دیزاین کاتالوگ و فوت های کوزه گری

دیزاین کاتالوگ

دیزاین کاتالوگ و فوت های کوزه گری

دیزاین کاتالوگ و اصول طراحی کاتالوگ چیست؟

یکی از اصلی ترین ابزار های بازاریابی برای معرفی برند، محصولات و خدمات کاتالوگ های چاپی و دیجیتال هستند. به طور کل کاتالوگ فهرستی از مجموع تمام محصولات و خدمات قابل ارائه ی یک کسب و کار است.

کاتالوگ ها علاوه بر اینکه لیستی از خدمات یا محصولات را همراه با ویژگی ها و نحوه ی استفاده آنها در اختیار مشتریان قرار میدهند همچنین به معرفی کسب و کار و هدف درازمدت و میان مدت برند نیز اشاره دارد.

همچنین طراحی کاتالوگ در ایجاد روابط مستقیم با مشتریان بالقوه و یا کسب و کارهای دیگر نقش موثری ایجاد  کند. می تواند از این ابزار تبلیغاتی به عنوان یک سرمایه گذاری هدفمند و کار آمد نام برد.

معمولا افرادی مسئول راهنمایی مخاطبان را برای خرید هستند نمی­توانند به طور کامل و دقیقا تمام اطلاعات را در اختیار مشتریان بالقوه قرار دهند یا گاها ان قدر اطلاعات به افراد میدهند که آنها را از تماس پشیمان میکنند؛ اما کاتالوگ ها می توانند به سادگی تمام مفاهیم و کاربرد محصولات را توضیح دهند و مشتریان به راحتی محصول یا خدمات دلخواه خود را انتخاب کنند.

 در این مقاله قصد داریم نکات مهم و تاثیر گذاریرا در اختیار طراحان مبتدی و صاحبین کسب و کار بگذاریم، با ما همراه باشید.

تعریف کاتالوگ و دیزاین کاتالوگ

در­ واقع کاتالوگ به مجموعه عناصری مانند: متن، تصویر، المان های طراحی گفته می شود که جزئی ترین اطلاعات را درباره ی کسب و کار و برند و محصولات در اختیار مخاطبان قرار خواهد داد.

 به نحوه ی چیدمان و قرار دادن تمامی اجزا دیزاین کاتالوگ و یا همان طراحی کاتالوگ گفته می­شود. معنی کلمه کاتالوگ در تمامی زبان ها یک مفهوم دارد، در فرهنگ نامه معین معنای دفترچه راهنما، فهرست کالا برای آن در نظر گرفته شده است.

تفاوت کاتالوگ و بروشور

کاتالوگ ها و بروشور ها به منظور معرفی محصولات مورد استفاده قرار میگیردند و هر دو جنبه ی تبلیغاتی دارند، اما تفاوت اصلی در نحوه ی ارائه اطلاعات  است.

کاتالوگ ها تمامی خدمات و محصولات را شامل مسشوند و اطلاعات را به صورت تیتر وار بدون جزییات در اختیار مشتریان و دیگر کسب و کار ها قرار میدهند.

بروشور ها معمولا درباره ی یک محصول یا یک دسته مشخص از محصولات شرکت به طور کلی با جزییات مفصل، شروع به معرفی میکنند.

در رابطه با دیزاین کاتالوگ و بروشور نیز می توان گفت تقریبا بیشتر نکات مشترک است و می توان با در نظر گرفتن تمامی نکات دیزاین کاتالوگ و بروشور را به سرانجام رساند.

دیزاین کاتالوگ

عوامل موثر در دیزاین کاتالوگ

برای اینکه شروع به طراحی کنید باید چندین نکته را رعایت کنید مانند شناخت مشتری، شناخت بازار و سایر رقبا تا بتوانید یک کاتالوگ قدرتمند و مفید طراحی کنید یا حداقل بدانید یک طراح حرفه ای قرار است چه اصولی را رعایت کند.

در این صورت شما می توانید با دانستن نکات مهم درباره دیزاین کاتالوگ، انتخاب های بهتری داشته باشید و با در اختیار گذاشتن اطلاعات بیشتر و مفید تر به طراح یا شرکت تبلیغاتی مانند طرح گندم کمک کنید و تاثیرات آن را در کسب و کار خود مشاهده کنید.

دانستن نکات و عوامل زیر می تواند شما را بهتر راهنمایی کند:

انتخاب تصاویر

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در دیزاین کاتالوگ که باعث جلب اعتماد مشتریان خواهد شد، وجود تصاویر گویا و کاملا مطابق با محصولتان است؛ که نحوه به عملکرد آن را نشان دهد و یا عکسی که نشان دهنده ی خدمات شما به بهترین نحو با یک زاویه درست و جنبه تبلیغاتی باشد است.

بنابراین اگر قصد طراحی کاتالوگ را دارید از اهمیت عکاسی صنعتی غافل نشوید و سعی نکنید بخاطر پایین آوردن هزینه ها از تصاویر تکراری موجود در اینترنت استفاده کنید.

مشتریان صریحا این موضوع را متوجه میشوند و کاتالوگ شما برای آنها غیر قابل اعتماد خواهد شد. اگر با اصول عکاسی تبلیغاتی آشنا نیستید بهترین اقدام این است که از یک عکاس ماهر و با تجربه کمک بگیرید.

انتخاب رنگ مناسب

اولین المان هایی که چشم ببندگان را به سوی خود میکشاند استفاده از رنگهای جذاب و تاثیر گذار است. اما آیا می توان از هر رنگی یا هر تعداد رنگی استفاده کرد؟

پاسخ به این پرسش یک نه بزرگ است. در ابتدا باید به رنگ سازمانی خود توجه کنید و از استفاده چندین رنگ غیر مرتبط جدا خودداری کنید.

با توجه به علم روانشناختی، رنگ ها می توانند معنا و مفهوم های متفاوتی را به بینندگان منتقل کنند. بنابراین با توجه به هدف و رنگ لوگو برند خود می توانید از چرخه های رنگی متناسب استفاده کنید و در دیزاین کاتالوگ از چند رنگ متناسب استفاده کنید. البته بهتر است از یک یا نهایت دو رنگ ثابت استفاده کنید زیرا نمایش چندین رنگ می توانند باعث شلوغی و پیچیدگی کاتالوگ شما از دید مخاطب باشد و از جذابیت طراحی کاتالوگ بکاهد.

انتخاب فونت و سایز نوشته

تاثیر فونت و سایز نوشته را در دیزاین کاتالوگ دست کم نگیرید. بعد از جذابیت های طراحی اولیه این متون درج شده در کاتالوگ است مخاطب را مجاب میکند آن را ورق بزند و یا با اعتماد به توضیحات ویژگی های درج شده است که متقاعد می شود محصول شما برای او کار آمد است بنابراین انتخاب فونت و سایز بسیار اهمیت دارد.

شما باید از یک فونت خوانا با یک سایز مناسب استفاده کنید، معمولا استفاده از فونت های بسیار رایج توصیه نمی­شود اما سعی کنید خوانا بودن فونت را در نظر داشته باشید.

برخی از برند های مشهور برای طراحی کاتالوگ حرفه ای از یک فونت مخصوص استفاده می­کنند که برای همان برند طراحی شده است.

دیزاین کاتالوگ

اصول نگارشی

دلیل استفاده از عناصر بصری ایجاد جذابیت است اما این متن ها هستند که مفهوم را انتقال میدهند و با استفاده از تصاویر درک معنا و مفهوم نوشته را برای مشتریان آسان می­کنند.

بنابراین باید در هنگام نوشتن توضیحات از اصول نگارشی مانند علائم نگارشی، تیتر­ها، دسته بندی ها ی مناسب، پاراگراف بندی برای جلوگیری از طولانی شدن متن ها به درستی استفاده کرد؛ زیرا نوشته ها پلی میان مشتریان بالقوه و صاحبین کسب و کار است.

همچنین در انتهای طراحی و دیزاین کاتالوگ بازخوانی را فراموش نکنید زیرا اگر کاتالوگ شما چاپی باشد بعد از مرحله تکثیر دیگر راهی برای ویرایش آنها وجود ندارد اما اگر کاتالوگ دیجیتال باشد در هر شرایطی می توانید به آسانی آن را اصلاح کنید.

تناسب دیزاین کاتالوگ با زمینه کاری

در حین طراحی باید یک ترازی میان زمینه کاری و تمام اجزای کاتالوگ وجود داشته باشد تا بتوانید به راحتی معنا و مفهوم هدف خود را منتقل کنید.

برای مثال: کاتالوگ یک برند آرایشی نمی­تواند مانند یک کاتالوگ ابزار  یراق طراحی شود و در هر کدام المان های مربوط به همان زمینه شغلی استفاده خواهد شد.

صداقت در نوشتن

در حین نوشتن توضیحات مختصر و مفید به صداقت در نوشتار اهمیت دهید و از نوشتن کلمات و یا جملات اغراق آمیز خود داری کنید.

سعی کنید ترغیب به خرید را نیز حتی به صورت غیر مستقیم منتقل کنید زیرا این اوامر حس فریب خوردگی را مشتریان تداعی می­کنند.

کلام آخر

به طور کلی تلاش کردیم شما را با نکات مهمی از دیزاین کاتالوگ آشنا کنیم، حال که شما این مقاله را به پایان رسانده اید ممکن است ایده های زیادی در ذهنتان داشته باشید؛ همین حالا با استفاده از نرم افزار های تدوین  شروع به طراحی کنید یا برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در ارتباط باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + دو =