رستری یا وکتوری | از کدام یک برای جعبه استفاده شود؟

رستری یا وکتوری

رستری یا وکتوری کدام برای طراحی جعبه مناسب است؟

رستری یا وکتوری چه تفاوتی دارند؟

اگر شما یک طراح گرافیک نباشید، احتمالاً با تصاویر وکتور و رستری چندان آشنا نیستید. با این حال، اگر به دنبال چاپ عکس‌ها، بروشورها، کاتالوگ، طراحی و چاپ جعبه و غیره هستید، درک این تصاویر برای انتخاب تصویری که بهترین نتایج را برای پروژه‌تان به شما می‌دهد، مهم است.

 

تصاویر برداری چیست و چگونه کار می کنند؟

تصاویر برداری معمولاً توسط نرم افزار طراحی تولید می‌شوند و از مسیرها و منحنی هایی تشکیل می‌شوند که توسط داده های ریاضی دیکته می‌شوند. این به این معنی است که وقتی روی یک تصویر Vector بزرگنمایی می‌کنید، مهم نیست که چقدر نزدیک شوید، همه چیز صاف می ماند. از آنجایی که تصاویر برداری از یک الگوریتم تشکیل شده اند، اندازه فایل های کوچک تری دارند.

 

تصاویر رستر چیست و چگونه کار می کنند؟

تصاویر شطرنجی معمولاً از دوربین هایی می آیند که از داده های پیکسلی استفاده می کنند. این بدان معناست که وقتی روی یک تصویر شطرنجی زوم می‌کنید، می‌توانید پیکسل‌ها را ببینید و تصویر تارتر می‌شود.

با این حال، تصاویر شطرنجی با نقاط در هر اینچ بالاتر (DPI) یا پیکسل در هر اینچ (PPI) جزئیات بیشتری دارند و کمتر تار هستند اما فضای فایل بیشتری را اشغال می‌کنند.

 

رستری یا وکتوری: مقایسه و کنتراست 

 

رستری یا وکتوری

 

 

بیایید کیفیت آنها را با هم مقایسه و مقایسه کنیم تا بتوانید درک بهتری از تفاوت بین این دو فرمت به دست آورید:

بردار

 • تصاویر برداری دارای وضوح مقیاس پذیر هستند.
 • تصاویر وکتور دارای خطوط صاف و پیوسته هستند.
 • تصاویر وکتور با اندازه فایل کوچک ارائه می شوند.
 • تصاویر وکتور در فرمت های فایل EPS، SVG و AI ارائه می شوند.
 • تصاویر برداری نیاز به نرم افزار مبتنی بر Vector مانند Adobe Illustrator دارند.
 • تصاویر وکتور در مقایسه با تصاویر شطرنجی هزینه کمتری دارند.

شطرنجی

 • تصاویر شطرنجی دارای وضوح پیکسلی هستند.
 • تصاویر شطرنجی معمولاً با اندازه فایل های بزرگ ارائه می شوند.
 • تصاویر شطرنجی در فرمت های فایل BMP، GIF، JPG ،PNG و TIFF ارائه می شوند.
 • تصاویر شطرنجی به یک نرم افزار مبتنی بر رستر مانند Adobe Photoshop نیاز دارند.
 • تصاویر شطرنجی از دوربین های دیجیتال و تصاویر اسکن شده می آیند.
 • تصاویر شطرنجی در مقایسه با تصاویر وکتور هزینه بیشتری دارند.

 

کدام یک را انتخاب کنیم؟

انتخاب بین Vector و Raster واقعاً به زمینه پروژه شما بستگی دارد. برای مثال، اگر به دنبال چاپ عکس‌های باکیفیت و سایر مواد چاپی هستید، باید از یک تصویر رستر استفاده کنید که از پیکسل‌های مربع شکل تشکیل شده است که جزئیات و گرادیان رنگ را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر، Vector تمایل دارد انتخاب مناسبی برای انواع دیگر پروژه ها باشد، از جمله اما نه محدود به:

 • فونت ها
 • لوگوها
 • تی شرت
 • وصله ها
 • انیمیشن کامپیوتری
 • چاپ دیجیتال روی چیزهایی مانند کارت ویزیت و بیلبورد
 • وکتور برای چاپ هایی که حاوی اشکال و تصاویر هندسی هستند نیز ایده آل است.

 

چگونه رستری یا وکتوری را به یکدیگر تبدیل کنیم؟

اگر فرمت فایل شما اشتباه است می توانید تصویر خود را از Vector به Raster و بالعکس تبدیل کنید. در اینجا چیزی است که شما باید انجام دهید:

وکتور به رستر

بسیار مهم است که بدانید چگونه تصاویر برداری را به تصاویر شطرنجی تبدیل کنید، زیرا این نوع تصویری است که معمولاً برای چاپ با کیفیت بالا استفاده می کنید. خوشبختانه، تبدیل Vector به Raster در اکثر برنامه های ویرایش بسیار ساده است.

برای مثال، اگر از Adobe Illustrator استفاده می‌کنید، باید به «File» ،«Export» ،«Export As» بروید و بین یک فایل JPG ،PNG یا TIFF انتخاب کنید.

 

شطرنجی به وکتور

دانستن نحوه تبدیل از Raster به Vector چندان مهم نیست، اما این دانش ممکن است در برخی موارد مفید باشد.

اگر برنامه ویرایشی مانند Adobe Illustrator داشته باشید، دوباره این فرآیند آسان است. در Adobe Illustrator، باید یک فایل جدید باز کنید و با فشار دادن “Shift + Command + P”، تصویری را که می‌خواهید تبدیل کنید در یک آرت‌بورد قرار دهید.

پس از قرار دادن تصویر، پانل Image Trace را با پیمایش به “Window”، “Image Trace” باز کنید. در پنل ردیابی تصویر، قبل از زدن «ردیابی»، حالت را روی «Color» و رنگ‌ها را روی «30» قرار دهید.

مرحله نهایی در فرآیند تبدیل شامل گسترش تصویر حاصل با رفتن به “Object” و “Expand” است.

با این حال، اگر به یک برنامه ویرایش دسترسی ندارید، ابزارهای آنلاینی وجود دارد که می‌توانید از آنها برای تبدیل تصویر خود از Raster به Vector استفاده کنید.

استفاده از این ابزارها ممکن است ساده تر از استفاده از یک برنامه ویرایش باشد زیرا برخی از آنها به سادگی کشیدن و رها کردن یک تصویر هستند. چند نمونه از این ابزارها عبارتند از Vectorizer و Vector Magic.

بنابراین اگر به یک تبدیل سریع و آسان بدون نیاز به نرم افزار نیاز دارید، حتما این وب سایت ها را بررسی کنید.

 

چگونه می‌توان بهترین چاپ را دریافت کرد

 

 

رستری یا وکتوری

 

 

 • با یک تصویر خوب شروع کنید
 • کاغذ مناسب را انتخاب کنید
 • رنگ های خود را بررسی کنید
 • از چاپ با وضوح بالا استفاده کنید
 • با افراد حرفه ای کار کنید

اکنون که با هر دو تصویر برداری و شطرنجی آشنا شدید، بیایید در مورد نحوه استفاده از آنها برای به دست آوردن بهترین ظاهر چاپ تنها در پنج مرحله ساده صحبت کنیم:

مرحله 1: با یک تصویر خوب شروع کنید.

برای به دست آوردن بهترین چاپ ها، باید با یک تصویر خوب شروع کنید، به این معنی که تصاویر گرفته شده با یک تلفن دوربین قدیمی ایده آل نیستند.

بنابراین چه از دوربین یا نرم افزار طراحی استفاده می کنید، مطمئن شوید که تصویر شما دارای وضوح بالای حداقل 300 DPI است.

بررسی وضوح تصویر قبل از چاپ، به تصویر موجود در فایل های موجود در رایانه خود بروید، روی آن کلیک راست کرده و “Properties” را برای Windows یا “Get Info” را برای Mac انتخاب کنید.

مرحله 2: کاغذ مناسب را انتخاب کنید.

اکنون که تصویر خوبی دارید، باید مطمئن شوید که به درستی روی کاغذ شما چاپ می شود. با Box Genie، سه گزینه کاغذ برای انتخاب وجود دارد:

کرافت: یک کاغذ قهوه ای طبیعی

Essential White: یک کاغذ سفید کم درخشش

Magic White: یک کاغذ سفید براق درجه یک

اگر به دنبال چاپ با بهترین کیفیت هستید، کاغذ سفید مجیک بهترین انتخاب است. هنگامی که از کاغذ Magic White استفاده می‌کنید، به لطف این ویژگی‌های برتر، می‌توانید چاپ با کیفیت عکس با کیفیت بالا روی جعبه مقوایی خود داشته باشید:

نقاط جوهر هدفمند کوچکی که تصاویر و متن واضح تولید می کنند.

فقط با یک بار عبور از چاپگر چاپ می شود.

روکش صاف که به عنوان یک بوم عالی عمل می کند.

مرحله 3: رنگ های خود را بررسی کنید

هنگام انتخاب کاغذ، باید رنگ‌های موجود در تصاویر خود را نیز در نظر بگیرید، زیرا برخی از انواع کاغذ، رنگ‌های خاصی را بهتر از سایرین نگه می‌دارند. برای مثال کاغذ کرافت را در نظر بگیرید. از آنجایی که کرافت کاغذ تیره‌تری است، می‌تواند رنگ‌های تیره‌تر را به خوبی حفظ کند. با این حال، نمی توانید از جوهر سفید روی این ماده استفاده کنید. هر دو رنگ سفید اساسی و سفید جادویی با همه رنگ ها کار می کنند، اگرچه سفید جادویی می تواند رنگ ها را با جنب و جوش نگه دارد.

علاوه بر این، باید بررسی کنید که رنگ های شما در فرمت مناسب هستند. اگر به‌دنبال چاپ‌های باکیفیت هستید، تصاویرتان باید از رنگ‌های «CMYK» استفاده کنند که مخفف فیروزه‌ای، سرخابی، زرد و «کلیدی» یا سیاه است. RGB جایگزین است و مخفف قرمز، سبز و آبی است. RGB برای طراحی رسانه های دیجیتال (مانند کاتالوگ دیجیتال)ایده آل است، اما برای چاپ فیزیکی مناسب نیست (مانند کاتالوگ چاپی)، به همین دلیل است که تصویر شما باید از رنگ های CMYK برای بهترین نتیجه استفاده کند.

مرحله 4: از چاپ با وضوح بالا استفاده کنید

اگر از چاپ با وضوح بالا برای تصاویر خود نیز استفاده نمی‌کنید، یک تصویر با کیفیت بالا و کاغذ براق معنی زیادی نخواهد داشت. چاپ با وضوح بالا یک روش چاپ انقلابی است که شرکت هایی مانند Box Genie از آن برای تولید تصاویر گرافیکی با کیفیت عکس استفاده می‌کنند.

این فرآیند سریع، آسان و بی عیب و نقص است و هیچ صفحه چاپی ندارد.

مرحله 5: با افراد حرفه ای کار کنید

اگر می‌خواهید طراحی و چاپ بسته‌بندی خود را به سطح بالاتری برسانید، باید با حرفه‌ای‌های Box Genie کار کنید.

Box Genie طیف گسترده ای از محصولات را برای انتخاب ارائه می دهد و حتی می توانید نمونه هایی را قبل از ارسال سفارش بزرگ سفارش دهید. وقتی سفارش بزرگی را ارسال می کنید، Box Genie علاوه بر تطبیق قیمت، تخفیف های حجمی نیز ارائه می دهد.

از آنجا، Box Genie تمام کارها را در خانه انجام می دهد تا جعبه های سفارشی کامل خود را در اختیار شما قرار دهد.

به لطف پردازش سریع و تولید در ایالت، Box Genie می‌تواند زمان‌های چرخشی سریع حدود دو هفته از سفارش تا دریافت را ارائه دهد.

کلام آخر

همانطور که می بینید، تصاویر رستری یا وکتوری به روش های مختلف مفید هستند. برای بهترین نتایج در جعبه‌های Box Genie سفارشی‌تان ، تصاویر وکتور را برای ظاهری با کیفیت بالا و صاف که هر چیزی جز پیکسلی است، بخواهید.  

شرکت تبلیغاتی طرح گندم با سالها تجربه در زمینه ی طراحی ابزار های تبلیغاتی مانند طراحی کاتالوگ چاپی و کاتالوگ دیجیتال توانسته است در میان رقبا و در کنار برند های معتبر سابقه ای درخشان از خود برجای بگذارد. جهت دریافت مشاوره رایگان و مشاهده نمونه کاتالوگ های طراحی شده کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.  

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × چهار =