7 تا از رایج ترین اشتباهات عکاسی خیابانی (و نحوه رفع آنها)

اشتباهات عکاسی خیابانی

7 تا از رایج ترین اشتباهات عکاسی خیابانی (و نحوه رفع آنها)

اشتباهات عکاسی خیابانی که نباید انجام دهید!

آیا می دانستید که عکاسان مبتدی و حتی عکاسان خیابانی حرفه ای معمولاً چند اشتباه رایج را مرتبا مرتکب می شوند؟

در چند سال گذشته، ما با عکاسان خیابانی زیادی کار کرده‌ایم؛ و بارها و بارها دیده‌ام که آنها دقیقاً چندین اشتباه را به صورت متداول و رایج انجام می­دهند.

رفع اکثر اشتباهات عکاسی بسیار ساده است. اما برای رفع آنها، باید بدانید که چگونه آنها را بشناسید، این مقاله در شناسایی و رفع اشتباهات به شما کمک خواهد کرد.

بنابراین برای کشف اشتباهات عکاسی خیابانی (و نحوه رفع آنها)، ادامه مطلب را بخوانید!

بیش از حد فکر کردن

وقتی عکاسی خیابانی را شروع می‌کنید، به راحتی می‌توانید زمان زیادی را صرف فکر کردن کنید و زمان کافی برای عکس‌العمل و عکس‌برداری برای خود نگذارید.

عکاسی خیابانی کار آسانی نیست. موارد زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد، و اجزای زیادی در هر تصویر وجود دارد. ممکن است نگران نتایج باشید؛ آیا عکس‌های من مورد توجه قرار می­گیرند؟ آیا آنها به اندازه کافی خوب خواهند بود؟

اما وقتی با دوربین خود بیرون هستید، سعی کنید زیاد فکر خود را مشغول نکنید. هرچه بیشتر فکر کنید، آمادگی کمتری برای گرفتن عکس‌های عالی در فرصتی شگفت‌انگیز خواهید داشت.

بنابراین به جای نگرانی در مورد سوژه ها و انجام ندادن اشتباهات عکاسی خیابانی ، و غرق در فکر و خیال شدن؛ می توانید نتایج خود را در مرحله ویرایش ارزیابی کنید.

وقتی در حال گرفتن عکس های خیابانی هستید، از آن لذت ببرید. کاوش کنید، وقت خود را صرف کنید، استراحت کنید، و همه چیز را تماشا کنید.

در تجربه من، اگر می‌خواهید آن را به خوبی انجام دهید، باید از عکاسی خیابانی لذت ببرید. هرچه بیرون بودن، گم شدن و کاوش بیشتر سرگرم شوید، تصاویرتان بهتر می شوند!

فقط وسایل مورد نیاز را همراه ببرید

معمولا عکاسان حرفه ای از دوربین های کوچک و قابل حمل و لنزهای پرایم کوچک استفاده کردند. اکنون، مطمئناً می توانید با دوربین DSLR یا دوربین بدون آینه فول فریم از خیابان عکاسی کنید و می توانید این کار را به خوبی انجام دهید.

عکاسان برتری هستند که به این روش کار می‌کنند و نتایج شگفت‌انگیزی دریافت می‌کنند. اما قبل از اینکه به چنین رویکردی متعهد شوید، از خود بپرسید: آیا واقعاً می‌خواهم یک دوربین و لنز بزرگ را به صورت روزانه حمل کنم؟ این امر می تواند ناراحت کننده باشد، زیرا شما را زودتر خسته می­کند و برای جا به جایی و حرکت در مسیر دچار مشکل خواهید شد.

بنابراین یکی از شایع ترین اشتباهات عکاسی خیابانی سنگین سفر کردن است و نباید از این مشکل چشم پوشی کرد.

استفاده از دوربین کوچک‌تر برای عکس‌های خیابانی مزایای زیادی دارد: باعث می­شود بیشتر از خودتان و کارتان لذت ببرید، نیاز به نگرانی کمتری در مورد ایمنی و سرقت خواهید داشت. یک دوربین کوچک فوجی یا ریکو معجزه می‌کند؛ همچنین می‌توانید نسخه قدیمی‌تر یا دست دوم را با قیمتی بسیار ارزان‌تر از مدل جدید تهیه کنید.

به طور مشابه، احتمالاً تعداد زیادی لنز و فیلتر نیاز ندارید. اگر فقط با یک لنز خوب عکاسی خیابانی عکاسی نکردید، فوراً این کار را انجام دهید.

بیرون رفتن با بدنه دوربین کوچک و لنز پرایم کوچک به طرز باورنکردنی به راحتی شما کمک می­کند. بله، شما آن عکس زوم شده 200 میلی متری از ساختمان های دور را از دست خواهید داد، اما با تعداد زیادی عکس عالی برمی گردید، و همچنین سرعت عمل بیشتری خواهید داشت!

تلاش برای جا به جایی

این روزها همه ما عجله داریم و از جایی به جای دیگر می دویم، بنابراین قابل درک است که وقتی بیرون هستید می خواهید حرکت کنید.

اما عجله کردن یکی از بدترین راه ها و رایج ترین اشتباهات عکاسی خیابانی است.

با کسب تجربه کمک کم درمی­یابید که برای گرفتن عکس های خیابانی عالی، باید سرعت خود را کم کنید و در هر نقطه زمان کافیصرف کنید. نفس عمیق بکشید و میل به عجله را کنار بگذارید. به اطراف نگاه کنید، با دوربین خود منتظر بمانید و اجازه دهید سوژه ها به سمت شما بیایند.

هرچه آهسته‌تر پیش بروید، از محیط اطرافتان بیشتر آگاه می‌شوید و برای ثبت آن لحظات گذرا و خارق‌العاده آمادگی بیشتری خواهید داشت.

 

از نزدیک عکاسی کنید

بسیاری از مردم با عکاسی خیابان‌ها را از راه دور شروع می‌کنند و هرگز واقعاً به خود فشار نمی‌آورند تا در انبوه سوژه ها قرار بگیرند. متأسفانه، چنین رویکردی به ندرت به خوبی کار می کند. اگر از دور عکاسی کنید، تصاویرتان جذابیتی نخواهد داشت.

عکاسی از فاصله دور یکی دیگر از اشتباهات عکاسی خیابانی است. در عوض، وسط خیابان بروید. در وسط پیاده رو به آرامی از دوربین خود استفاده کنید. دوربین خود را با افتخار حمل کنید، لبخندی بر لبان خود بیاورید و درگیر عمل شوید.

ممکن است نگران باشید که مردم به حضور شما واکنش بدی نشان دهند. این یک ترس رایج در بین عکاسان خیابانی است، اما ترسی است که باید از آن عبور کنید. در واقع، اگر از دور عکس می‌گیرید، ممکن است مردم فکر کنند که اصلاً کارتان خوب نیست.

در حالی که اگر در میانه کار باشید، مردم اغلب مردم این امر را درک می­کنند و متوجه می­شوند که شما هیچ کار اشتباهی انجام نمی‌دهید.

به هر حال، اگر درست در میان جمعیت باشید، چگونه ممکن است کار اشتباهی انجام دهید؟ پس دست به کار شوید. بایستید و درست در میانه‌ی کار منتظر بمانید و بگذارید همه چیز در اطراف شما اتفاق بیفتد. خود را در این تجربه غرق کنید. و البته، چند عکس عالی بگیرید!

دور نگه داشتن دوربین از چشم

برخی از عکاسان خیابانی عاشق این تکنیک هستند، که در آن دوربین را روی بدن خود نگه می‌دارید، سپس بدون نگاه کردن به منظره و کادر دوریبین، عکس می‌گیرید.

اما در حالی که این تکنیک می‌تواند کار می­کند که تمام جریانات اطراف به سرعت اتفاق بیافتد و زمانی برای کادر بندی نداشته باشید.

می بینید، اگر تمام وقت خود را صرف اینگونه تصویر برداری کنید، به زودی احساس ناراحتی خواهید کرد زیرا این تکنیک خیلی رایج نیست و استفاده بی مورد از آن یکی از اشتباهات عکاسی خیابانی است.

موقعیت‌های زیادی وجود دارد که ثابت می­کند؛ عکسبرداری با منظره یاب در واقع حرکت بهتری است. برای مثال، اگر با عناصر ترکیبی پیچیده سر و کار دارید، اگر می‌خواهید کادربندی عالی داشته باشید، باید از منظره یاب نگاه کنید. و اگر می‌خواهید زمان‌بندی را دقیقاً درست انجام دهید، کار از طریق منظره یاب می‌تواند کمک بزرگی باشد.

بنابراین خود را مجبور کنید تا از طریق منظره یاب عکاسی راحت داشته باشید. فقط در یک مکان شلوغ بایستید و دوربین به چشم شما باشد. در نهایت، زمانی که احساس کردید سوژه مناسبی پیدا کرده اید، شروع به عکس گرفتن کنید.

به تماشای صحنه هایی که در کنار هم قرار می گیرند افتخار کنید و از هیجان ثبت آن لحظه های بی نقص و در کسری از ثانیه که همه چیز درست می شود لذت ببرید!

نکته حرفه ای: اگر در تلاش هستید تا احساس خوبی در مورد عکسبرداری با منظره یاب داشته باشید، سعی کنید دوربین را برای چند ثانیه پس از گرفتن عکس در مقابل چشم خود نگه دارید. این طبیعی است که پس از گرفتن یک تصویر، دوربین را از چشم خود بردارید، اما در مقابل این غریزه مقاومت کنید.

در عوض، دکمه شاتر را فشار دهید، سپس دوربین را روی صورت خود نگه دارید تا سوژه دور شود. اگر سوژه شما متوجه شما شود، فکر می‌کنند که در حال تلاش برای عکاسی از چیزی در دوردست هستید. (این ترفند در مناطق پرجمعیت فوق العاده خوب عمل می کند!)

عکس برداری متوالی

مبتدیان اغلب فکر می کنند که اگر 10 عکس از یک صحنه بگیرند، مطمئناً عکس خوبی خواهند گرفت. بنابراین آنها حالت پشت سر هم دوربین خود را روشن می کنند، دکمه شاتر را نگه می دارند و ده ها عکس می گیرند.

این امر از اشتباهات عکاسی خیابانی است. من در واقع متوجه شدایم که پایین نگه داشتن دکمه شاتر و گرفتن یک جریان عکس راهی آسان برای خراب کردن همه تصاویر است.

برای گرفتن عکس های عالی، باید بتوانید چیزی را که عکاسی می کنید تجسم کنید. باید لحظه‌ای که اتفاق می‌افتد را تصور کنید، سپس عناصر را در حالی که همه در جای خود قرار می‌گیرند، ضبط کنید. اگر ده ها عکس بگیرید، نمی توانید چیزی را تجسم کنید. اما اگر فقط یک عکس بگیرید، می‌توانید لحظه‌ای را که کل صحنه کار می‌کند، در چند ثانیه ببینید.

ویرایش نهایی

بسیاری از عکاسان خیابانی جدید هم عکس های خود را به درستی ویرایش نمی­کنند.

منظور من از ویرایش درست چیست؟

اولاً، برخی از عکاسان با نمایش عکس‌های زیاد، تمایل به ویرایش کمتر دارند. و دوم اینکه، برخی دیگر با افزودن انواع تنظیمات و افکت‌ها با فتوشاپ، تمایل به ویرایش بیش از حد دارند که در نهایت منجر به از بین رفتن طبیعت تصویر و مصنوعی شدن آن می­شود.

این اشتباهاتعکاسی خیابانی  را نکنید در عوض، بی‌رحمانه عکس‌های خود را به بهترین‌ها محدود کنید. شما می خواهید که مردم در واقع به کار شما توجه کنند، و اگر تعداد زیادی عکس را همزمان نشان دهید، علاقه خود را از دست می دهند. اگر عکس‌های زیادی را نشان دهید، برای انجام ویرایش اضافی در ذهن بیننده به بیننده تکیه خواهید کرد؛ که برای آنها منصفانه نیست!

وقتی روی عکس های خود در یک برنامه پس از پردازش کار می کنید، آن را ظریف نگه دارید. شما باید نوردهی را اصلاح کنید، با عکس های تصویری کنار بیایید، دمای رنگ را تنظیم کنید، با کنتراست بازی کنید، و همه چیزهای خوب دیگر.

اما زیاد تغییرات ایجاد نکنید؛ بخشی از ماهیت خارق‌العاده عکاسی خیابانی این است که تصاویر بدون نمایش، بدون صحنه و در واقع در دنیای واقعی ثبت شده‌اند. اگر عکس‌های شما بیش از حد ویرایش شده باشند، واقعی به نظر نمی‌رسند؛  که باعث می‌شود چیزی که آنها را خاص می‌کند از بین برود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم اشتباهات عکاسی خیابانی که بسیاری از عکاسان آنها را انجام می دهند را به شما گوش زد کنیم و نکات مهمی را به عنوان راه کار برای شما عزیزان شرح دهیم. امیدواریم که مطلب برای شما مفید بوده باشد. ممنونیم که تا پایان مقاله با ما همراه بوده اید.

 

همچنان بخوانید: عکاسی چهره

 

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + سیزده =