10 نکته برای عکاسی غار

عکاسی غار

ده نکته مهم برای عکاسی از غار ها

عکاسی غار ها در عین حال هیجان‌انگیز، قدرتمند و نفس‌گیر است. اما غارها چالش های منحصر به فردی را برای عکاسان ایجاد می کنند. سطوح کم نور گرفتن یک نوردهی دقیق را دشوار می کند و شرایط غار می تواند ناراحت کننده یا کاملاً ناامن باشد.

در این مقاله، بهترین نکات را برای عکس های زیبای غار به اشتراک می‌گذاریم با ما همراه باشید.

  1. از وسایل خود محافظت کنید

در عکاسی غار ، شما (بدیهی است!) توسط سنگ ها احاطه شده اید؛ و باید از ضربه خوردن وسایل خود جلوگیری کنید.بنابراین هنگام کاوش در غار مهم است که دوربین و لنز خود را به خوبی پوشانده و پایه های سه پایه خود را در آن قرار دهید. شما در قلمروی ناآشنا خواهید بود و روی سطوح ناهموار راه می روید. 

گاهی اوقات، ممکن است شما در حال خزیدن خواهید بود . یک کیف یا کوله پشتی بالدار به همراه داشته باشید و مطمئن شوید که دوربینتان تا زمانی که برای عکس گرفتن آماده شوید، داخل آن باقی بماند.

غارها نیز معمولاً مرطوب هستند و رطوبت اغلب از سقف می‌افتد. بنابراین یک حوله یا پارچه برای پاک کردن دوربین خود در حین عکاسی غار همراه داشته باشید. همچنین ممکن است هنگام عکاسی، آن را روی دوربین و لنز خود قرار دهید. (اگر عمیقاً نگران آسیب آب هستید، حتی می توانید از پوشش باران استفاده کنید.) اغلب، قطرات آب تعدادی مواد معدنی را با خود حمل می کنند که بهتر است زودتر پاک شوند.

  1. سه پایه بیاورید

 

عکاسی غار
عکاسی غار

 

غارها بسیار تاریک هستند، به این معنی که برای گرفتن نوردهی دقیق به سرعت شاتر بیشتری نیاز دارید . هرچه سرعت شاتردر عکاسی غار بیشتر باشد، خطر لرزش دوربین بیشتر می شود؛ بنابراین اگر می خواهید شانس خود را برای گرفتن عکس های واضح به حداکثر برسانید، یک سه پایه ضروری است.

متأسفانه، برخی از غارهایی که توسط شرکت های تجاری کاوش می شوند، استفاده از سه پایه را مجاز نمی دانند. قوانین را از قبل بررسی کنید، و اگر سه پایه گزینه ای نیست، حتما دوربین ها و لنزهای تثبیت کننده تصویر را به همراه داشته باشید. همچنین توصیه می‌کنیم از لنزهای سریع استفاده کنید (بهترین است f/2.8 یا بیشتر) و برای نور مصنوعی یک فلاش همراه داشته باشید.

  1. از شاتر از راه دور استفاده کنید

سه پایه ها برای  عکاسی غار عالی هستند، اما اگر از تکنیک مناسب استفاده نکنید، به هر حال با عکس های تار مواجه خواهید شد.

به عنوان مثال، فشار دادن دکمه شاتر می تواند لرزش دوربین ایجاد کند و باعث تاری تصویر شود. اینجاست که یک شاتر از راه دور به کار می آید. به شما اجازه می دهد شاتر دوربین را از فاصله دور فعال کنید. به سادگی دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید، دکمه رها کردن از راه دور را فشار دهید و عکس غار را بدون نیاز به لمس دکمه شاتر می گیرید.

اگر دوربین از راه دور ندارید و قصد خرید آن را ندارید، همیشه می‌توانید از عملکرد تایمر خودکار دوربین خود استفاده کنید ، که لحظه ضبط را تا چند ثانیه پس از زدن دکمه شاتر به تاخیر می‌اندازد. این به خوبی کار می‌کند، اما منتظر ماندن چند ثانیه بعد از هر عکس می‌تواند آزاردهنده باشد، بنابراین توصیه می‌کنیم اگر می‌توانید از دوربین راه دور استفاده کنید!

  1. از فلاش خارج از دوربین استفاده کنید

همانطور که در نکته قبلی اشاره کردم، فلاش ها می توانند در عکاسی غار بسیار مفید باشند، به خصوص اگر سه پایه ها خارج از محدودیت باشند. آنها غار را روشن می کنند تا بتوانید تصویری با نوردهی خوب و بدون سرعت شاتر طولانی بگیرید.

اما حتما فلاش خارج از دوربین به همراه داشته باشید. عکس های فلاش روی دوربین معمولا صاف و دو بعدی به نظر می رسند. با این حال، با فلاش خارج از دوربین، می توانید فلاش را در کناری نگه دارید و به تصاویر خود عمق بیشتری بدهید. (و می توان از بیش از یک فلاش برای روشن کردن غار استفاده کرد!)

  1. از چراغ جلو استفاده کنید

 

عکاسی غار

 

هنگام عکاسی غار ، همیشه دو منبع نور می خواهید:

فلاش (در بالا بحث شد).

و یک چراغ جلو

چراغ جلو راه شما را روشن می کند و از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می کند. یک چراغ قوه نیز می تواند کار کند، اما داشتن دو دست آزاد هنگام تنظیم سه پایه و دوربین مفید است.

  1. تعادل رنگ سفید را روی Flash قرار دهید

ما به شما توصیه می کنیم هنگام عکاسی از غار همیشه از فلاش استفاده کنید (با فرض اینکه غار از نظر تجاری روشن نیست).

بنابراین قبل از رفتن به زیر زمین، تنظیمات تعادل رنگ سفید دوربین خود را روی گزینه Flash آن تنظیم کنید.

این یکی از آن مراحل ساده‌کننده زندگی است که به شما کمک می‌کند عکس‌های خوبی با حداقل ویرایش داشته باشید. با این حال، اگر فراموش کردید که تراز سفیدی را تنظیم کنید، تا زمانی که از راهنمایی بعدی ما پیروی کنید، این پایان دنیا نیست.

  1. به صورت RAW عکاسی کنید

 

فرمت raw

 

 

آیا می خواهید عکاسی غار را به صورت  حرفه ای انجام بدهید؛  باید با فرمت RAW عکاسی کنید.

هنگامی که نوردهی و تعادل رنگ سفید را در اتاق تاریک دیجیتال تنظیم می‌کنید، فایل‌های RAW بیشترین عرض جغرافیایی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

  1. ISO خود را کاهش دهید

همانطور که می دانید، ISO بالاتر منجر به نویز بیشتر می شود – لکه های ریز نور و رنگ که وحشتناک به نظر می رسند و به سرعت تصاویر را خراب می کنند.

و این درست است: هر چه ISO شما بالاتر باشد، می توانید سرعت شاتر خود را سریعتر افزایش دهید و از لرزش دوربین جلوگیری کنید.

اما اگر از سه پایه برای عکاسی غار استفاده می کنید، دلیلی وجود ندارد که ISO را به ارتفاعات مضحک افزایش دهید. در عوض، برای ثابت نگه داشتن دوربین خود به سه پایه خود تکیه کنید و ISO را تا حد امکان پایین نگه دارید. ما توصیه می کنیم در صورت امکان با ISO 100 یا 200 کار کنید و فقط در صورت لزوم آن را بالاتر ببرید!

  1. از افزایش سرعت شاتر خود نترسید

تا زمانی که از یک سه پایه محکم برای عکاسی غار استفاده می کنید، می توانید سرعت شاتر خود را به 5 ثانیه، 10 ثانیه، 30 ثانیه و بیشتر کاهش دهید.

ما شما را تشویق می‌کنیم که گزینه‌های مختلف سرعت شاتر را آزمایش کنید (مخصوصاً وقتی سرعت شاتر طولانی‌تر را با فلاش ترکیب می‌کنید). شما می خواهید تصاویری با جزئیات زیاد سایه بگیرید، اما در عین حال، مهم است که از منفجر شدن مناطقی از غار که توسط فلاش شما روشن می شود، خودداری کنید.

گرفتن چندین عکس آزمایشی در حالی که تمام تنظیمات خود، از جمله روشنایی فلاش را ثابت نگه دارید، اما سرعت شاتر را تغییر دهید، می تواند مفید باشد. همچنین ممکن است بخواهید از تکنیک‌های HDR برای عکاسی غار استفاده کنید اگر متوجه شدید که برای نوردهی صحیح هم برای سایه‌ها و هم برای نقاط برجسته مشکل دارید.

 

مطالب مرتبط »» تنظیمات ایزو دیافراگم و سرعت شاتر در عکاسی Manual

 

  1. از فوکوس دستی استفاده کنید

 

 

عکاسی غار

 

غارها تاریک هستند و در شرایط تاریک، سیستم فوکوس خودکار دوربین شما به شدت با مشکل مواجه خواهد شد.

اگر شدیداً می خواهید از فوکوس خودکار برای عکاسی غار نیز استفاده کنید، سعی کنید چراغ جلوی خود را در لبه یک ویژگی کنتراست قرار دهید، سپس از آن ناحیه برای تنظیم نقطه فوکوس خود استفاده کنید.

اما به طور کلی، بهتر است فقط لنز خود را به فوکوس دستی تغییر دهید. به این ترتیب، می توانید نقطه فوکوس را بدون نگرانی در مورد خراب شدن دوربین خود تنظیم کنید.

توجه: اگر از لنز واید استفاده می‌کنید و سوژه‌های غار اصلی در فاصله‌ای دور خاموش هستند، ممکن است فوکوس دستی دشوار باشد. ابتدا حلقه فوکوس را تا بی نهایت بچرخانید. سپس کمی عقب نشینی کنید. پس از گرفتن عکس، روی LCD مرور کنید، سعی کنید برای بررسی وضوح کامل، زوم کنید و در صورت نیاز تنظیم کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم نکات و تکنیک های مهمی برای عکاسی غر را ارائه کنیم، حال که این مقاله را به پایان رسانده اید کافی است دوربین خود را بردارید و کمی تمرین کنید؛ امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی توانسته است، در میان رقبا و برندهای معتبر آوازه ای خوش نام از خود برجای بگذارد؛ با این حال ما سعی در آموزش تکنیک ها و نکات مهمی هر ژانر عکاسی برای علاقه مندان هستیم. سپاسگذاریم که تا پایان این مطلب با ما همراه بوده اید.

 

 مطالب مرتبط » آشنایی با عکاسی حرفه ای 

 

 

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + 4 =