• 02188725029
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

نکات آموزشی طلایی در طراحی بروشور

بروشور چیست 

 
بروشور به برگه ای یک صفحه ای تا چند صفحه ای گفته میشود، که قرار است یک محصول و یا یک برند رو به نمایش بگذارد، اول از همه باید عنوان کنیم که طراحی بروشور حرفه ای باید با قواعد خودش انجام شود، پس فکر نکنیم که این چیزی نیست که بخواهیم برای طراحیش هزینه کنیم، اتفاقا اینجا همون جایی است که باید کار بلد این کار را تخصصی انجام دهد، چون اگه با دانش کافی انجام نگیرد بسیار تاثیر منفی میگذارذ و عملا مخاطبی را جذب نمی کند.
 
در شروع باید عنوان کنیم : اول ببینیم ک دیتای ما نیاز به چند صفحه دارد، اصطلاحا به صفحات بروشور لت گفته میشود، یک لت تا چند لت، مرسوم ترین اندازه بوروشور، بوروشور سه لت است، که با جمع پشت و رو ۶ صفحه بروشور می شود ، تصور کنید کاغذی که سه تای منظم میخورد و شش صفحه پشت و رو میشود.
 

 

مواد لازم

 
لوگو با فرمت وکتور، مطالب تایپ شده و منظم، عکس های با کیفیت، نمونه کارهایی که دوستش داریم به جهت آشنایی طراح با سلیقه شما.
دو صفحه رو برای رو و پشت کار در نظر میگیریم و باقی صفحات برای باقی مانده ی دیتاها. صفحه رو یا اول رو برای لوگو و موضوع بروشور و مشخصات برند و صفحه آخر را برای راه های ارتباطی و شاید یک شعار در نظر میگیریم.
 

مارجین در طراحی بروشور

 
کلا در طراحی مبحثی هست به نام مارجین، مارجین به حاشبه امنی گفته میشه ک باید چهار طرف طرح رعایت کنیم، هم برای زیبایی هم برای اینکه نوشته یا لوگو یا هر اطلاعات مهم دیگری توی برش نره و بقولی کار زخمی نشه، مارجین در بروشور حدود ده تا دوازده میلیمتر کفایت میکند، اما بدونید که برای کاتالوگ این عدد به پانزده میرسد.
 

بهترین  فونت فارسی در طراحی بروشور

 
بعد از رسم مارجین میریم سراغ جاگذاری لوگو و نام برند و احتمالا یک عکس روی صفحه اول، و آدرس و تلفن و وبسایت و ایمیل و شاید شعار، روی صفحه یا جلد آخر. حالا صفحات وسط، توجه کنید که فونت هایی که استفاده میکنید معمولا نباید بیش از دو یا سه فونت باشد و فونت های خوانا و زیبا، از فونت های متفاوت و بقولی شلنگ تخته استفاده نکنید، چون کار رو غیر حرفه ای میکند. بعنوان مثال میتونید از فونت ایران سنس ، یکان ، وزیر ، شبنم و از این دست فونت ها استفاده کنیم که بهترین فونت در طراحی بروشور هستند.
 
سایز فونت فارسی حدود ده خوب است و کمتر از هشت اصلا، برای تیتر متن هم میتونید از سایز دوازده یا چهارده استفاده کنید، برای رنگ فونت ترجیها از فونت های تک رنگ استفاده کنید، مثلا مشکی صد یا آبی صد، حواسمون باشد که نوشته با رنگ های ترکیبی احتمال دارد توی چاپ به مشکل بخورد ، تا حالا دیدید ک یک نوشته مشکی چاپ شده دورش هاله ای از رنگ زرد یا قرمز داره؟ این همان مشکل تک رنگ نبودن است، یه مقدار بحثش تخصصیه و یک پست جدا میطلبه این موضوع اما فعلا به همین تک رنگ بودن بسنده میکنیم.
 
این موضوع را عنوان کنیم که نوشته هاتون رو توی سطر های منظم و مرتب کار کنید و عکس ها رو بجا و صحیح، از شلوغ کاری و شلنگ تخته انداختن دوری کنید و بزارید طرح مینیمال باشد، توی بک گراند کار ماکسیمال نباشید و به یک بک گراند یک دست با کمی دیزاین بسنده کنید. مراقب اونجاهایی ک کاغذ تا میخوره باشید و مدام در هنگام طراحی چک کنید که چیزی توی تا میره، بروشور سه لت به دونوع جمع میشه، اولی کاغذ ها تو دل هم تا میخورن، دومی بصورت آکاردئونی بسته میشه، مثل زد انگلیسی، نوع تا شدن بروشور در طراحی مهمه و ترتیب صفحات رو مشخص میکنه.
 

آموزش خروجی چاپ در طراحی بروشور

 
در نهایت فایل رو چند بار چک کنید وقتی مطمئن شدید که مشکلی وجود نداره، میریم سراغ خروجی چاپ. فرمت های مختلفی برای چاپ مناسب است ، اما بهترینشون پی دی اف، تیف و در نهایت جی پگ.
راستی یادمون نره که برنامه کورل، ایلاسریتور و ایندیزاین برای طراحی بروشور بهترین هستند. اگه با این برنامه ها آشنا هستید پس نیازی نیست ک با فتوشاپ طراحی کنید اما اگه فقط فتوشاپ رو بلدید دیگه چاره ای نیست. فقط لطفا سراغ ورد و پاور پوینت و پینت نرید، چون اینا برای این کار نیستند و اگه خروجی اینارو به چاپخونه بدید احتمالا با نگاهی تاسف بار از چاپچی روبرو میشید.
برای انجام هر پروژه ای که قراره منجر به چاپ بشه حتما و باید به یک طراح حرفه ای مراجعه کنید. در نهایت امیدوارم که بروشورتون به کسب و کارتون رونق بده و به هدف نزدیک ترتون کند. میتونید به صفحه طراحی بروشور ما مراجعه کنید کلی اطلاعات خوب با برخی از نمونه کارهای ما وجود دارد، موفق باشید.

  • همه
  • عکاسی
  • چاپ
  • کاتالوگ
مشاهده بیشتر برای مشاهده همه shift را نگه دارید مشاهده همه