• 29 50 72 88 - 021
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
Slider
عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی

عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی

8 توصیه برای عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی

در این مقاله قصد داریم به بررسی عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی بپردازیم. در ابتدا لازم است با مفهوم عکاسی صنعتی آشنا شده و سپس آن را در حیطه تجهیزات پزشکی بررسی کنیم.

عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی می بایست به نوعی تبلیغات تصویری بدون کلام باشد که بیننده با تماشای آن به ویژگی های کالا پی ببرد و به عبارتی دیگر عکاس ماهر عکاسی است که جلوه ی بصری ای از سوژه ی مورد نظر شما خلق نماید که تنها خود عکس به تنهایی با مخاطب صحبت کند و از ویژگی های خود برایش بگوید.تجهیزات پزشکی نیز بسیار است ولی اکثر آنها در قسمت بیشتری از خود رنگ سفید دارند و رنگ سفید به نوع خود بازتاب نوری قابل توجهی ایجاد می نماید، از این رو می بایست عکاسی از  تجهیزات پزشکی که رنگ سفید داخل آنها زیاد است، در پس زمینه ی تیره یا مشکی رنگ گرفته شوند. چنانچه تجهیزات پزشکی شما دارای شیشه باشند و یا کلا شیشه ای باشند، دقت فرمایید شکست های شیشه و زوایای آن و ابعاد و طرح آن به خوبی در تصویر قابل مشاهده باشد. در عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی نیز مانند دیگر عکاسی ها می بایست به گونه ای عکسبرداری صورت گیرد که تمامی کارکرد ها و ویژگی های آن دستگاه یا تجهیز به خوبی قابل درک باشد و مشخص شود کارایی آن چیست. برای عکسبرداری حرفه ای نیز می بایست تیم عکاسی ای را برگزید که مهارت و تجربه کافی در این زمینه را داشته باشند.

عکاسی امروزه به یک تخصص تبدیل شده است و حیطه‌های مختلفی را در برگرفته است. دیگر نباید انتظار داشته باشیم که با به سر زبان آوردن واژه عکاسی، به یاد عکاسی‌ها و یا گرفتن عکس در طبیعت و غیره بیفتیم. امروزه عکاسی جوانب بیشتری را پوشش می‌دهد و پای خود را به دانشگاه‌ها و مراکز علمی، صنایع و بازار باز کرده است. با پیشرفت صنایع در دنیای امروز از یک طرف، و پیشرفت فناوری اطلاعات از طرف دیگر، نیاز به تصاویر باکیفیت از مراکز صنعتی و محصولات آن‌ها بیش از پیش احساس می‌شود. در واقع یکی از دلایلی که شرکت‌ها عکاس صنعتی استخدام می‌کنند، استفاده از تصاویر برای انتشار در وبسایت‌ شرکت است. این نیازها باعث ایجاد شاخه‌ای جدید در هنر عکاسی با عنوان عکاسی صنعتی شده است. عکاسی صنعتی، نوعی عکاسی تخصصی است که با تهیه عکس‌های از صنایع و محصولات صنعتی، سعی دارد تا بین شرکت و مشتری‌ها و نیز با دیگر شرکت‌ها ارتباط برقرار کند. عکاسان صنعتی باید بسیار دقیق و زیرک باشند تا بتوانند معنا و مفهوم سوژه عکاسی را به خوبی درک کنند تا بتوانند از طریق عکس خود، پیام شرکت تولید کننده را به مشتری و سایر شرکت‌هایی که به نوعی با آن شرکت مرتبط هستند، برساند. از این جهت است که گفته می‌شود عکاس صنعتی باید بسیار مجرب بوده و سال‌ها در این زمینه فعالیت کرده باشد. یک عکاس صنعتی ماهر، عکس‌هایی فاقد هر گونه ابهام خلق می‌کند و جای هیچ گونه سوالی را در ذهن بیننده نمی‌گذارد.

عکاسی در پزشکی چه جایگاهی دارد؟

همانگونه که اشاره شد، پیشرفت دانش پای عکاسی را نیز به صنایع و مراکز علمی باز کرده است، پزشکی نیز از این موضوع مستثنی نیست. عکاسی پزشکی نوعی عکاسی تخصصی است که موضوع آن مستندسازی نمایه بالینی بیمار، روش‌های جراحی و تجهیزات پزشکی است.  عکس‌هایی که توسط عکاسان پزشکی گرفته می‌شوند، اغلب در مجلات علمی، مراکز تحقیقاتی و وبسایت‌ها منتشر می‎‌شوند. عکس‌های حوزه پزشکی از حساسیت بالایی برخوردار هستند چرا که هر گونه اطلاعات گمراه‌کننده در ارائه عکس ممکن است منجر به سوء تعبیر شود و این مسئولیت عکاس را دو چندان می‌کند.

عکاسان پزشکی در چه حوزه‌هایی فعالیت دارند؟

عکاسی پزشکی می‌تواند هم جنبه تجاری داشته  باشد و هم جنبه علمی و تحقیقاتی. به عنوان مثال عکاس ممکن است از امکانات یک کلینیک برای تبلیغات عکس‌برداری کند و یا تصاویری از قبل و بعد عمل زیبایی افراد تهیه کند. از این عکس‌ها در مجلات، وبسایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای تبلیغ استفاده می‌شود. اما عمده فعالیت این دسته از عکاسان، فعالیت علمی است. این عکاسان در بیمارستان‌های وابسته به دانشگاه و مراکز تحقیقاتی مشغول به کار هستند. یکی از مهم‌ترین وظایف آن‌ها در بیمارستان، عکس‌برداری از بیماران در بخش‌ها و اتاق عمل بوده که بعد از گرفتن عکس‌ها،‌آن‌ها را بایگانی می‌کنند. برخی نیز در پزشکی قانونی فعالیت دارند. با این وجود، این مقاله صرفا روی عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی تمرکز می‌کند.

 

نکات مهم درباره عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی

اگر دوباره به تعریف عکاسی پزشکی توجه کنید، می‌بینید که یکی از مواردی که این حرفه به آن می‌پردازد عکاسی از تجهیزات پزشکی است. در اینجا قصد داریم تا به نکاتی درباره این نوع عکاسی بپردازیم:

  • دقت بالا داشته باشید

هنگام عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی باید دقت داشته باشید که یکی از ویژگی‌هایی که عکس‌های گرفته شده از از این تجهیزات داشته باشد، دقت بالاست. اگر قرار است نام دستگاه را به عکس اضافه کنید دقت لازم را به خرج دهید تا اشتباهی صورت نگیرد. به عنوان عکاس پزشکی باید نام دقیق دستگاه‌ها را به عکس اضافه کنید و مواظب تشابهات احتمالی باشید. گاهی ممکن است برخی از تجهیزات تشابهاتی داشته باشند که فقط افراد خبره می‌توانند تمایز میان آن‌ها را متوجه شوند. نمونه آن دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و ام‌ آر آی هستند که شباهت زیادی دارند. بنابراین عکاس باید در معرفی تجهیزات، بسیار دقیق عمل کند.

  • تجهیزات لازم را با خود داشته باشید

داشتن یک دوربین حرفه‌ای برای عکاسی پایان داستان عکاسی نیست. اگر قرار است عکس‌برداری را در محیط کارخانه تولید تجهیزات پزشکی انجام دهید، لازم است تجهیزات لازم را با خود به همراه داشته باشید. از آنجا که ممکن است محیط سوله کم نور باشد، داشتن شاتر و سه‌پایه الزامی است. سایر تجهیزات هم مانند باتری اضافی، کارت حافظه، لنز برای زوم کردن و تجهیزات عکاسی ماکرو را با خود داشته باشید.

 

 

 

  • از کلیشه‌پردازی اجتناب کنید و خلاقیت به خرج دهید

شاید بتوان گفت آفت هنر عکاسی پرداختن به سوژه‌های تکراری است. گاهی این کلیشه‌پردازی‌ها تا جایی پیش می‌روند که واقعیت‌ها نیز نادیده گرفته می‌شود. در مقابل، خلاقیت همیشه روح آدمی را تازه می‌کند. گویا برخی بدون هیچ دلیل منطقی اصرار دارند تا از نسخه‌های از قبل پیچیده شده تبعیت کنند. اگر همین الان واژه پزشک را بشنوید، اولین چیزی که به ذهن شما می‌آید احتمالا فردی با لباسی سفید و یک گوشی پزشکی است. این در حالی است که لزوما همه کسانی که خدمات درمانی ارائه می‌دهند از گوشی پزشکی استفاده نمی‌کنند. حال تصور کنید اگر تابع این کلیشه‌ها باشید ممکن است برخی از واقعیت‌ها را نیز کنار بگذارید و به تصویر نکشید. یک عکاس حرفه‌ای میان این دو موضوع تعادلی ایجاد می‌کند تا ضمن اینکه عادت‌های مخاطب را بر هم نزند، حقایق را نیز بیان کند. سعی کنید از عکس گرفتن به شیوه‌های کلیشه‌ای از تجهیزات، اجتناب کنید و در کار خود خلاقیت داشته باشید. جتی یک تغییر زاویه دید برای عکاسی می‌تواند خلاقیت محسوب شود.

  • از افراد متخصص سوال کنید

وقتی وارد محیط کلینیک یا بیمارستان و یا کارخانه تولید تجهیزات پزشکی می‌شوید، ممکن است سوژه‌های زیادی برای عکاسی ببینید در حالی که ممکن است لزوما همه آن‌ها آنقدرها هم جذاب نباشند. به یاد داشته باشید که مخاطب شما معمولا افراد متخصصی هستند که به اطلاعات پزشکی بالایی دارند و با تجهیزات مختلف پزشکی آشنایی کامل دارند. ممکن است سوژه‌هایی که شما به عنوان عکاس و نه متخصص پزشکی انتخاب می‌کنید چندان هم برای متخصصین این حوزه، مورد اعتنا قرار نگیرد و زحمات شما را بر باد دهد. بهترین کار این است که درباره انتخاب سوژه مناسب برای عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی، از آن‌ها سوال کنید. قطعا راهنمایی‌های متخصصان موجب می‌شود که عکاسی کارآمد و موفق‌تری انجام دهید.

 

  • به نورپردازی دقت کنید

عکاسی بدون نور مناسب موجب بی‌کیفیت شدن عکس‌ها می‌‌شود. از این جهت نورپردازی از اصول اولیه این حرفه‌ است. هنگام عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی، به نور صحنه توجه ویژه داشته باشید. از ابزارهای مفید برای بالابردن سطح روشنایی سوژه استفاده کنید. چترهای عکاسی و سافت‌باکس‌ها به شما کمک خواهند کرد تا عکس باکیفیت‌تری بگیرید. یکی از نکاتی که باید هنگام گرفتن عکس از تجهیزات در نظر داشته باشید، حذف سایه‌هاست. چترهای عکاسی با بازتاب نور به سمت سوژه سایه‌های اضافی را حذف‌ می‌کنند. دقت داشته باشید که برخی از لوازم پزشکی ممکن است دارای قسمت‌‌های براق باشند. نورپردازی باید به‌گونه‌ای انجام شود که این قسمت‌ها نور را به سمت دوربین بازتاب نکنند. همچنین توجه داشته باشید که این قسمت‌های براق، در صورتی که خش داشته باشند در عکس خود را نشان خواهند داد. سعی کنید از ابزارهایی عکس بگیرید که این معایب را نداشته باشند. نورپردازی می‌تواند آلودگی‌های احتمالی روی سطوح براق را نیز برجسته کند. دقت کنید که قبل از عکس‌برداری، تجهیزات کاملا تمیز باشند.


مطالب مرتبط: نورپردازی در عکاسی

  • از عکس کلی شروع کنید

وقتی از تجهیزات پزشکی عکس می‌گیرید، ابتدا از عکسی از تمام ابزار مورد نظر را بگیرید و سپس به جزئیات بپردازید. اما اگر مستقیما به سراغ جزئیات بروید احتمالا تصاویری گنگ و پر ابهام خواهید گرفت و ممکن است بیننده در شناخت ابزار به مشکل بربخورد. عکس زیر نمونه مناسبی برای این نکته است. در تصویر زیر نمای کلی از جعبه را به همراه ابزارها را می‌بینید. ضمن اینکه عکاس سوژه را به گونه‌ای تنظیم کرده که ابزارهای داخل نیز به راحتی در معرض دید قرار بگیرند.        

          حال پس از نمایش کلیت تصویر، می‌توانید به عکس‌برداری از جزئیات بپردازید.

  • پس‌زمینه مناسب انتخاب کنید

انتخاب پس‌زمینه مناسب برای عکاسی اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که پس‌زمینه مناسب می‌تواند به رسا بودن تصویر کمک کند و امکان انتقال بهتر پیام تصویر را فراهم کند. برای عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی، حتما به از پس زمینه مناسب استفاده کنید. قسمت‌های زیادی از برخی تجهیزات پزشکی به رنگ سفید هستند. بهترین پس زمینه برای این گونه تجهیزات، پس‌زمینه‌ای به رنگ مشکی است. با انتخاب این رنگ، تجهیزات، جلوه بهتری پیدا می‌کنند.

  • کارآیی ابزار به نمایش بگذارید

تصویری که قرار است بگیرید باید به تنهایی با مخاطب صحبت کند. باید به گونه‌ای باشد که خود گویای ویژگی‌ها و کارآیی خود باشد. هنگام عکاسی صنعتی از تجهیزات پزشکی به جوانب مختلف آن‌ها دقت کنید و سعی کنید جزئیات را تا حد امکان به نمایش بگذارید.

سخن آخر

عکاسی امروزه کاربردهای وسیعی پیدا کرده است و دیگر صرفا وسیله‌ای برای ثبت لحظات ماندگار نیست. ورود آن به صنعت، علم و دانش و تجارت، خدمات شایانی به همراه داشته است. در این مقاله به تشریع شاخه‌ای از عکاسی پرداختیم که کاربردهای مهمی در پزشکی دارد. امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید.


آدرس : تهران - میدان آرژانتین - خیابان 21 وزرا - پلاک 9 - واحد 3
شماره تماس : 52 71 71 88 - 021 و 29 50 72 88 - 021
تماس مستقیم با کارشناس فروش : 80 46 323 0912
پست الکترونیک : info@tarhegandom.com
لینک های مفید : استودیو عکاسی صنعتی
© تمامی حقوق مطالب برای شرکت تبلیغاتی طرح گندم محفوظ می باشد
طراحی و توسعه توسط واحد وب طرح گندم