه تغییر این عناصر بر یک تصویر نگاه کردیم ، می خواهم در مورد نحوه استفاده از آنها با بررسی دو حالت اصلی عکسبرداری که بسیاری از دوربین های دیجیتال ارائه می دهند ، بحث کنم. این موارد به شما کمک می کند تا یک قدم از تنظیمات خودکار که ممکن است وقت زیادی با آنها صرف کنید فاصله بگیرید.

بنابراین اگر آماده هستید تا درباره حالت اولویت دیافراگم و حالت اولویت شاتر اطلاعاتی کسب کنید ، بیایید شروع کنیم.

عناصر قرار گرفتن در معرض: یک بازبینی سریع


در مقالات دیگر ، من در مورد چگونگی تأثیر سه عنصر مثلث نوردهی بر یکدیگر بحث کرده ام. این مسئله به ویژه در مورد دیافراگم و سرعت شاتر بسیار مهم است.

برای همین منظور پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر این مقاله در ابتدا مقالات زیر را مطالعه کنید : 

 دیافراگم عکاسی

سرعت شاتر سریع

ایزو چیست 

 

یاد آوری:

همانطور که اندازه دیافراگم خود را افزایش می دهید (یعنی حفره ای را که از آن عبور می کنید بزرگتر کنید) ، نور بیشتری را به حسگر تصویر خود می دهید.

در نتیجه ، برای داشتن یک تصویر با نوردهی مناسب به سرعت شاتر کمتری نیاز خواهید داشت.

برعکس ، اگر مدت زمان باز بودن شاتر را افزایش دهید ، اندازه دیافراگم را که برای گرفتن یک عکس خوب در معرض دید نیاز دارید ، کاهش می دهید.

 

 

 

حالت اولویت دیافراگم

حالت اولویت دیافراگم

اگر می خواهید یک عمق میدان کم داشته باشید (به عنوان مثال ، در عکس بالا ، عمق میدان بسیار کم است ، دانه قاصدک جلویی را در کانون توجه قرار می دهد اما پس زمینه را محو می کند) ، دیافراگم بزرگی را انتخاب می کنید (f / 2.8 ، به عنوان مثال ، مانند عکس قاصدک) و اجازه دهید دوربین سرعت شاتر مناسب را انتخاب کند.

اما اگر می خواهید تصویری با کانون توجه داشته باشید ، باید دیافراگم کوچکتر (مثلا f / 16) را انتخاب کنید و اجازه دهید دوربین سرعت شاتر مناسبی را انتخاب کند.


هنگام انتخاب دیافراگم در حالت اولویت دیافراگم ، به خاطر داشته باشید که دوربین سرعت شاتر را انتخاب می کند.

و یک نقطه ای پیش می آید که سرعت شاتر برای نگه داشتن دوربین شما بسیار طولانی می شود (معمولاً حدود 1 / 60s).

هنگامی که به زیر 1 / 60s رسیدید ، باید استفاده از سه پایه را در نظر بگیرید.

(همچنین ، اگر از سوژه در حال حرکت عکاسی می کنید ، سرعت شاتر بر نحوه ثبت آن تأثیر می گذارد ؛ سرعت شاتر پایین به معنای تار شدن سوژه شما خواهد بود)

 

حالت اولویت شاتر


حالت اولویت شاتر اغلب در صفحه شماره گیری دوربین شما نمادی از "Tv" یا "S" دارد.

در Shutter Priority سرعت شاتر را که می خواهید با آن شات کنید انتخاب می کنید و به دوربین اجازه می دهید تا در مورد بهترین دیافراگم برای یک عکس با نور مناسب تصمیم بگیرد.

 

چه زمانی از حالت اولویت شاتر استفاده کنید؟


در آموزش سرعت شاتر ، ما در مورد چگونگی تأثیر اصلی سرعت شاتر مختلف در نحوه ثبت حرکت در تصاویر صحبت کردیم.

در نتیجه ، بیشتر افراد وقتی می خواهند کنترل بیشتری بر وضوح سوژه در حال حرکت داشته باشند ، به حالت اولویت شاتر می روند.

به عنوان مثال ، اگر می خواهید از پرنده ای در حال حرکت عکس بگیرید و می خواهید آن را فریز کنید تا تاری ایجاد نشود ، سرعت شاتر سریع را انتخاب می کنید (به عنوان مثال 1/1000 ، مانند عکس زیر). سپس دوربین شما میزان نور موجود در صحنه را در نظر گرفته و دیافراگم مناسبی را تنظیم می کند.

 

حالت اولویت شاتر

حالت اولویت شاتر

اما اگر می خواهید برای نشان دادن حرکت آن از سوژه ای با کمی تاری حرکت عکس بگیرید ، ممکن است سرعت شاتر کمتری مانند 1 / 25s را انتخاب کنید. و در نتیجه دوربین شما دیافراگم کوچکتری را انتخاب خواهد کرد.

عکس زیر در ساعت 0.4 ثانیه در حالی که گل در باد موج می زند گرفته شده است. آیا تاری حرکتی را می بینید که سرعت شاتر پایین ایجاد کرده است؟

حالت اولویت شاتر

اما فراموش نکنید:

همانطور که دوربین دیافراگم های مختلفی را انتخاب می کند ، عمق تصویر در تصویر شما تغییر می کند. اگر سرعت یك شاتر سریع را برای یخ زدگی از جسم سریع خود انتخاب كنید ، دوربین شما دیافراگم وسیع تری را انتخاب می كند - و عکس شما عمق میدان باریك تری خواهد داشت.

توصیه نهایی من: تمرین!


همانطور که مشاهده می کنید ، اولویت شاتر و اولویت دیافراگم به شما امکان کنترل بیشتر تصاویر را می دهند - اما عادت به آنها نیاز به تمرین دارد.

بنابراین همانطور که از این حالت های عکسبرداری نیمه اتوماتیک استفاده می کنید ، فقط به تنظیماتی که انتخاب می کنید فکر نکنید. همچنین به تنظیماتی که دوربین برای شما انتخاب می کند توجه داشته باشید.

متوجه می شوم که هنگام عکسبرداری در حالت های "Av" یا "Tv" ، اغلب بهتر است عکسهای خود را ببندید و تعدادی عکس از یک سوژه (در صورت داشتن وقت) را در تنظیمات مختلف بگیرید. با این کار اطمینان حاصل خواهید کرد که حداقل یک عکس ، مناسب با نیازهای خود خواهید گرفت.

بهترین راه برای یادگیری در مورد حالت های اولویت شاتر و اولویت دیافراگم این است که دوربین خود را بگیرید ، با آن سر و کله بزنید و آزمایش کنید. به «Av» یا «Tv» بروید و با تنظیمات مختلف شروع به بازی کنید (در هنگام عکس گرفتن عکس های زیادی بگیرید). به ویژه به نحوه تغییر دوربین برای جبران کردن انتخاب های شما و تأثیر آن بر عکس هایی که می گیرید ، توجه کنید.

در حالت اولویت دیافراگم ، در بزرگترین دیافراگم ممکن است عکس بگیرید (به عنوان مثال ، از اعداد کوچک f استفاده کنید) و ببینید که چگونه این پس زمینه را تاری می کند (و همچنین سرعت شاتر را افزایش می دهد). سپس به انتهای دیگر طیف بروید تا در کمترین دیافراگم چند عکس بگیرید (به عنوان مثال ، از اعداد f بالا استفاده کنید) و ببینید که چگونه این باعث می شود بیشتر تصویر شما در کانون توجه باشد.

در حالت اولویت شاتر ، با سرعت شاتر سریع و آهسته بازی کنید تا ببینید تأثیر آنها بر عمق میدان عکس شما چیست.

اگر عکس های اولیه آن چیزی نیست که انتظار دارید ناامید نشوید. برای حرفه ای شدن در این حالت ها تمرین لازم است. اما بخاطر داشته باشید که ، هنگامی که هم بر اولویت دیافراگم و هم بر اولویت شاتر تسلط پیدا کنید ، کنترل خلاقانه بیشتری بر عکس های خود خواهید داشت!

حالت اولویت شاتر و دیافراگم

Link Mofid

لینک های مرتبط

  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه