عکاسی صنعتی از اشیاء براق

عکاسی صنعتی از شی براق و درخشان

تکنیک های عکاسی از اشیاء براق را در این مقاله بخوانید!

از بسیاری جهات، عکاسی در محیط داخلی و رومیزی برای مبتدیان ایده‌آل است. عکسبرداری از داخل خانه، با استفاده از نور کنترل شده و اشیایی که نمی‌توانند به تنهایی حرکت کنند یا اعتراض کنند، مزایای زیادی دارد. گرفتن عکس در داخل خانه در استودیوی رومیزی خود راهی عالی برای آموزش نورپردازی بدون محدودیت زمان یا فشارهای مرتبط با عکاسی از سوژه های زنده است.

اما عکاسی در استودیو نیز بدون ناامیدی و چالش های خاص خود نیست، و اگر تا به حال زمانی را در داخل خانه به عکاسی اشیاء مختلف گذرانده‌اید، حتی آگاهانه از انواع خاصی از سوژه‌ها، مانند مواردی که از فلز، شیشه یا پلاستیک بسیار بازتابنده ساخته شده‌اند، اجتناب کنید.

عکاسی صنعتی از اشیاء براق ممکن است دشوار اگر نگوییم غیرممکن، به نظر برسد، زیرا هر زمان که نوری را به سمت آنها می‌گیرید، یک برجسته سفید و سخت در جایی که دوست دارید بتوانید جزئیات را نشان دهید، دریافت می‌کنید. بنابراین آیا باید تلاش خود را برای تصویربرداری از مجموعه ظروف شیشه ای یا ظروف نقره ای عتیقه مادربزرگ خود رها کنید؟ البته که نه!

چرا اشیاء براق از نور را منعکس می کنند؟

اشیاء براق

  • استفاده از پوشش‌های ضد انعکاس: پوشش‌هایی که روی سطوح براق و شفاف اعمال می‌شوند می‌توانند میزان نور منعکس‌شده در تصویر را کاهش دهند.
  • استفاده از نور ثانویه: استفاده از نور ثانویه در عکاسی صنعتی با کاهش میزان نور مستقیم به بهبود تعادل نوری تصویر کمک می‌کند.

پوشش‌های مات را می‌توان برای کاهش انعکاس نور در تصاویر هنگام اعمال بر روی سطوح فلزی استفاده کرد.

استفاده از استراتژی‌های نورپردازی صحیح می‌تواند به مدیریت نور و کاهش میزان نوری که در تصویر منعکس می‌شود کمک کند.

به طور کلی، هنگام انجام عکاسی صنعتی باید روی کنترل نور تمرکز کرد و از تکنیک‌های مناسب برای جلوگیری از انعکاس نور استفاده کرد تا از بازتاب نور جلوگیری شود. علاوه بر این، استفاده از تجهیزات حرفه‌ای و دانش در مورد فناوری‌های نوظهور می‌تواند به عکاسان صنعتی کمک کند تا بازتاب نور را کاهش دهند و کیفیت تصویر را افزایش دهند.

هر منبع نوری طیفی از رنگ ها را ساطع می‌کند. هنگامی که این طیف بر روی سطح یک جسم قرار می‌گیرد، برخی از آن رنگ ها جذب می‌شوند و برخی قبل از اینکه به عقب منعکس شوند، اندکی به سطح آن جسم نفوذ می‌کنند. این بازتاب ها هستند که به ما می گویند یک شی چه رنگی است.

جسمی که سطحی ناهموار یا مات دارد، نور را منعکس می‌کند، درست مانند یک جسم با سطح براق، اما تمام آن سطوح و زوایای مختلف (هرچقدر هم که کوچک باشند) نور را در زوایای مختلف منعکس می‌کنند و آن را پراکنده می‌کنند. به این حالت “انعکاس پراکنده” می گویند و سطح یک جسم را به جای براق شدن، مات می کند.

از طرف دیگر، یک سطح صاف و صیقلی مانند ظروف شیشه ای یا ظروف نقره مادربزرگتان، نور را به طور قابل پیش بینی منعکس می کند، زاویه تابش (نور ورودی) و زاویه انعکاس (نور خروجی) در مقایسه با همه زوایای یکسان هستند. سایر زوایای فرود، زوایای انعکاس، صرف نظر از اینکه نور در کجا به جسم برخورد می کند. این همان چیزی است که سطح براقی را ایجاد می کند که عکاسی آن بسیار دشوار است.

پخش کردن نور

اکنون که فهمیدید چرا اشیاء براق برای عکاسی چالشی هستند، امیدوارم که پاسخ این مشکل واضح به نظر برسد. برای حذف آن انعکاس های ناخواسته از سطح سوژه براق خود، باید نور را قبل از اینکه واقعاً به آن سطح بازتابنده برسد پخش کنید.

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای انجام این کار، سرمایه‌گذاری بر روی یک چادر سبک است که مکعبی از مواد سفید و پراکنده استو معمولا با ناملایت باکس شناخته می شود.

 سوژه خود را داخل لایت باکس قرار دهید و چراغ ها را بیرون چادر قرار دهید. مواد سفید نور را پراکنده می کند، که این بازتاب ها را نرم می کند و عکاسی از سوژه را بسیار آسان تر می کند.

اگر لایت باکس ندارید، می‌توانید از یک رول کاغذ استفاده کنید، قط کاغذ را بین سوژه و نور قرار دهید. سپس می‌توانید زاویه نور و فاصله بین نور و سوژه را تنظیم کنید تا سایه‌های سوژه خود را تغییر دهید و جسم را دراماتیک‌تر و یا سه بعدی‌تر نشان دهید.

تنظیمات و تجهیزات دوربین

اکنون که بر آن انعکاس سرسخت در اشیاء براق غلبه کرده‌اید، اجازه دهید به تنظیمات اولیه دوربین و تجهیزاتی که برای به دست آوردن نتایج خوب باید استفاده کنید، بپردازیم. اگر قبلاً زمان زیادی را برای عکس‌برداری در استودیوی خود صرف کرده‌اید، احتمالاً می‌دانید که باید برای داشتن دیافراگم کوچک (عدد f بزرگ) و ISO پایین تلاش کنید.

 این دیافراگم کوچک به شما کمک می کند تا وضوح را از پیش زمینه تا پس زمینه به دست آورید، که در هر عکسی که هدف شما ثبت جزئیات است، بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که هر چه به سوژه خود نزدیکتر شوید، عمق میدان کمتر می‌شود شما قادر خواهید بود؛ بنابراین دیافراگم های کوچک تنها راهی است که می توانید آن وضوح را در سراسر سوژه خود به دست آورید.

 به همین ترتیب، ISO پایین برای این عکس‌های نزدیک از اشیاء براق ضروری است، زیرا نمی‌خواهید نویز تمام جزئیات را پنهان کند. ایزوهای بالا همچنین می‌توانند بر وضوح رنگ و محدوده تون تأثیر بگذارند، بنابراین یک عدد کم انتخاب کنید و به آن پایبند باشید.

به چند دلیل، هر زمان که در یک استودیوی سرپوشیده از اشیاء کوچک عکس می‌گیرید، یک سه‌پایه نیز ضروری است، زیرا این ترکیب ISO پایین و دیافراگم کوچک ممکن است شما را ملزم به استفاده از سرعت شاتر آهسته کند، و شما باید دوربین خود را تثبیت کنید تا از ایجاد لرزش دوربین در صحنه جلوگیری کنید.

 هر زمان که به یک شی بسیار نزدیک شوید، حفظ نقطه تمرکز شما بسیار دشوار است. فقط یک جابه‌جایی کوچک در موقعیت می‌تواند به معنای تفاوت بین سوژه‌های واضح و سوژه‌ای باشد که در همه مکان‌های نامناسب تار هستند، بنابراین هنگام پیدا کردن و قفل کردن نقطه فوکوس، مهم است که دوربین خود را روی سه‌پایه نصب کنید.

در نهایت، به یک کابل یا کنترل از راه دور نیاز دارید تا بتوانید از لمس دکمه شاتر خود در زمانی که واقعاً برای نوردهی می‌روید اجتناب کنید. اگر سرعت شاتر شما آهسته باشد، هر حرکتی باعث لرزش دوربین می شود و این لرزش بسته به میزان نزدیکی شما به سوژه، در واقع بزرگتر می شود.

 بنابراین باید راهی برای رها کردن شاتر از راه دور داشته باشید؛ اگر دوربین از راه دور ندارید، می‌توانید از عملکرد تایمر خودکار دوربینتان نیز استفاده کنید. فقط آن را روی پنج ثانیه تنظیم کنید و این زمان کافی است تا لرزش بین زمانی که دکمه شاتر خود را فشار می‌دهید تا زمانی که نوردهی واقعی انجام می‌شود، متوقف شود.

عکاسی صنعتی از اجسام بزرگ براق

عکاسی صنعتی از اشیاء براق بزرگ

قرار نیست هر اشیاء براق که می خواهید از آن عکس بگیرید در داخل یک چادر سبک قرار بگیرد. اجسام بزرگ و بازتابنده زیادی نیز وجود دارند و من به شما نمی‌گویم که باید از عکاسی از آنها خودداری کنید فقط به این دلیل که کنترل کمتری بر نور دارید.

بیایید خودروها را به عنوان یک مثال در نظر بگیریم. یک ماشین جدید همیشه جلا داده می شود، به این معنی که سطح آن دقیقاً مانند مجموعه ظروف نقره آنتیک مادربزرگ شما است. اکنون واضح است که نمی‌توانید یک رول کاغذ پراکنده را بین خورشید و ماشین خود قرار دهید، مگر اینکه یک رول کاغذ بسیار بزرگ داشته باشید، اما می‌توانید زمانی که نور ایده‌آل است، از آن ماشین عکس بگیرید.

 روزهای روشن و آفتابی نزدیک به ظهر بدترین زمان برای عکس گرفتن از هر چیزی به خصوص اشیاء براق هستند، اما به ویژه سوژه های بازتابنده در این شرایط نوری تابش ناخواسته زیادی خواهند داشت.

در عوض، ساعت درست بعد از طلوع خورشید یا ساعت قبل از غروب خورشید را هدف بگیرید، زمانی که نور به طور طبیعی پخش شده و نرم است و نیازی به کاغذ غول پیکر نیست. شما همچنین می توانید یک روز ابری را انتخاب کنید. برخی از عکاسان این وضعیت نوری خاص را “جعبه نرم طبیعت” می نامند، زیرا ابرها مانند آن رول کاغذ، نور را قبل از رسیدن به سوژه شما پخش می کنند.

حتی نور خوب هم برای از بین بردن همه این انعکاس ها کافی نیست، بنابراین باید به آنچه در نهایت روی سطح آن وسیله نقلیه منعکس می شود توجه کنید. ابتدا به سادگی بچرخید و ببینید چه چیزی پشت سر شماست. اگر یک انبار بزرگ و زشت وجود دارد، به خاطر داشته باشید که آن انبار احتمالاً در رنگ آمیزی ماشین شما منعکس خواهد شد. در عوض، سعی کنید خود را طوری جهت دهید که یک منطقه باز و بزرگ در پشت شما مانند یک میدان وجود داشته باشد. مراقب باشید که خود شما نیز در کار رنگ آمیزی منعکس نشوید.

کلام آخر

چه در حال عکاسی از ماشین‌ها یا قاشق‌ها باشید، شکی نیست که این یک چالش است، اما بسیار سرگرم‌کننده نیز می باشد. در بیشتر موارد متوجه می‌شوید که کمی آزمایش بهترین نتایج را به شما می‌دهد، مطمئن شوید که زوایای مختلف دوربین و همچنین موقعیت‌های مختلف نورها را امتحان کرده‌اید (به شرطی که این گزینه را داشته باشید).

به خاطر داشته باشید که هدف شما حذف تمام شواهد انعکاس نیست، انعکاس چیزی است که به شما هایلایت می دهد و هایلایت ها با سایه کار می‌کنند تا تصویری را ایجاد کنند که به نظر می رسد در سه بعدی وجود دارد. بنابراین اشکالی ندارد که کمی انعکاس در عکس خود داشته باشید، چیزی که می خواهید از آن اجتناب کنید، آن نقاط داغ و درخشان هستند. اگر بتوانید آن ها را رام کنید، اندکی بازتاب باقی مانده چیز خوبی است، نه بد. در این مقاله تلاش کردیم شما را با نکات مهمی در مورد عکاسی صنعتی از اشیاء براق آشنا کنیم و نکات تکنیک هایی را نیز بازگو کنیم، امیدواریم که مطالب برای شما مفید بوده باشد.

عکاسی صنعتی در طرح گندم !!

شما میتوانید جهت مشاهده نمونه های بیشتر کاتالوگ محصولات و مشتریان مجموعه طرح گندم بر روی لینک کاتالوگ های صنعتی در طرح گندم کلیک کنید.

Sorry, no pages was found

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *