انواع کاغذ کاتالوگ | انتخاب کاغذ برای چاپ کاتالوگ

انواع کاغذ کاتالوگ

انواع کاغذ کاتالوگ

انواع کاغذ کاتالوگ را بشناسید، در این مقاله در رابطه با گرماژهای و جنس های مختلف کاغذ توضیح داده ایم:

تحریر:

این نوع کاغذ معمولا برای چاپ کتاب و اوراق اداری همچون سربرگ، یادداشت و پاکت استفاده می شود وگرماژ متفاوتی دارد اما آنچه بیشترین کاربرد را دارد ۷۰ و ۸۰ گرمی است. 

کاغذ باند:

کاغذ باند نوعی کاغذ بادوام، مستحکم و بادوام است.

گلاسه:

 

انواع کاغذ کاتالوگ
انواع کاغذ کاتالوگ

 

 

این نوع کاغذ در يك رو یا دو روی آن لعاب زده شده بطوری که چاپ به روی آن بسیار خوب انجام می شود. معمولا برای پوستر و چاپ کارهای نفیس رنگی استفاده می شود و دو نوع مات و براق دارد.

کاغذ الوان یا تحریر رنگی:

کاغذهای تحریر رنگی موجود در بازار که گرماژ پایینی داشته و معمولا برای نسخه های دوم و سوم فاکتور و … کاربرد دارد. گرماژ آن ها معمولا کمتر از ۶۰ و گاهی در کاغذهای کاربن لس و همچنین در گرماژهای بالا برای تولید کاغذ کادو استفاده می شود.

کاغذ پشت چسب دار:

این نوع کاغذ به چسب آغشته شده و يك روکش سیلیکونی زیر آن قرار گرفته و بعد از چاپ برداشته شده تا کاغذ روی سطوح مختلف قابل چسباندن شود. سطح سیلیکونی به رنگ زرد و سفید وجود دارد برخی از انواع این نوع کاغذها به دلیل نامرغوب بودن و اینکه زمان چاپ در اثر فشار چسب بین دو لایه بیرون می زند مناسب چاپ نیست بنابراین هنگام نیاز، نوع خوب آن را استفاده نمایید. به کارگیری کاغذ پشت چسبدار نامرغوب در عملیات پس از چاپ همچون طلاکوب، برش، دایکات و نیم تیغ، مشکلات خاص و پیش بینی نشده ای ایجاد می کند.

PVC چسبدار:

این نوع کاغذ یا به عبارت دقیق تر ورق چاپی از جنس PVC چسبدار بوده و مناسب چاپ لیبل های مختلف برای محصولاتی است که در معرض آب قرار دارند.

پشت طوسی:

این نوع کاغذ یا مقوا که يك طرف آن سفید و طرف دیگرش طوسی است به گرماژهای مختلف وجود دارد اما پرمصرف ترین آن ۲۲۰ گرم تا۲۵۰ گرمی است که معمولا جهت چاپ جعبه استفاده می شود طبیعی است که جعبه کوچك با گرماژ پایین و جعبه های بزرگ تر که مقاومت بیشتری نیاز دارند با گرماژ بالاتر استفاده می شود. مقوای پشت کرم: این نوع مقوا نیز شبیه مقوای پشت طوسی است اما مصرف آن در موارد بهداشتی چون جعبه دارو و چیزهایی از این قبیل است.

مقوای فانتزی

مقواهای رنگی و عمدتا بافت دارد و در ابعاد ۷۰ × ۵۰ و ۷۰ × ۱۰۰ درگرم های مختلف که کاربرد آن ها در چاپ بیشتر برای کارت ویزیت، کارت های تبربك و چیزهایی از این دست است.

ایندربرد

 مقوای خشک و محکمی است که بطور معمول در ساخت جعبه هایی با کیفیت بالاتر نسبت به پشت طوسی استفاده می شود. در مغز این مقوا از مواد بازیافتی استفاده شده است.

بایبل

برای چاپ کتاب هایی با صفحات زیاد از کاغذ بایبل که گرماژی پایین دارد استفاده می شود (بین ۳۰-۵۰ گرم).

گلاسه براق و مات

این نوع کاغذ و مقوا که در گرماژهای مختلف وجود دارد دارای سطحی صاف و صیقلی است و برای چاپ های رنگی و با کیفیت مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ و مقوای گلاسه نسبتا سنگین است.

کاربن لس این نوع کاغذ همان تحرير الوان با گرماژ پایین است که پس از چاپ اندود می شود تا قابلیت کپی کردن را داشته باشد. بدین ترتیب از آن ها در فرم های چند لایه استفاده می شود.

کرافت

کاغذ کرافت، کاغذی قهوه ای رنگ است که معمولا در صنعت کارتن سازی مورد استفاده قرار می گیرد اما در کارهای چاپی، بخصوص کارهای هنری مورد استفاده قرار می گیرد.

امنیتی

کاغذهای امنیتی شامل داشتن یک واترمارک ساده تا پیچیدگی های متعدد است. در اینجا امنیتی که در کاغذ “ایران چک” ایجاد شده را با هم مرور می کنیم.  اختلاف شدید رنگ در قسمت های مختلف طرح، فقط به منظور جلوگیری از سهولت اخذ کپی در نظر گرفته شده است. لیکن درصورت مشاهده دقیق با ابزاربزرگنمایی (لوپ)، خطوط با ظرافت کامل در کلیه نقاط مشاهده می شود و در هیچ بخشی از طرح ترام وجود ندارد.

  • حساسیت کاغذ ایران چك به حلالهای آلی، اسیدها، بازها، شوینده ها و مواد سفید کننده 
  • کاغذ ایران چک پانصد هزار ریالی، کرم رنگ می باشد.

 

برای مشاهده نمونه های کاتالوگ به صفحات طراحی کاتالوگ و چاپ کاتالوگ و بروشور مراجعه نمایید.

 

نکات امنیتی کاغذ:

 

 

انواع کاغذ کاتالوگ، انتخاب کاغذ برای چاپ کاتالوگ
انواع کاغذ کاتالوگ | انتخاب کاغذ برای چاپ کاتالوگ

 

۱. نخ امنیتی متالایز، آرم بانک مرکزی بر روی آن به صورت سفید و بی رنگ مشخص می باشد و در آن مبلغ چک نوشته شده است.

٢. الیاف فلورسنتی نامرئی در چهار رنگ سبز، زرد، آبی و قرمز در خمیره کاغذ استفاده شده که زیر اشعه ماوراء بنفش قابل رویت می باشد.

۳. آرم بانك مرکزی به صورت واترمارك در خمیره کاغذ وجود دارد که در دایره مرکز آن پرتره فردوسی به صورت سفید و بی رنگ مشخص است.

 

 

نکات لازم در خرید کاغذ

وقتی سفارش کاغذ خود را  در میان انواع کاغذ کاتالوگ اعلام می کنید، لازم است اطلاعاتی را به طراح و بگویید. موارد کلی اطلاعات لازم برای سفارش کاغذ شامل ابعاد کاغذ، گرماژ، بند یا کیلو، راه کاغذ، مارک کاغذ می شود.

١- ابعاد کاغذ پر مصرف ترین کاغذهای موجود در بازار ایران شامل دو اندازه ۷۰×۱۰۰ و ۶۰۶۹۰ است. اولین کاری که بایستی انجام دهید، مشخص کردن سند چاپی مورد نظر و هماهنگ کردن این سند با نوع کاغذ لازم است. برش های کاغذ در صفحات دیگری از کتاب «کاغذ و چاپ» آمده است) دقت کنید که کاغذ مورد نیاز شما بایستی حداقل ۱ سانتی متر در پایین کار از سند نهایی بزرگ تر باشد. همچنین اگر سند چاپی نهایی در حاشیه کنار، چاپ دارد و مرکب در آن قسمت ها قرار می گیرد، بهتر است کاغذ انتخابی در حاشیه نیز بزرگ تر انتخاب شود.

۲- گرماژ با بکارگیری مطلب «چه کاغذی برای چه کاری مناسب است» و لمس کاغذهای انتهای کتاب می توانید گرماژ مورد نیاز خود را اطلاع دهید.

٣- بند یا کیلو: همانطور که گفته شد کاغذهای تحریر براساس بند و مقوا و کاغذهای گلاسه براساس کیلو خریداری می شوند. آنچه که بایستی مد نظر داشته باشید این است که کاغذ مورد نیاز خود را می بایست به شکل بسته بندی تهیه نمایید، بنابراین با توضیحات ارائه شده در کتاب متوجه تعداد کاغذ موجود در هر بسته با توجه به گرماژ تعداد بسته کاغذ خود را سفارش دهید. کاغذ موجود در هر بسته با توجه به گرماژ، تعداد بسته کاغذ خود را سفارش دهید.

۴- راه کاغذ: يا LGو SG نیز از نکاتی است که در خرید کاغذ بسیار اهمیت دارد. در این خصوص به تفصیل صحبت شده است.

۵- مارک کاغذ: دقت کنید کاغذهای مورد نیاز یک کار را از یک مارک انتخاب کنید. جزئیات متعددی از کاغذ در مارک های مختلف با یکدیگر فرق می کنند. این جزئیات شامل فام، کدری، مقاومت به کشش، دوام رنگ در مقابل نور، براقیت و … است. 

 

راهنمای وزن کاغذ

وزن کاغذ متفاوت است. تعریف فنی برای وزن کاغذ چقدر یک ورق کاغذ با مساحت یک متر مربع است. بر حسب گرم بر متر مربع (gsm) اندازه گیری می شود. در کنار انواع مختلف کاغذ، روشی برای تشخیص کاغذهای مختلف موجود در بازار است.

وزن کاغذ اغلب بر اساس ضخامت آن تعیین می شود، اما می تواند تحت تأثیر ویژگی های دیگری مانند:

محتوای بالای فیبر چوب می تواند ضخامت و وزن کاغذ را افزایش دهد.
برای دستیابی به نتایج بصری و لمسی خاص، برخی از پردازشگرهای کاغذ حاوی مواد افزودنی به خمیر کاغذ هستند.
نوع پردازش مورد استفاده می تواند بر تراکم کاغذ تأثیر بگذارد، به طوری که یک خمیر با چگالی بالاتر کاغذ نازک تری ایجاد می کند و یک خمیر با چگالی کمتر کاغذ ضخیم تری ایجاد می کند.
وزن در چاپ مهم است زیرا وزن نادرست کاغذ می تواند منجر به مشکلات چاپ شود. به عنوان مثال، اگر کاغذ بسیار سبکی را برای برگه انتخاب کنید، ممکن است بتوانید از طریق برگه ببینید که ظاهر چاپ را در هر دو طرف خراب می کند.

بنابراین، بیایید وزن های مختلف کاغذ و اینکه آنها برای چه چیزهایی خوب هستند را تجزیه کنیم:

90gsm: این کاغذ بدون پوشش است و تحت درمان های شیمیایی قرار نمی گیرد. برای حجم زیاد متن عالی است، بنابراین برای کتاب‌ها، چاپ اسناد و کاغذ سرفصل مناسب است.
130 گرم در متر: این نوع بهتر است با روکش مات یا براق استفاده شود و به خوبی پیر می شود. این نوع کاغذ مناسب برای پوسترها، مجلات، بروشورها و بروشورها است.

170 گرم وزن: این نوع کاغذ برای مقوای نازک استفاده می شود. این یک نوع کاغذ همه کاره است زیرا در نسخه های بازیافتی، روکش شده، مات یا براق و حتی ساتن موجود است. در درجه اول برای کاتالوگ ها، ارائه ها، گواهی ها و پوسترها استفاده می شود.
350 گرم در متر: این نوع کاغذ برای کارت‌های ویزیت، جلد و کارت‌های دعوت ایده‌آل است زیرا یک مقوای نیمه سفت است.
380gsm: یکی از سنگین ترین انواع کاغذ، 380gsm بهترین استفاده برای پوشه ها، بسته بندی، جلد کتاب سفت و سخت، برچسب های محصول و جلد نمایش است.

 

کارهای ویژه روی کاغذ و مقوا: 

 

انواع کاغذ کاتالوگ
انواع کاغذ کاتالوگ

 

هر کاغذ و مقوایی قابلیت پذیرش همه امکانات چاپی را ندارد. فرآیند چاپ و جلوه های ویژه می تواند شامل:

  • چاپ
  • CMYK 
  • چاپ Spot
  • رنگ های متالیک
  • پوشش ها
  • برجسته سازی
  • برش و دایکات و … باشد.

۱- چاپ CMYK:

در چاپ چهاررنگ هر چه کیفیت کاغذ بالاتر باشد نمود چاپ روی آن جذاب تر خواهد بود، به همین خاطر کاغذهای گلاسه با توجه به قابلیت پذیرش چاپ با lpi بالاتر و درخشندگی بهتر، برای کار چهار رنگ مناسب تر هستند. هر چه گرماژ کاغذهای گلاسه بالاتر باشد به دلیل جذب کمتر مرکب به درون کاغذ، جلوه زیباتری از کار چاپی ارائه می شود.

همچنین بخوانید: چاپ چهار رنگ CMYK چیست؟

۲- رنگ های Spot: نمود و نمایش رنگ های Spot نیز بر روی کاغذهای گلاسه زیباترخواهدبود.

٣- رنگهای متالیک: چاپ رنگ های پیگمنت فلزی یا متالیک روی کاغذهای تحریر تقریبا هیچ نمودی ندارد. برای مثال چاپ رنگ نقره ای روی کاغذ تحریر چیزی شبیه به خاکستری را نمایش میدهد.

۴- پوشش: پوشش های UV بطور کل روی کاغذهای گلاسه و بخصوص در گرماژهای بالا امکان پذیر است. کاغذ و مقوا از جنس تحرير، مایع UV را به درون کشیده و کار را خراب می کند.

۵- برجسته سازی: برجسته سازی به شیوه کلیشه های نر و ماده در کاغذهای ۸۰ گرم به بالا نمود بهتری دارد. بهتر است گرماژ کاغذ خود را برای این منظوردرست انتخاب نمایید.

۶- برش و دایکات: کادر مورد نظر خود را برای برش دادن بسته به گرماژ کاغذ انتخاب نمایید. طبیعی است که هر چه گرماژ کاغذ شما کمتر باشد می بایست اندازه کادر برش کوچک تر انتخاب شود. بزرگ گرفتن کادر برش در کاغذهای گرم پایین نمود خوبی نخواهد داشت. تاثیر کاغذ در هزینه چاپ یکی از مواردی که تاثیر بسیاری روی هزینه چاپ میگذارد کاغذ و مقوای مصرفی است، اما این تاثیر بسته به تیراژ، اهمیت متفاوتی خواهد داشت.

۱- در تیراژهای پایین: اصولا در تیراژهای زیر ۳۰۰۰ ، هزینه کاغذ با هزینه های فیلم و زینک و چاپ برابری می کند.

۲- در تیراژهای بالا: در تیراژهای بالا هزینه های کاغذ تقريبا اصلی ترین عامل هزینه کار چاپی محسوب می شود. در تیراژهای بالا چیدمان سند و دقت در آن به دلیل اهمیت مصرف کاغذ و مقوا بسیار مهم است.

 

چه کاغذی برای چه کاری مناسب است؟

در این جا فهرستی از کارهای گرافیکی مبتنی بر چاپ ارائه می شود. در این سفارشات انتخاب کاغذ و مقوا به ابعاد کار نیز بستگی خواهد داشت. مروری بر انتخاب نوع کاغذ براساس سفارش چاپی میکنیم.

کارت:

 

 

انواع کاغذ کاتالوگ
انواع کاغذ کاتالوگ

 

کارت ویزیت: در مقاله انواع کاغذ کاتالوگ می توانید با جدید ترین گزینه های کاغذ برای کارت ویزیت نیز آشنا شوید: برای مثال مقوای گلاسه و کارتی ۲۵۰ گرم معمولا برای کارت ویزیت هایی در ابعاد متداول ۸۶۵ سانتی متر مناسب است. همچنین از مقواهای فانتزی فابریانو و شبیه به آن نیز در گرماژ گفته شده استفاده میکنند. مقوای کرافت و PVC نیز اخیرا به مدیای چاپ کارت ویزیت اضافه شده است.

گواهی نامه: معمولا گواهینامه ها را روی مقوای ۲۵۰ گرم چاپ میکنند اما در مواردی که قرار است پس از چاپ اطلاعات دیگری روی آن پرینت شود، کاغذ با گرماژ ۱۵۰ الی ۱۷۰ گرم به کار می رود و معمولا کاغذ گلاسه به تحرير ارجحیت دارد اما کاغذهای تحریر بخصوص از نوع فانتزی و بافت دار کلاس و جلوه بهتری به گواهینامه صادر شده میدهد بخصوص اگر نشان یا لوگوی شرکت به شکل طلاکوب، نقره کوب روی کاغذ با رنگ مایه زرد چاپ شود.

کارت تبریک: مقوای کارت تبریک معمولا گلاسه ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم و در مواردی مقوای فانتزی می باشد.

کارت ضمانت نامه: ضمانت نامه ها را معمولا روی مقوای کارتی از گرماژ ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم چاپ می کنند.

 پاکت نامه

ملخی و کوچک تر: پاکت نامه های ملخی (حدود ۲۲۶۱۱) یا به عبارتی پاکت های ابعاد کوچک تر معمولا روی کاغذهای تحریر ۸۰ گرم چاپ می شود. در مواردی هم کاغذهای گلاسه را به کار گرفته اند، اما کاغذ تحریر هم جذاب تر و هم با کلاس تر از گلاسه است.

A3 و A4:

پاکت های A4 و A3 به دلیل بزرگ بودنشان بهتر است با کاغذهایی با گرماژ بالاتر چاپ شوند در این دو مورد کاغذهای ۱۰۰ تا ۱۲۰ گرم پیشنهاد می شود.

فانتزی: پاکت های فانتزی معمولا از کاغذهای فانتزی در گرماژ۸۰ الی ۱۲۰ گرم ساخته می شود.

جعبه

کوچک ساده: این جعبه شامل مواردی چون صابون، برخی داروها و پمادها می شود. برای این گونه موارد از مقوای ۲۵۰ الی ۳۰۰ گرم مقوای کارتی و پشت کرم بطور معمول استفاده می شود.

جعبه های متوسط: جعبه هایی چون پودرهای لباسشویی و در اندازه های شبیه به آن، در این گونه موارد هم از مقوای ۲۳۰ الی ۳۰۰ گرم پشت طوسی استفاده می شود.

جعبه های بزرگ: جعبه های اسباب بازی و مواردی از این قبیل را روی مقواهای ۳۰۰ گرم به بالا و معمولا پشت طوسی چاپ می کنند.

جعبه های عطر:

ابعاد و اندازه های این گونه جعبه چندان بزرگ نیست اما به خاطر نفیس بودن جعبه، معمولا از گرماژ ۳۰۰ و شاید در مواردی بالاتر استفاده می شود. در این نوع جعبه ها راه و بی راه مقوا از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که استقامت و زیبایی جعبه اهمیت زیادی دارد، برای مشاهده نمونه این محصول به صفحه سفارش کارتن بسته بندی مراجعه کنید.

جعبه های خیلی بزرگ:

جعبه های جاروبرقی، مانیتور و … معمولا روی مقوای گلاسه یا پشت طوسی با گرماژ حدود ۲۰۰ چاپ و روی کارتن های چند لایه المینیت می شود.

ساک دستی

اگر قرار باشد که ساک دستی سلفون داشته باشد معمولا گرماژ ۱۵۰، بسته به ابعاد ساک، کافی است (ساک در حدود A3 اما اگر سلفون در کار نباشد گرماژ بالاتر پیشنهاد می شود.

 روزنامه

کاغذ روزنامه معمولا ۴۰ گرم به بالا است و در مواردی که کار رنگی و با کیفیت مد نظر باشد از کاغذهای ۹۰ گرم گلاسه استفاده می شود.

کاغذ کادو

کاغذ مورد نیاز برای این مورد می تواند از ۵۰ گرم الی ۱۲۰ گرم و در هر دو نوع تحریرو گلاسه انتخاب شود. کاغذ کادوهای ارزان از نوع الوان است.

 کتاب

جلد کتاب: مقوای جلد کتاب برای قطع های کوچک تر چون جیبی، رقعی می تواند ۲۰۰ الی ۲۵۰ گرم باشد. برای کتاب های وزیری، خشتی و رحلی ۲۵۰ گرم الی ۳۰۰ گرم پیشنهاد می شود.

کاغذ داخلی کتاب: کتاب های تک رنگ و معمولی را با کاغذ ۷۰ گرم تحریر چاپ میکنند مگر آنکه چاپ دو رنگ یا چند رنگ باشد. در این صورت گرماژ کاغذ به ۸۰ یا حتی ۱۰۰ گرم تغییر میکند و در موارد چهار رنگ بهتر است گلاسه انتخاب شود. در مورد کتاب های مرجع که تعداد صفحات زیاد دارند و معمولا تک رنگ چاپ میشود کاغذ انجیلی که مقاومت و چاپ پذیری خوب همراه با وزن کم دارد (۴۰ گرم) پیشنهاد می گردد.

پوستر:

 

انتخاب کاغذ برای چاپ کاتالوگ
انتخاب کاغذ برای چاپ کاتالوگ

 

 

اگر ابعاد پوستر را از حدود ۵۰×۳۵ تا ۷۰×۱۰۰ در نظر بگیریم کاغذ مورد استفاده می تواند از ۱۳۵ گرم تا۱۷۰ گرم را شامل شود. در مواردی که پوستر چهار رنگ است و یا ابعاد آن بزرگ است و مقاومت بیشتری برای کاغذ نیاز باشد از کاغذهای گلاسه استفاده می شود. برخی طراحان گرافیک در ارائه ایده های خاص خود از کاغذهای کرافت با چاپ سفید نیز استفاده کرده اند.

نقشه:

کاغذ نقشه نیز بسته به ابعادش می تواند تحریر ۷۰ گرم الی ۱۰۰ گرم باشد. با توجه به رنگی بودن اغلب نقشه ها، کاغذ گلاسه پیشنهاد می گردد و همچنین اگر ماندگاری نقشه برایتان مهمتر از هزینه کاغذ آن است می توانید از کاغذهای پلاستیک استفاده کنید.

سررسید

برای انتخاب میان انواع کاغذ برای کاتالوگ می توانید نکات توضیحات داده شده را یادبگیرید و برای انتخاب کاغذ برای کتاب و سر رسید نیز مورد استفاده قرار دهید. 

 

لفاف

لفاف های دور محصولات مثل آب معدنی، کمپوت، کنسرو، مرباجات و ..معمولا از جنس گلاسه ۱۰۰ گرم انتخاب می شود اما با رشد صنایع بسته بندی چاپ روی قوطی های فلزی به شکل مستقیم و به کارگیری لفاف های BOPP که با چاپ به روش فلکسو و هلیوگراور انجام می شود. حوزه لفاف در چاپ افست محدودتر شده است.

 تگ برای ارائه تگ تبلیغاتی که بطور معمول برروی پوشاک بیشتر از هر محصولی خودنمایی می کند از مقوای گلاسه با گرماژ ۲۰۰ الی ۳۰۰ گرم همراه با چاپ چهاررنگ و جلوه های خاص دیگر استفاده می شود. البته تگ های متنوعی وجود دارد که دامنه استفاده از مقوای آنها بسیار فراتر می رود و مقوای فانتزی، کرافت را نیز در بر می گیرد.

کاغذ چگونه ساخته می شود؟

اگر واقعاً می‌خواهید فرآیند هیجان‌انگیز پشت روش ساخت کاغذ را بدانید، خوش شانس هستید. برای ساخت کاغذ، الیاف سلولزی از منابع طبیعی مختلفی مانند چوب و پنبه استخراج می‌شوند.

آنها را با آب در یک خمیر مخلوط می کنند، صاف می کنند و خشک می کنند و سپس به صورت ورقه برش می دهند. این فرآیند برای انواع مختلف کاغذ متفاوت است و بسیاری از آنها خواص متفاوتی دارند.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *