6 نکته برای عکاسی محصول با گوشی های هوشمند

عکاسی محصول با گوشی های هوشمند

شش نکته کاربردی عکاسی محصول با گوشی‌های هوشمند و حرفه ای

عکاسی محصول با گوشی های هوشمند به جذابیت تصاویری با دوربین های حرفه ای!

آیا گرفتن عکس های خیره کننده با گوشی های هوشمند برای شما سخت است؟ شما تنها نیستید بسیاری برای گرفتن تصویر محصولات خود از موبایل استفاده می‌­کنند.

اگرچه به خوبی عکس های محصولات گرفته شده با دوربین DSLR یا SLR به نظر نمی رسند. فقط باید از تنظیمات دوربین، تجهیزات، تنظیمات نور و مهارت های ترکیب بندی استفاده کنید. همه اینها را در این مقاله بررسی خواهیم کرد.

بنابراین، صرف نظر از سطح مهارت عکاسی محصولتان، برای دریافت نکات، ترفندها و مثال‌های مختلف، ادامه مطلب را بخوانید.

عکاسی محصول با گوشی

کیفیت دوربین برای عکاسی محصول با گوشی های هوشمند

گوشی های هوشمند مختلف شامل دوربین هایی با کیفیت های مختلف می‌شوند. به عنوان مثال، برخی از دوربین های گوشی های هوشمند مگاپیکسل بیشتر، محدوده دینامیکی بهتر، رندر رنگ برتر و غیره را ارائه می‌دهند.

اکثر برندهای گوشی های هوشمند دارای مدل های حرفه ای با تعداد مگاپیکسل بالاتر و/یا سنسورهای بزرگتر هستند. البته این گوشی‌های هوشمند قیمت بیشتری دارند و من نمی‌گویم که باید جدیدترین گران‌ترین گوشی موجود در بازار را بخرید.

 اما سعی کنید تعادل خوبی بین مشخصات دوربین و بودجه خود پیدا کنید تا بتوانید یک نتیجه مطلوب از عکاسی محصول با گوشی های هوشمند بدست آورید.

امروزه بسیاری از گوشی های هوشمند سه یا چهار لنز دوربین ارائه می دهند. این ویژگی برای عکاسی محصول با گوشی های هوشمند بسیار مفید است زیرا طیف گسترده ای از فواصل کانونی را برای کار در اختیار شما قرار می دهد.

 اما توجه کنید که تغییر لنز ممکن است رزولوشن را نیزتغییر دهد، البته که شما نمی‌خواهید به‌طور تصادفی ده‌ها عکس از محصول با رزولوشن پایین بگیرید، بنابراین قبل از عکاسی حتما وضوح لنز دوربین را بررسی کنید.

 

خودتان را محدود به برنامه پیش فرض عکاسی نکنید

برخی از تلفن های هوشمند دارای برنامه های دوربین اصلی عالی هستند، به خصوص گوشی های هوشمندی که برای عکاسان طراحی شده اند و بسیار مناسب برای عکاسی محصول با گوشی های هوشمند هستند.

اما اگر برنامه دوربین اصلی شما کنترل کافی را به شما نمی دهد می توانید برنامه های مناسب تری نصب کنید که امکانات کنترگر بیشتر یرا در اختیار شما بگذارد تا بتوانبد مسلط تر از محصولاتتان تصویر برداری کنید و نتیج بهتری بگیرید. برخی از این قابلیت ها را با هم بررسی میکنیم:

  • حالت Manual mode: در برخی از برنامه های دوربین، این حالت Pro نامیده می شود. عنوان آن هرچه باشد، حالت دستی به شما امکان می دهد سرعت شاتر، ISO و تعادل رنگ سفید را به صورت دستی تنظیم کنید، که به شما کنترل بسیار بیشتری بر روی عکس های محصول می دهد.
  • Composition-grid overlays: چیدمان عناصر در کادر ترکیب بندی شماست و می تواند تاثیر زیادی بر نحوه تجربه بیننده از هر عکس (و هر محصول) بگذارد.

 اکثر برنامه‌های دوربین دارای یک پوشش شبکه قانون یک سوم هستند که به شما کمک می‌کند ترکیب‌های پویاتری ایجاد کنید، و برای پیشرفت بیشتر بازی خود، به دنبال برنامه‌ای با پوشش‌های ترکیبی پیچیده‌تر بگردید.

  • Level: سطح نه تنها به شما کمک می کند افق خود را صاف نگه دارید، بلکه به جلوگیری از انحراف چشم انداز نیز کمک می کند. این می تواند مخصوصاً برای عکاسی از محصول در حالت تخت مفید باشد!
  • A histogram : هیستوگرام نموداری است که نوردهی یک تصویر را نشان می دهد. به این ترتیب، می توانید روشنایی و جزئیات تصویر را بدون تکیه بر پیش نمایش صفحه ارزیابی کنید (که می تواند فریبنده باشد!).

استفاده از سه پایه

اکثر عکاسان محصولات گوشی‌های هوشمند سعی می‌کنند عکس‌های محصول خود را در دست موبایل ثبت کنند،  اگرچه این کار نیز می‌تواند کارساز باشد، اما اغلب منجر به ایجاد تصاویر تار می‌شود.

از سوی دیگر، یک سه پایه ارزان قیمت نیز می تواند دوربین شما را در حین عکاسی ثابت نگه دارد و از لرزش دوربین و هرگونه اثرات تاری ناشی از آن جلوگیری می کند.

 (برای کسب بهترین نتایج از عکاسی محصولات با گوشی های هوشمند، مطمئن شوید که از ویژگی تایمر خودکار یا کنترل از راه دور موبایل خود استفاده می کنید. به این ترتیب، با فشار دادن دکمه شاتر، لرزش دوربین اضافی ایجاد نمی کنید.)

سه پایه ها همچنین برای ایجاد چیدمان های پیچیده محصول مفید هستند. هنگامی که محصول (های) خود را در سراسر کادر حرکت می دهید، یک سه پایه دوربین را ثابت نگه می دارد. و این امر می تواند سرعت عمل شما را افزایش دهد.

در نهایت یک سه پایه دست شما را آزاد می کند تا بتوانید چراغی را نگه دارید یا حتی به عنوان یک مدل ظاهر شوید.

نور را کنترل کنید

برای عکاسی محصول با گوشی های هوشمند نیز مهم است که نور را کنترل کنید زیرا یکی از مهم ترین و تاثیر گذار ترین عوامل در عکاسی کنترل نور و نورپردازی است.

عکاسان حرفه‌ای محصولات اغلب از بارق‌ها و انواع تجهیزات نورپردازی استودیویی استفاده می‌کنند، اما به‌عنوان عکاسی که می خواهد با موبایل خود تصویر برداری کند، یک گزینه نیست.

شما نمی توانید استروب ها را با گوشی هوشمند همگام کنید – با این حال می توانید نور را برای نتایج سطح حرفه ای کنترل و دستکاری کنید، بنابراین توصیه می کنم برای یادگیری نحوه کار با نور وقت بگذارید.

اگر می خواهید از نور طبیعی استفاده کنید، بسته به آب و هوا، زمان روز و جهت نور، نتایج متفاوتی دریافت خواهید کرد. برای مثال، اگر سوژه خود را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهید، سایه‌های قوی‌تری خواهید داشت، در حالی که عکاسی در سایه یا در یک روز ابری جلوه‌ای نرم‌تر و یکنواخت‌تر می‌دهد.

انواع مختلف نور را آزمایش کنید، و به زودی متوجه خواهید شد که چه چیزی را دوست دارید و چه چیزی را دوست ندارید.

همچنین انتخاب دیگر استفاده از لامپ های روشنایی پیوسته است. می‌توانید از چراغ‌های ال‌ای‌دی که به‌طور خاص برای عکاسی و فیلم‌برداری طراحی شده‌اند استفاده کنید، یا می‌توانید به سادگی از چراغ قوه یا چراغ رومیزی نیز استفاده کنید.

از فرمت RAW استفاده کنید.

این روزها، بسیاری از گوشی‌های هوشمند فرمت‌های فایل RAW را ارائه می‌­کنند. اگر نمی‌توانید گزینه RAW را در برنامه دوربین اصلی خود پیدا کنید، همیشه می‌توانید یک برنامه دیگر که از آن پشتیبانی می‌کند استفاده کنید. برخی از برنامه‌های خوب رایگان که از RAW پشتیبانی می‌کنند، Lightroom Mobile، ProShot و ON1 Photo RAW هستند.

بنابراین با استفاده از این فرمت شما می توانید تصاویری با قابلیت های تدوین بیشتری بگیرید. با وجود تمام این امکانات آیا همچنان تصور میکنید که عکاسی محصول با گوشی های هوشمند به کیفیت تصاویر یک دوربین حرفه ای نخواهد رسید؟

اما چه چیزی RAW را بسیار خاص می کند؟

یک فایل RAW اطلاعات بیشتری نسبت به JPEG یا HEIF دارد. RAW ها فشرده نیستند، به این معنی که تمام داده ها از لحظه ضبط را در خود دارند. بنابراین، عکس‌های RAW انعطاف‌ پذیری بیشتری را در هنگام ویرایش به شما می‌دهند.

ویرایش نهایی را فراموش نکنید.

چه دوست داشته باشید چه نخواهید، ویرایش نهایی تصاویر توسط نرم افزار هایی از قبیل فتوشاپ یک بخشی ضروری از فرآیند عکاسی محصول است. تقریباً هر عکاس حرفه ای محصول، تصاویر خود را ویرایش می کند، به این معنی که شما نیز باید تصاویر خود را ویرایش کنید.

گردش کار ویرایش شما نباید پیچیده باشد. می‌توانید تنظیمات اولیه مانند افزایش کنتراست، تغییر نوردهی و کمی شفاف‌سازی را انجام دهید.

از طرف دیگر، می‌توانید ویرایش‌های پیچیده‌تری مانند کامپوزیت‌های HDR، انباشتن فوکوس و حتی نوردهی‌های متعدد را انجام دهید.

کلام آخر

امیدواریم اکنون احساس آمادگی و اطمینان بیشتری برای عکاسی محصول بعدی گوشی هوشمند خود داشته باشید! فقط نکاتی را که در بالا به اشتراک گذاشته‌ایم را به خاطر بسپارید، و به خوبی آنها را تمرین کنید و انجام خواهید داد. در این مقاله تلاش کردیم شما را با نکاتی مهم از عکاسی محصول با گوشی های هوشمند آشنا کنیم امیدوار هستیم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

چنانچه نیاز به عکس صنعتی از محصولات خود دارید، از نمونه‌های عکاسی صنعتی طرح گندم دیدن نمایید. کارشناسان طرح گندم آماده پاسخگویی به پرسش‌های شما در خصوص تبلیغات گوناگون از جمله، طراحی کاتالوگ، طراحی بروشور، تهیه فیلم صنعتی و… هستند.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + سه =