6 قانون طلایی طراحی جلد کاتالوگ

طراحی جلد کاتالوگ

6 قانون طلایی طراحی جلد کاتالوگ

طراحی جلد کاتالوگ مهم ترین رکن در جذابیت بصری اولیه برای بینندگان را دارد؛ بنابراین برای طراحی آن باید زمان بیشتری را صرف کرد.

کاتالوگ ها ابزار های تبلیغاتی قدرتمندی هستند؛ که به هدف توسعه کسب و کار، ایجاد روابط به صورت فروش مستقیم به مشتریان بالقوه و کسب و کارها مرتبط و برند سازی  طراحی میشوند.

شاید شنیده باشید که یک کتاب را نمی­توان از روی جلدش قضاوت کرد اما در طراحی کاتالوگ این مورد کاملا برعکس است و داوری درمورد طراحی کاتالوگ از طریق جلد آن صورت میگیرد.

 زمانی که بحث تبلیغات به میان باشد شما باید از اصول مربوط به تاثیر گذاری اولیه را استفاده کنید؛ حال منظور از این اصول چیست؟

برای پیدا کردن پاسخ سوالات خود تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کاتالوگ چیست؟

 

کاتالوگ یک لیست از تمامی محصولات یا خدمات موجود و قابل ارائه یک برند است که با اطلاعاتی از قبیل: نحوه سفارش، دسترسی، توضیح درمورد برند و هدف از ایجاد کسب و کار ترکیب میشود و به مخاطبان ارائه خواهد شد.

کاتالوگ ها امکان بررسی در زمان و مکان مناسب را برای مشتریان بالقوه ایجاد میکنند و به آنها اجازه مقایسه و برآورد نیازها را میدهند.

اما با وجود رقابت های بسیار در بازاریابی و طرح های تکراری موجود شانس موفقیت و تاثیر گذاری بر فروش از آن برندی است که طراحی جلد کاتالوگ را مهم تر تلقی کرده است؛ زیرا اولین توجه مخاطب معطوف به جلد و یا همان دیزاین صفحه نخست می­باشد.

اصول طراحی کاور کاتالوگ

جلد کاتالوگ باید نمایانگر محتوای داخلی آن باشد. هنر چیدمان عناصر کاتالوگ و طراحی جلد کاتالوگ نیازمند تلفیق خلاقیت و دانش است که همین امر موجب تاثیری گذاری بیشتر این ابزار تبلیغاتی خواهد شد.

با توجه به توضیحات داده شده باید متوجه شده باشید که هدف از طراحی صفحه نخست جلب توجه بینندگان است. زیرا مهم ترین ویژگی که در نگاه اول یک کاتالوگ را خاص میکند طراحی جذاب کاور آن است.

یک طراح با تجربه از کدام قوانین برای طراحی جلد کاتالوگ پیروی می­کند؟ در ادامه به این قوانین و نکات مهم میپردازیم.

قوانین طلایی

استفاده از رنگ مناسب: دنیای پیرامون ما پر از رنگ های جذاب است که در علم روانشناختی هر کدام نماد مفهومی هستند. در­واقع این رنگ ها هستند که به دنیای اطراف ما شکل و جان بخشیده­اند.

 اگر نگاه گذرایی به اطراف خود کنید؛ متوجه انبوهی از تبلیغات خواهید شد (چه به صورت فیزیکی و چه به صورت الکترونیکی). کدام یک ممکن است در وهله ی اول ذهن شما را مشغول کند و شما را مجاب کند که نگاهی به آن تبلیغ بیندازید؟

ذهن انسان به صورت غیر­ارادی مسائل غیر ضروری و تکراری را پردازش نمی­کند. بنابراین اگر میخواهید طراحی جلد شما چشم مخاطبان را خیره کند باید در انتخاب رنگ جوانب مختلفی را در نظر بگیرید و یا تحقیقاتی گسترده تر انجام دهید.

معمولا طراحان حرفه ای، برای طراحی جلد کاتالوگ با توجه به رنگ سازمانی، هدف و اصول برند­سازی از یک چرخه رنگ استفاده می­کنند.

در واقع رنگ ها انتقال دهنده ی انرژی و احساسات هستند. شما می توانید با استفاده از این ویژگی تبلیغات موثر­تری را ارائه کنید. همچنین فراموش نکنید که اولین گام برای تبلیغات هنر جلب توجه کردن است که یک طراح ماهر با استفاده از دانش و تجربه خود این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد.

طراحی جلد کاتالوگ

ایجاد نقطه کانونی و تاکیدی: همانطور که بارها به این نکته اشاره کرده ایم شما باید یک هدف از طراحی کاتالوگ تعیین کنید و سپس هنگام طراحی جلد کاتالوگ آن را به صورت بصری به یک نقطه ی کانونی و یا تاکیدی تبدیل کنید.

برای مثال اگر هدف شما برند سازی است می­توانید لوگو برند را در بخش کانونی قرار دهید. البته منظور از بخش کانونی دقیقا وسط تصویر نیست. معمولا طراحان با استفاده از تکنیک های مختلف یک عنصر را برجسته تر از دیگر عناصر نشان میدهند البته این ترفندها خیلی محرز نیست و ممکن است همه متوجه آن نشوند.

تعادل و تناسب: چشم و ذهن انسان همواره در تمام زندگی به دنبال تعادل است. یکی از اقدام های اصولی و مهم در طراحی جلد کاتالوگ  ایجاد تعادل در میان اجزا و عناصر است.

اما تعادل در طراحی به دو صورت تعادل متقارن و تعادل نا متقارن معنا صورت می­پذیرد.

  • تقارن متعادل: همانطور که از نام آن پیداست تعادل متقارن یعنی اگر تصویری را از نقطه مرکز به دو نیم تقسیم کنیم تمام اجزا به صورت قرینه قرار گرفته اند.
  • تعادل نا متقارن: این شیوه چیدمان نیز یک چیدمان منسجم است اما این عناصر علیرغم تفاوت در شکل و اندازه می توان آنها را در نقاط متفاوتی چید. برای مثال اگر گوشه سمت راست جلد کاتالوگ تصویری بزرگ قرار بگیرد در گوشه سمت چپ یک تصویر کوچک قرار میگیرد تا تناسب حفظ شود.

طراحی جلد کاتالوگ

قانون سه بخش: یکی از مهم ترین قوانین مهم دیگر که حرفه ای ها برای طراحی جلد کاتالوگ از آن استفاده می­کنند؛ این است که در ابتدا کل تصویر را به سه بخش عمودی و افقی تقسیم می­کنند.

 در واقع نقاط اتصال خطوط عمودی و افقی مکان قرار گیری اجزای اصلی و اشکال دیگر را مشخص میکند و از پراکندگی و شلوغی جلوگیری خواهد کرد.

سلسله مراتب نوشتاری: اگر نگاهی به نمونه های طراحی جلد کاتالوگ بیندازید متوجه خواهید شد که تمام نوشته ها دریک ابعاد و اندازه نیستند؛ و از بخش ها و جزییات گوناگونی تشکیل شده­اند.

شما می توانید ابعاد و فونت بازی کنید تا به یک ایده جذاب برسید. تاثیر چیدمان متن در طراحی و زیبایی بصری را دست کم نگیرید.

استفاده از فضای منفی: استفاده از فضای منفی باعث متمایز کردن عناصر و همچنین تمرکز روی اجزا میشود. همانطور که قرار گرفتن المان ها در کنار یکدیگر نشان دهنده ارتباط آنها با هم است، استفاده از فضای منفی از جمله فضای سفید در اطراف عناصر آنها را از هم جدا می­کند . به تصویر وضوح میبخشد.

 فضای خالی فضایی نه تنها دیدن اطلاعات را برای خوانندگان آسان می کند بلکه با گروه بندی آنها در محدوده خاص باعث ایجاد فوکوس نیز می شود.

کلام آخر

برای طراحی جلد کاتالوگ و یا به طورکلی طراحی کاتالوگ قوانین و نکات بسیاری وجود دارد. که به مجموع این قوانین دانش طراحی گفته میشود یک طراح ماهر باید علاوه بر دانش، تجربه، خلاقیت و آشنایی با مارکتینگ نیز داشته باشد.

 بنابراین توصیه ما به شما این است که برای ارائه یک کاتالوگ حرفه ای از یک شرکت تبلیغاتی با طراحانی خلاق و مجرب مانند مجموعه تبلیغاتی طرح گندم کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره کافیست با کارشناسان ما در ارتاط باشید.

به ما امتیاز دهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − نه =