چاپ 4 رنگ چیست؟

دلایل اهمیت چاپ 4 رنگ

چاپ 4 رنگ تکنیکی است، که برای چاپ تصویر به صورت رنگی، استفاده می شود. این روش سیستم استاندارد چاپ دیجیتال بوده و به صورت گسترده ای در جهان مورد استفاده قرار می گیرد. این روش به این دلیل چهار رنگ نامیده می شود، که در آن تنها از ۴ رنگ استفاده شده است و به اختصار، به آن ها CMYK می گویند. CMYK مخفف چهار رنگ فیروزه ‌ای، ارغوانی، زرد و مشکی است. ترکیب این چهار رنگ می‌ تواند تقریباً ۷۰ درصد رنگ هایی، که با چشم انسان قابل دیدن هستند، را تولید کند. روش چاپ ۴ رنگ به همین دلیل یکی از پرکاربردترین روش های چاپ در جهان شناخته شده است، که حتماً لازم است درباره آن به طور کامل بدانید. در ادامه مطلب با ما همراه باشید، تا به بررسی این روش بپردازیم. یکی از مزایا چاپ کاتالوگ و بروشور طرح گندم، دقیق بودن رنگ های انتخاب این مجموعه برای جذابیت بیشتر محصولات نزد مخاطب است.

دلایل اهمیت چاپ 4 رنگ

اگر شما تنها می خواهید که متنی را چاپ کنید، استفاده از یک روش چاپ رنگ معمولی کفایت می کند. اما اگر به دنبال چاپ تصاویر گرافیکی و سرشار از رنگ هستید، بنابراین روش چاپ 4 رنگ تنها انتخاب شماست. در واقع این روش تنها روش چاپی است، که تصاویر را بدون کوچک ترین از دست رفتن کیفیتی، چاپ می کند. البته ممکن است در هنگام استفاده از این روش متوجه شوید که تناژ رنگ های تصویر چاپ شده، با تصویر طراحی شده کمی متفاوت هستند. البته خوشبختانه به ‌دلیل جزئیات کیفیتی و گرافیکی بسیار این روش، معمولاً متوجه این تغییرات نخواهید شد. اما ممکن است کمی کمبود ارتعاش در عناصر گرافیکی حس شود.

شیوه چاپ ۴ رنگ چگونه کار می کند؟ 

یکی از سوالاتی که در رابطه با چاپ ۴ رنگ وجود دارد، شیوه کارکرد این روش، آن هم تنها با چهار رنگ است. همانطور که پیشتر نیز گفته شد، این شیوه که با نام چاپ CMYK نیز شناخته می شود، در واقع به واسطه چهار رنگ ارغوانی، فیروزه ای، زرد و مشکی صورت می گیرد. حال ممکن است گمان کنید که این چهار رنگ همانند رنگ های یک نقاش، با یکدیگر ترکیب شده و رنگ ‌های نهایی را به وجود می آورند. اما این طور نیست. در حقیقت در این شیوه چاپ، نقاط بسیار ریز رنگی بر روی کاغذ قرار می گیرند، که از این چهار رنگ تشکیل شده‌ اند. شیوه قرار گیری این نقاط کنار یکدیگر در نهایت تصویر نهایی را ایجاد می کند. پس از چاپ ۴ رنگ، چشم و مغز ما با دیدن این نقاط بسیار ریز در کنار یکدیگر، رنگ های مورد نظر را تولید می کند و تصویر آن طور که باید به نظر می رسد.

دلایل اهمیت چاپ 4 رنگ

به علاوه، دلیل وجود تنها چهار رنگ نیز مسئله ای است که ممکن است ذهن شما را درگیر کرده باشد. از ۴ رنگ CMYK به این دلیل در این روش استفاده می شود، که نه تنها می ‌توانند در کنار یکدیگر رنگ های بسیاری را تولید کنند، بلکه در این صورت به رنگ های زمینه کمتری نیاز خواهید داشت و در نتیجه به صرفه تر خواهد بود.

تفاوت میان CMYK و RGB

یکی از مسائلی که معمولاً طراحان با آن سر و کار دارند، تفاوت میان رنگ تصاویر در صفحه کامپیوتر و صفحات چاپ شده توسط روش چاپ 4 رنگ است. اما حقیقتاً چه چیز باعث می شود که بین این دو تصویر تفاوت های ریزی وجود داشته باشد؟ همانطور که احتمالاً می دانید، در صفحات کامپیوتر از مدل رنگی متفاوتی با مدل CMYK استفاده می‌ شود، که اصطلاحاً به آن RGB می گویند. این مدل ترکیبی از چهار رنگ قرمز، سبز و آبی است و تفاوت همین دو مدل باعث ایجاد تفاوت در تصاویر چاپ شده و تصاویر طراحی شده می شود. در تصویر زیر می توانید تمامی طیف های رنگی که توسط چشم انسان قابل دیدن هستند را، مشاهده کنید. مثلث خاکستری نشان دهنده رنگ هایی است که در چاپ ۴ رنگ قابل تولید هستند و مثلث مشکی رنگ هایی هستند که در مدل RGB یا همان صفحات کامپیوتری تولید می شوند.

نمودار طیف رنگی CMYK و RGB که رنگ های قابل چاپ را نشان می دهد.

همانطور که مشاهده می کنید، تفاوت های کوچکی میان رنگ های تولید شده در دو مدل وجود دارد. از آنجایی که روش چاپ ۴ رنگ نمی تواند تمامی رنگ های تولید شده توسط آر جی بی را بر روی کاغذ ایجاد کند، لذا شما شاهد تفاوت های گرافیکی ریزی در تصویر چاپ شده و تصویر طراحی شده در کامپیوتر خواهید بود. ممکن است با خود بگویید که چرا از روش دیگری استفاده نکنیم که بتوانیم تمامی رنگ های استفاده شده در طراحی را، بر روی کاغذ چاپ کنیم. در پاسخ به این سوال لازم است بدانید که تا به امروز از لحاظ فنی، چاپ تمامی رنگ های ایجاد شده در صفحه، بر روی کاغذ غیر ممکن است.

زمان استفاده از چاپ 4 رنگ

زمان استفاده از چاپ ۴ رنگ

اگر در هنگام چاپ به این سوال برخوردید، که باید از کدام شیوه چاپ استفاده کنید و اینکه آیا شیوه چاپ ۴ رنگ مناسب کار شما هست یا خیر، لازم است تا به ۳ قانون رنگ ها توجه کنید. این قانون بیان می کند، که اگر طراحی شما دارای سه رنگ یا کمتر است، شما باید از شیوه چاپ PMS نقطه ای استفاده کنید. در این روش رنگ ها عمیق تر بوده و با نسخه دیجیتال شباهت بیشتری دارند. اما اگر طراحی شما دارای بیش از چهار رنگ باشد، باید از شیوه CMYK استفاده کنید. همچنین بخاطر داشته باشید که هرگز از شیوه چاپ ۴ رنگ برای تصاویر سیاه و سفید استفاده نکنید. چرا که آنها تنها توسط جوهر مشکی چاپ می شوند و استفاده ای از دیگر رنگ ها نمی شود. بهتر است برای این تصاویر از شیوه چاپ نقطه ای استفاده کنید. زمانی که رنگ ها را می شمارید، توجه داشته باشید که تناژهای چندتایی در طیف یکسان را به عنوان رنگ های جداگانه حساب نکنید.

جمع بندی

شیوه چاپ ۴ رنگ یکی از پرکاربردترین شیوه های چاپ در جهان است. از این روش عموماً برای چاپ تصاویر رنگی و تصاویری که با شیوه RGB در کامپیوتر طراحی شده اند، استفاده می شود. این روش از چهار رنگ ارغوانی، فیروزه ‌ای، زرد و مشکی استفاده می کند و به همین دلیل نام دیگر این روش CMYK است. نقاط ریز رنگی متشکل از این چهار رنگ، که بر روی کاغذ قرار می گیرند، قادرند تا بیش از ۷۰ درصد رنگ‌ های قابل دیدن را ایجاد کنند. البته شیوه چاپ ۴ رنگ محدودیت هایی نیز دارد و قادر نیست که تعدادی از رنگ های موجود در طراحی های شما را ایجاد کند. لازم به ذکر است که این تفاوت زیاد به چشم نمی آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *