10 نکته برای عکاسی با گوشی هوشمند

عکاسی با گوشی هوشمند

عکاسی با گوشی هوشمند (موبایل)

تکنیک های عکاسی با گوشی هوشمند کدامند؟

آیا می‌دانستید که تنها با استفاده از گوشی هوشمند خود می توانید تصاویر زیبایی ثبت کنید؟

در حالی که عکاسی با گوشی ممکن است دشوار به نظر برسد، اما در واقع می تواند بسیار آسان نیز باشد؛ البته زمانی که چند تکنیک را بدانید.

ما قصد داریم چند نکته ساده را با شما به اشتراک بگذاریم تا بتوانید در کمترین زمان به عکاسی عالی، زیبا و خاطره انگیز با تلفن همراه برسید. همچنین نمونه‌های زیادی از تصویر گوشی هوشمند را درج می‌کنیم تا بتوانید دقیقاً ببینید که دوربین تلفن کوچک شما چه توانایی‌هایی دارد. با ما همراه باشید.

 1. لنز خود را تمیز کنید

عکاسی با گوشی هوشمند

این نکته بسیار ابتدایی است، اما از آلودگی و کثیفی که روی لنز گوشی تان جمع می‌شود شگفت‌زده خواهید شد.

پس به خودتان لطف کنید و عادت کنید قبل از شروع عکسبرداری سریع لنز گوشی خود را پاک کنید. این باعث می شود عکس های شما بسیار واضح تر به نظر برسند!

 1. برای تنظیم فوکوس روی صفحه ضربه بزنید

به طور معمول، هنگامی که مشغول عکاسی با گوشی هوشمند خود هستید و یک سوژه مناسب پیدا کرده اید، دوربین حدس می زند از چه چیزی می خواهید عکس بگیرید. به عنوان مثال، اگر چهره ها را تشخیص دهد، روی چهره ها تمرکز می کند. اگر فردی را بشناسد، روی آن شخص تمرکز خواهد کرد.

این روش فوکوس خودکار می تواند به خوبی کار کند، به خصوص اگر از یک صحنه واضح با سوژه اصلی واضح عکس می گیرید. اما زمانی که صحنه پیچیده‌تر است؛ مثلاً در حال عکاسی از پرنده‌ای هستید که با درختان احاطه شده است، ممکن است گوشی هوشمند شما فوکوس را اشتباه بگیرد و عکس تار شود.

در این صورت چگونه فکوس را تنظیم کنیم؟

به جای اینکه اجازه دهید الگوریتم های تلفن هوشمندتان نقطه تمرکز شما را تعیین کنند، به سادگی روی سوژه خود ضربه بزنید و سپس، از عکاسی با گوشی هوشمند نتیجه واضحی خواهید گرفت.

 1. از فلاش استفاده نکنید

دوربین گوشی هوشمند شما دارای فلاش است. اما واقعاً، واقعاً کاربردی نیست و جلوه تصاوبر را از بن میبرد! متأسفیم، راهی برای پوشاندن آن وجود ندارد: فلاش دوربین تلفن شما برای عکس‌ها، چه در روز، چه در اواخر شب، از مناظر، گل‌ها یا عکاسی پرتره‌ها، جذاب نیست.

بنابراین هر زمان که در حال عکاسی با گوشی هوشمند هستید، فلاش را خاموش نگه دارید. در عوض، از نور طبیعی برای نتایج عالی استفاده کنید. به عنوان مثال، در اوایل صبح یا اواخر عصر عکاسی کنید تا نور طلایی زیبا داشته باشید، یا در روزهای ابری برای گرفتن تصاویر ملایم و یکنواخت کار کنید.

 1. روشنایی تصویر را به صورت دستی تنظیم کنید

آیا می دانستید که می توانید روشنایی تصویر (یعنی نوردهی تصویر) را به صورت دستی تنظیم کنید؟

این درست است و می‌توانید از این عملکرد برای کنترل سطح جزئیاتی که در عکس نهایی ظاهر می‌شود استفاده کنید.

جزئیات به مدل خاص گوشی هوشمند شما بستگی دارد، اما سعی کنید روی صفحه ضربه بزنید، سپس به دنبال نوعی نماد نوردهی (مانند خورشید) باشید.

برای روشن‌تر کردن نوردهی، انگشت خود را به سمت بالا بکشید (یا نوار لغزنده مربوطه را بکشید) و برای تیره شدن آن، انگشت خود را به پایین بکشید (یا نوار لغزنده مربوطه را بکشید).

توجه داشته باشید که هدف کلی حفظ هر چه بیشتر جزئیات در تصویر نهایی هنگام عکاسی با گوشی هوشمند است. با این حال، می توانید عمداً یک تصویر را برای جلوه خلاقانه روشن یا تیره کنید.

 1. خلاق باشید

عکاسی با موبایل

ترکیب بندی در عکاسی با گوشی هوشمند نیز به چیدمان عناصر در قاب اشاره دارد. اگر می‌خواهید عکس‌های خیره‌کننده بگیرید، باید افراد و اشیاء را به روشی دلپذیر در یک قاب قرار دهید.

چند توصیه مهم:

 • از قرار دادن سوژه خود در مرکز کادر خودداری کنید.
 • تقارن اغلب خوب به نظر می رسد.
 • سعی کنید یک قاب طبیعی در اطراف سوژه خود قرار دهید، مانند یک پنجره، یک در، یا یک طاق

اگر می‌خواهید ترکیب‌بندی‌های زیبایی داشته باشید، توصیه می‌کنم از قانون یک سوم استفاده کنید، که شما را تشویق می‌کند تا عناصر کلیدی را در یک سوم مسیر در تصویر قرار دهید.

توجه داشته باشید که لازم نیست از قانون یک سوم درعکاسی با گوشی هوشمند استفاده کنید؛ این تکنیک یک قانون نیست، فقط یک دستورالعمل است که به ایجاد ترکیب هایی کمک می کند که به خوبی متعادل و در عین حال پویا باشند.

 1. قانون شانس

نکته دیگر برای ترکیب عالی گوشی های هوشمند، قانون شانس است که شما را تشویق می کند سوژه های خود را در مجموعه هایی با اعداد فرد گروه بندی کنید.

(به دلایلی، مجموعه هایی با اعداد فرد فقط ظاهر خوبی دارند!)

بنابراین اگر از یک گروه از افراد عکس می‌گیرید، می‌خواهید سه، پنج یا هفت نفر را در یک گوشه بگنجانید، نه دو یا چهار نفر. و اگر از یک گروه چنگال عکس می‌گیرید، می‌خواهید سه، پنج، هفت یا نه را بگنجانید.

مانند تکنیک یک سوم، قانون شانس در واقع یک قانون نیست. یک پیشنهاد است؛ اما یک پیشنهاد خوب، بنابراین توصیه می کنم هر زمان که ممکن است از این دستورالعمل استفاده کنید!

 1. افق را صاف کن

یک اشتباه رایج در عکاسی با گوشی هوشمند که اغلب مبتدیها آن را رعایت نمی‌کنند، کج بودن افق یک مشکل است. از این گذشته، خیلی آسان است که به طور تصادفی گوشی خود را هنگام عکسبرداری کج کنید!

متأسفانه، افق های کج مشکل بزرگی هستند، و مگر اینکه ندانید چگونه با آنها رفتار کنید (چه در میدان یا در مرحله پس از پردازش)، با مجموعه ای از عکس های بد گیر خواهید کرد.

خوشبختانه، برخورد با افق های کج کار دشواری نیست. به سادگی یک لحظه وقت بگذارید تا شبکه دوربین خود را روشن کنید. با این کار مجموعه ای از خطوط در سراسر صفحه نمایش داده می شود که می‌توانید از آنها برای تراز کردن افق های خود در میدان استفاده کنید.

شما همچنین می توانید افق های کج را در پس پردازش کنترل کنید. اکثر برنامه های ویرایش شامل نوعی گزینه صاف کردن هستند، اگرچه در این فرآیند پیکسل ها را از دست خواهید داد، بنابراین همیشه بهترین کار این است که آن را به درستی در این زمینه دریافت کنید!

 1. از خطوط پیشرو استفاده کنید

خطوط اصلی خطوطی هستند که بیننده را به داخل کادر هدایت می کنند و توجه را به سوژه اصلی جلب می‌کنند.

و خطوط پیشرو، زمانی که به درستی استفاده شوند، بسیار قدرتمند هستند.

هنگامی که مشغول عکاسی با گوشی هوشمند خود هستید، به دنبال جاده ها، ساختمان ها یا حتی مبلمانی باشید که می‌توانند به سوژه مناسب برای یک تصویر زیبا بباشد. از نظر فنی، یک خط پیشرو تقریباً می تواند هر چیزی باشد، از بازوهای دراز و شاخه های درخت گرفته تا علائم جاده و ساختمان ها، بنابراین حتی اگر هیچ خط آشکاری را نمی بینید، ما شما را تشویق می کنیم که به جستجو ادامه دهید! حتما یک خط پیشرو در اطرافتاان وجود دارد.

هنگامی که یک خط پیشرو را پیدا کردید، موقعیت خود را طوری تنظیم کنید که به سوژه اصلی اشاره کند. ترکیب شما فوراً بهبود می یابد! در اینجا، ما از ردیف صندلی ها استفاده کردیم تا بیننده را به سمت ساختمان در پس زمینه هدایت کنم:

 1. عکاسی در نور طبیعی

عکاسی با گوشی هوشمند

قبلاً در مقاله، به ارزش نور طبیعی اشاره کردم، اما آنقدر مهم است که سزاوار است دوباره آن را مطرح کنیم.

ببینید، چیزی بسیار خالص و تمیز در مورد عکاسی در نور طبیعی وجود دارد. اینکه جلوه ای بی نظیر به عکس ها می‌بخشد و همچنین همیشه در دسترس است و برای آن نیاز به پرداخت هیچ هزینه ای ندارید.

نور صبح و عصر را به دلیل رنگ های طلایی و جلوه ملایم و جذابش بسیار محبوب است. نور ابری هم زیباست و حتی نور با کنتراست بالا تولید شده توسط خورشید خشن می‌تواند در عکاسی با گوشی هوشمند نیز شگفت انگیز به نظر برسد؛ به خصوص در تصاویر سیاه و سفید.

اگر در سایه شدید یا در شب عکاسی می کنید، همچنان می‌توانید از نور طبیعی استفاده کنید، اما برای جلوگیری از تار شدن تصویر باید از سه پایه استفاده کنید.

 1. زوم نکنید

زوم نکنید؛ مگر اینکه دوربین گوشی شما مناسب عکاسی باشد و لنز تله فوتو ارائه دهد. ببینید، اکثر عملکردهای زوم از زوم دیجیتال استفاده می کنند؛ که به سادگی تصویر را برای بزرگنمایی سوژه برش می‌دهد. به عبارت دیگر، در واقع شما را به موضوع نزدیکتر نمی کند. در عوض، فقط پیکسل ها را حذف می کند.

در حالی که زوم دیجیتال ممکن است راحت به نظر برسد، اما فقط برای بزرگنمایی نواقص و نویز تصویر مفید است. شما می‌توانید با راه رفتن به سمت سوژه (یا بهتر از آن، ساختن یک عکس زیباتر و از نوع محیطی) نتایج بسیار بهتری از عکاسی با گوشی هوشمند دریافت کنید.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم نکات مهم و تکنیک های اصولی را برای عکاسی با گوشی هوشمند در اختیار شما علاقه مندان قرار دهیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

می توانید از این تکنیک ها برای عکاسی صنعتی با موبایل نیز استفاده کنید، ممنونیم که تا پایان مقاله با ما همراه بوده اید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − یک =