چگونه یک طراحی کنیم؟

کاتالوگ اصولی و استاندارد

قواعد طراحی یک کاتالوگ اصولی و استاندارد

کاتالوگ اصولی و استاندارد چگونه طراحی می شود؟

ممکن است شما مالک یک فروشگاه یا شرکتی باشید که محصولات بسیاری برای عرضه به مشتریان داشته باشید. شناخت مردم اطراف شرکت و فروشگاه از برند و محصولات شما برای کسب و کارتان ضروری است، اما این به تنهایی کافی نیست. محصولات شما را می‌بایست همه مردم بشناسند. علی‌رغم اینکه وبسایت‌ها مکان خوبی برای تبلیغ محصول هستند، اما هنوز هم نیاز است تا مردم محصولات شما را در دستشان ببینند و بصورت فیزیکی آن را لمس کنند. کاتالوگ بهترین گزینه برای افرادی است که می‌خواهند محصولات شما را بشناسند و از جزئیات هر کدام آگاه شوند. وقتی که آنها کاتالوگ را در دست می‌گیرند و آن را ورق می‌زنند، بالاخره چیزی برای خریدن پیدا می‌کنند. کاتالوگ‌ها بهتر از هر چیز دیگری می‌توانند مشتریان احتمالی را جذب کرده و آنها را وادار به خرید کنند. به همین دلیل است که شرکت‌های بزرگ سالهاست که کاتالوگ طراحی و چاپ می‌کنند. این روش با اینکه از باقی روش‌های تبلیغی گران‌تر است، بیشتر از آنها بازدهی دارد. به عبارتی، سایر ابزارهای‌های تبلیغی مانند وبسایت‌ها، تلویزیون و بیلبوردها به اندازه کاتالوگ‌ها بازدهی ندارند. اما سؤال اصلی این است که چگونه می‌توانیم یک کاتالوگ خوب و تأثیر گذار طراحی کنیم؟ هیچ راه و روش و آموزش خاصی برای این کار وجود دارد؟ در این مقاله دربارهٔ روش‌های طراحی یک کاتالوگ خوب و تأثیر گذار با شما صحبت خواهیم کرد. در ابتدا، کاتالوگ خود را به عنوان یک افزودنی برای کسب و کار خود یا یک محصول اضافی که برای ترغیب مشتریان به بازدید از فروشگاه خود استفاده می‌کنید، در نظر نگیرید. کاتالوگ شما یک کسب و کار مستقل درون خود جای داده‌است. روش‌های فروش محصول به افراد بصورت حضوری را فراموش کنید. همچنین همه چیز را دربارهٔ اینک کاتالوگ شما می‌تواند تمامی نیازهای مشتری برآورده کند فراموش کنید.

 

قرار دادن اطلاعات ضروری کاتالوگ استاندارد شروع کنید

این یکی از قوانین پایه طراحی کاتالوگ اصولی و استاندارد است. کاتالوگ شما می‌بایست شامل تمامی اطلاعات مور نیاز مشتری دربارهٔ محصول باشد. اندازه‌ها، رنگ‌ها، ویژگی‌ها، قیمت، میزان تخفیف، و هر چیز دیگری که در مورد محصول مشتری نیاز است بداند را در کاتالوگ بگنجانید.

تصاویر کاتالوگ اصولی و استاندارد

این بخش احتمالاً یکی از مهم‌ترین قسمت‌های طراحی یک کاتالوگ تأثیر گذار است. اطلاعات کافی به تنهایی باعث فروش محصول شما نمی‌شوند. شما می‌بایست در کاتالوگ خودتان عکس‌های زیبا بگنجانید. مشتری می‌بایست هر صفحه ای را که ورق می‌زند، عکس‌های زیبا از محصول شما ببیند. برای این کار، شما نیاز به یک عکاس حرفه ای برای گرفتن عکس‌های کاتالوگ دارید. همچنین می‌بایست مطمئن شوید که دوربینی را انتخاب کنید که دارای کیفیت بالا و دیجیتالی باشد. عکیفیت عکس را فدای صرفه جویی در هزینه‌ها نکنید. قوانین پایه برای به خاطر سپردن دربارهٔ طراحی کاتالوگ این است که: تصاویر باعث فروش محصول می‌شوند. دلیل دیگر برای گنجاندن تصاویر در کاتالوگ این است که تنظیمات و چیدمانی که برای گرفتن عکس‌ها انتخاب می‌کنید اهمیت بالایی دارد. شما نباید برای طراحی یک کاتالوگ زیبا به زحمت بیافتید و نتیجه کار یک سری عکس‌های بی کیفیت باشد. شما می‌بایست تنظیماتی را برگزینید که محصولات شما را ویژه نشان دهد و حس شما را به مخاطب منتقل کند. فروش با انتقال حس مثبت اتفاق می‌افتد. اگر شما بتوانید در دل مخاطب کاتالوگ احساس مثبتی ایجاد کنید، می‌توانید فروش خوبی داشته باشید. طراحی کاتالوگ می‌تواند باعث انتقال حس مثبت شما به مشتری بالقوه شود. احساسات قابل انتقال به مخاطب شامل ناراحتی، شادی، عشق، تنفر، طمع، شور، هیجان، ترس، غرور، و … هستند که بر روی میزان فروش مؤثر هستند. هنگامی که مشغول طراحی کاتالوگ تان هستید، انتقال یکی از این احساسات را در نظر داشته باشید. همچنین سعی کنید عکس‌های کاتالوگ تان را طوری طراحی کنید که هر کدام از دیگری متفاوت به نظر برسند. وقتی محصولات شما تنها از طریق عکس قابل شناسایی و ارزیابی باشند، مردم بیشتر به دنبال خرید آنها می‌روند.

کاتالوگ اصولی و استاندارد

 

مقاله مرتبط: روش های طراحی کاتالوگ

بیایید قوانین طراحی کاتالوگ خوب را که تا به حال می‌دانیم، دوباره مرور کنیم

قبل از اینکه بتوانید کاتالوگ خود را طراحی کنید، می‌دانید که باید تمام اطلاعات مربوط به هر یک از محصولات خود را که قرار است از طریق کاتالوگ به فروش برسانید، می‌بایست آماده کنید. شما همچنین می‌دانید که قبل از طراحی کاتالوگ خود، باید تصاویری با کیفیت بگیرید که در مشتریان شما احساسات مثبت ایجاد کند.

قوانین چیدمان برای طراحی کاتالوگ

عناصر مختلف طراحی کاتالوگ در فرایند چیدمان عبارتند از: جلد، پشت جلد، داخل جلد جلو و پشت جلد، صفحه اول، صفحه فهرست، صفحات اطلاع‌رسانی و صفحات معرفی محصول. صفحات اطلاع‌رسانی شامل مواردی مانند واژه‌نامه اصطلاحات هستند، اگر محصولات شما از نظر ماهیت فنی هستند، نمودار اندازه و رنگ در صورت نیاز، اطلاعات ارسال و سفارش و غیره می باست در آن نوشته شود. شما باید آن صفحات اطلاع‌رسانی را در صورت نیاز برای محصولات و موقعیت خاص خود اضافه کنید.

قوانین طراحی جلد کاتالوگ

این احتمالاً مهمترین چیزی است که برای طراحی کاتالوگ خود می‌بایست در نظر داشته باشید. همچنین این اولین چیزی است که مشتریان بالقوه شما خواهند دید. در طراحی جلد کاتالوگ خود، قوانین احساسی را که در بالا مورد بحث قرار دادیم به خاطر بسپارید. جلد شما باید مشتری را وادار کند که آن را بردارند و باز کنند تا چیزی درون آن پیدا کنند که منتظر آن بوده‌اند و تا زمانی که کاتالوگ شما را ندیده بوند، آن را نمی‌دانستند. این قسمت از طراحی کاتالوگ بخشی است که باید زمان و تلاش خود را صرف آن کنید یا ممکن است بخواهید یک طراح کاتالوگ حرفه ای برای آن استخدام کنید.

قوانین طراحی پشت جلد کاتالوگ

این موضوع تقریباً به اندازه جلد جلو اهمیت دارد. وقتی مردم کاتالوگ شما را پس از مطالعه روی میز می‌گذارند، بارها آن را برمی‌گردانند تا جلد پشتی قابل مشاهده باشد. باید به اندازه جلد جلویی کاتالوگ شما برای مخاطب جذاب باشد. هنگامی که یک کاتالوگ را برای مخاطبین ارسال می‌کنید، ممکن است چندین مشتری بالقوه آن را بخوانند. شما نمی‌خواهید اولین خواننده کاتالوگ را رو به پایین روی میز بگذارد و به هر حال دیگران وسوسه نشوند که آن را برداشته و مطالعه کنند. بنابراین باید به سراغ طراحی یک کاتالوگ اصولی و استاندارد بروید.

مطالعه بیشتر: ایده طراحی کاتالوگ

 

قوانین مربوط به طراحی جلدهای جلو و پشت کاتالوگ

در حالی که هیچ قانون سفت و سخت و واجبی برای طراحی این صفحات از کاتالوگ شما وجود ندارد، چند چیز وجود دارد که بسیار خوب کار می‌کنند. اگر صفحات اطلاع‌رسانی دارید که می‌خواهید پیدا کردن آن‌ها توسط مشتری را آسان کنید، می‌توانید جلد داخلی را طوری طراحی کنید که اطلاعاتی را که اغلب باید به آنها مراجعه کنند، نمایش دهند. راه دیگری که می‌توانید جلد داخلی را طراحی کنید این است که محصولاتی را که به صورت ویژه عرضه می‌کنید یا محصولاتی که بیشترین درآمد را از آن‌ها به دست می‌آورید را به نمایش بگذارید.

قوانین طراحی صفحه اول کاتالوگ

برای طراحی کاتالوگ اصولی و استاندارد به خاطر داشته باشید که این صفحه اول یا جلد کاتالوگ اولین چیزی است که مشتری بالقوه شما هنگام باز کردن کاتالوگ می‌بیند. آنها ابتدا جلد داخلی را نمی‌بینند. آنها ابتدا صفحه سمت راست را می‌بینند. مجدداً، می‌توانید از این صفحه برای نمایش معرفی چند محصول خود استفاده کنید. بسیاری از افراد از این صفحه به عنوان صفحه فهرست استفاده می‌کنند، اما توصیه می‌کنیم این کار را در صفحه بعد انجام دهید و صفحه اول را برای مشتری خود هیجان انگیز نگه دارید. آنها را وادار به دیدن بیشتر کنید.

کاتالوگ اصولی و استاندارد

قوانین مربوط به طراحی صفحات محصولات کاتالوگ

قانون ورق زدن صفحه را که در مورد صفحه اول کاتالوگ خود مورد بحث قرار گرفت را به خاطر دارید؟ برای صفحات محصول شما هم همین‌طور است. گوشه سمت راست بالا یا صفحه سمت راست اولین نقطه ای است که چشم مشتری شما به آن می‌رود. مطمئن شوید که بهترین تصاویر خود را در این نقطه در هر صفحه سمت راست کاتالوگ خود قرار داده‌اید.

قوانین بیشتری دربارهٔ ایجاد یک کاتالوگ مؤثر وجود دارد که می‌توانیم به آن‌ها بپردازیم، اما می‌خواستیم مهم‌ترین جنبه‌های طراحی کاتالوگ که باعث فروش می‌شود را در اینجا پوشش دهیم. آخرین نکته در مورد چاپ است. درست مانند تصاویر، صرفه جویی در هزینه چاپ برای شما هزینه‌های اضافی دارد. کاتالوگ‌های 4 رنگ بیشتر از کاتالوگ‌های 2 رنگ باعث فروش می‌شوند. کاغذی که کاتالوگ شما روی آن چاپ می‌شود باید با کیفیت بالا یا حداقل متوسط باشد. صرف زمان برای طراحی و پیروی از تمام قوانین طراحی کاتالوگ خوب ذکر شده در این مقاله، اگر چاپ ارزان انجام شود، به شما کمکی برای فروش نمی‌کند.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + پنج =